• <

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera przedsiębiorców w czasach pandemii (wideo)

Strona główna Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera przedsiębiorców w czasach pandemii (wideo)
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera przedsiębiorców w czasach pandemii (wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

ew

18.11.2020 Źródło: własne

Pandemia COVID-19 to trudny czas dla wielu przedsiębiorców. Firmy szukają instrumentów wsparcia, które umożliwią im realizację planów rozwoju. Takim instrumentem jest Polska Strefa Inwestycji, która oferuje szereg zachęt począwszy od ulgi podatkowej po doradztwo inwestycyjne i pomoc w pozyskaniu partnerów biznesowych.

"Jest kilka obszarów, w których wspieramy przedsiębiorców. Jednym z nich jest zespół stworzony specjalnie do walki z pandemią COVID-19. Śledzi on wszystkie dostępne instrumenty wsparcia na rynku. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy jest klientem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) czy nie, może się do tego zespołu zgłosić. Zespół ten, po zapoznaniu się z charakterystyką przedsiębiorstwa, pomoże dobrać odpowiednie instrumenty i wypełnić wnioski. Wszystko po to, żeby dany przedsiębiorca mógł bez przeszkód aplikować o dostępne środki pomocowe" - mówi Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

"Drugi obszar to nasi klienci. Mamy klientów typowo strefowych, dla których wydaliśmy decyzje o wsparciu, ale też klientów w różnych obiektach, które wynajmujemy, np. na Wyspie Ostrów czy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Tam też znajdują się przedsiębiorstwa, które odczuły dość wyraźnie pandemię. W takich przypadkach albo zwalnialiśmy z czynszu na pewien okres albo obniżaliśmy go przekładając spłatę na dalsze miesiące" - dodaje Sztandera. 

Efekty dotychczasowych działań PSSE to 26 decyzji o wsparciu, ponad 200 nowych miejsc pracy i ponad 500 mln zł deklarowanych nakładów inwestycyjnych

Jak komentuje Sztandera: "Tam, gdzie widzimy, że przychody widocznie spadają i jest mniej zleceń - staramy się jak najbardziej pomóc. Ale widzimy też przedsiębiorstwa, które planują inwestycje rozumiejąc, że nie można zatrzymać się w miejscu. Łączne nakłady inwestycyjne zadeklarowane przez te przedsiębiorstwa to ponad pół miliarda złotych. Ponad połowa tych firm to firmy małe i średnie. Uważamy, że nasze działania zmierzające do dotarcia z informacją do przedsiębiorców przynoszą efekty, mimo trudnego czasu pandemii".

Co istotne, zespół PSSE wypracował efektywny model pracy zdalnej. Brak bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorcami nie wpływa negatywnie na proces wydawania decyzji i współpracę.
"Zespół zadziałał szybko i skutecznie, dostosowując wewnętrzne procesy i wydając kolejne decyzje o wsparciu. Przedsiębiorcy uzyskują wsparcie bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikami Strefy. Decyzje wydajemy w trybie online, natomiast organizowane wraz z BGK seminaria realizujemy w formie webinarów" -dodaje prezes Sztandera.

Strefa rozwija rejon województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego nie tylko dzięki pozyskiwaniu nowych przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy. Inwestuje także m.in. w infrastrukturę drogową, która przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych. Przykładem jest ulica w Grudziądzu prowadząca do terenów inwestycyjnych. To także pierwsza w kraju ulica o nazwie „Polskiej Strefy Inwestycji”.

- Nowe drogi to ważne inicjatywy otwierające możliwości terenów inwestycyjnych. Ulica Polskiej Strefy Inwestycji w Grudziądzu odblokowała teren o powierzchni 27 ha. Takie działania prowadzą do zwiększania atrakcyjności, pozyskiwania nowych firm, a co za tym idzie tworzenia nowych, nowoczesnych miejsc pracy – mówi Przemysław Sztandera.

Działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na tym się nie kończą, Spółka nieustannie wspiera inwestorów, a co za tym idzie gospodarkę regionu. Jak podkreśla Prezes Sztandera plany Spółki w są konsekwentnie wdrażane, zmieniły się jedynie narzędzia do ich realizacji.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 48,10 $ baryłka  0,31% 07:58
 Cyna 18980,00 $ tona -0,73% 30 lis
 Cynk 2809,00 $ tona 1,78% 30 lis
 Aluminium 2014,00 $ tona 1,97% 30 lis
 Pallad 2400,80 $ uncja  0,33% 07:56
 Platyna 1019,80 $ uncja  0,05% 07:58
 Srebro 24,13 $ uncja  -0,41% 07:58
 Złoto 1836,70 $ uncja  0,13% 07:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.