• <
siemens_gamesa_2022

Ocean Oasis prezentuje prototyp odsalarki napędzananej energią fal morskich

rk

22.11.2022 15:59 Źródło: Ocean Oasis
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ocean Oasis prezentuje prototyp odsalarki napędzananej energią fal morskich

Partnerzy portalu

Ocean Oasis prezentuje prototyp odsalarki napędzananej energią fal morskich - GospodarkaMorska.pl
Ocean Oasis

Norweska firma zaprezentowała prototypowe urządzeni Gaia do odsalania wody z wykorzystaniem zielonej energii, które będzie testowane na Platformie Oceanicznej Wysp Kanaryjskich (Plataforma Oceánica de Canarias, PLOCAN).

Pływający zakład odsalania wody Ocean Oasis, odsłonięty w Las Palmas na Gran Canarii, umożliwi produkcję słodkiej wody z wód oceanicznych poprzez wykorzystanie energii fal do przeprowadzenia procesu odsalania i pompowania wody pitnej do użytkowników przybrzeżnych.

- Wyspy Kanaryjskie zapewniają nam idealne środowisko do przetestowania naszej technologii zarówno ze względu na infrastrukturę PLOCAN, doświadczenie i lokalizację, jak i możliwość rozwoju swojego rozwiązania na rynku tak istotnym jak Wyspy Kanaryjskie w kwestiach odsalania i działalności morskiej - podkreślił dyrektor operacyjny firmy Ocean Oasis Sebastián Feimblatt

Tradycyjne odsalanie wymaga dużych ilości energii, co prowadzi do wzrostu emisji CO2. Wychodząc z tego założenia, Ocean Oasis proponuje wykorzystanie energii fal i tym samym dostarczania odsolonej wody z użyciem zielonej energii, po konkurencyjnych kosztach i bez wykorzystania cennych terenów. Urządzenie pozyskuje energię z fal morskich poprzez względny ruch dwóch ciał, wykorzystując ją bezpośrednio do przeprowadzenia procesu odsalania metodą odwróconej osmozy, bez konieczności wytwarzania energii elektrycznej, zwiększając tym samym wydajność procesu.

Gospodarka Morska
Ocean Oasis

Prototyp ma 7 metrów średnicy, 10 metrów wysokości i waży około 100 ton. Będzie skalowany z możliwością produkcji wody słodkiej możliwej do spożycia. Zostanie podłączony do systemu jej dystrybucji, aby pomóc w zrównoważonym rozwiązaniu problemu dostępności do wody słodkiej.

- Zależy nam na zwiększeniu dostępu do odsalanej wody, a jej znaczenie rośnie wraz z problemem regularnej suszy. Jednak odsalanie to proces, który pochłania wiele energii. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie procesy niezbędne do uzyskania wody, stanowi to od 15 do 20% całkowitego zużycia energii na naszym terytorium W 2016 roku Cabildo de Gran Canaria uruchomiło plan „Renovagua”, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii konwencjonalnej w produkcji i dystrybucji wody o 40%. Dlatego z dużym zainteresowaniem przyjmujemy tego typu innowacje ponieważ mogą one stanowić bardzo istotny wkład w zagwarantowanie dostaw wody i przyspieszenie transformacji energetycznej – podkreślił prezes Cabildo de Gran Canaria Antonio Morales

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.