Norweski Statoil odkrył kolejne złoża gazu ziemnego wokół platformy Aasta Hansteen na Morzu Północnym. Jest to jedne z trzech odkryć, jakich dokonano w ostatnim czasie. Dzięki tym złożom koncern zyska 120 mln baryłek ropy naftowej.
Najnowsze odkryte złoże Gymir zawiera 6-19 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Gymir znajduje się 8 km od złoża Roald Rygg i 14 km od złoża Snefrid Nord. Eksploatacja nowych złóż rozpocznie się w 2017 roku. - Nasza akcja poszukiwania wokół Aasta Hansteen okazała się sukcesem. Szacujemy, że wydobycie ze złóż w trzech lokalizacjach - Snefrid Nord, Roald Rygg i Gymir – da 75-120 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Co stanowi około trzeciej części potwierdzonych zasobów w Aasta Hansteen – powiedział Dan Tuppen, wiceprezes Statoil.
Aasta Hansteen jest największą platformą na świecie i jest największym projektem realizoanym na Morzu Północnym i jest to jeden z głównych projektów w portfelu Statoil. - Odkrycie poprawia ekonomikę całego projektu Aasta Hansteen. Pokazuje także, że warto bardzo dokładnie przyjrzeć się sąsiedztwu już odkrytych złóż - skomentował Torolf Christensen, wiceprezes projektu Aasta Hansteen .
Nowe złoża pozwolą Norwegom utrzymać pozycję lidera, jako największego dostawcy gazu do Europy Zachodniej. Przez pierwsze trzy miesiące 2015 r. norweska firma gazociągowa Gassco wysłała na eksport do Europy Zachodniej 29,2 mld m sześc. gazu, natomiast Gazprom w tym samym czasie eksportował do Europy Zachodniej 20,3 mld m sześc.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?