• <
gryfia_70lat

[WIDEO] Trąba wodna nad Bałtykiem nagrana z platformy Lotos Petrobaltic

gm

11.07.2022 20:00
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie [WIDEO] Trąba wodna nad Bałtykiem nagrana z platformy Lotos Petrobaltic

Partnerzy portalu

[WIDEO] Trąba wodna nad Bałtykiem nagrana z platformy Lotos Petrobaltic - GospodarkaMorska.pl
Fot. Lubuscy Łowcy Burz/ Facebook

Wyjątkowe nagranie opublikowała na swoim profilu na Twitterze Grupa Lotos. W sieci pojawiły się również inne ujęcia trąby wodnej m.in. na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Na filmie widzimy niedzielną trąbę wodną nad Bałtykiem, którą nagrano z polskiej platformy wydobywczej Lotos Petrobaltic.

Lubuscy Łowcy Burz tworzą społeczność, dla której przekazują informacje o aktualnym stanie pogody i zagrożeniach dla obszaru województwa lubuskiego. Od czasu do czasu, twórcy profilu prezentują ciekawe zjawiska pogodowe z kraju i ze świata edukując w ten sposób swoich odbiorców. 

Lotos Petrobaltic to jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego oraz kompleksową obsługą logistyczną offshore, obsługą badań morza oraz zarządzaniem flotą.

Trąba wodna. Co to takiego?

Zjawisko to tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk. Obecnie nad Polskę z północnego Atlantyku napływa chłodne powietrze. Gdy nad stosunkowo ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszczają się chłodniejsze masy powietrza, duża różnica temperatury powoduje, że zaczyna się ono ogrzewać i unosić, w wyniku czego mogą powstać chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.

Trąba wodna jest dlatego tak ciekawa, ponieważ to rzadkie zjawisko meteorologiczne, znacznie słabsze od lądowego tornada. Najczęściej rozprasza się w momencie, kiedy dochodzi do lądu. 

Kolejne nagranie zaprezentowane w niedzielę na profilu Lubuskich Łowców Burz dotyczyło również Jastarni. 


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.