• <

Ropa dalej tania; rynek przestraszył się nadpodaży

Strona główna Stocznie, offshore Ropa dalej tania; rynek przestraszył się nadpodaży
Ropa dalej tania; rynek przestraszył się nadpodaży - GospodarkaMorska.pl

ew

22.04.2020 Źródło: PAP

Notowania rynkowe ropy pozostają na poziomach najniższych od dekad. Jako główną przyczynę pojawienia się ujemnych cen w USA, analitycy wskazują panikę na majowym kontrakcie na ropę WTI. Oceniają, że rynek przestraszył się skali nadpodaży.

Ropa Brent po zaliczeniu w środę rano dołka w okolicach 16 dol., wróciła w okolice 20 dol. za baryłkę. Od początku kwietnia nieprzerwanie trwa trend spadkowy.

 

Amerykańska WTI w środę kosztuje ok. 11 dol. za baryłkę. To najniższy poziom notowań tego surowca od połowy lat 80.

 

Jak ocenia analityk DM BOŚ Dorota Sierakowska, notowania obu gatunków ropy naftowej znajduja? sie? nadal pod ogromna? presja? podaz˙y, wynikaja?ca? z gwałtownego spadku popytu na paliwa na skutek pandemii koronawirusa. Wskazuje, że o ile pan´stwa OPEC+ wypracowały jakieś porozumienie, to inni producenci, co najwyżej reaguja? na to, co sie? dzieje na rynku.

 

Ekspert surowcowy i kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki ocenia z kolei, że po turbulencjach towarzyszących rolowaniu majowego kontraktu na ropę WTI i osiągnięciem przez jego kurs ujemnych wartości, rynek przestraszył się skali nadpodaży.

 

Obawy, że notowania kontraktu czerwcowego mogą wygasać w podobny sposób jak w przypadku majowego, wywołały popłoch. I to tuż po tym jak stał się on kontraktem aktywnym, tj. cechowanym przez największa liczbę otwartych pozycji i najwyższe obroty - wskazał Sawicki. Dlatego - jego zdaniem - uczestnicy rynku nie chcieli ryzykować i zaczęli ucieczkę z najwcześniej wygasającego kontraktu. Na taki krok i szybsze rolowanie pozycji z kontraktu czerwcowego na dalsze kontrakty zdecydowały się nawet z założenia pasywne fundusze ETF, w tym największy na świecie United States Oil Fund.

 

W ocenie analityka, nietypowe zachowanie giganta spotęgowało panikę i turbulencje. "Masowa ucieczka dołuje kontrakt czerwcowy i stabilizuje lipcowy. Spodziewamy się kontynuacji takiego zachowania przez inwestorów, ale podkreślamy, że po jego ustaniu kontrakt lipcowy może znaleźć się pod presją" - wskazał Sawicki.

 

Także wiceprezes spółki Anwim - operatora sieci stacji paliw Moya - Zbigniew Łapiński ocenia, że bezpośrednią przyczyną ujemnych cen na WTI był brak chętnych do kupna kontraktów z dostawą na maj, przy jednoczesnym terminie zapadalności kontraktów, czyli konieczność ich sprzedaży.

 

Jak podkreśla Łapiński, obecne ceny ropy nie pokrywają kosztów jej wydobycia, a utrzymanie takiego stanu doprowadzi do radykalnego ograniczenia światowej produkcji ropy. To z kolei w dłuższej perspektywie, przy odbudowującym się popycie, może wywindować ceny ropy na dużo wyższe poziomy.

 

„Sądzę, że czeka nas okres dużej zmienności cen. Najbliższe miesiące to będzie bardzo trudny czas dla producentów ropy i krajów, których budżet uzależniony jest od przychodów ze sprzedaży +czarnego złota+” - ocenił Łapiński.

 

Wskazał równocześnie, że w Polce czeka nas spadek cen hurtowych i detalicznych paliw, a w ciągu kilku tygodni na rynku powinna na dłużej zagościć cena poniżej 3,5 zł za litr.
Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 55,88 $ baryłka  2,06% 22:56
 Cyna 21495,00 $ tona 0,92% 15 sty
 Cynk 2698,00 $ tona -0,66% 15 sty
 Aluminium 2000,00 $ tona -0,50% 15 sty
 Pallad 2366,00 $ uncja  -0,46% 22:56
 Platyna 1092,00 $ uncja  -0,13% 22:56
 Srebro 25,26 $ uncja  1,00% 22:56
 Złoto 1839,35 $ uncja  0,14% 22:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.