• <
gryfia_70lat

Dotknij okrętu podwodnego ORP „Orzeł”

ac

23.06.2021 09:58 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dotknij okrętu podwodnego ORP „Orzeł” - GospodarkaMorska.pl
Fot. gdynia.pl

ORP „Błyskawica”, M/S „Batory”, „Dar Pomorza”, a teraz torpedowy okręt podwodny ORP „Orzeł”. W Gdyni pojawiła się kolejna makieta wykonana z brązu, która powstała w ramach programu „Zobaczyć Świat Rękoma”. Dzięki temu osoby niewidome mogą poznać i zobaczyć jednostkę przez dotyk.

We wtorek, 22 czerwca na skwerze Kościuszki, w pobliżu miejsca, gdzie cumuje niszczyciel ORP „Błyskawica”, uroczyście odsłonięto makietę torpedowego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. W wydarzeniu wzięli udział: prezydent Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, a także przedstawiciele Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia i stowarzyszenia Lions Club oraz firm, które przyczyniły się do stworzenia makiety.

– To kolejna wspaniała miniatura, która pojawiła się w Gdyni. Ich zadaniem jest sprawiać, by wszyscy, bez względu na niepełnosprawność, mogli czuć się komfortowo i podziwiać najpiękniejsze perły naszego miasta. Dziękuje rotarianom, stowarzyszeniu Lions Club oraz wszystkim darczyńcom, którzy dołożyli swoją cegiełkę do stworzenia miniatury okrętu ORP „Orzeł”. Wierzę w to, że dzięki tej inicjatywie będziemy mogli sprawić przyjemność wielu osobom – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Miniatura powstała z brązu. Stworzono ją we wrocławskiej pracowni Stanisława Wysockiego i jego syna Michała. Udało im się wiernie odwzorować okręt i uchwycić wiele detali oraz charakterystycznych elementów. Dzięki temu osoby niewidome mają szansę lepiej poznać jednostkę.

ORP „Orzeł” został zwodowany w 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen. Od lutego 1939 roku oficjalnie włączono go do służby w Marynarce Wojennej i wziął udział w obronie Wybrzeża, a potem prowadził działania na Bałtyku i Morzu Północnym. Na przełomie maja i czerwca 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach wraz z całą załogą.

Projekt makiety „Orła” został sfinansowany przez Rotary Club Gdynia, Rotary Club Gdynia Orłowo oraz Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia ze środków własnych klubów oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, OPEC-u, PEWiK-u, ZMPG-u, a także firm i osób prywatnych.

Makiety jednostek #wGdyni

ORP „Orzeł” to czwarta makieta z brązu, która pojawiła się w Gdyni. W 2016 roku wykonano miniaturę zabytkowego niszczyciela ORP „Błyskawica”, która znajduje się przy nabrzeżu Pomorskim. Rok później, na skwerze im. Witolda Gombrowicza stanęła makieta statku pasażerskiego M/S „Batory”, a w 2019 roku – „Daru Pomorza”, którą umiejscowiono na molo Południowym, w okolicy cumowania statku.

Miniatury z brązu powstały w ramach projektu „Zobaczyć Świat Rękoma”, którego inicjatorem jest Rotary Club Gdańsk-Gdynia-Sopot. Polega on na budowie makiet najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Założeniem projektu jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, a także kultywowanie pamięci o wydarzeniach ważnych dla Gdyni i kraju.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.