• <

Wynik wyszukiwania - "B4" - Wiadomości

Kobiety łączą siły. I Konwencja Kobiet Branży Morskiej za nami

W ostatnich latach obserwujemy niezwykły wzrost udziału kobiet w branży morskiej i ta tendencja się wciąż nasila. Kobiety włączają się w środowisko sektora gospodarki morskiej, a sama branża staje się coraz bardziej różnorodna. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej w gdyńskiej siedzibie DNV odbyło się spotkanie kobiet związanych z branżą morską - I Konwencja Kobiet Branży Morskiej. Bezpiecznie i różnorodnie.
21.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

40M Sunreef Explorer Eco: zrównoważony i transatlantycki

Stocznia Sunreef Yachts opracowała nowy model 40M Explorer, zaprojektowany by docierać daleko poza utarte szlaki. Dzięki smukłej i dynamicznej budowie kadłubów, jacht posiada optymalną architekturę do pokonywania długich dystansów przy niewielkim zużyciu energii.
02.05.2024

Ukraiński atak w okupowanym Sewastopolu. Trafiono w rosyjski okręt

Ukraińska marynarka wojenna przeprowadziła w niedzielę skuteczny atak na okręt Floty Czarnomorskiej Rosji w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie – potwierdził rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w komunikacie na Facebooku."Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę.
21.04.2024

Pojazd rodem z science-fiction ma wzmocnić potencjał ukraińskich sił morskich

Inżynierowie z Ukrainy opracowują nowy pojazd przeznaczony do działań podwodnych. Posiadająca futurystyczny wygląd jednostka miałaby potencjalnie wzmocnić działania Sił Morskich Ukrainy na Morzu Czarnym i stanowić rewolucję w zakresie prowadzenia działań pod powierzchnią wody.
16.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Do Strefy Gazy wyruszył drugi transport pomoc humanitarnej transportowanej morzem

Drugi konwój z dostarczaną drogą morską pomocą humanitarną dla Strefy Gazy wyruszył w sobotę z portu w Larnace na Cyprze - poinformowała agencja Reutera. Na trzech statkach jest niemal 400 ton żywności. Pierwsze 200 ton transportowanej morzem pomocy dla Gazy dotarło tam w połowie marca.
30.03.2024

Zwiększone ambicje w polskim planie na rzecz energii i klimatu

Większa redukcja emisji, wzrost udziału energii z OZE, spadek wydobycia węgla znalazły się w najnowszej wersji polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r., który trafił do Komisji Europejskiej i został przez nią opublikowany.
06.03.2024

Potrzeba matką wynalazku. Ataki Huti na Morzu Czerwonym jako narzędzie na dobry biznes

Po miesiącach spokoju, sytuacja na światowych szlakach morskich za sprawą ataków jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym drastycznie się zmieniła. Można zasadnie zastanawiać się, czy obecna sytuacja nie jest wywołana oczekiwaniami biznesu.
02.03.2024

Ukraina pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym

Ukraina skutecznie pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym, zmuszając Flotę Czarnomorską do przyjęcia postawy defensywnej i wycofania się do wschodniej części tego akwenu; umożliwiło to Ukrainie zwiększenie eksportu drogą morską do poziomów sprzed wojny - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony.
25.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Ukraińcy zatopili na Morzu Czarnym rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zatopił w środę rano używając dronów rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow na Morzu Czarnym - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoich rozmówców w HUR.
14.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Amoniak przyciąga branżę żeglugową, ale naukowcy ostrzegają przed zagrożeniami z nim związanymi

Amoniak jako paliwo żeglugowe, mające na celu dekarbonizację, może zamiast tego stworzyć zupełnie nowe problemy. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji, w którym naukowcy przeprowadzili analizy cyklu życia baterii i trzech elektropaliw, w tym amoniaku. Eutrofizacja i zakwaszenie to niektóre z problemów środowiskowych, które można przypisać stosowaniu amoniaku - podobnie jak emisje gazu rozweselającego, który jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
05.02.2024

Wypadek w porcie Trelleborg. Epsilon wyłączony z użytku

We wtorek Unity Line poinformowało, że prom ro-pax Epsilon zostaje wyłączony z użytku na czas bliżej nieokreślony. Jest to spowodowane wypadkiem, który miał miejsce w porcie Trelleborg. Prawdopodobnie doszło do kolizji promu z pirsem.
30.01.2024

Korea Płn. wystrzeliła kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego

Korea Północna wystrzeliła w środę kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego – poinformowało południowokoreańskie wojsko. Agencja Yonhap podaje, powołując się na swoje źródła, że były to pociski zdolne do przenoszenia głowicy nuklearnej.
24.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Oliwia Mróz-Malik

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Offshore Wind. Tym razem Patryk Zbroja rozmawia z Oliwią Mróz-Malik (menedżerką ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju PSEW).
22.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Joanna Kopczyńska powołana na stanowisko Prezes PGW Wody Polskie

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, z dniem 11 stycznia 2024 roku, powołał Joannę Kopczyńską na stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
11.01.2024

Rząd chińskich statków blokuje sporny archipelag [WIDEO]

Niezwykły widok zarejestrowała filipińska straż przybrzeżna. Na opublikowanych przez nią nagraniach widać rząd złączonych ze sobą trawlerów chińskiej milicji, które blokują archipelag Whitsun Reef na spornych Wyspach Spratly. Łącznie w okolicy ma kotwiczyć ponad 100 chińskich jednostek.
05.12.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Baltexpo 2023: Porty przyszłości – od wolumenu do wartości

Drugiego dnia odbywających się w gdańskim AmberExpo targów morskich Baltexpo ważnym tematem były porty, ich obecny stan oraz wizje na przyszłość. Podczas panelu Porty przyszłości – od wolumenu do wartości uczestnicy dyskusji skupili się na najnowszych trendach w gospodarce morskiej oraz handlu, a także obrazie europejskich portów w długiej perspektywie.
12.10.2023

Airmech na targach Baltexpo 2023

Od 10 do 12 października 2023 w gdańskim Amber Expo trwają targi morskie Baltexpo 2023. Jest to najważniejsze wydarzenie w branży morskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym można spotkać kluczowych graczy sektora morskiego. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć firmy Airmech oferującej kompleksowe i profesjonalne wyposażenie jednostek pływających.
10.10.2023

MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

MacGregor, część Cargotec, został wybrany do dostarczenia sprzętu RoRo dla dwóch pierwszych na świecie czystych i beezemisyjnych statków do przewozu samochodów i ciężarówek (Pure Car and Truck Carrier, PCTC), napędzanych metanolem dla firmy China Merchant Energy Shipping.
29.09.2023

Budimex wykonawcą budowy lądowej części portu instalacyjnego w Świnoujściu

Grupa Orlen wyłoniła wykonawcę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Prace budowlane rozpoczną się w październiku, a zakończą na przełomie 2024 i 2025 roku. Docelowo terminal umożliwi instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie i będzie w stanie obsłużyć projekt Baltic Power i inne planowane inwestycje wiatrowe.
12.09.2023

Gliński o powołaniu Centrum Solidarności Stocznia: Szczecin był pierwszy!

Głównym zadaniem Centrum Solidarności Stocznia jest ochrona dziedzictwa polskiej Solidarności jako ruchu społecznego, związku zawodowego i fenomenu historycznego na skalę światową - powiedział w czwartek minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z "Głosem Szczecińskim" o nowo powołanej instytucji.
31.08.2023

Gliński: Centrum Solidarności Stocznia to będzie coś więcej niż muzeum

Centrum Solidarności Stocznia będzie poświęcone ochronie dziedzictwa Solidarności, czyli upamiętnieniu i propagowaniu tego wielkiego, polskiego fenomenu. To będzie coś więcej niż muzeum – powiedział na antenie Radia Szczecin szef MKiDN Piotr Gliński. Nowa, narodowa instytucja kultury powstanie w dawnej świetlicy stoczni szczecińskiej.
28.08.2023

Sunreef 70 Eco - najlepszy zrównoważony jacht w Cannes

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno nowy model Sunreef 70 Eco. Nazwany One Planet ultranowoczesny katamaran z napędem elektrycznym będzie miał swoją oficjalną premierę podczas Cannes Yachting Festival we wrześniu. To najlepsza okazja, by zwiedzić katamaran oferujący wyjątkowe doświadczenie odpowiedzialnej żeglugi.
10.08.2023

Groźny pokaz siły. Rosjanie chwalą się zatopieniem ukraińskiej korwety

W związku z groźbami ataków na statki płynące do Ukrainy, rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenie na Morzu Czarnym z użyciem ostrej amunicji. Jego kulminacyjnym punktem było zatopienie z użyciem rakiety byłej, ukraińskiej korwety, którą Rosja zajęła w trakcie aneksji Krymu w 2014 roku.
25.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

PSG: Dostosowanie sieci gazowej do potrzeb rynku biogazu to ponad 750 mln zł

Dostosowanie sieci gazowej PSG do potrzeb rynku biogazu to koszt ponad 750 mln zł, a przygotowanie jej także do transportu wodoru to kolejne wydatki - poinformowała PAP Polska Spółka Gazownictwa. Dodała, że do tej pory podpisano 6 umów o przyłączenie biogazowni do sieci.
23.06.2023

Trwa dramatyczna walka z czasem. Szanse na uratowanie pasażerów łodzi Titan coraz mniejsze

Na Oceanie Atlantyckim trwa jedna z największych w ostatnim czasie misji ratunkowych nadzorowana przez Bostońską Straż Przybrzeżną. Chodzi o zaginiętą łódź podwodną, wykorzystywaną do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica. Poszukiwania zbliżają się do krytycznego momentu. Pasażerom zostało tlenu na kilkadziesiąt godzin.
21.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Atak na statek do przewozu ropy w Peru. W tle konflikt między rdzenną ludnością a koncernami naftowymi

Największy producent ropy naftowej w Peru, koncern PetroTal, poinformował, że jego statki i załogi są atakowane przez rdzenną ludność, gdy pracują nad transportem ropy i dostaw wzdłuż rzek Amazonii. Wpisuje się to w konflikt między mieszkańcami terenów wiejskich i dżungli w państwach Ameryki Południowej, które oskarżają firmy o rabunkową działalność, a także niszczenie ich domów oraz środowiska naturalnego.
09.06.2023

Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 wręczone [WIDEO]

Tegoroczne nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej znalazły swoich adresatów. Statuetki zostały wręczone podczas uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień Kongresu Polskie Porty 2030.
06.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Niemcy i Dania badają rynek pod kątem połączenia kablowego z wyspą energetyczną Bornholm

Energinet i 50Hertz poinformowały o konieczności przeprowadzenia okresowego badania rynku w zakresie planowanych zamówień na systemy kablowe w ramach projektu Bornholmskiej Wyspy Energetycznej (BEI) w celu stworzenia wymaganych połączeń kablowych z/do Bornholmu.
10.05.2023

DNV daje zielone światło dla nowego projektu monopala Entrion Wind

Amerykańska firma Entrion Wind poinformowała, że Entrion Wind zatwierdził studium wykonalności dla projektu monopala EPR. Ten rodzaj fundamentu będzie można instalować na głębokościach nawet do 120 metrów.
17.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Turcja przekazuje marynarce wojennej pierwszy lotniskowiec; na wyposażeniu drony Bayraktar

W obecności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek do użytku oddany zostanie pierwszy lotniskowiec tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu - poinformował dziennik "Hurriyet".
10.04.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023. Ruszają zapisy na wyjątkową imprezę biegową

Bieganie stało się jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. O jego powszechności świadczą licznie organizowane biegi ulicami miast. Z czasem pojawiły się także biegi o specjalnych wymaganiach, z przeszkodami terenowymi lub z trasą przebiegającą przez niedostępne na co dzień tereny. Jedną z najciekawszych takich tras w Polsce oferuje ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia, który biegnie po terenach terminala kontenerowego GCT.
06.04.2023

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Na trzy dni - czwartek, piątek i sobotę - władze portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii rozłożyły ruch autokarów, które miały wjechać na promy w Wielki Piątek. Ma to zapobiec powtórzeniu się sytuacji z ostatniego weekendu, gdy przy wjeździe do portu powstały wielogodzinne korki.
06.04.2023

Duże statki coraz częstszymi gośćmi w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia pojawiają się coraz większe jednostki. Wpływ na to mają inwestycje, ale także sytuacja geopolityczna kraju, choć w wielu przypadkach także rosnący import i eksport.
22.03.2023

GCT i straż pożarna ćwiczą z niebezpiecznymi substancjami

Zważywszy na ilości kontenerów każdego tygodnia przeładowywanych w Gdynia Container Terminal, zdrowy rozsądek każe zakładać, że może dojść do sytuacji niebezpiecznych. Wszystkie służby powinny być zatem zawsze w gotowości operacyjnej. Dlatego też kiedy w lutym na placu z jednego kontenera z ładunkiem niebezpiecznym zaczął wydobywać się dym, czym prędzej na miejscu pojawiła się straż pożarna.
16.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

12. edycja międzynarodowej konferencji Transport Week startuje już za trzy dni

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się bardzo dużymi krokami 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 w Gdyni.
11.03.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

Babcock rozpoczyna budowę drugiej fregaty dla Royal Navy. To również partner programu Miecznik

Podczas wczorajszej ceremonii w stoczni Rosyth minister obrony Alex Chalk dokonał aktu przecięcia stali pod budowę HMS Active. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele stoczni, przedstawiciele kadry dowódczej Royal Navy, a także weterani, którzy służyli na wcześniejszym okręcie o tej samej nazwie podczas wojny na Falklandach.
25.01.2023

Czy zaniedbania oficera doprowadziły do katastrofy norweskiego okrętu? Dziś rusza proces

Oficer norweskiej marynarki wojennej stanie dziś, w poniedziałek 16 stycznia, przed sądem w związku z oskarżeniem o zaniedbania, które doprowadziły do kolizji okrętu z tankowcem. Do incydentu, w którym zatonęła jedna z najlepszych norweskich fregat, doszło w listopadzie 2018 roku.
16.01.2023

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

Śmiertelne ofiary katastrofy śmigłowców Sea World

4 osoby zginęły wskutek powietrznej kolizji 2 śmigłowców Eurocopter EC 130B4 należących do floty Sea World Helicopters. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu Gold Coast w stanie Queensland we wschodniej Australii. Trwa ustalanie przyczyn katastrofy.
02.01.2023

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Rynek ubezpieczeń w biznesie morskim. Dochodowy i z perspektywami wzrostu do 2030 r.

Biorąc pod uwagę inflację i zmiany w łańcuchach globalnych dostaw surowców energetycznych i żywności oraz wzrost wartości flot, wnioskuje się, że rynek ubezpieczeń będzie rósł nawet ponad 6% rocznie.
11.12.2022

5 ton kokainy wyłowione z Morza Karaibskiego

W ubiegłym tygodniu załoga statku patrolowego Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej, HNLMS Holland, przejęła potężną ilość narkotyków. Nie były potrzebne żadne pościgi, strzały ostrzegawcze ani abordaże. Wystarczyło wyciągnąć z wody 5 ton kokainy.
09.12.2022

Do Rostocku dotarł największy komponent dla niemieckiej instalacji bio-LNG

Zajmująca się budową instalacji gazowych firma EnviTec Biogas przejęła zbiornik na skroplony gaz ziemny, który znajdzie się w wyposażeniu dla największej w Niemczech zintegrowanej instalacji bio-LNG.
08.12.2022

FLIBS 2022: Sunreef Yachts prezentuje nowy model

Tegoroczna edycja Fort Lauderdale International Boat Show zgromadziła najważniejszych reprezentantów w branży nautycznej na spektakularnym pokazie najlepszych jednostek na świecie. Firma Sunreef Yachts zorganizowała ekskluzywną premierę nowego modelu i podzieliła się ekscytującymi wiadomościami na temat najnowszych osiągnięć firmy w dziedzinie eko-jachtingu.
03.11.2022

Kontenerowiec płonący na Morzu Czerwonym najprawdopodobniej zatonął

TSS Pearl, kontenerowiec, który stanął w ogniu 5 października podczas rejsu przez Morze Czerwone, prawdopodobnie zatonął.
14.10.2022

Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy Orlen w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. Jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.
12.09.2022

Stocznia Szczecińska "Wulkan" odbudowuje swoją działalność. Kolejne udane zlecenie [ZDJĘCIA]

Transport do komór malarskich specjalistycznej barki wykonanej przez Stocznię Szczecińską „Wulkan” odbył się 22 sierpnia. Stocznia w tym projekcie była podwykonawcą dla firmy zewnętrznej.
28.08.2022

Jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?

Niedobór kontenerów, wciąż wysokie stawki i opóźnienia w tranzycie - jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?
24.08.2022

Niemcy gromadzą gaz; magazyny zapełnione w ponad 65 procentach; celem 75 procent

Szef Federalnej Agencji ds. Sieci, Klaus Mueller, wyraził zadowolenie z obecnego tempa napełniania niemieckich magazynów gazu. Poziom wypełnienia w sobotę wyniósł 65,91 proc. Jednak zapełnienie magazynów w 95 procentach do listopada uważa za nierealistyczne. Celem jest teraz osiągnięcie 75-procent do września.
25.07.2022

Bieg po terminalu GCT 2022. Na starcie 730 osób, zebrali 39 tys. zł dla dzieci z Ukrainy [WIDEO]

W drugiej odsłonie ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022, czyli biegu po terminalu kontenerowym GCT udział wzięło udział łącznie 730 osób (240 na dystansie 1 mili, 490 na dystansie 5 km). Wśród nich byli zarówno przedstawicieli branży morskiej, transportowej, jak i mieszkańców chętnych obejrzeć niedostępny na co dzień teren od wewnątrz.
20.07.2022

Ratownik WOPR: plażowicze nagminnie wchodzą do wody przy czerwonej fladze

Plażowicze wypoczywający nad polskim morzem nagminnie wchodzą do wody, gdy powiewa czerwona flaga - powiedział PAP prezes Sopockiego WOPR Maciej Dziubich. Turyści tłumaczą się tym, że chcą wykorzystać w pełni swój urlop i nikt nie jest w stanie zabronić im wejścia do wody - dodał.
15.07.2022

[WIDEO] Trąba wodna nad Bałtykiem nagrana z platformy Lotos Petrobaltic

Wyjątkowe nagranie opublikowała na swoim profilu na Twitterze Grupa Lotos. W sieci pojawiły się również inne ujęcia trąby wodnej mm.in. na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Na filmie widzimy niedzielną trąbę wodną nad Bałtykiem, którą nagrano z polskiej platformy wydobywczej Lotos Petrobaltic.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

PGNiG: trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski

Trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski. Wolumen dostarczonego paliwa po regazyfikacji wyniesie 93 mln metrów sześciennych - poinformowało we wtorek PGNiG. To 23. ładunek LNG odebrany w tym roku w gazoporcie w Świnoujściu.
14.06.2022

Sudan. 16 tys. owiec zatonęło wraz ze statkiem

W niedzielę w Sudanie przy nabrzeżu w porcie zatonął statek przewożący blisko 16 tysięcy owiec. Członkowie załogi wydostali się na brzeg, zdecydowana większość zwierząt jednak zginęła.
14.06.2022

O czym dyskutowano na konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”?

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
06.06.2022

Port w Berdiańsku. Kto stoi za serią tajemniczych eksplozji? [WIDEO]

Do serii wybuchów doszło w czwartek w ukraińskim porcie w Berdiańsku. Rosjanie, którzy okupują port twierdzą, że eksplozje są wynikiem rozminowania toru wodnego. Natomiast według ukraińskich przekazów medialnych są one efektem działań ukraińskich partyzantów. Jak jest naprawdę?
02.06.2022

[WIDEO] Rekordowy wycieczkowiec w Porcie Gdynia

Dwa dni po rozpoczęciu sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia padł rekord – do portu zawinęła najdłuższa jednostka tego typu, jaka kiedykolwiek pojawiła się w Gdyni.
17.05.2022

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania Orlen, Lotos i PGNiG do zwiększenia wydobycia

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania PGNiG, Lotos i Orlen do rozwoju własnego wydobycia. Np. PGNiG w tym roku zwiększy wydobycie gazu do 7 mld m sześc. Spółki czeka fuzja, dzięki której powstanie silny podmiot, co przełoży się również na zwiększenie wydobycia.
12.05.2022

Dar Młodzieży w Świnoujściu. Żaglowiec był dostępny dla zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jedna z najbardziej znanych polskich fregat przypłynęła we wtorek 10 maja do Świnoujścia. Dar Młodzieży, jednostka szkoleniowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumowała przy nabrzeżu na wysokości Kapitanatu Portu. Pozostanie tam tylko do czwartku.
11.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Dowódca pułku Azow: utrzymujemy obronę Azowstalu

Żołnierze pułku Azow utrzymują obronę zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował dowódca pułku Denys Prokopenko w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze w środę wieczorem. Potwierdził, że oddziały rosyjskie przedarły się na teren zakładów.
04.05.2022

PAP: Lotos liczy na złoża ropy na Bałtyku

Lotos szuka możliwości zmniejszenia wykorzystania drogiego gazu ziemnego w produkcji. Wdrożył już działania, które pozwalają o 50 proc. ograniczyć wykorzystanie gazu kwartał do kwartału. Spółka wiąże też nadzieje ze złożami B4 i B6 na Bałtyku - podaje PAP.
27.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Z Białej Cerkwi do Gdańska. Pomóż zebrać pieniądze na transport uciekającym przed wojną Ukraińcom!

Trwa ewakuacja mieszkańców Białej Cerkwi na Ukrainie, największego miasta w obwodzie kijowskim, 84 km na południe od Kijowa. Każdy może pomóc w zbiórce pieniędzy na paliwo, które jest potrzebne na zorganizowanie pilnego transportu ludności ukraińskiej do Trójmiasta.
10.03.2022

Sunreef Yachts przedstawia wnętrza jachtu Sunreef 70 Yolo

Sunreef 70 YOLO jest jednym z najnowszych zwodowanych jachtów żaglowych Sunreef Yachts. Przystosowany do rodzinnych podróży, 70-stopowy katamaran wyróżnia się wyrafinowanym wystrojem wnętrz i ogromnymi przestrzeniami zewnętrznymi.
06.03.2022

Estoński statek zatonął niedaleko portu w Odessie

Estoński statek Helt zatonął w czwartek na Morzu Czarnym niedaleko portu w Odessie w wyniku eksplozji, o czym poinformował armator statku.
03.03.2022

Światowa premiera Sunreef 80 Eco na targach Dubai International Boat Show 2022

Sunreef Yachts zapowiada oficjalną premierę jachtu Sunreef 80 Eco podczas targów Dubai International Boat Show. Ten elektryczny jacht jest najbardziej zaawansowanym technologicznie luksusowym katamaranem na świecie. Wyposażony w rewolucyjną technologię, Sunreef 80 Eco oferuje zeroemisyjne rejsy i najwyższy poziom komfortu.
17.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Prezes PGE: uwolnienie środków własnych na offshore jednym z celów nowej emisji akcji

Głównym celem emisji nowej serii akcji PGE jest przyspieszenie transformacji firm i uwolnienie środków własnych na morską energetykę wiatrową - poinformował w środę PAP prezes spółki Wojciech Dąbrowski. We wtorek zarząd PGE zdecydował o emisji akcji, która ma przynieść ok. 3.2 mld zł.
19.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

COP26. Delegat z Tonga: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
03.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Mars odsłania swoje tajemnice. Potwierdziło się istnienie jeziora oraz rzeki

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.
17.10.2021

Baltic Pipe. Wydrążono 1000 metrów tunelu pod plażą na duńskim wybrzeżu [WIDEO]

Maszyna TBM "Danka" zakończyła swoją pracę przy BalticPipe. Ważąca ponad 100 ton tarcza, wydrążyła ok. 1000 metrów tunelu przechodzącego pod plażą na duńskim wybrzeżu.
16.10.2021

Czy Nord Stream 2 docelowo osłabi UE?

Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online “El Independiente”.
12.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Gdynia. Miasto i port zapraszają na Forum Gospodarki Morskiej

W poniedziałek podczas konferencji prasowej na tegoroczną edycję Forum Gospodarki Morskiej zapraszali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, lider forum Sławomir Kalicki oraz Michał Tuszyński, ekspert Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
28.09.2021

Roboty w offshore kluczem do osiągnięcia zera netto

Według najnowszego raportu Offshore Renewable Energy Catapult (ORE), do 2050 roku rynek robotyki w sektorze energetycznym będzie wart 8,4 mld funtów i może stać się niezbędny do utrzymania i sukcesu kluczowych systemów źródeł odnawialnych.
27.09.2021

Urząd Morski w Szczecinie ma 75 lat [ZDJĘCIA]

Jubileusz 75-lecia istnienia Urzędu Morskiego w Szczecinie obchodzono w piątek (24 września). Podczas uroczystości minister Gróbarczyk dokonał wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i zakładowych pracownikom naszego Urzędu, a także 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.
27.09.2021

PGZ: wybrano potencjalnych dostawców systemu walki dla fregat Miecznik

Konsorcjum PGZ-Miecznik wstępnie wybrało czterech potencjalnych dostawców zintegrowanego systemu zarządzania walką dla fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa.
23.09.2021

Mors demoluje brytyjskie wybrzeże. Zobacz, jak Wally zatapia luksusowe... jachty [WIDEO]

Norweski mors arktyczny, który wypłynął wiosną ze Spitsbergenu, latem pojawił się u wybrzeży Wielkiej Brytanii, gdzie zatapia drogie luksusowe jachty i motorówki.
14.09.2021

Nowy most kolejowy na Regalicy. "To pierwszy tor żeglugowy łączący Morze Bałtyckie z Morzem Północnym"

Umowę na budowę nowego mostu kolejowego na Regalicy podpisano w poniedziałek w Szczecinie. Dzięki inwestycji sprawniejszy ma być ruch pociągów na linii Wrocław-Szczecin, a także żegluga na rzece.
13.09.2021

Forum gorących dyskusji w Gdyni

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
09.09.2021

Zawaliła się część suwnicy w Szczecinie. Spadła z operatorem z 25 metrów!

W poniedziałek (2 sierpnia) ok. godz. 8.00 na terenie zakładu zawaleniu uległa część suwnicy dźwigowej. Część jezdna z kabiną operatora i elementem transportowym oderwała się od reszty urządzenia i spadła wraz z operatorem na ziemię z wysokości ok. 25 m.
03.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Rostock – raport z bałtyckiego rynku portowego

Niemiecki port morski w Rostocku to jeden z ważniejszych morskich węzłów transportowych we wschodnich Niemczech. W 2020 roku przeładowano tutaj 25,08 mln ton towarów, z czego większość została obsłużona dzięki licznie zawijającym do tego portu promom i statkom ro-ro.
01.07.2021

Mercy Ships odebrała największy cywilny statek szpitalny na świecie

Największy na świecie cywilny statek szpitalny, Global Mercy, został właśnie przekazany organizacji charytatywnej Mercy Ships.
29.06.2021

Nowoczesne metody designu w Altair Inspire Studio - bezpłatny webinar

Już jutro, 30 czerwca o godzinie 14:00, organizowany jest bezpłatny webinar, podczas którego zostaną omówione możliwości programu Altair Inspire Studio związanego z projektowaniem koncepcyjnym.
29.06.2021

Dotknij okrętu podwodnego ORP „Orzeł”

ORP „Błyskawica”, M/S „Batory”, „Dar Pomorza”, a teraz torpedowy okręt podwodny ORP „Orzeł”. W Gdyni pojawiła się kolejna makieta wykonana z brązu, która powstała w ramach programu „Zobaczyć Świat Rękoma”. Dzięki temu osoby niewidome mogą poznać i zobaczyć jednostkę przez dotyk.
23.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Prezes URE opublikował plany łańcuchów dostaw dla morskich farm wiatrowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował pięć planów łańcuchów dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych, którym przyznał prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej. Opracowania takich planów wymaga ustawa o wsparciu dla offshore.
14.05.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

A.P. Moller - Maersk wprowadza produkt kolejowy dla firmy Amica

Maersk uruchomił pierwszy dedykowany pociąg z Chin do Polski dla firmy Amica, skracając z 43 do 10 dni czas tranzytu na tej trasie.
09.04.2021

Czarter na podróż - nota gotowości (NOR)

Prawo angielskie, przyjmuje trzy bazowe warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia liczenia przestojowego (lay-time/lay-days)
29.03.2021

Ukazały się przepisy regatowe żeglarstwa 2021-2024

Biuro Polskiego Związku Żeglarskiego uprzejmie informuje, że w sprzedaży dostępne są Przepisy regatowe żeglarstwa 2021-2024. Koszt przepisów to 70 zł.
24.03.2021

Finka Johanna Nordblad z rekordem świata w nurkowaniu swobodnym pod lodem

45-letnia Finka Johanna Nordblad ustanowiła w Hossa, w swoim ojczystym kraju, rekord świata w swobodnym nurkowaniu (bez płetw) pod lodem w tzw. dynamicznym bezdechu. Poruszając się pod wodą poziomo pokonała 103 m, przebywając pod lodem przez dwie minuty i 42 sekundy.
19.03.2021

Przemysł 4.0 szansą na wyjście Polski z pandemicznego kryzysu

– Transformacja cyfrowa przemysłu to nasz as w rękawie, ponieważ Polska ma ogromny potencjał. Jeśli odważnie zagramy tą kartą, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii koronawirusa i możemy też stać się liderem reindustrializacji w Europie – mówi Dawid Solak z Platformy Przemysłu Przyszłości. Jak wskazuje, pandemia COVID-19 okazała się katalizatorem, który skłonił polskie firmy do przyspieszenia cyfrowej transformacji, ale nadal jedną z głównych barier dla tego procesu pozostaje brak pracowników o odpowiednich kompete
18.02.2021

Stocznia Safe w wirze pracy! (foto, wideo)

Produktywny tydzień w stoczni Safe w Gdańsku. Mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. W poniedziałek zwodowano częściowo wyposażony kadłub jednostki Multicat 3013, natomiast w środę ze stoczni wypłynął statek rybacki dla Stadyard.
04.12.2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera przedsiębiorców w czasach pandemii (wideo)

Pandemia COVID-19 to trudny czas dla wielu przedsiębiorców. Firmy szukają instrumentów wsparcia, które umożliwią im realizację planów rozwoju. Takim instrumentem jest Polska Strefa Inwestycji, która oferuje szereg zachęt począwszy od ulgi podatkowej po doradztwo inwestycyjne i pomoc w pozyskaniu partnerów biznesowych.
18.11.2020

Strata netto Grupy Lotos 1,139 mld zł po dziewięciu miesiącach 2020 r.

Grupa Kapitałowa Lotos po dziewięciu miesiącach 2020 r. zanotowała niemal 1,139 mld zł straty netto - wynika z opublikowanych w czwartek wyników kwartalnych. W III kwartale zysk netto wyniósł 249 mln zł.
29.10.2020

Stocznia Safe zwodowała statek rybacki dla Norwegów (foto, wideo)

Mimo trudności i obostrzeń związanych z koronawirusem, prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Safe w Gdańsku odbywają się zgodnie z harmonogramem. W ubiegłym tygodniu, została zwodowana kolejna jednostka. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiej stoczni Stadyard.
20.10.2020

PGE: 100 proc. produkcji energii elektrycznej z OZE w 2050 r.

Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE - wynika z opublikowanej w poniedziałek strategii. Głównymi kierunkami są inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz w sieci.
19.10.2020

W 2050 r. Polska może pozyskać 60 proc. prądu z wiatraków na morzu

W 2050 r. Polska może mieć na Bałtyku farmy wiatrowe o mocy nawet 28 GW, produkując rocznie 60 proc. prognozowanego zapotrzebowania na energie elektryczną - wynika z raportu „Wizja dla Bałtyku. Wizja dla Polski” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
30.09.2020

PGNiG obejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim

PGNiG przejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim od Norske Shell - poinformował dziś prezes spółki Jerzy Kwieciński. Dzięki przejęciu produkcja gazu z norweskich koncesji PGNiG osiągnie w 2021 roku 0,9 mld m sześc. rocznie.
21.09.2020

MP w sprincie za nami, przed nami Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich

Już dzisiaj prawie 300 zawodników i zawodniczek rozpoczyna rywalizację w Mistrzostwach Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Bazą regat będą ośrodki Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i AZS COSA Górki Zachodnie.
18.09.2020

MAS - bezzałogowy, w pełni autonomiczny statek wyruszy pół roku później [wideo]

Jutro (16 września) w Plymouth zwodowany zostanie Mayflower Autonomous Ship (MAS) - jeden z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Wodowanie odbędzie się niemal dokładnie w 400. rocznicę rozpoczęcia historycznego rejsu galeonu Mayflower, którego rejs rozpoczął angielską kolonizację w Nowej Anglii.
15.09.2020

Gaz-System przystąpił do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek o przystąpienie operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu do ECH2A (European Clean Hydrogen Alliance) - Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru. Sojusz ma wspierać tworzenie gospodarki opartej o wodór w UE.
14.09.2020

Ropa nadal pod presją podaży, w tym roku mocno nie podrożeje

Baryłka ropy Brent w przyszłym roku może kosztować średnio mniej niż 50 dolarów - przewidują analitycy. W tym roku cena nie powinna przekroczyć 50 dol., ponieważ podaż po kryzysie jeszcze się nie odbudowała.
12.09.2020

Amerykańska marynarka przyznaje kontrakty na rozwój dużych bezzałogowych statków powierzchniowych (wideo)

US Navy przyznała kontrakty na badanie dużych bezzałogowych statków, które miałyby w przyszłości dołączyć do jej floty.
09.09.2020

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy. Dziękuję za profesjonalizm żołnierzom Wojska Polskiego - poinformował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
09.09.2020

KE: nowa lista surowców krytycznych; nowa strategia zabezpieczenia dostaw

Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców, uznanych za krytyczne, m.in. z punktu widzenia Zielonego Ładu. Lista liczy 30 pozycji. KE wskazuje też ścieżki do zapewnienia dostępności surowców, o które - jak zauważa - świat coraz mocniej rywalizuje.
05.09.2020

Statek, który spowodował katastrofę ekologiczną, zboczył z kursu o ponad 102 km (wideo)

Japoński statek MV Wakashio, którego zatonięcie, spowodowało katastrofę ekologiczną u wybrzeży Mauritiusa, w momencie zderzenia z rafą koralową był ponad 100 km od szlaku morskiego - wynika z analizy firmy Windward. Nie wiadomo, dlaczego statek zboczył z kursu.
22.08.2020

Departament Stanu USA: umowa korzystna dla Polski i NATO

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę, pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – tak zapewnił Departament Stanu USA.
15.08.2020

Sytuacja finansowa LOTOSU po pierwszym półroczu 2020

W I półroczu 2020 r. rafineria Grupy LOTOS pracowała optymalnie i niemal w pełni wykorzystała swoje moce produkcyjne, przerabiając 5,1 mln ton ropy. Dzięki pełnemu zintegrowaniu instalacji projektu inwestycyjnego EFRA, spółka elastycznie zaadaptowała się do trudnych warunków w czasie pandemii COVID-19, m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego na rzecz zwiększenia puli innych wysokomarżowych produktów, głównie oleju napędowego, poprzez alokowanie części produktów w eksporcie morskim.
12.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki Barycz – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.07.2020

Ciało poszukiwanego mężczyzny znalezione przy turbinie elektrowni wodnej

Zwłoki poszukiwanego od kilku dni mężczyzny odnaleziono przy wlocie do turbin elektrowni wodnej w Świniarsku (małopolskie). Ciało zauważył jeden z pracowników placówki.
05.07.2020

Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. klimatu

Senat w czwartek przegłosował uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. klimatu. Licząca ponad 40 senatorów komisja ma zajmować się zagadnieniami m.in. neutralności klimatycznej, wdrażaniu polityki klimatycznych czy gospodarki obiegu zamkniętego.
03.07.2020

Nowy projekt zakłada likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

Do Sejmu w poniedziałek trafił projekt ustawy, przewidujący likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przejęcie funkcji przez NFOŚ. Zamiast FNT działać miałoby tzw. wieloletnie zobowiązanie FNT w ramach NFOŚiGW.
15.06.2020

Webinar: Nowa rzeczywistość energetyczna dla paliwa bunkrowego

21 maja odbędzie się anglojęzyczny webinar z udziałem specjalistów, którzy poruszą ważny i aktualny temat radzenia sobie z nowymi cenami paliwa bunkrowego.
20.05.2020

Kalendarz szkoleń online CADOR - maj 2020

Przedstawiamy terminy majowych szkoleń CADOR. Najciekawsze tematy, najlepsi prowadzący. Wiedza i profesjonalizm na najwyższym poziomie! Dodatkowo cała nasza oferta szkoleń, dostępnych w autoryzowanym centrum szkoleniowym CADOR, objęta jest możliwością dofinansowania w ramach programu Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
05.05.2020

Ropa dalej tania; rynek przestraszył się nadpodaży

Notowania rynkowe ropy pozostają na poziomach najniższych od dekad. Jako główną przyczynę pojawienia się ujemnych cen w USA, analitycy wskazują panikę na majowym kontrakcie na ropę WTI. Oceniają, że rynek przestraszył się skali nadpodaży.
22.04.2020

Dachser: w 14 dni pociągiem przez Polskę do Chin dla BASF

BASF powierzył Dachser, operatorowi logistycznemu z którym od lat współpracuje, obsługę swojego pierwszego pociągu blokowego do Chin. Pociąg z 42 kontenerami przewożącymi produkty BASF przybył do chińskiego miasta Xi´an. Dachser zadbał o wszystkie aspekty organizacyjne - od skoordynowania współpracy z operatorem kolejowym RTSB, przez odprawę celną po dystrybucję towaru w Chinach. Dzięki transportowi Dachser Rail Services produkty chemiczne z Ludwigshafen w Niemczech trafiły na chiński rynek dwa razy szybciej.
15.04.2020

Przez pandemię ropa coraz tańsza

Po kilkudniowych wzrostach notowań w środę ropa znowu tanieje. Najnowsze prognozy wskazują na coraz głębsze spadki konsumpcji z powodu pandemii koronawirusa. Największy dołek popytu oczekiwany jest w kwietniu.
01.04.2020

Na rynkach ropa dalej tanieje, złoty słaby, giełdy idą w górę

Ropa na rynkach kontynuuje trend spadkowy, Brent traci ponad 1 proc. Polska waluta dalej utrzymuje słabe poziomy, zaś giełdy odreagowały wcześniejsze spadki i wtorkowe sesje kończyły na plusie.
18.03.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo w klasie 420

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo. Polska załoga klasy 420 okazała się bezkonkurencyjna, dziewczyny praktycznie zdominowały te regaty wygrywając 3 z 7 wyścigów i 3 razy przypływając na drugim miejscu.
26.02.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.