• <
SAR_2022

Z Białej Cerkwi do Gdańska. Pomóż zebrać pieniądze na transport uciekającym przed wojną Ukraińcom!

10.03.2022 19:34
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Z Białej Cerkwi do Gdańska. Pomóż zebrać pieniądze na transport uciekającym przed wojną Ukraińcom!

Partnerzy portalu

Z Białej Cerkwi do Gdańska. Pomóż zebrać pieniądze na transport uciekającym przed wojną Ukraińcom! - GospodarkaMorska.pl
Fot. prywatne

Trwa ewakuacja mieszkańców Białej Cerkwi na Ukrainie, największego miasta w obwodzie kijowskim, 84 km na południe od Kijowa. Każdy może pomóc w zbiórce pieniędzy na paliwo, które jest potrzebne na zorganizowanie pilnego transportu ludności ukraińskiej do Trójmiasta.

Całą akcję zainicjował podróżnik Krzysztof Puternicki, który dotarł z pierwszą pomocą do Białej Cerkwi. Trafił tam przez poznanych tam ludzi, podczas kręcenia dokumentalnego filmu TVP "Polskie Ślady".

- Chcemy bezpiecznie ściągnąć do różnych miast w Polsce, w tym do Trójmiasta możliwie najwięcej osób, które uciekają z terenu trwającej wojny w Ukrainie. W pierwszej kolejności chcemy dotrzeć do mieszkańców Białej Cerkwi i wszystkich, którym uda się do tego miasta dotrzeć z innych miast i wiosek - mówi Małgorzata Fechner Puternicka, prezes Stowarzyszenia Dolina Królewska z Gdańska, koordynatorka akcji.

Sytuacja w Białej Cerkwi jest obecnie bardzo trudna. Jak donoszą mer miasta, dowódca obrony cywilnej, koordynatorka pomocy uchodźcom, mieszkańcy i inni Ukraińcy, którzy masowo docierają do tego miasta, zmagają się nie tylko z stałymi atakami rakietowymi ze strony Rosjan.

W mieście brakuje wszystkiego: żywności, śpiworów, jednorazowych kubków do podawania gorących napojów i tacek, leków, środków opatrunkowych.

- Przede wszystkim jednak z miasta trzeba wywieźć kobiety, dzieci i ludzi starszych - mówi Małgorzata Fechner Puternicka.

Stowarzyszenie Dolina Królewska współpracuje ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, m.in. z Zieloną Falą i radnymi dzielnicy Wrzeszcz Górny. Wspólnie prowadzą magazyn, w którym zbierają najpilniejsze rzeczy z listy, którą można sprawdzić na specjalnie utworzonej stronie TUTAJ. 

Na czym polega akcja, jak możesz pomóc

- Już w sobotę 12 marca z Gdańska wyruszy konwój humanitarny wypełniony najpotrzebniejszymi rzeczami, których Ukraińcy nie mają. Tuż za granicą konwój zostanie przepakowany do 52-osobowego autokaru, który te rzeczy dowiezie do Białej Cerkwi, tam je zostawi, a w powrotną stronę zabierze ludzi. Z polskiej granicy będą oni odbierani mniejszymi busami, które będą rozwoziły Ukraińców m.in. do Trójmiasta - wyjaśnia koordynatorka akcji.   

W akcję zaangażowane będą dwa autokary, które będą kursować po stronie wschodniej - od granicy do Białej Cerkwi - a także 6-7 busów, które będą kursować po polskiej stronie odbierając przywiezionych ludzi.

- Aby akcja doszła do skutku zbierane są pieniądze na paliwo. Jako stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie pokryć tak wysokich kosztów. W pierwszej kolejności datki przeznaczymy na transport, myślimy też o dokupowaniu rzeczy, których brakuje w magazynie - informuje Małgorzata Fechner Puternicka. 

W pomoc i koordynację akcji zaangażował się m.in. Jacek Milewski, członek zarządu w Stoczni Crist SA. 

Każdy może pomóc w powodzeniu tej akcji bez wychodzenia z domu. Stowarzyszenie Dolina Królewska zachęca wszystkich ludzi dobrej woli, przedstawicieli firm i organizacji do wpłat na KONTO PUBLICZNEJ ZBIÓRKI TUTAJ

Portale GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl wspierają akcję oraz objęły nad nią patronat medialny.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.