• <
Famor_1100x200_2022

Katar chce powrócić na miejsce największego producenta LNG na świecie

PMK

01.12.2019 16:06 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Katar chce powrócić na miejsce największego producenta LNG na świecie

Partnerzy portalu

Katar chce powrócić na miejsce największego producenta LNG na świecie - GospodarkaMorska.pl

Katar zamierza zwiększyć produkcję skroplonego gazu ziemnego o 64 procent, by odzyskać miano największego producenta tego surowca na świecie.

Qatar Petroleum (QP) poinformował, że zwiększy produkcję w spółce Qatar LNG o 64 procent, z 77 mln ton rocznie (tpa) do 126 tpa w 2027 roku. To zasługa rozbudowy złoża lądowego North Field, która niedawno pomyślnie zakończyła testy produkcji.

QP ogłosiło, że zasoby wydobywalne z North Field wzrosły do 1760 bilionów stóp sześciennych (cf) z 900 cf.

- Katar jest najtańszym producentem LNG na świecie, może wytrzymać niższe ceny dłużej niż którykolwiek z jego konkurentów. Chociaż zwiększenie zasobów może usprawiedliwić rozwój, naszym zdaniem, kluczowym czynnikiem motywującym jest dążenie do zdobycia udziału w rynku, w połączeniu z rosnącą prędkością przejścia na energię. Poszerzenie zasobów może pomóc obniżyć koszty początkowe, które już są niskie. Szacujemy, że jednostkowe koszty instalacji LNG w strefie poprzemysłowej wynoszą 560 USD / tonę, co jest najniższym spośród wszystkich projektów na świecie – powiedział Liam Kelleher z agencji Wood Mackenzie.

- Wcześniejsze zwiększenie produkcji LNG, pozwoli QP utrzymać udziały na rynku i odzyskać pozycję światowego lidera w produkcji LNG, którą Katar stracił na rzecz Australii w tym roku. A niedaleko znajdują się też Stany Zjednoczone – dodał Kelleher.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.