• <

Wynik wyszukiwania - "norweska firma" - Wiadomości

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Paliwo uzyskane z orzechów nerkowca szansą na uczynienie żeglugi bardziej "zieloną"?

Dzięki przełomowej współpracy z gigantami branżowymi, takimi jak morska organizacja doradcza Lloyd’s Register FOBAS, producent silników Wärtsilä i dostawca biopaliw ACT Group, UECC (United European Car Carriers) przewodzi krytycznej ocenie i ewaluacji biopaliwa na bazie cieczy z łupin orzechów nerkowca (Cashew Nut Shell Liquid, CNSL).
27.03.2024

Trawler z gdańskiego Karstensena nagrodzony

Trawler Gollenes, który powstał w dużej mierze w polskiej stoczni Karstensen Poland, został nagrodzony w plebiscycie Baird Maritime / Work Boat World Best of 2023 Awards portalu Baird Maritime.
23.03.2024

Vard rozpoczyna próby morskie statku operacyjnego dla Rem Offshore

Statek operacyjny (Commissioning Service Operations Vessel, CSOV) znajduje się w końcowej fazie budowy w stoczni Vard Vung Tau w Wietnamie. Zostanie potem przekazany zamawiającemu, którym jest firma Rem Offshore. Jednostka będzie przeznaczona do obsługi i konserwacji morskich farm wiatrowych na całym świecie.
18.03.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
26.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Pilotażowy projekt morskiej energetyki wiatrowej Bluewind ze wsparciem UE

Norweska firma Bluewind otrzymała prawie milion NOK z unijnego programu innowacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Środki zostały przeznaczone na pilotażowy projekt mający na celu przetestowanie rozwiązania Bluewind w zakresie instalacji, obsługi i konserwacji morskich turbin wiatrowych na miejscu.
11.11.2023

Rekordowy Kongsberg po 3 kwartale 2023 r. Rekordowy kontrakt z Polską na 16 mld NOK podbił wartość zamówień do ponad 69 mld NOK

W III kwartale 2023 Kongsberg osiągnął przychody 10 miliardów NOK ze sprzedaży produktów i usług. Przewiduje się, że w 2023 r. wzrost przychodów wyniesie 28% w porównaniu z rokiem ubiegłym – poinformował Geir Håøy, Prezes i CEO Kongsberg Group w ostatni piątek października. Jako sukces tego roku prezes Kongsberga podaje kontrakt z Polską o wartości 16 mld NOK z września 2023 r.
30.10.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt naukowy dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych

Norweska firma Kongsberg zajmująca się sprzętem i technologią morską, dostarczy szereg wyposażenia naukowego, w tym czujniki naukowe i sprzęt do obsługi dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych, Meteor IV. Ma on pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat środowiska morskiego i wzmocnić wkład Niemiec w ochronę mórz.
10.10.2023

Gazowiec Grażyna Gęsicka po raz pierwszy w Polsce

Drugi statek z floty tworzonej przez Grupę Orlen dotarł do Świnoujścia z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego. Gazowiec o nazwie Grażyna Gęsicka przetransportował do Polski około 65 tys. ton LNG z amerykańskiego terminala Freeport. Dostawa została zrealizowana na podstawie transakcji zawartej na rynku spotowym.
30.06.2023

Ørsted opracowuje statek pomiarowy dla morskiej energetyki wiatrowej

Dążąc do bycia jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej duński koncern Ørsted opracował pierwszy, bezzałogowy statek powierzchniowy, zaprojektowany specjalnie do morskich działań pomiarowych. Przedsięwzięcie jest motywowane przyspieszeniem tempa rozwoju w branży offshore wind.
23.06.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski

Do świnoujskiego terminalu regularnie przybywają statki transportujące skroplony gaz ziemny, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kolejny raz przybył z nim statek zbudowany na potrzeby Grupy Orlen. To także 232 dostawa do świnoujskiego terminalu.
09.06.2023

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.
08.06.2023

Trzeci gazowiec dla Polski rośnie w oczach. Orlen pokazuje jego budowę

PKN Orlen poinformował, że w południowokoreańskim Mokbo trwają intensywne prace przy budowie jednostki o nazwie Saint Barbara (na cześć św. Barbary, patronki górników), który będzie dostarczał skroplony gaz m.in. do Polski. Prace są już bardzo zaawansowane i odbywają się terminowo. Jednostka na przełomie 2023 i 2024 toku ma być gotowa do realizacji komercyjnych rejsów.
24.05.2023

Pierwsze wodowanie w gdańskim Karstensenie

W gdańskim zakładzie stoczni Karstensen odbyło się 19 marca br. pierwsze wodowanie jednostki morskiej.
21.05.2023

Geir Håøy, CEO, Kongsberg: kurs na partnerstwo i morskie farmy wiatrowe. Szansa dla polskich firm

W czasie Nor-Shipping 2023 Kongsberg zaprezentuje potencjał rozwoju innowacji w przemysłach morskich, ze szczególnym naciskiem na umocnienie wiodącej pozycji na świecie w morskiej energetyce wiatrowej – zapowiada Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg.
19.03.2023

Edda Wind zwiększa swoją flotę statków do obsługi morskich farm wiatrowych

Norweska firma Edda Wind chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku offshore poprzez zamówienia nowych statków. W tym celu zawarła umowę ze spółką zależną włoskiego koncernu Fincantieri, wietnamską stocznią Vard, na budowę czterech statków do obsługi technicznej morskich farm wiatrowych (Commissioning Service Operation Vessel, CSOV) o wartości 268 mln dolarów, z możliwością zamówienia kolejnych.
06.03.2023

W Norwegii rusza stała trasa dla towarowych bezzałogowców

Norweska firma Maritime Robotics otrzymała od władz krajowych pozwolenie na utworzenie stałego serwisu towarowego, na którym operować będą statki bezzałogowe.
02.03.2023

Tankowiec LNG Lech Kaczyński z silnikiem wyposażonym w System Monitoringu Danych DCM produkcji firmy Enamor

Tankowiec LNG Lech Kaczyński – jednostka wyczarterowana przez polskiego importera gazu – PGNiG SA (obecnie grupa PKN Orlen), z silnikiem napędowym zaprojektowanym przez WinGD – Winterthur Gas & Diesel, został wyposażony w System Monitoringu Danych DCM produkcji firmy Enamor.
28.02.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt dla okrętu ratowniczego włoskiej Marynarki Wojennej

Norweska firma zajmująca się m.in. dostarczaniem wyposażenia i uzbrojenia okrętom zapewni istotne wyposażenie dla powstającego, nowego okrętu SDO-SuRS dla Marina Militare.
13.02.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
01.02.2023

Orlen zamówił kolejne dostawy LNG z USA

PKN Orlen i Sempra Infrastructure zawarły 20-letni kontrakt na dostawy 1 miliona ton metrycznych skroplonego gazu ziemnego rocznie. LNG ma być dostarczone przez terminal w Świnoujściu, Kłajpedzie lub planowany FSRU w Gdańsku.
25.01.2023

AKVA Group i Inseanergy współpracują w celu dekarbonizacji za pomocą pływających ogniw słonecznych

Producent sprzętu dla przemysłu rolniczego AKVA Group i norweska firma zajmująca się pływającymi energiami słonecznymi Inseanergy podpisały list intencyjny w sprawie dostawy i integracji rozwiązań w zakresie zielonej energii dla branży pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego.
18.01.2023

Własne statki do przewozu LNG pozwalają zarządzać kosztami

Posiadanie własnych statków do przewozu LNG pozwala skutecznie zarządzać szeregiem kosztów towarzyszących transportowi gazu, często decydujących dla opłacalności takich transakcji, ocenił szef londyńskiego biura spółki PST z Grupy Orlen Ireneusz Łazor.
18.12.2022

Polskie statki do przewozu LNG otrzymały imiona

W stoczni w Ulsan w Korei Południowej uroczyście nadano imiona dwóm pierwszym jednostkom do przewozu LNG, budowanym dla Grupy Orlen przez Hyundai Heavy Industries.
17.12.2022

Obajtek: w koreańskim Ulsan odebraliśmy dwa z ośmiu gazowców zamówionych przez Grupę Orlen

W koreańskim Ulsan odebraliśmy dwa z ośmiu gazowców zamówionych przez Grupę Orlen. Własna flota umożliwi nam efektywny import LNG przede wszystkim z USA - poinformował w środę we wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
14.12.2022

Uroczystość nadania imion wyczarterowanym przez PGNiG statkom do przewozu LNG

Imiona „Lech Kaczyński” oraz „Grażyna Gęsicka” uroczyście nadano w środę dwóm wyczarterowanym przez PGNiG metanowcom - statkom do transportu skroplonego gazu ziemnego, budowanym w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Południowej.
14.12.2022

Deweloperzy morskiej energii wiatrowej odpowiadają na szkockie wezwanie do innowacji w energetyce

Zarząd Nieruchomości Korony Szkocji otrzymał łącznie 19 wniosków w ramach procesu dzierżawy morskiej energii wiatrowej w ramach programu” Innowacyjność i ukierunkowanie na ropę i gaz” (Innovation and Targeted Oil and Gas, INTOG).
13.12.2022

Terntank zamawia nowe, hybrydowe tankowce poruszane metanolem i siłą wiatru

Szwedzka firma żeglugowa rozwija się w kierunku zeroemisyjnego transportu morskiego, składając zamówienie na dwa plus dwa nowe zbiornikowce hybrydowe przystosowane do wspomagania się wiatrem i metanolem.
30.11.2022

Norwegia wykorzysta nadwyżki z morskich farm wiatrowych do zasilania centrów danych

Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW.
28.11.2022

Metanol ograniczy emisje podczas układania kabli morskich

Norweska spółka Cecon Contracting zawarła umowę na budowę najnowocześniejszego statku do układania kabli. Statek zostanie dostarczony ze stoczni Sefine w Turcji w pierwszym kwartale 2025 roku. Jednostka będzie napędzana metanolem, co staje się nowym trendem wśród projektantów.
23.11.2022

Ocean Oasis prezentuje prototyp odsalarki napędzananej energią fal morskich

Norweska firma zaprezentowała prototypowe urządzeni Gaia do odsalania wody z wykorzystaniem zielonej energii, które będzie testowane na Platformie Oceanicznej Wysp Kanaryjskich (Plataforma Oceánica de Canarias, PLOCAN).
22.11.2022

Cecon Contracting opracowuje statek do układania kabli zasilany metanolem

Norweska firma z siedzibą w Oslo i jej partnerzy zawarli umowę na budowę specjalistycznej jednostki do układania podwodnych kabli, wyposażony w system podwójnego paliwa na metanol i pakiet akumulatorów.
18.11.2022

GC Rieber zamawia dwa statki do obsługi serwisowej w Turcji

Norweska firma GC Rieber Shipping zamówiła w stoczni Cemre w Turcji dwa statki obsługi serwisowej do morskich operacji związanych z konserwacją farm wiatrowych. Dostarczenie pierwsze jednostki planowane jest na I kwartał 2025 roku.
31.10.2022

Wind Catching Systems - multiturbinowy katalizator morskiej energii wiatrowej

Firma Wind Catching Systems otrzymała od rządowego przedsiębiorstwa Enova grant na rozwój technologii w wysokości ok. 2,1 mln USD, w celu wsparcia projektu, budowy i testowania morskiej turbiny wiatrowej, którą firma planuje zainstalować w swojej pływającej konstrukcji wieloturbinowej o nazwie Windcatcher.
24.10.2022

Grupa ColliCare Logistics znacząco redukuje emisje zanieczyszczeń w transporcie

ColliCare Logistics, norweska firma logistyczna, która w styczniu tego roku otworzyła swój oddział w Gdyni, informuje o znaczącej redukcji emisji CO2do atmosfery. Firma w całym swoim systemie transportowym zmniejszyła całkowitą emisję o 29% w stosunku do roku 2017.
08.09.2022

SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej

Holenderski spółka SolarDuck poinformowała, że przetestował już swoją pływającą platformę słoneczną w LiR National Ocean Test Facility (NOTF). Jest to uznany ośrodek w Irlandii, który posiada obiekty do testowania i rozwoju technologii morskich. Jedną z nich jest pływająca fotowoltaika.
22.08.2022

Breeze i Seatech razem dla jednostek SOV dedykowanych dla polskiego offshore wind

Dwa biura projektowe - norweskie Breeze Ship Design i polskie Seatech Engineering - podpisały 27 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy i rozwoju wspólnych projektów statków operacyjnych typu SOV. Jednostki będą oferowane firmom pracującym na rzecz polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
01.07.2022

Dwa wodowania statków rybackich w Karstensenie [WIDEO]

Kolejne statki rybackie zwodowano w ostatnich dniach w stoczni Karstensen w Gdyni. To jednostka Gollenes o numerze #168 oraz Stødig o numerze #467.
19.06.2022

Symulator przeszkoli operatorów żurawi na statkach Jan De Nul

Belgijska grupa Jan De Nul idzie o krok dalej w szkoleniu swoich załóg w zakresie obsługi żurawi na zaprojektowanym przez gdańskie biuro StoGda statku instalacyjnym Voltaire oraz innym statku instalacyjnym - Les Alizés. "Cyfrowy bliźniak" nauczy pracowników montażu największych turbin morskich w trudnych warunkach morskich.
11.06.2022

Niemcy będą monitorować emisje statków na Morzu Bałtyckim za pomocą drona [WIDEO]

W celu monitorowania konsumpcji paliw żeglugowych zgodnie z przepisami, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadzą kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona.
01.05.2022

Norwegia pracuje nad modelem statku do transportu wodoru

Norweska firma Gen2 Energy nawiązała współpracę z Sirius Design & Integration w celu opracowania statku do transportu wodoru.
24.04.2022

Rewolucja w świecie offshore. Reach Subsea z kontraktem na bezzałogowe jednostki USV

Norweskie firmy Reach Subsea i Kongsberg Maritime podpisały umowę na budowę pierwszego z dwóch statków bezzałogowych (USV). Jednostki mają tworzyć serię pod nazwą Reach Remote.
14.04.2022

Ukraina zakazuje eksportu nawozów - rynek z dużym problemem

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.
12.03.2022

Jotun: wysokie przychody i zysk

Firma Jotun, zajmująca się wytwarzaniem farb i powłok morskich, podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok.
23.02.2022

Wielka Brytania zainwestuje ponad 60 mln funtów w rozwój pływających farm wiatrowych

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że zainwestuje w projekty pływających morskich farm wiatrowych 31,6 mln funtów. Równolegle sektor prywatny chce przeznaczyć na rozwój technologii podobną kwotę - ponad 30 milionów funtów. Sektor publiczny i prywatny łączą siły.
01.02.2022

Wodorowe technologie na morzu i lądzie warte inwestycji. Szansa dla Gdyni i Bałtyckich HUBów [GALERIA]

Ponad 100 tys. statków z siłowniami zasilanymi wodorem będzie pływało w 2050 r. Do ich bunkrowania potrzeba będzie ponad 20 tys. portowych stacji bunkrowania - prognozują eksperci Hyon. Port Gdynia ma Hub wodorowy, a Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny ma huby, których firmy posiadają wiedzę jak zaprojektować i zbudować statki i instalacje pozwalające na wykorzystanie wodoru na morzu i na lądzie.
23.01.2022

ColliCare inwestuje w Gdyni, otwiera połączenia short sea

Norweska firma logistyczna ColliCare Logistics otwiera swoje biuro w Gdyni i wchodzi na polski rynek z połączeniami typu short sea głównie do Skandynawii i Wielkiej Brytanii oraz usługami door-to-door w pozostałej części Europy i świata.
10.01.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

Havila Kystruten odebrał swój pierwszy hybrydowy przybrzeżny statek wycieczkowy

Norweska firma żeglugowa Havila Kystruten odebrała dostawę Havila Capella, jednego z nowo budowanych statków o napędzie hybrydowym.
16.11.2021

Norwedzy przejmują flotę niemieckiego Rhenus Maritime Services

Spółka Wilson, operująca na rynku żeglugi bliskiego zasięgu, zakupiła flotę niemieckiego armatora Rhenus Maritime Services.
10.11.2021

Montex zbuduje kadłub statku badawczego dla Norwegów

Norweska firma Vaagland Båtbyggeri AS w czerwcu podpisała umowę z Norweskim Uniwersytetem Arktycznym w Tromso na dostawę nowego statku badawczego. Kadłub powstanie w gdańskiej stoczni Montex.
23.08.2021

Norwedzy przedstawili nowy pomysł na offshore wind – wieloturbinowe platformy pływające

Norweska firma Wind Catching Systems przedstawiła technologię pływającej morskiej energetyki wiatrowej – jest to platforma z zainstalowanymi mały turbinami o mocy ok. 1 MW każda. Pomysłodawca projektu przekonuje, że innowacyjne systemy wiatrowe będą konkurencyjne dla tradycyjnych, pływających elektrowni wiatrowych.
08.06.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Plastikowe słomki zakazane na statkach Norwegian Cruise Line Holdings

W epoce, w której ignorowanie rozległej skali zanieczyszczeń i szkód wyrządzanych środowisku przez plastik nie jest już możliwe, Norwegian Cruise Line Holdings świeci przykładem dla dużych firm!
12.04.2021

Przełomowy projekt SkyWalker w instalacji turbin wiatrowych

Norweski Nekkar uzyskał dotację w wysokości 21 milionów NOK od Innovation Norway na prace nad projektem SkyWalker, przełomowym rozwiązaniu do instalacji turbin wiatrowych.
09.04.2021

Silniki MAN 175D do zasilania największego na świecie statku do przewozu żywych ryb

Firma MAN Energy Solutions wygrała przetarg na dostawę silników głównych do dwóch nowo budowanych statków do przewozu żywych ryb, obecnie budowanych w stoczni Cemre w Turcji.
25.03.2021

Equinor ogłosił odkrycie nowych złóż ropy na Morzu Barentsa

Norweska firma Equinor ogłosiła nowe odkrycie złóż ropy naftowej przy odwiercie w pobliżu pola Johan Castberg na Morzu Barentsa. Equinor wraz z partnerami Vår Energi i Petoro wykryli ropę w odwiercie poszukiwawczym 7220 / 7-4 o licencji poszukiwawczej 532.
12.03.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Dania otrzymała grafik dalszej budowy Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii zostanie wznowiona w tym tygodniu – napisano w grafiku, jaki otrzymał duński regulator, poinformował Sputnika kierownik służby prasowej Duńskiej Agencji Energetycznej Ture Falbe-Hansen.
14.01.2021

NDR: wpływ Rosji na Fundację wspierającą budowę Nord Stream 2 "większy niż podejrzewano"

Utworzona w zeszłym tygodniu przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie "fundacja ochrony klimatu", mająca asekurować dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, znalazła się w Niemczech w ogniu coraz silniejszej krytyki. Kwestionowana jest jej niezależność od Rosji - informuje w poniedziałek stacja NDR.
12.01.2021

Gróbarczyk: Ten rok musi przynieść zmiany w branży stoczniowej

O pandemii i jej skutkach mówi się wiele i pod każdym kątem, jednak nie wolno przy tej okazji zapomnieć także o przemyśle stoczniowym. Wszelkie dostępne dane wskazują bowiem, że ten rok będzie dla branży stoczniowej jednym najtrudniejszych od 2008. Nie tylko na świecie, ale przede wszystkim w Europie, a w tym także w Polsce.
08.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o kolejnym nowym promie Stena Line, który dotarł właśnie do Europy

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kolejnym nowoczesnym promie serii E-Flexer, który w pierwszych dniach stycznia dotarł do Belfastu i już wkrótce rozpocznie obsługę połączeń na Morzu Irlandzkim.
05.01.2021

Norweska firma nie będzie certyfikować Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas), które miało wydać certyfikat dla Nord Stream 2 po zakończeniu jego budowy, zrezygnowało ze świadczenia tej usługi ze względu na nowe sankcje USA wobec gazociągu - podał rosyjski portal RBK.
03.01.2021

Strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm

Myślę, że od początku ogłoszenia przez amerykańskich senatorów zamiaru poszerzenia zakresu stosowania sankcji strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm - powiedziała ekspertka OSW Agata Łoskot-Strachota. Według niemieckich mediów budowa gazociągu ma być wznowiona dziś.
05.12.2020

W sobotę może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 planuje wznowienie w grudniu budowy, być może nawet w najbliższą sobotę. Kluczowe wydają się przygotowywane w Kongresie USA sankcje, w tym obejmujące ubezpieczycieli i towarzystwa klasyfikacyjne. Ewentualne wycofanie się firmy norweskiej z certyfikacji mogłoby być poważnym utrudnieniem dla budowy.
04.12.2020

Norweski partner Nord Stream 2 ogranicza udział w projekcie

26 listopada br. norweski DNV GL, podmiot zajmujący się m.in. certyfikacją techniczną infrastruktury energetycznej, poinformował, że ze względu na ryzyko sankcji USA zaprzestanie świadczenia części usług dla Nord Stream 2 (NS2). Jego decyzja stanowi poważne utrudnienie dla ukończenia gazociągu.
27.11.2020

Norweska firma klasyfikacyjna zaprzecza, by wycofała się z Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas) oświadczyło w czwartek, że nie wycofało się zupełnie z udziału w projekcie gazociągu Nord Stream 2, ale - z powodu sakcji USA - nie będzie świadczyć usług na rzecz statków zaangażowanych w projekt.
26.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Grupa PGNiG wynajmie statki do transportu LNG z USA

Wyczarterowane gazowce posłużą do obrotu skroplonym gazem ziemnym zakontraktowanym u amerykańskich producentów. Dwa nowoczesne zbiornikowce wejdą do użytku w 2023 roku. Dostawą i obsługą statków zajmie się wyłoniona w przetargu norweska firma Knutsen OAS Shipping.
03.11.2020

CIMC zbuduje jednostką do instalacji turbin wiatrowych nowej generacji dla norweskiej firmy

Norweska firma OIM Wind wraz ze swoimi partnerami finansowymi podpisała umowę ze stocznią CIMC Yantai Raffles Offshore w Chinach na budowę statku zdolnego do zainstalowania gigantycznych morskich turbin wiatrowych nowej generacji.
07.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

Flex odebrał pierwszy w tym roku gazowiec LNG

Norweska firma żeglugowa Flex LNG odebrała w tym roku swojego pierwszego nowo zbudowanego gazowca i spodziewa się, że wkrótce pojawią się dodatkowe statki.
30.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

PGNiG bierze udział w elektryfikacji norweskich złóż – spadną emisje CO2

Gaz ziemny wykorzystywany do zasilania platformy Gina Krog na Morzu Północnym zostanie zastąpiony energią elektryczną. Zmniejszy się też pobór gazu na potrzeby własne na złożu Skarv. W ten m.in. sposób firmy naftowe działające na Norweskim Szelfie Kontynentalnym chcą zmniejszyć emisje związane z wydobyciem węglowodorów. W projekt zaangażowana jest spółka PGNiG Upstream Norway.
14.07.2020

Norweski armator odebrał drugi wycieczkowiec zasilany w pełni energią elektryczną

Norweska firma transportowa The Fjords odebrała swój drugi całkowicie elektryczny statek pasażerski, Legacy of The Fjords.
14.07.2020

Knutsen odebrał nową jednostkę LNG

Norweska firma żeglugowa Knutsen odebrała nowy gazowiec LNG, Traiano Knutsen.
30.06.2020

Pandemia zmusiła armatorów do porzucenia planów instalacji skruberów

Właściciele statków odraczają lub odwołują instalację płuczek spalin, gdyż pandemia koronawirusa powoduje duże straty finansowe.
14.06.2020

Flex LNG odbierze pierwszą nową jednostkę w tym roku

Flex LNG, firma żeglugowa kontrolowana przez miliardera Johna Fredriksena, ma odebrać swój pierwszy nowy statek w tym roku.
11.06.2020

Equinor testuje nowe tankowce wahadłowe zasilane LNG

Norweski gigant energetyczny Equinor testuje dwa nowo wybudowane tankowce transportowe napędzane skroplonym gazem ziemnym przeznaczone do operacji na Morzu Północnym.
09.06.2020

Subsea 7 zwolni 3000 pracowników po załamaniu na rynku offshore oil & gas

Norweska firma sektora offshore - Subsea 7 ogłosiła plany zwolnienia około 3000 pracowników i wyłączenia z eksploatacji około 1/3 aktywnej floty do końca czerwca 2020 r. Działania te są częścią programu redukcji kosztów firmy po załamaniu na rynku ropy.
01.06.2020

Corvus Energy napędza hybrydowy statek do przewozu ryb Nordlaks

Firma Corvus Energy wygrała kontrakt z BMA Technology w Turcji na dostawę opartego na akumulatorach litowo-jonowych systemu magazynowania energii dla nowego przewoźnika ryb.
13.05.2020

Prace przy Yara Birkeland wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa

Norweska firma Yara poinformowała, że prace przy pierwszym na świecie w pełni autonomicznym i elektrycznym kontenerowcu Yara Birkeland zostały wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa. Zgodnie z planem, jednostka miała być dostarczona w pierwszym kwartale tego roku.
12.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – upadek i nadzieja na powstanie (tydzień 16-17)

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni na rynku żeglugowym było nadal bardzo ciężko. Na sytuację wpływały przede wszystkim: zapaść na rynkach ropy, powszechna niepewność co do dalszego rozwoju wypadków i jako konsekwencja wstrzymywanie oraz ograniczanie części inwestycji żeglugowych i offshorowych. Towarzyszyła temu stosunkowo niewielka liczba przeprowadzanych transakcji kupna – sprzedaży statków z drugiej ręki. Ceny statków, zarówno nowych jak i używanych, były stabilne dla niektórych segmentów jak tankowce, ale dla więks
27.04.2020

PGNiG sprzedało pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w środę o sprzedaży pierwszych dwóch ładunków LNG z instalacji w Kłajpedzie na Litwie. Od kwietnia tego roku koncern jest wyłącznym użytkownikiem tej instalacji „małego LNG”.
08.04.2020

Zwodowano największą na świecie pływającą farmę rybną (foto, wideo)

Gigantyczna pływająca farma rybna Havfarm 1 zwodowana w chińskiej stoczni CIMC Raffles. Jak twierdzi jej projektant - norweska firma NSK - pomimo globalnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, w ostatnich tygodniach odnotowano stały postęp budowy i wyposażania.
01.04.2020

Equinor kupił 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Polenergii

Norweski Equinor poinformował we wtorek o przejęciu połowy udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I Polenergii. Norweska firma podkreśliła, że ma teraz połowę udziałów w trzech projektach Polenergii o łącznej mocy 3 GW.
10.12.2019

Norweski Klaveness stawia na Panamaxy

Norweska firma żeglugowa Torvald Klaveness chce ograniczyć działalność w zakresie transportu suchych towarów masowcami Supramax i skoncentrować się na jednostkach Panamax i Post-Panamax.
12.11.2019

Pierwszy wycieczkowiec ekspedycyjny SunStone na Antarktydzie

Pierwszy statek wycieczkowy z innowacyjnym kształtem kadłuba X-BOW wyruszył na swoją pierwszą wyprawę na Antarktydę i 1 listopada przekroczył słynną Cieśninę Drake’a.
06.11.2019

ONZ: Światowa żegluga potrzebuje „nowej rewolucji napędowej” dla zeroemisyjnej przyszłości

- Jeśli emisje z przemysłu morskiego nie zostaną zmniejszone, zmierzamy w kierunku „katastrofy ekologicznej” - powiedziała na szczycie Global Maritime Forum, zastępca szefa Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Isabelle Durant.
03.11.2019

Norwegowie ostrzegają przed akumulatorami litowo-jonowymi po wybuchu gazu na jednym z promów

Norweskie władze ostrzegają armatorów i operatorów o niebezpieczeństwach związanych z używaniem akumulatorów jonowo-litowych po wybuchu gazu na pokładzie elektrycznego promu w Norwegii.
16.10.2019

Ogromne turbiny GE trafią na największą morską farmę wiatrową na świecie

General Electric podpisała kontrakt na dostarczenie swoich 260-metrowych turbin Haliade-X dla morskiej farmy wiatrowej powstającej u wybrzeży Anglii. Projekt farmy jest autorstwa SSE Plc i Equinor ASA.
02.10.2019

Raport: Branża wycieczkowców zbyt wolno przechodzi na zielone technologie

Branża wycieczkowa zbyt mocno polega na ciężkich paliwach, a tylko małą część jej floty można uznać za ekologiczną - takie wnioski można wyciągnąć z raportu statków wycieczkowych NABU 2019.
28.08.2019

Roboty na statkach – usługi biznesowe w przemyśle morskim

Sektor morski w województwie pomorskim tradycyjnie obejmował budownictwo okrętowe, transport, inżynierię morską, rybołówstwo oraz energię prądów morskich. W miarę modernizacji gospodarki, centra usług wspólnych (ang. shared services centres) stały się integralną częścią tego sektora. Organizacja Invest in Pomerania rozmawiała z dyrektorami pięciu pomorskich centrów usług wspólnych: MacGregor, Ocean Network Express, Unifeeder, Maersk Drilling oraz DNV GL. Każda z tych spółek dostarczyła wielu przykładów na modernizację i di
08.08.2019

BOA Galatea w drodze do nowego właściciela

BOA Galatea, specjalistyczny statek służący do poszukiwania podmorskich złóż ropy naftowej lub gazu, opuścił Gdynię. W ostatnią sobotę, w asyście holownika wyruszył do Kristiansand. Jak informowaliśmy w maju, nowym właścicielem jednostki będzie norweska firma SeaBird Exploration PLC.
23.07.2019

Stocznia Safe położyła stępkę pod budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla Norwegów (foto, wideo)

Stocznia Safe rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Uroczystość położenia stępki odbyła się we wtorek. Nowoczesna jednostka, która otrzyma imię MS Slettenberg, ma być gotowa w 2020 r. To już kolejny w pełni wyposażony statek na własne konto stoczni Safe.
17.07.2019

Położono stępkę pod trzeci wycieczkowiec ekspedycyjny dla Hapag-Lloyd Cruises

16 lipca w rumuńskiej stoczni Vard Tulcea odbyła się ceremonia położenia stępki pod Hanseatic Spirit, trzeci wycieczkowiec ekspedycyjny budowany dla Hapag-Lloyd Cruises.
16.07.2019

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny (foto)

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

SeaBird przejmuje dwa statki BOA

Jak poinformował portal OffshoreEnergyToday, norweska firma SeaBird Exploration zamierza nabyć dwie specjalistyczne jednostki służące do poszukiwania podmorskich złóż ropy naftowej lub gazu. Co ciekawe, jedna z nich znajduje się teraz w Gdyni jako wyłączona z eksploatacji.
07.05.2019

Hapag-Lloyd Cruises z nowym statkiem ekspedycyjnym

Niemiecki Hapag-Lloyd Cruises ochrzcił statek Hanseatic Nature, pierwszy z trzech wycieczkowców ekspedycyjnych zamówionych przez armatora. Uroczystość odbyła się 4 maja w Porcie Hamburg. Następnego dnia jednostka opuściła port i udała się w rejs do Szkocji i Norwegii.
06.05.2019

Elektrycznej rewolucji w Norwegii ciąg dalszy

Norweska firma Bastø Fosen będzie miała nowy prom. Armator idzie śladem innych krajowych przewoźników i stawia na przyjazne środowisku innowacje.
18.04.2019

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding (wideo)

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding. We wtorek w Gdańsku zwodowano częściowo wyposażony trawler pelagiczny Gunnar Langva. Jednostka powstaje na zamówienie norweskiej stoczni Westcon Yards AS, która dokończy jej budowę.
09.04.2019

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia. W nocy z 4/5 kwietnia bunkrowany był statek Greenland należący do skandynawskiego armatora. To pierwsza w historii jednostka przeznaczona do przewozu ładunków suchych zasilana LNG. Do Gdyni ze Świnoujścia dostarczono 2 cysterny skroplonego gazu ziemnego.
08.04.2019

Pierwsza w Europie podwodna restauracja rozpoczyna działalność (wideo)

Znajduje się pięć metrów pod poziomem morza i wygląda jak wielka betonowa tuba. Pierwsza w Europie podwodna restauracja właśnie zaczyna przyjmowac rezerwacje. I mimo że na początku możliwość zjedzenia kolacji w tej wyjątkowej scenerii będzie miała tylko najbliższa rodzina i przyjaciele - chętnych nie brakuje. W norweskim lokalu zarezerwowano już ponad siedem tysięcy miejsc.
20.03.2019

Morpol S.A. zmienia nazwę na Mowi Poland S.A.

Mowi Poland S.A. to nowa nazwa Morpolu. Nowa nazwa – Mowi – funkcjonuje już we wszystkich biurach i zakładach norweskiej organizacji Marine Harvest, do której należy ustecki zakład.
07.03.2019

Trawler Cetus już na wodzie. Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta (foto, wideo)

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.
03.03.2019

Wodowanie trawlera Cetus w SR Nauta w Gdańsku

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.
01.03.2019

Olbrzymie moduły baterii dla nowych promów w Norwegii. Jest nowy rekord

Cztery nowe promy, które powstaną dla firmy Havila Kystruten, zostaną wyposażone w najpotężniejsze baterie, jakie do tej pory instalowane były na statkach. To kolejny etap wielkiej rewolucji, jaką od jakiegoś czasu można obserwować na norweskich wodach.
16.10.2018

Norweski armator zakupi pięć nowych gazowców LNG

Norweska firma żeglugowa, Flex LNG, planuje zakup pięciu nowych gazowców LNG od spółki Geveran Trading.
11.10.2018

Kolejny armator tankowców wybrał scrubbery dla swoich VLCC

Amerykański armator International Seaways podpisał kontrakt na zakup i instalację scrubberów dla swoich siedmiu nowoczesnych tankowców typu VLCC.
25.09.2018

Pierwsza w Europie podwodna restauracja powstaje w Norwegii (foto)

Kolacja pięć metrów pod poziomem morza? Wktótce będzie to możliwe! W południowej Norwegii powstaje właśnie pierwsza podwodna restauracja w Europie. Jak obiecują twórcy, będzie jednocześnie największa na świecie.
20.08.2018

Norweska firma wchodzi na rynek energii wiatrowej offshore z innowacyjną jednostką

Offshore Heavy Transport (OHT) z siedzibą w Norwegii chce wejść na rynek energii ze źródeł odnawialnych za pomocą nowoczesnego statku do transportu ciężkich ładunków i instalacji, który łączy półzanurzalność z operacjami dźwigowymi o dużej wydajności.
22.07.2018

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo)

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.
03.12.2017

DNV GL opracowuje statek przyszłości

Nowoczesny, ekologiczny i bezzałogowy. To cechy nowoczesnego statku, który opracowuje norweska firma DNV GL. Jednostka będzie przeznaczona do przewozu towarów na krótkie dystanse.
16.10.2017

Statki autonomiczne przyszłością żeglugi morskiej?

Pomysł autonomicznych statków miałby być rozwiązaniem, które dla branży morskiej byłoby krokiem w przyszłość. Norweska firma Yara produkująca nawozy oraz producent rozwiązań technologii morskiej Kongsberg połączyli siły w realizacji wyjątkowego projektu. Połączenie feederowe z fabryki do miejscowego portu miałoby być obsługiwane w pełni autonomicznie już w 2020 roku.
24.07.2017

Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems

W dniu 29 czerwca 2017 roku w Warszawie w Hotelu Novotel Airport odbędzie się Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems, uznanego na świecie producenta okrętów podwodnych i nawodnych. Przedsięwzięcie to adresowane jest do polskich zakładów przemysłowych zainteresowanych współpracą przy realizacji projektów związanych z budową okrętów podwodnych ORKA oraz okrętów nawodnych MIECZNIK/CZAPLA.
22.06.2017

Nowa atrakcja dla miłośników podwodnych rozrywek (wideo)

Podwodne ewolucje, mnóstwo dobrej zabawy i niezapomniane wrażenia. Tak w skrócie można opisać Subwing, czyli urządzenie umożliwiające loty na holu za motorówką. Wystarczy odrobina kreatywności i już można cieszyć się nową podwodną zabawą.
24.02.2017

Armatorzy mają łatwiej o upust za tranzyt Kanałem Sueskim

Norweska firma Wilhelmsen Ships Service (WSS) otworzyła oddział w egipskiej Aleksandrii, którego celem jest ułatwianie negocjacji armatorom i spedytorom z zarządem Kanału Sueskiego (SCA).
02.09.2016

Klaveness przystępuje do partnerstwa z EGD w zakresie dwóch budowanych jednostek

Norweska firma Klaveness Shipholding i pochodząca z tego samego kraju EGD Shipholding osiągnęły porozumienie związane z partnerstwem w zakresie budowy dwóch masowców budowanych aktualnie w Chinach - donosi portal World Maritime News.
26.08.2016

Wyższe obroty i więcej pasażerów na promach Fjord Line, ale wynik wciąż „pod kreską”

Fjord Line liczy na poprawę swoich wyników finansowych w najbliższym czasie. Armator wierzy, że pomoże mu w tym podpisany kontrakt paliwowy. Na razie przewoźnik wciąż znajduje się pod kreską.
30.05.2016

Siem Aimery przechodzi próby morskie

Specjalistyczny statek przeznaczony do układania, podnoszenia i konserwacji kabli podmorskich budowany dla jednego z największych, norweskich operatorów floty offshore przechodzi próby morskie.
23.03.2016

Zobacz testy największej armatki wodnej (WIDEO)

Norweska firma Fire Fighting Systems przetestowała w grudniu największą na świecie armatkę wodną przeznaczoną do gaszenia pożarów na statkach.
12.01.2016

Ślusarz, monter, operator suwnicy... Czy ta praca się opłaca?

Wynagrodzenie w przemyśle morskim w Polsce sięga nawet 10 tys. zł. Tyle za miesiąc pracy może zarobić malarz-piaskarz albo piaskarz. Za granicą stawki dla spawaczy zaczynają się od 55 zł za godzinę. Mimo to w branżach stoczniowej i portowej brakuje rąk do pracy.
04.08.2015

Zobacz zrzut łodzi ratunkowej z 40 metrów. To światowy rekord! (WIDEO)

Norweska firma Norsafe ustanowiła światowy rekord zrzutu łodzi ratunkowej. Łódź wraz 10-osobową załogą została zwodowana aż z 40 metrów. To pierwszy raz w historii, gdy zrzucono łódź z takiej wysokości, z tyloma ludźmi na pokładzie.
14.07.2015

Statoil odkrył kolejne złoża na Morzu Północnym

Norweski Statoil odkrył kolejne złoża gazu ziemnego wokół platformy Aasta Hansteen na Morzu Północnym. Jest to jedne z trzech odkryć, jakich dokonano w ostatnim czasie. Dzięki tym złożom koncern zyska 120 mln baryłek ropy naftowej.
10.06.2015

Norwegowie chcą opatentować kontenerowiec osiągający prędkości 80 węzłów

Norweska firma Viking Shiptech zamierza złożyć patent na zupełnie nowy projekt budowy statków, który ma przynieść ogromne ograniczenia w emisji gazów. Pomysł ma być połączeniem szybkości dostaw osiąganych w transporcie lotniczym, ale w cenie standardowych przewozów morskich.


17.03.2015

Załadunek konstrukcji SAL

12 stycznia w Energomontażu-Północ Gdynia odbył się załadunek konstrukcji przeznaczonej do instalacji typu SAL (Single Anchor Loading System), która trafi na pole wydobywcze Greater Stella. Klientem EPG jest norweska firma APL, która dostarcza na pole systemy załadunku ropy. Konstrukcja Energomontażu-Północ Gdynia zostanie zainstalowana na głębokości około 87 m.
27.01.2015

Inwestujemy w infrastrukturę - rozmowa z Piotrem Strzyżewskim, prezesem zarządu firmy NYBORG-MAWENT

NYBORG-MAWENT produkuje wentylatory na potrzeby między innymi przemysłu okrętowego, offshore i lądowego. Jest też interesującym przykładem przekształceń kapitałowych i współpracy w międzynarodowej grupie kapitałowej.
12.11.2014

Statoil powierci w Zatoce Meksykańskiej

Statoil wraz ze współudziałowcami projektu Stampede w Zatoce Meksykańskiej dał zielone światło dla zagospodarowania tego złoża. Norweska firma zainwestuje w to przedsięwzięcie 1,5 mld USD.
02.11.2014

Statoil uruchamia wydobycie z dwóch pól naftowych Morza Północnego

Statoil, norweska firma wydobywająca ropę naftową i gaz, zaczęła produkcję na swoich polach naftowych Fram H-North i Svalin C na Morzu Północnym.
16.09.2014

Prostota technologii - rozmowa z Piotrem Stępniem, dyrektorem sprzedaży i prokurentem spółki GS-Hydro.

W Polsce marka GS-Hydro obecna jest od 1996 roku, jednak historia tej fińskiej spółki ma już 40 lat. Dziś spółka jest znanym dostawcą systemów połączeń rurociągowych nie wymagających spawania, posiadającym filie w 17. krajach na całym świecie. Na systemach GS-Hydro pracują między innymi układy hydrauliczne platform i jednostek offshore.
09.06.2014

Rusza produkcja z pola Gudrun na Morzu Północnym

Statoil i jego partnerzy, GDF Suez i OMV Norge, uruchomili wydobycie ropy i gazu z pola Gudrun na Morzu Północnym - poinformowała norweska firma.
08.04.2014

Siemens wygrywa kontrakty na rynku offshore o wartości 516 milionów funtów

Norweska firma energetyczna Statoil przyznała dwa kontrakty o łącznej wartości 516 milionów funtów brytyjskich dla firmy Siemens na wykonanie prac na rzecz morskiej farmy wiatrowej Dudgeon w brytyjskim sektorze Morza Północnego, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Statoil.
15.01.2014

Remontowa Shipbuilding przekazała Norwegom pierwszy prom napędzany wyłącznie gazem ziemnym

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA przekazała do eksploatacji pierwszy dwustronny prom fiordowy „Ryfylke” napędzany wyłącznie gazem ziemnym (LNG i CNG) dla norweskiego operatora. W czwartek 28 listopada prom wypłynał z Gdańska do Stavanger.
02.12.2013

Będzie produkcja na terenach postoczniowych? Szczegóły w listopadzie

Norweska firma Kleven nowym inwestorem terenów postoczniowych w Szczecinie? To na razie wiadomość nieoficjalna. Kleven miałby wydzierżawić tereny na wiele lat i prowadzić produkcje.
29.10.2013

Midcon- specjaliści od nietypowych rozwiązań

W roku 1988, grupa pracowników biura projektowego byłej Stoczni Szczecińskiej stworzyła prywatne Biuro Projektowe - MIDCON DESIGNER Sp. z o.o. Poprzez współpracę z wieloma stoczniami, armatorami i biurami projektowymi MIDCON DESIGNER zdobył doświadczenie umożliwiające podejmowanie najciekawszych i najbardziej wymagających technicznie zleceń.
10.10.2013

Wärtsilä projektuje PSV napędzanego LNG dla Siem Offshore

Siem Offshore wybiera projekt i zintegrowane rozwiązanie firmy Wärtsilä dla kolejnego zaopatrzeniowca górnictwa morskiego napędzanego gazem LNG
03.09.2013

Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznej

Norweska firma Subhydro pracuje nad podwodnym magazynem energii elektrycznej wykorzystującym różnice ciśnienia w głębinach. Jedyne istniejące dziś duże magazyny energii elektrycznej to hydroelektrownie pompowo-szczytowe. Pompy piętrzą wodę w zbiorniku - zwykle wtedy, kiedy energia jest najtańsza. W czasie wysokiego zapotrzebowania - spuszczana woda napędza turbiny wytwarzając elektryczność.
21.05.2013

UNIBALTIC – najmłodszy szczeciński armator

Arkadiusz Wójcik, prezes armatora Unibaltic: „Chcemy, aby do 2015 roku, nasza flota chemikaliowców liczyła dziesięć, dwanaście jednostek, których średnia wieku nie przekroczy 15 lat i nie większych niż siedem, osiem tysięcy ton nośności”
13.02.2012

Korzyści globalnego ocieplenia

Opływając najbardziej wysunięty na północ kawałek Rosji kapitan Władimir V. Bozanow widział morsy, wieloryby i kilka gór lodowych. Za to ani razu, podczas holowania barki przez 2300 mil po Morzu Arktycznym, nie napotkał na trasie żadnych wielkich brył lodu, które mogłyby zablokować mu przejazd. Jak twierdzi, dziesięć lat temu odcinek wolny od lodu nawet w środku lata był w tym miejscu czymś niezwykłym.
22.11.2011

Statoil potwierdza: znaleźliśmy wielkie złoże ropy na Morzu Północnym

Złoże Aldous Major South pod dnem Morza Północnego kryje do 1,5 mld baryłek ropy naftowej, dwa razy więcej niż dotąd szacowano - ogłosił w piątek norweski koncern Statoil.
24.10.2011

FPSO Skarv bliski celu

Jednostka wydobywcza (FPSO) Skarv, która będzie służyła eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Norweskim, w których udziały ma PGNiG, wpływa na wody europejskie.
21.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.