• <

Wynik wyszukiwania - "Nord Stream 2" - Wiadomości

Rosyjski Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem zatwierdzania budowy Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 – ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla NS 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG – opisuje portal „Zeit Online”.
02.12.2023

Gazprom nie zapłaci Polsce miliardów za Nord Stream 2

Sąd apelacyjny prawomocnie uchylił decyzję prezesa UOKiK o karze ponad 29 mld zł dla Gazpromu i jego pięciu partnerów budujących Nord Stream 2 - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
26.10.2023

Ubezpieczyciele rewidują ryzyka na szlakach Morza Czarnego. Lekcja dla Bałtyku

Jeszcze zanim wygasła umowa zbożowa, umożliwiająca eksport zboża z Ukrainy drogą morską, firmy ubezpieczeniowe zapowiedziały, że rozważają możliwość rewizji ryzyk w stosunku do armatorów kierujących statki na Morze Czarne. Oznacza to jednoznacznie, że transport morski czeka podniesienia stawek ubezpieczeniowych za statek i ładunek.
25.07.2023

Niemcy twierdzą, że na jachcie zamieszanym w sabotaż Nord Stream są ślady materiałów wybuchowych

Rządy Niemiec, Danii i Szwecji oficjalnie poinformowały o swoich oddzielnych dochodzeniach w sprawie wybuchu Nord Stream, a niemieckie śledztwo nadal koncentruje się na podejrzanym jachcie żaglowym, który mógł być używany do transportu sabotażystów na miejsce zdarzenia.
13.07.2023

Nord Stream 2 – podwodne nagrania duńskiej telewizji rzucają nowe światło na sabotaż

Opublikowane przez duńską telewizję nowe podwodne nagrania uszkodzonej w efekcie sabotażu rury Nord Stream 2 pokazują, że została ona zniszczona w inny sposób niż Nord Stream 1.
22.06.2023

Żaryn: nie ma dowodów na udział w wysadzeniu Nord Stream 1 i 2 osób z jachtu Andromeda

W śledztwie w sprawie wysadzenia Nord Stream 1 i 2 polska prokuratura nie znalazła dowodów wskazujących na udział w dokonaniu uszkodzenia osób znajdujących się na jachcie Andromeda - napisał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
22.06.2023

Wszystko jasne! Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2 wydobyty i zidentyfikowany

Wydobyliśmy obiekt znaleziony przy Nord Stream 2. Według wstępnych badań jest nim nie stanowiąca zagrożenia pusta boja dymna lub granat dymny – poinformowała w środę Duńska Agencja Energii.
29.03.2023

ONZ odrzuca wniosek Rosji o śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła we wtorek (czasu polskiego) wniosek Rosji o przeprowadzenie niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
23.03.2023

Minister sprawiedliwości RFN: trzymanie się Nord Stream 2 przez Niemcy przyczyniło się do wybuchu wojny

Ministerstwo sprawiedliwości Niemiec zacytowało we wpisie na Twitterze słowa szefa resortu Marco Buschmanna, który stwierdził, że trzymanie się gazociągu Nord Stream 2 było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny na Ukrainie.
30.11.2022

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: podobne do tych ze szwedzkiej strefy

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1.
24.11.2022

Będzie apelacja UOKiK od wyroku SOKiK w sprawie kar na Gazprom i pięć spółek

UOKiK złoży apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uchylił decyzję ws. nałożenia kar - ponad 29 mld zł na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć spółek odpowiedzialnych za budowę Nord Stream 2 - poinformował w poniedziałek Urząd. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny nie kryje zaskoczenia wyrokiem.
21.11.2022

Niemiecki rząd uważa, że transport gazu przez uszkodzony Nord Stream 2 nie jest obecnie możliwy

Rząd Niemiec - wbrew ocenie Moskwy - nie zakłada, że jedna z dwóch rur gazociągu Nord Stream 2 pozostała nienaruszona po wybuchach we wrześniu. Tymczasem według Putina w NS2 "wystarczy tylko odkręcić kurek", aby popłynął gaz.
27.10.2022

Amerykański odrzutowiec przeleciał nad Bałtykiem kilka godzin po wybuchu Nord Streamu

Kilka godzin po uszkodzeniu gazociągu Nord Stream 2 nad miejscem ataków pojawił się amerykański samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA – informuje agencja Reuters.
14.10.2022

Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream

Spoczywająca na dnie Morza Bałtyckiego amunicja z okresu II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream - oświadczył w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.
13.10.2022

Czy rury Nord Stream będą całkowicie bezużyteczne?

W ocenie niemieckich mediów powołujących się na źródła w rządzie, infrastruktura przesyłowa Nord Stream 1 i 2 będzie kompletnie bezużyteczna po jej uszkodzeniu.
09.10.2022

Niemcy. Operator wypuszcza gaz z nieuszkodzonej nitki rurociągu Nord Stream 2

Operator biegnącego z Rosji do Niemiec, po dnie Bałtyku, rurociągu Nord Stream 2 uwalnia część gazu, nadal znajdującego się w jedynej nieuszkodzonej nitce gazociągu. „To prawda, zmniejszamy ciśnienie gazu” - potwierdził w czwartek rzecznik spółki Nord Stream 2 AG, mającej siedzibę w Szwajcarii.
06.10.2022

Kto wysadził Nord Stream? Badaczka stawia cztery hipotezy

Teorie na temat tego, kto stoi za zniszczeniem gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, publikowane są na całym świecie. Badaczka think tanku Stimson Center zaprezentowała na Twitterze cztery hipotezy. Jedna z nich brzmi: „Polska lub inny kraj nadbałtycki”.
29.09.2022

Uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2 może już nigdy nie popłynąć gaz

Niemieckie media informują w środę, że uszkodzone gazociągi Nord Stream 1 i 2 mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu, jeśli przedostanie się do nich słona woda.
28.09.2022

Francja. Na życzenie Rosji w piątek sesja RB ONZ w sprawie uszkodzenia gazociągów Nord Stream

Na życzenie Rosji w piątek po południu zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 - poinformowała w środę Francja, która przewodzi Radzie w tym miesiącu.
28.09.2022

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream wyzwaniem dla stabilności w Europie; podejrzenia padają na Rosję

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream, do którego doszło w poniedziałek na wodach Morza Bałtyckiego, wywołał obawy o bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej w Europie i zapoczątkował dyskusję o nowej strategii rosyjskich operacji hybrydowych wymierzonych w Zachód. W ocenie licznych ekspertów awaria mogła być skutkiem celowych działań Kremla.
28.09.2022

Portugalskie media: wybuchy Nord Stream to nowa odsłona konfliktu energetycznego Rosji z Zachodem

Potwierdzone przez szwedzkie służby wybuchy, które uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, to nowa odsłona energetycznego konfliktu Rosji z Zachodem o linie przesyłu gazu biegnące po dnie Bałtyku - twierdzi w środę portugalski dziennik “Jornal de Noticias”.
28.09.2022

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.
28.09.2022

Rzecznik MSZ o sprawie Nord Stream: jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień

Wydarzenia związane z Nord Stream powinny być zbadane przez ekspertów; jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień w tej sprawie - mówił w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Przyznał, że mogą być one dla nas potencjalnie bardzo dużym zagrożeniem.
28.09.2022

Von der Leyen: wycieki z Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to "sabotaż"

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że rozmawiała z premier Danii Mette Frederiksen o "akcji sabotażowej" dot. Nord Stream. "Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji" - wskazała.
28.09.2022

USA. Rau: Nie można wykluczyć, że wycieki z Nord Stream to część rosyjskiej wojny hybrydowej

Nie można wykluczyć, że wycieki z gazociągów Nord Stream są częścią wojny hybrydowej Rosji przeciwko NATO - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas dyskusji w waszyngtońskim think-tanku CSIS. Jak stwierdził, celem tej operacji mogło być zastraszenie państw basenu Morza Bałtyckiego.
28.09.2022

Niemcy. "Spiegel": uszkodzenia NS 1 i 2 mogą być większe, niż dotąd zakładano

Niemieccy operatorzy gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 zakładają, że mogły one zostać rozszczelnione i uszkodzone na dłuższym odcinku, niż początkowo uważano; spadek ciśnienia w rurach nastąpił w sposób bardzo gwałtowny – wynika z informacji portalu dziennika „Spiegel”. Sejsmografy na wyspie Bornholm odnotowały w poniedziałek dwa poważne wstrząsy.
27.09.2022

Finlandia. Ekspert: dla wszystkich jest jasne, że za wyciekami z Nord Stream stoi Rosja

To nie jest żaden wypadek, gdy do wycieków doszło w obu rurociągach Nord Stream, „dla wszystkich jest oczywiste, że stoi za tym Rosja” – uważa fiński ekspert ds. polityki energetycznej i środowiskowej Rosji Veli-Pekka Tynkkynen.
27.09.2022

Kreml o wycieku Nord Stream: Nie można wykluczyć sabotażu

W sprawie wczorajszego wycieku gazu z Nord Stream 1 głos zabrał Kreml. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że za wcześnie jest na jakiekolwiek wnioski, ale nie można wykluczyć sabotażu.
27.09.2022

Niemcy. „Tagesspiegel”: rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych

Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych – informuje dziennik „Tagesspiegel”. Po tym, jak w poniedziałek wieczorem wykryto wyciek z NS2 na duńskich wodach terytorialnych, także rzecznik Nord Stream 1 poinformował o szybkim i „poważnym spadku ciśnienia” w obydwu rurociągach. Zdaniem przedstawicieli rządu federalnego, nie jest to zbieg okoliczności.
27.09.2022

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Ekspert: to nie przypadek

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według profesora Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.
27.09.2022

Awaria Nord Stream 2. Wyciek w nitce gazociągu pod Bałtykiem

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.
27.09.2022

Niemcy. Demonstranci w Lubminie domagali się otwarcia gazociągu Nord Stream 2

W niedzielę po południu w Lubminie koło Greifswaldu we wschodnich Niemczech zebrało się 3 500 osób, które demonstrowały przeciwko polityce energetycznej niemieckiego rządu, a za otwarciem bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i zakończeniem sankcji wobec Rosji - informuje portal stacji NDR. Widać było rosyjskie flagi.
26.09.2022

Politolog: żądania ws. uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 są populistyczne

Politolog Wolfgang Muno uważa żądania uruchomienia niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 za populistyczne. “To w gruncie rzeczy tani populizm" - powiedział agencji dpa w odniesieniu do wezwań wysuwanych przez samorządowców na północnym wschodzie Niemiec, gdzie dociera gazociąg.
25.09.2022

Premier Dolnej Saksonii: gazociąg Nord Stream 2 nigdy nie zostanie uruchomiony

Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil uznał, że "gazociąg Nord Stream 2 nigdy nie zostanie uruchomiony", nawet po zakończeniu ery Putina. "Utrata zaufania jest tak fundamentalna, że już nigdy nie będzie sytuacji, w której niemiecki rząd może polegać na energii z Rosji" - powiedział Weil w poniedziałek agencji dpa.
19.09.2022

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.
25.08.2022

Niemiecka szefowa MSZ: trzymając się Nord Stream 2, nie słuchaliśmy obaw z Europy Wschodniej

Niemcy, trzymając się projektu Nord Stream 2, nie przysłuchały się do obaw przyjaciół z Europy Wschodniej - przyznała minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock w wywiadzie dla telewizji ZDF.
25.08.2022

Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w niedzielę w Berlinie ostrzegł przed uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 - podał portal dziennika "Bild". Według polityka uruchomienie niemiecko-rosyjskiego projektu byłoby pośrednim przyznaniem racji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
21.08.2022

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego otrzymała 200 mln euro od Gazpromu

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego musiała ujawnić kluczowe dane o swojej działalności; pokazują one, jak hojny był kremlowski koncern Gazprom, korzystając z pomocy fundacji do ukończenia gazociągu Nord Stream 2, mowa jest o 192 mln euro - informuje w niedzielę "Welt am Sonntag".
14.08.2022

Morawiecki: gdyby UE słuchała we wszystkim Niemiec, to działałby nie tylko Nord Stream 1, ale i Nord Stream 2

Gdyby cała Europa poszła za głosem Niemiec, to nie tylko Nord Stream 1, ale także Nord Stream 2 działałby od wielu miesięcy; a zależność Europy od rosyjskiego gazu, który służy Putinowi do szantażowania całego kontynentu, byłaby prawie nieodwracalna - napisał w poniedziałek w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
08.08.2022

Niemcy nie pozwolą na uruchomienie Nord Stream 2?

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck przestrzegł przed traktowaniem wznowienia dostaw gazu przez Nord Stream 1 jako oznaki wiarygodności Rosji. Nie po raz pierwszy Władimir Putin próbuje wykorzystać gaz do strategicznego dzielenia Niemiec i Europy – powiedział przedstawiciel rządu w Berlinie, wykluczając zarazem możliwość udzielenia zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to „partia rosyjska”

Środowa debata w Bundestagu była poświęcona w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz ostro zareagował na żądania posłów AfD i Lewicy, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2, nazywając AfD „partią rosyjską”.
06.07.2022

"Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Bałtyku". Czy uda się zatrzymać projekt?

Gazociąg Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Morzu Bałtyckim; zatrzymanie tego projektu jest w obecnej sytuacji "moralnie, politycznie i ekologicznie właściwe" - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w Lizbonie na konferencji dotyczącej ochrony oceanów.
30.06.2022

Niemcy. Media: rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Rząd Niemiec rozważa możliwość wywłaszczenia tej części niedoszłego gazociągu Nord Stream 2, która leży na terytorium RFN i odcięcia jej od reszty rurociągu - informuje w piątek portal tygodnika "Der Spiegel". Rury prowadzące z lądu do morza można by następnie podłączyć do terminalu LNG.
24.06.2022

Niemcy. Rzecznik Nord Stream 2 byłym informatorem Stasi

57-letni Steffen Ebert, wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2, będący bezpośrednim łącznikiem między władzami firmy a premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig (SPD), był informatorem NRD-owskich służb bezpieczeństwa - Stasi. Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennik „Bild”.
20.06.2022

Niemieckie kręgi polityczne i biznesowe mają nadzieję na reaktywację Nord Stream 2 po wojnie

Część niemieckich elit politycznych i biznesowych liczy, że gazociąg Nord Stream 2 po zakończeniu wojny na Ukrainie dostanie drugie życie - mówi w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell.
19.06.2022

Niemcy. Zarząd fundacji powiązanej z Nord Stream 2 potwierdził swoją rezygnację

Zarząd kontrowersyjnej fundacji klimatycznej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, mającej w założeniu wspierać projekt Nord Stream2, potwierdził we wtorek swoją rezygnację – informuje dpa.
17.05.2022

Ambasador Niemiec dla "GPC": Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy kiedykolwiek wykorzystali infrastrukturę Nord Stream 2

Z dzisiejszej perspektywy brak silnej reakcji Niemiec w przeszłości był błędem, po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji – mówi ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w środowej rozmowie w "Gazecie Polskiej Codziennie".
11.05.2022

Związana z Nord Stream 2 spółka wbrew sankcjom wydzierżawiła magazyn w porcie w Rostocku

Wychodzą na jaw kolejne informacje potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA. We wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poinformował o sprawie dzierżawy nabrzeża w porcie w Rostocku firmie, mającej świadczyć usługi dla Nord Stream 2.
04.05.2022

Niemieckie media: zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik „Welt”. Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.
29.04.2022

Razem apeluje o fizyczne rozebranie Nord Stream 2

Lewica Razem zaapelowała w środę do premiera o działania na rzecz "fizycznego rozebrania" gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem posłów, jeśli NS2 nie zostanie rozebrany, nie można mieć pewności, czy w przyszłości nie dojdzie do powrotu do normalnego handlu z Rosją i ponownego uzależnienia się UE od dostaw rosyjskiego gazu.
27.04.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Niemcy. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza – opisuje portal Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
21.04.2022

Były wicekanclerz Niemiec Gabriel: "To był błąd ignorowanie sprzeciwu krajów Europy Wschodnie wobec Nord Stream 2"

We wtorkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" były wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) przyznaje się do błędów popełnionych przez poprzednie rządy Niemiec związanych z gazociągiem Nord Stream 2.
20.04.2022

Ukraiński politolog: niektórzy w Niemczech mają nadzieję, że wrócą do Nord Stream 2

Nierozwiązany, nierozebrany projekt Nord Stream 2 jest oficjalnie wstrzymany, a niektórzy w Niemczech wciąż mają nadzieję, że wykorzystają ten zakrwawiony rurociąg w przyszłości - pisze na portalu EurActiv ukraiński politolog i specjalista od polityki energetycznej Mychajło Gonczar.
31.03.2022

Niemcy. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: poparcie dla Nord Stream 2 było błędem

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) Manuela Schwesig po raz pierwszy określiła poparcie dla budowy gazociągu Nord Stream 2 i powołanie fundacji ochrony klimatu MV jako błędy - informuje w środę portal stacji NDR.
30.03.2022

"GPC": Polscy lobbyści Nord Streamu 2

Pół roku temu swoje biuro w Warszawie zaczęła budować skandynawska agencja lobbingowa reprezentująca interesy Gazpromu. Spółka twierdzi jednak, że po ataku Rosji na Ukrainę kontrakt został zerwany - informuje środowa "Gazeta Polska Codziennie".
23.03.2022

Niemcy: To był dobry moment, żeby wstrzymać Nord Stream 2

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
03.03.2022

Niemiecka spółka, powołana do operowania Nord Stream 2 nie wyklucza swojej likwidacji

Niemiecka spółka Gas for Europe GmbH, utworzona przez właściciela gazociągu Nord Stream 2 nie wyklucza, że zostanie zlikwidowana - wynika z informacji zamieszczonej na jej stronie internetowej.
03.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG nie potwierdza wniosku o bankructwo

Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o bankructwo.
02.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość!

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości – informuje we wtorek portal „Tages Anzeiger” (TA).
01.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.02.2022

Brukselski think tank: wstrzymanie Nord Stream 2 to przełom w niemieckiej polityce zagranicznej

Wstrzymanie Nord Stream 2 to największy przełom w niemieckiej polityce zagranicznej od lat - ocenia w opublikowanej w środę analizie brukselski think tank Eurointelligence.
23.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
22.02.2022

Wąsik: mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że NS2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku

Mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że Nord Stream 2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku - stwierdził wiceszef MSWiA Maciej Wąsik po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie.
22.02.2022

Putin: Nord Stream 2 może scementować bezpieczeństwo energetyczne Europy

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek, że gazociąg Nord Stream 2 może umocnić bezpieczeństwo energetyczne w Europie i że nie ma on "zabarwienia politycznego". Nazwał go projektem "czysto komercyjnym".
15.02.2022

Sondaż: 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2

W związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim 53 proc. Niemców boi się wybuchu wojny - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Niemniej 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2.
03.02.2022

Premier: Nord Stream 2 jest pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce Putina

Gazociąg Nord Stream 2 jest pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce prezydenta Rosji Władimira Putina - mówił na konferencji w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.
01.02.2022

KE przyjrzy się zgodności Nord Stream 2 z polityką energetyczną UE

Komisja Europejska przyjrzy się zgodności gazociągu Nord Stream 2 z polityką energetyczną UE - oświadczył w poniedziałek przebywający na Ukrainie wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis. Przypomniał on, że Nord Stream 2 został na razie wstrzymany.
31.01.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

USA. Kongresmen Demokratów dla PAP: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
25.01.2022

Senat odrzucił projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Senat USA odrzucił w czwartek projekt ustawy nakładający dodatkowe sankcje na gazociąg Nord Stream 2. Mimo że za projektem głosowała większość senatorów, nie zdobył on wymaganej liczby 60 głosów.
14.01.2022

Rosja. Wicepremier Nowak: nie bierzemy pod uwagę braku certyfikacji dla Nord Stream 2

Wicepremier i minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział w środę, że Moskwa nie bierze pod uwagę braku zgody na certyfikację Nord Stream 2 i wierzy, że gazociąg zostanie uruchomiony zgodnie z harmonogramem.
29.12.2021

Horała: wzrost cen gazu wynika m.in. z decyzji USA o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2

Wzrost cen gazu wynika m.in. z decyzji USA o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dodał, że ceny energii w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.
20.12.2021

Niemcy. Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

Wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) zagroził zatrzymaniem kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Wszelka dalsza agresja militarna nie może pozostać bez poważnych konsekwencji” – zaznaczył Habeck w rozmowie z FAZ.
18.12.2021

Rosja. Gazprom zaczął zapełniać gazem drugą nitkę gazociągu Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała w piątek, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Zapełnianie surowcem pierwszej nitki zaczęło się 4 października.
18.12.2021

"Niezawisimaja Gazieta": Putin i Biden mogli "wymienić" Ukrainę na Nord Stream 2

Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena wydają się porozumieniem w sprawie "wymiany Ukrainy na Nord Stream 2" - ocenia w czwartek rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta", wskazując na wycofanie w USA poprawek o sankcjach wobec Rosji.
09.12.2021

Morawiecki będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji ze strony Rosji ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE.
09.12.2021

Tusk: Nord Stream 2 to największy błąd Angeli Merkel

Decyzja o budowie Nord Stream 2 była największym błędem kanclerz Angeli Merkel - powiedział w niedzielę podczas konferencji na temat przyszłości Unii Europejskiej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
28.11.2021

Ukraina. Prezydent: Nord Stream 2 to dla nas tragedia

Gazociąg Nord Stream 2 to nie jest to prostu biznes między niektórymi krajami; dla Ukrainy to jest wielka tragedia - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.11.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
24.11.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
23.11.2021

Żaryn: zawieszenie przez Niemcy certyfikacji NS2 nie oznacza zmiany ich polityki wobec gazociągu

Zawieszenie certyfikacji Nord Stream 2 przez Niemcy nie oznacza zmiany polityki wobec tego gazociągu - napisał we wtorek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Niemcy i Rosja są nadal zainteresowane finalizowaniem NS2 - dodał.
23.11.2021

USA nałożyły sankcje na statek zaangażowany w NS2

Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek sankcje na dwa powiązane z Rosją podmioty, zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken.
23.11.2021

Operator Nord Stream 2 zakłada nową spółkę, certyfikacja gazociągu wstrzymana

Niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG, jako operatora gazociągu Nord Stream 2. BNetzA uzasadnił, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.
16.11.2021

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.
13.11.2021

Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej - pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od "od zgubnej zależności" od rosyjskiego gazu.
09.11.2021

Gazprom: Nord Stream 2 w gotowości do uruchomienia

Gazociąg Nord Stream 2 jest w gotowości do uruchomienia - poinformował w poniedziałek jeden z menadżerów Gazpromu, Aleksiej Finikow. Wyjaśnił przy tym, że pierwsza nitka jest zapełniona gazem technicznym, a druga przygotowywana jest do zapełnienia.
08.11.2021

Niemieckie ministerstwo gospodarki pozytywnie opiniuje certyfikat dla Nord Stream 2

Ministerstwo gospodarki Niemiec potwierdziło we wtorek, że wydanie certyfikatu dla gazociągu Nord Stream 2 "nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw gazu do Niemiec i Unii Europejskiej" – poinformował "Neue Zuercher Zeitung".
27.10.2021

Putin: Jeśli dziś będzie certyfikacja Nord Stream 2, jutro popłynie gaz

Jeśli tylko druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja następnego dnia może zacząć dostawy tym gazociągiem – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin.
21.10.2021

PGNiG: certyfikacja Nord Stream 2 to zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu

Certyfikacja właściciela gazociągu Nord Stream 2 w charakterze jego operatora to wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu – takie jest stanowisko PGNiG dla niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii (BMWi) w ramach postępowania certyfikacyjnego.
21.10.2021

Morawiecki: polityka gazowego szantażu Rosji tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy NS2

– Polityka gazowego szantażu Rosji i Gazpromu będzie tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2 – mówił w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki, który wskazywał działania Gazpromu jako jedną z przyczyn rosnących cen energii w UE.
21.10.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

Ukraińskie media twierdzą, że Nord Stream 2 może służyć Moskwie do celów wywiadowczych i dywersyjnych

Rosja może wykorzystywać Nord Stream 2 w celach wywiadowczych i dywersyjnych – ostrzega ukraiński portal Dzerkało Tyżnia. Nadszedł czas prewencyjnych działań ze strony NATO, by Morze Bałtyckie nie przekształciło się w rosyjskie jezioro – uważają autorzy.
20.10.2021

Szefowa niemieckiej frakcji Zielonych o Nord Stream 2: Rosja gra w pokera energią

Annalena Baerbock, liderka Zielonych, opowiedziała się za nieudzieleniem koncesji na eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Zgodnie z europejskim prawem energetycznym, powinna obowiązywać reguła dotycząca uniezależnienia operatorów gazociągów od dostawców gazu – podkreśliła na łamach mediów.
20.10.2021

Ambasador Rosji w Berlinie o Nord Stream 2: „dobry interes dla wszystkich zaangażowanych”

Ambasador Rosji w RFN udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Berliner Zeitung". Odniósł się m.in. do kwestii gazociągu Nord Stream 2. – Zakładamy, że nowy rząd federalny będzie się trzymał Nord Stream 2 – mówi Siergiej Nieczajew. Uważa, że rurociąg to "dobry interes dla wszystkich zaangażowanych".
20.10.2021

Kurtyka namawia KE do podjęcia działań wobec Gazpromu

Wszczęcie działań mających na celu zaprzestanie nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom, czy ocena realnego wpływu Nord Stream 2 na UE rynek energii i bezpieczeństwo - to niektóre z rozwiązań o które apeluje szef MKiŚ Michał Kurtyka w liście do wiceszefowej KE.
20.10.2021

Prezes Naftohazu: Nord Stream 2 nie może być certyfikowany

Ukraiński koncern naftowy Naftohaz złożył wniosek do niemieckiego regulatora o udział w procesie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w poniedziałek szef Naftohazu Jurij Witrenko. Ocenił, że NS2 nie może otrzymać certyfikatu, bo nie spełnia wymogów europejskiego prawa.
18.10.2021

Pierwsza nitka NS2 wypełniona gazem technicznym

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca - poinformował w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG.
18.10.2021

Premier: teraz widać, że mieliśmy rację walcząc z Nord Stream 2

Obecna sytuacja w Europie z cenami gazu, energii pokazuje, że Polska miała rację walcząc z Nord Stream 2 - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ten gazociąg jest elementem szantażu Rosji wobec UE.
15.10.2021

Naftohaz chce wziąć udział w debatach w sprawie NS2

Ukraiński koncern naftowy Naftohaz zwrócił się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o włączenie go jako trzecią stronę do negocjacji w sprawie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 - poinformowała wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna, cytowana w piątek przez Europejską Prawdę.
15.10.2021

Minister ds. UE: podwyżki cen energii powiązane z Nord Stream 2

– Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2; te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej – tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił w piątek minister ds. UE Konrad Szymański.
15.10.2021

Wicepremier Rosji zapewnia, że Nord Stream 2 będzie gotów w najbliższych dniach

Gazociąg Nord Stream 2 będzie gotów do uruchomienia w najbliższych dniach - powiedział w czwartek wicepremier Rosji Aleksandr Nowak. Wyjaśnił, że obecnie niemiecko-rosyjski rurociąg jest zapełniany gazem w ramach procedur technologicznych.
14.10.2021

Czy Nord Stream 2 docelowo osłabi UE?

Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online “El Independiente”.
12.10.2021

Niemieckie media: Operator Nord Stream 2 prawdopodobnie bez zezwolenia chce przesyłać gaz ziemny

"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.10.2021

Czy Gazprom używa gazu jako broni?

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami Unii Europejskiej

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2; spółka ta może ją zaskarżyć przed sądami Unii Europejskiej - ocenił w wydanej w środę opinii rzecznik generalny TSUE. Stwierdził też, że Sąd UE popełnił błędy, odrzucając skargę spółki na dyrektywę gazową i powinien ją rozpatrzyć ponownie.
06.10.2021

Prezydent: Nord Stream 2 jest błędem, trzeba wyciągnąć wnioski

Prezydent Andrzej Duda określił gazociąg Nord Stream 2 jako błąd „o znaczeniu strategicznym dla całej wspólnoty transatlantyckiej”.
05.10.2021

Pierwsza nitka Nord Stream 2 napełniana gazem

Spółka Nord Stream 2 AG, operator rurociągu Nord Stream 2, ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu.
04.10.2021

Rosjanie obawiają się opóźnienia startu Nord Stream 2

Rosyjski dziennik rządowy „Rossijskaja Gazieta” wyraża obawy, że nowy układ polityczny po wyborach w Niemczech może wpłynąć na datę uruchomienia Nord Stream 2.
28.09.2021

USA: ściślejsze sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nowym budżecie obronnym (NDAA), zawierającą m.in. zacieśnienie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie dojdzie do startu funkcjonowania gazociągu – powiedziała PAP kongresmenka Marcy Kaptur.
24.09.2021

PGNiG dopuszczone do postępowania certyfikacyjnego Nord Stream 2

PGNiG i spółka zależna PST zostały dopuszczone przez niemieckiego regulatora BNetzA do postępowania certyfikacyjnego w sprawie operatora części gazociągu Nord Stream 2 – poinformowało w środę PGNiG.
22.09.2021

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

Niemcy zaniepokojeni rosnącymi cenami i malejącymi zapasami gazu

W magazynach gazu w RFN jest obecnie mniej surowca niż zwykle, a jego ceny hurtowe gwałtownie wzrosły. Gospodarstwa domowe już odczuwają tego skutki. – Sytuacja z pustymi magazynami Gazpromu została prawdopodobnie celowo wywołana – uważa wiceszef frakcji Zielonych w Bundestagu Oliver Krischer. Polityk mówi o szantażu w związku z Nord Stream 2.
21.09.2021

Morawiecki: Nord Stream 2 to strategiczny błąd, ceny gazu to potwierdzają

Projekt Nord Stream 2 to strategiczny błąd, danie dodatkowych instrumentów szantażu cenowego w ręce Gazpromu i Władimira Putina to zwiększenie możliwości nacisku na Europę; potwierdzeniem naszych obaw są rosnące ceny gazu – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
21.09.2021

Komisja Europejska nie może zatrzymać Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał wszystkie niezbędne pozwolenia i Komisja Europejska nie ma żadnych narzędzi do zatrzymania projektu, ale będzie on podlegał unijnemu prawu – poinformowała Komisja Europejska.
21.09.2021

KE: Nord Stream 2 będzie musiał uzyskać certyfikację w Niemczech i opinię KE

Komisja Europejska poinformowała, że gazociąg Nord Stream 2, by zacząć działać, będzie musiał przedstawić w Niemczech wniosek o certyfikację, a wniosek ten będzie musiał uzyskać opinię KE zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy gazowej.
17.09.2021

Rosnieft chce korzystać z Nord Stream 2

Największy rosyjski producent ropy naftowej, koncern Rosnieft, jest również dostawcą gazu ziemnego. W celu jego eksportu będzie chciał korzystać z Nord Stream 2.
17.09.2021

Szef Gazpromu: dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się 1 października

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w środę, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się od 1 października, jak prognozowały media. Wcześniej w środę MSZ Rosji wyjaśniło, że wciąż trwa uzyskiwanie zezwoleń od regulatora niemieckiego.
15.09.2021

Kreml: uruchomienie Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu. Obecny wzrost cen surowca na rynku europejskim nie wpłynie na jego ceny w Rosji - ocenił rzecznik.
15.09.2021

Niemcy. Rozpoczyna się certyfikacja Nord Stream 2

Niemiecki regulator BNetzA poinformował w poniedziałek, że właściciel gazociągu Nord Stream 2 - spółka Nord Stream 2 AG złożyła komplet dokumentów, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o certyfikację jej jako operatora. 4-miesięczny termin biegnie od 8 września.
13.09.2021

Politycy mówią o sprzeciwie, tymczasem Nord Stream 2 oficjalnie ukończony

Dziś rano rosyjski koncern Gazprom poinformował, że budowa gazociągu Nord Stream 2 została oficjalnie zakończona. Gazociąg pozostaje kością niezgody między Rosją i Niemcami, a Ukrainą, Polską, USA, a nawet Unią Europejską.
10.09.2021

Premierzy Polski i Ukrainy przeciwko Nord Stream 2, Kreml pewny swego

W czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu doszło do spotkania Denysa Szmyhala, premiera Ukrainy, z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Jednym z tematów rozmów był Nord Stream 2. O gazociągu mówili też tego dnia rosyjscy politycy na prasowym briefingu w Moskwie.
09.09.2021

Bloomberg: Nord Stream 2 ruszy 1 października

Agencja Bloomberg przekazała, że Gazprom zamierza rozpocząć przesyłanie gazu pierwszą nitką gazociągu Nord Stream 2 1 października.
09.09.2021

Rosyjski MSZ: Nord Stream 2 będzie gotowy za kilka dni

– Gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony i zacznie działać za kilka dni – powiedział w poniedziałek w Petersburgu szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Wcześniej podobny termin wymienił były szef austriackiego koncernu OMV Rainer Seele.
06.09.2021

Szef Naftohazu: tranzyt gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed agresją

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją – ocenia w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Kijów chce, by USA rozpatrywały ten projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.
01.09.2021

Zełenski: rosyjski gaz to zanieczyszczenia i korupcja

Podczas wizyty w USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że wydobycie rosyjskiego gazu wiąże się między innymi z emisją metanu. Określił go mianem „najbrudniejszego gazu na świecie”.
01.09.2021

Nord Stream 2: derogacja niemożliwa, bo gazociąg jest nieukończony

Wyższy Sąd Krajowy w Duesseldorfie opublikował informację o środowym wyroku odmowy derogacji od dyrektywy gazowej dla Nord Stream 2. Sąd wskazał, że aby się o nią ubiegać, gazociąg musiałby być fizycznie ukończony.
26.08.2021

Sasin: gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Dzięki zaangażowaniu PGNiG w sprawę, która toczyła się przed sądem w Duesseldorfie, udało się osiągnąć sukces; gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim, a tym samym będą musiały być stosowane europejskie zasady wolnego handlu - powiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
25.08.2021

Sąd: operator Nord Stream musi podlegać unijnym zasadom

Sąd w Düsseldorfie podtrzymał w środę decyzję niemieckiego regulatora, odmawiającą właścicielowi gazociągu Nord Stream 2 derogacji, czyli zwolnienia go z zasad funkcjonowania regulowanych unijną dyrektywą gazową.
25.08.2021

Prezydent o Nord Stream 2: to projekt biznesowo-polityczny

Prezydent Andrzej Duda w telewizyjnym wywiadzie podkreślał, że uznaje projekt gazociągu Nord Stream 2 za „biznesowo-polityczny” i że Europa potrzebuje mądrej polityki energetycznej w miejsce uzależniania się od jednego „bardzo agresywnego dostawcy”.
24.08.2021

Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej

Niemieckie media krytykują sposób, w jaki niemiecki rząd zachowuje się w kwestii Nord Stream 2. „W Afganistanie Niemcy przez lata wypierały rzeczywistość – aż było za późno. Podobnie jest z rurociągami Nord Stream” – pisze „Welt”.
24.08.2021

Ławrow: Nord Stream 2 wzajemnie korzystny

W wywiadzie dla węgierskiego dziennika „Magyar Nemzet” minister rosyjskiego NFZ zachwalał Nord Stream 2 jako projekt korzystny zarówno dla Rosji, jak i krajów Unijnych.
23.08.2021

Wiceszef KE: Nord Stream 2 nie jest projektem europejskiego interesu

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że KE stoi na stanowisku, że „Nord Stream 2 nie jest projektem wspólnego europejskiego interesu, nie sprzyja osiągnięciu celów energetycznej polityki UE”.
23.08.2021

Nord Stream 2: finisz zaplanowany na 12 września

Rosyjski dziennik „Kommiersant” podał w niedzielę, że ukończenie gazociągu Nord Stream 2 planowane jest na 12 września.
22.08.2021

Merkel: sankcje, jeśli Rosja spróbuje wykorzystać Nord Stream 2 jako broń

W niedzielę w Kijowie kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jednym z tematów rozmów był gazociąg Nord Stream 2, kość niezgody między Ukrainą i budującymi system Rosją i Niemcami.
22.08.2021

Nord Stream 2. Rosja zapowiada odpowiedź na amerykańskie sankcje

Rosyjskie MSZ oświadczyło w sobotę, że sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone w związku z budową gazociągu Nord Stream 2 i próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego to „wrogie działania”. Moskwa zapowiedziała też „ostrą odpowiedź”.
21.08.2021

USA. Sankcje w związku z Nord Stream 2

USA nałożyły sankcje na rosyjski statek i dwóch obywateli Rosji w związku z ich zaangażowaniem w budowę gazociągu Nord Stream 2 – obwieścił w piątek szef dyplomacji USA Antony Blinken.
20.08.2021

Putin: 15 km do ukończenia Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że do ukończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 pozostało 15 kilometrów morskiej części. Między innymi o gazociągu Putin rozmawiał w piątek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
20.08.2021

Naftohaz ma nadzieję, że Nord Stream 2 nie będzie projektem komercyjnym

– Mamy nadzieję, że rosyjski gazociąg Nord Stream 2 nigdy nie będzie działał jako projekt komercyjny – oświadczył szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
20.08.2021

Nord Stream 2. Gazprom chce uruchomienia w październiku

Rosyjski koncern Gazprom planuje dostarczyć za pomocą gazociągu Nord Stream 2 5,6 miliardów metrów sześciennych gazu do końca roku. Spółka oczekuje, że pierwsza nitka gazociągu zacznie działać w październiku.
19.08.2021

Polski Instytut Ekonomiczny: Nord Stream 2 nie zdywersyfikuje dostaw do UE

Nord Stream 2 nie przyczyni się do dywersyfikacji tras dostaw gazu do Unii Europejskiej ani nie zapewni w razie potrzeby zwiększenia importu gazu z Rosji – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
19.08.2021

Szef rosyjskiego MSZ: zachód będzie próbował udaremnić Nord Stream 2

Podczas spotkania ze studentami szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że kraje zachodnie jeszcze będą podejmować próby udaremnienia projektu Nord Stream 2, ale nie powiodą się one, bo gazociąg jest już prawie gotowy.
17.08.2021

Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg

Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
11.08.2021

Biały Dom powołał krytyka Nord Stream 2 do nadzorowania umowy z Niemcami

Prezydent Biden powołał byłego doradcę i ostrego krytyka Nord Stream 2 Amosa Hochsteina na wysłannika Departamentu Stanu USA, odpowiedzialnego za wykonanie umowy z Niemcami w sprawie tego gazociągu - podał w poniedziałek portal Axios.
09.08.2021

Nord Stream 2. Pompeo żałuje, że nie było konsultacji z Polską

Były szef dyplomacji USA Mike Pompeo wypowiedział się na temat Nord Stream 2. Powiedział, że żałuje, „że tak wyszło, że nie skonsultowano tego z polskim rządem”. Uważa, że gazociąg powstał po to, aby Rosjanie „mieli na Ukraińców haka”.
06.08.2021

Rau: Rosja sygnalizuje, że instrumentalnie wykorzysta Nord Stream 2

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie udzielonym czeskiemu tygodnikowi „Echo” stwierdził, że Rosja wykorzysta Nord Stream 2 jako instrument szantażu politycznego wobec Ukrainy i krajów Europy Środkowej.
05.08.2021

USA. Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 9 krajów potępili Nord Stream 2

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.
02.08.2021

PGNiG wnioskuje o udział w procesie certyfikacji operatora Nord Stream 2

PGNiG i jego niemiecka spółka córka PST złożyły wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzących do certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2. O taką zgodę do niemieckie regulatora zwrócił się właściciel gazociągu - spółka Nord Stream 2 AG.
02.08.2021

Ukraina: Szef państwowego operatora: czujemy się zdradzeni sytuacją wokół NS2

Czujemy się zdradzeni w związku z obecną sytuacją wokół gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w czwartek Radiu NW szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy Serhij Makohon. Według niego wciąż są duże szanse walki z uruchomieniem NS2.
30.07.2021

Müller: sprawa dokończenia Nord Stream 2 jest raczej przesądzona

Sprawa dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 jest już raczej przesądzona, niestety Niemcy po raz kolejny wyłamały się z zasady solidarności energetycznej - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
28.07.2021

Szef polskiego MSZ rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o NS2 i reparacjach wojennych

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywał we wtorek w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Polskim mówił, że w swoich rozmowach poruszał m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2 i niemieckich reparacji wojennych dla Polski.
27.07.2021

Kreml: nie rozumiemy podejścia Polski do projektu Nord Stream 2

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że władze Rosji nie rozumieją negatywnego stosunku Polski do projektu Nord Stream 2. Przekonywał, że jest to projekt ważny dla bezpieczeństwa energetycznego krajów europejskich.
27.07.2021

Jabłoński: rolą Polski przeciwdziałanie używaniu przez Rosję NS2 jak broni

Rolą Polski jest przeciwdziałanie temu, by Nord Stream 2 był używany przez Rosję jako skuteczna broń - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Ocenił, że działania Polski mogą być skuteczne i w tym kontekście przypomniał korzystny dla Polski wyrok TSUE ws. gazociągu Opal.
26.07.2021

Naimski w "DGP": Nord Stream 2 jest wbrew interesom Polski

Amerykańską ofertę dotyczącą atomu będziemy w rządzie rozpatrywali jesienią przyszłego roku – poinformował w poniedziałkowym "DGP" pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
26.07.2021

UE. Niemiecka europosłanka dla PAP: RFN i USA zostawiły Ukrainę na pastwę losu

RFN i USA zostawiły Ukrainę na pastwę losu - tak skomentowała dla PAP niemiecko-amerykańskie porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 europosłanka Zielonych Viola von Cramon. Deal dodatkowo wzmocni siły antyzachodnie na Ukrainie - przewiduje polityk.
26.07.2021

USA. Departament Stanu o wizycie Cholleta w Polsce: postulował współpracę we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego

Podczas wizyty w Warszawie doradca Departamentu Stanu Derek Chollet postulował kooperatywne podejście w celu zwiększenia polskiego i regionalnego bezpieczeństwa energetycznego - oznajmił w piątek resort dyplomacji USA.
23.07.2021

Przydacz: porozumienie USA i Niemiec ws. NS2 to porażka jedności europejskiej

Porozumienie Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2 to przede wszystkim porażka jedności europejskiej, to porażka Niemiec, które odpowiadają za decyzję o budowie gazociągu, decyzją rozbijają spójność europejską - uważa wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
23.07.2021

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: ukończenie Nord Stream 2 leży w interesie Niemiec

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig napomina kandydatkę na kanclerza z ramienia partii Zielonych za jej krytyczną wypowiedź w sprawie porozumienia z USA o NS2. Podkreśla, że ukończenie gazociągu "leży również w interesie Niemiec".
23.07.2021

Ukraina. Naftohaz: będziemy się domagać nałożenia sankcji na operatora Nord Stream 2

Ukraina będzie się domagać nałożenia sankcji na operatora Nord Stream 2 - oświadczył szef ukraińskiego koncernu Natfohaz Jurij Witrenko, cytowany w piątek przez jego biuro prasowe.
23.07.2021

USA. Kongresmenka Marcy Kaptur: jesteśmy bardzo zawiedzeni umową ws. Nord Stream 2

Kongresmenka Marcy Kaptur przyznała w rozmowie z PAP, że zarówno ona, jak i reszta kongresmenów jest zawiedziona postawą administracji Joe Bidena ws. Nord Stream 2. Dodała, że USA powinny w większym stopniu zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza.
23.07.2021

Prof. Żurawski vel Grajewski: aprobata dla NS2 to współczesne porozumienie z Monachium

Amerykańsko-rosyjsko-niemieckie porozumienie aprobujące kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2 można porównać z układem w Monachium z 1938 roku - powiedział w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
23.07.2021

Błaszczak o porozumieniu ws. NS2: bardzo złe, obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Steram 2 z pewnością jest "bardzo złe", bo obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy, a szczególnie jest to wymierzone w Ukrainę - podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
23.07.2021

Ukraina. Wicepremier: porozumienie ws. NS2 nie daje nam żadnych gwarancji

Porozumienie USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2 nie daje Ukrainie żadnych gwarancji - oświadczyła ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.
23.07.2021

Tusk: stracić relacje z USA, to znaczy zagrozić naszym absolutnie najbardziej żywotnym interesom

Stracić relacje z Ameryką, to znaczy zagrozić naszym absolutnie najbardziej żywotnym interesom; trzeba było naprawdę stanąć na głowie, żeby te tradycyjnie dobre relacje zepsuć, a PiS-owi się udało - powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk, pytany o kwestie Nord Stream 2.
23.07.2021

Ukraina: Ekspert o porozumieniu w sprawie Nord Stream 2: nauczka na przyszłość

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 trzeba było bić na alarm 5-6 lat wcześniej i to jest nauczka na przyszłość - ocenił w czwartek jeden z czołowych ukraińskich politologów Wołodymyr Fesenko. Jak zaznaczył, "polityka to bardzo egoistyczna sfera".
22.07.2021

Grabarczyk (KO) o porozumieniu ws. Nord Stream 2: efekt polityki zagranicznej PiS

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2 to efekt błędnej polityki zagranicznej PiS - uważa poseł KO Cezary Grabarczyk. To jest absolutna kapitulacja i oczywiście pogorszenie pozycji Polski, gdy chodzi o zasilanie w surowce energetyczne - ocenił b. minister infrastruktury.
22.07.2021

Komentatorzy o porozumieniu ws. NS2: nowy pakt Ribbentrop-Mołotow; zwiększa apetyt Rosji

Porozumienie między USA i Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2 to współczesny pakt Ribbentrop-Mołotow - ocenia ukraińska dziennikarka i była deputowana Hanna Hopko. Niemcy i USA powinny uświadomić sobie, na ile zwiększają apetyt Rosji - uważa doradczyni ministra energetyki Ołena Zerkal.
22.07.2021

Ukraina. Szef MSZ: mamy wiele pytań co do porozumienia ws. Nord Stream 2

Mamy wiele pytań co do tego, jak amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2 może zmniejszyć ryzyko dla bezpieczeństwa związane z uruchomieniem tego gazociągu - powiedział w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Będziemy o tym rozmawiać z USA i Niemcami - dodał.
22.07.2021

Niemcy: Media o porozumieniu RFN z USA w sprawie Nord Stream 2: triumf Merkel

Porozumienie Niemiec i USA w sprawie Nord Stream 2 to wielkie zwycięstwo Angeli Merkel - oceniają niemieckie media. Zauważają, że kwestia gazociągu jest postrzegana jako przykład na to, że "Niemcy działają w pojedynkę, przedkładając swoje interesy gospodarcze nad potrzeby Ukrainy i Polski w zakresie bezpieczeństwa".
22.07.2021

Rosja. Prasa: Niemcy mają przekonać Rosję do tranzytu przez Ukrainę, pytanie - jak

Rosyjski dziennik "Kommiersant" komentuje w czwartek porozumienie niemiecko-amerykańskie ws. Nord Stream 2 oceniając, że "kluczowe pytanie polega na tym, jak właściwie Niemcy mają zamiar przekonać Rosję do przedłużenia kontraktu tranzytowego przez Ukrainę".
22.07.2021

Spychalski: dzisiaj mamy zwycięstwo Rosji w sprawie Nord Stream 2

Dzisiaj mamy praktycznie zwycięstwo Rosji, jeżeli chodzi o budowę Nord Stream 2 - ocenił w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podkreślił także, że w sprawie NS2 Niemcy łamią solidarność europejską w zakresie wspólnej polityki energetycznej.
22.07.2021

Ukraina: Parlamentarzyści apelują o powstrzymanie Nord Stream 2

Ukraińscy parlamentarzyści we wspólnej odezwie apelują do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Niemiec, o powstrzymanie gazociągu Nord Stream 2. "Demokratyczny świat musi pokazać rosyjskiemu agresorowi jedność i siłę" - wezwano.
22.07.2021

Niemcy. Szef MSZ: znaleźliśmy konstruktywne rozwiązanie w sprawie NS2

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 znaleźliśmy z USA konstruktywne rozwiązanie; pomożemy Ukrainie w budowie zielonej energetyki i przedłużeniu umowy tranzytowej - przekazał w środę minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas po ogłoszeniu umowy dotyczącej NS2.
22.07.2021

MSZ Polski i Ukrainy ws. Nord Stream2: wzywamy USA i Niemcy do znalezienia adekwatnej odpowiedzi na kryzys bezpieczeństwa

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja - głosi wspólne stanowisko MSZ Polski i Ukrainy w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2021

Müller o oświadczeniu USA i Niemiec ws. Nord Stream 2: decyzja niedobra dla Europy Środkowo-Wschodniej

Jesteśmy zaskoczeni decyzją Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, by budowa gazociągu Nord Stream 2 mogła być kontynuowana; to decyzja, która nie jest dobra dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
22.07.2021

Zełenski o spotkaniu z Bidenem: będzie szczera rozmowa o zagrożeniach związanych z NS2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że oczekuje rzeczowego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w sierpniu. Zaznaczył, że będzie to szczera rozmowa o poważnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jakie stanowi gazociąg Nord Stream 2.
22.07.2021

USA i Niemcy opublikowały porozumienie w sprawie sporu o Nord Stream 2

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy zainwestują w ukraiński sektor energetyczny, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprą Inicjatywę Trójmorza.
22.07.2021

"Die Welt" o porozumieniu w sprawie NS2: prezent pożegnalny Merkel dla Putina

Niemcy i USA "uzgodniły kompromis w sprawie dokończenia gazociągu Nord Stream 2, a raczej Amerykanie podporządkowali się Angeli Merkel". Kanclerstwo Merkel "kończy się prezentem pożegnalnym (...) dla Władimira Putina" - pisze w środę dziennik "Die Welt".
21.07.2021

Departament Stanu: jest porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2

Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła w środę, że USA doszły do porozumienia z Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Porozumienie ma zobowiązać Niemcy do nałożenia sankcji na Rosję w razie szantażowania przez nią Ukrainy.
21.07.2021

Wall Street Journal: porozumienie w sprawie NS2 obejmie inwestycję 50 mln USD i wsparcie dla Trójmorza

W ramach porozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2 USA i Niemcy zobowiążą się do zainwestowania 50 mln dolarów w tzw. zieloną transformację energetyczną na Ukrainie i udzielą wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza - podał amerykański dziennik "Wall Street Journal".
21.07.2021

Ukraina a Nord Stream 2. Doradca szefa dyplomacji USA prostuje doniesienia Politico

Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet podczas wizyty w Kijowie sprostował doniesienia portalu Politico, według którego USA nakłaniają Ukrainę, by nie krytykowała porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2. Ukraina ma swój głos - wskazał, cytowany w środę przez Radio Swoboda.
21.07.2021

Niemcy. Media: Porozumienie Niemiec i USA w sprawie Nord Stream 2 to sukces kanclerz Merkel

Tlący się od lat spór między USA a Niemcami został najwyraźniej rozładowany. Waszyngton i Berlin uzgodniły warunki, na jakich kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 może zostać ukończony. "Byłby to niewątpliwie sukces Angeli Merkel" - pisze w środę tygodnik "Spiegel".
21.07.2021

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło w Kongresie.
20.07.2021

USA. Przedstawiciel Departamentu Stanu odwiedzi Polskę i Ukrainę ws. Nord Stream 2

Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet odwiedzi w tym tygodniu Ukrainę i Polskę - podał w poniedziałek Departament Stanu. Jednym z tematów rozmów mają być "wspólne obawy" dotyczące gazociągu Nord Stream 2.
20.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Biden: Różnimy się z Merkel ws. Nord Stream 2, ale będziemy współpracować

Prezydent USA Joe Biden stwierdził po czwartkowej rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że ma inny niż ona pogląd na Nord Stream 2, lecz razem będą współpracować, by na skutek projektu nie ucierpiały Ukraina oraz inne państwa regionu.
16.07.2021

Wiceszef MSZ Przydacz w Kijowie o bezpieczeństwie, Nord Stream 2 i historii

Składający wizytę na Ukrainie wiceszef MSZ Marcin Przydacz odbył w czwartek w Kijowie spotkania, podczas których rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie, gazociągu Nord Stream 2 i historii. Wcześniej tego dnia Polska zaprezentowała priorytety swojego przewodnictwa w OBWE.
15.07.2021

Ekspertka: wyrok TSUE ws. OPAL oznacza problemy dla Nord Stream 2

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL oznacza nie tylko potwierdzenie szerokiego zastosowania prawnego zasady solidarności energetycznej, ale też komplikacje dla gazociągu Nord Stream 2 - ocenia analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota.
15.07.2021

TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE w sprawie odnogi Nord Streamu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu.
15.07.2021

Szef MSZ Niemiec: rozmowy z USA na temat Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi ws. gazociągu Nord Stream 2 są na dobrej drodze - ocenił przebywający z wizytą w USA szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, cytowany w środę przez agencję dpa. "W ostatnich tygodniach wykonano wiele prac przygotowawczych i myślę, że w wielu kwestiach zbliżyliśmy się do siebie" - powiedział.
14.07.2021

Spór o Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę. Sankcje wciąż mogą zatrzymać projekt

Amerykańsko-niemieckie rozmowy ws. rozwiązania sporu o Nord Stream 2 wchodzą w kluczową fazę wraz z wizytą niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Waszyngtonie w czwartek, 15 lipca. Według informacji, w rozmowach dokonał się "pewien postęp", ale ich sukces - z niemieckiego punktu widzenia - nie jest przesądzony.
14.07.2021

Szef MSZ Rau: Niemcy liczą na porozumienie z USA ws. Nord Stream 2

Niemcy liczą, że lipcowa wizyta kanclerz Angeli Merkel w USA zaowocuje formalnym porozumieniem niemiecko-amerykańskim dotyczącym zniesienia sankcji na zachodnie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 – powiedział PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
14.07.2021

Kanclerz Merkel potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę

Kanclerz Angela Merkel obiecała Ukrainie wsparcie w sporze o gazociąg Nord Stream 2. Podczas spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę – informuje telewizja ARD.
13.07.2021

Szef Nord Stream 2 AG: prace nad gazociągiem zakończą się w sierpniu

Prace związane z budową gazociągu Nord Stream 2 zakończymy w sierpniu – mówi Matthias Warnig, szef realizującej ten projekt spółki Nord Stream 2 AG, w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt”. Warnig zapewnia również, że Ukraina pozostanie dla Rosji krajem tranzytowym dla transportu gazu także po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r.
13.07.2021

"Spiegel" przed wizytą Merkel w USA: kanclerz Niemiec obstaje przy NS2 mimo wielkiego kosztu politycznego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Gazociąg Nord Stream 2 pozostaje spornym tematem w relacjach obu krajów, który trzeba rozwiązać, by scementować ich ponowne zbliżenie. Dlaczego więc Merkel tak mocno trzyma się tego projektu mimo wielkiego kosztu politycznego dla RFN? - pisze tygodnik "Der Spiegel".
12.07.2021

Kukułcze jajo. Polityka Bidena wobec regionu Bałtyku

Wraz z wyborem nowego amerykańskiego prezydenta zasadnym jest zastanowienie się nad polityką Waszyngtonu w regionie Morza Bałtyckiego. Wzrost znaczenia Chin w regionie czy też prężenie muskułów przez Rosję stanowią wybrane problemy polityki zagranicznej Joe Bidena.
11.07.2021

Ukraina: Nord Stream 2 to zagrożenie i pułapka

Gazociąg Nord Stream 2 to energetyczne zagrożenie i pułapka pod względem bezpieczeństwa - ocenił w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Uznał też, że jego kraj powinien otrzymać odpowiedź w sprawie tego, kiedy będzie członkiem UE i NATO.
05.07.2021

Prezydent: Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie

Gazociąg Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie, ale zagraża interesom pozostałej części, nie tylko UE, ale także np. Ukrainy – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że dlatego Polska dywersyfikuje dostawy gazu, by nie być uzależnionym krajem tylko od jednego dostawcy, czyli Rosji.
04.07.2021

Rau o Nord Stream 2: Jesteśmy przeciwnikami tego projektu

Jesteśmy przeciwnikami tego projektu i od początków jego powstawania byliśmy; on dzieli państwa Unii Europejskiej i dzieli państwa NATO - powiedział w czwartek o budowie gazociągu Nord Stream 2 minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem.
01.07.2021

Ukraina. Szef MSZ: w sytuacji wokół Nord Stream 2 Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę

Gazociąg Nord Stream 2 skłóca i dzieli wszystkich, a Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę - ocenił w opublikowanej w czwartek rozmowie z portalem Liga.net szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Ocenił, że sytuacja wokół NS2 wygląda źle, ale walka trwa.
01.07.2021

Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

Ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO - ocenił w artykule opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który zamieszczony został również na stronie polskiego MSZ.
30.06.2021

USA. Minister Altmaier: Niemcy chcą rozwiązać spór ws. Nord Stream 2 do sierpnia

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział w piątek w Waszyngtonie, że liczy na rozwiązanie sporu z USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2 do sierpnia. Dodał, że przeprowadził już "produktywne rozmowy" z amerykańską minister energii Jennifer Granholm.
25.06.2021

Blinken o Nord Stream 2: bliskie zakończenie budowy gazociągu jest faktem

Bliskie zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest faktem - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" sekretarz stanu USA Antony Blinken. W tym tygodniu Blinken gościł w Berlinie, gdzie rozmawiał m.in. o NS2, najtrudniejszej obecnie kwestii w stosunkach między USA a RFN.
25.06.2021

USA. Departament Stanu: Nie ma wyznaczonej daty porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2

Rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji Jalina Porter powiedziała PAP w czwartek, że USA nie wyznaczyły horyzontu czasowego dla rozmów z Niemcami ws. gazociągu Nord Stream 2. Wcześniej szef MSZ Niemiec przewidywał, że porozumienie zostanie osiągnięte do sierpnia.
24.06.2021

Szef Naftohazu: USA mogą zablokować certyfikację NS2

Techniczne zakończenie budowy Nord Stream 2 jeszcze nie oznacza, że gazociąg będzie działać - podkreślił szef ukraińskiego koncernu Natfohaz Jurij Witrenko w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina. Dodał, że USA mogą zablokować certyfikację rurociągu.
24.06.2021

Blinken: NS2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, przebywający w środę z wizytą w Berlinie, powiedział, że Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, w tym Ukrainy. Celem USA jest zapewnienie, by Rosja nie użyła energii jako narzędzia przymusu wobec jakiegokolwiek kraju Europy - dodał.
23.06.2021

Niemcy: w sprawie Nord Stream 2 osiągnęliśmy istotny postęp

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Die Welt", że w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 w kontekście stosunków Niemiec z USA "osiągnięto istotny postęp", a celem jest "znalezienie rozwiązań do sierpnia".
21.06.2021

Biały Dom: będą kolejne sankcje na Rosję za Nawalnego i Nord Stream 2

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w niedzielę w CNN, że administracja Joe Bidena nałoży kolejne sankcje na rosyjskich obywateli i podmioty w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego, a także budową gazociągu Nord Stream 2.
21.06.2021

MSZ: Minister Zbigniew Rau odbył szereg spotkań dwustronnych

Podczas pobytu w tureckiej Antalyi minister Zbigniew Rau, na marginesie Antalya Diplomacy Forum, spotkał się ze swoimi odpowiednikami m.in. z Turcji, Ukrainy, Rumunii i Iranu. Głównym tematem prowadzonych rozmów był szczyt Biden-Putin, jego rezultaty oraz konsekwencje.
20.06.2021

Rosja manewruje kurkiem z gazem w celach politycznych

Handlujemy z Rosją gazem nie od wczoraj i wiemy, że od wczesnych lat 90. wykorzystuje ona kurek z gazem w celach politycznych; nie widzę powodów, by wierzyć, że to się zmieni - ocenił w rozmowie z PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.
19.06.2021

Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec będzie okazją do dyskusji o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej - okazją do jasnego przekazania sygnału podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2 - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
17.06.2021

Politolog: Kontynuacja budowy NS2 może spowodować kolejną agresję Rosji na Ukrainę

W kwestii przyzwolenia USA na budowę Nord Stream 2, Rosji chodzi o to, aby – podczas ewentualnej, kolejnej agresji na Ukrainę - Moskwa mogła nadal tłoczyć gaz do Niemiec - powiedział politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Żurawski vel Grajewski.
17.06.2021

Waszczykowski: KE jest pod wpływem Niemiec, które dążą do budowy NS2

Komisja Europejska jest pod przemożnym wpływem polityki niemieckiej, która dąży do budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w środę w Polskim Radiu Łódź eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski.
16.06.2021

Sejm: Wszystkie kluby za projektem uchwały ws. Nord Stream 2

Wszystkie kluby i koła parlamentarne poparły we wtorek wspólny projekt uchwały, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał autorstwa PO, PiS i Solidarnej Polski.
15.06.2021

Prof. Lewicki: w co gra Biden z Putinem ws. NS2? Na pewno zlekceważył Ukrainę, ale też Polskę

W relacjach dwustronnych USA-Rosja czy w kwestii stabilności strategicznej na świecie "nie jest źle, ale nie jest też dobrze". Niejasne jest, w co gra Joe Biden z Władimirem Putinem, zwłaszcza gdy chodzi o zdjęcie sankcji z NS2 i zlekceważenie w tym kontekście Ukrainy, ale też Polski - mówi prof. Zbigniew Lewicki. W środę, 16 czerwca, obaj przywódcy spotkają się w Genewie.
15.06.2021

Szef MSZ Ukrainy: jesteśmy gotowi do rozmów na temat rekompensaty za Nord Stream 2

Wiemy, że Niemcy i USA prowadzą rozmowy na temat rekompensaty dla Ukrainy w razie ukończenia Nord Stream 2, możemy się do nich przyłączyć, ale dla nas ten gazociąg to przede wszystkim zagrożenie związane z bezpieczeństwem, nie gospodarką - zaznaczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
14.06.2021

Merkel po spotkaniu z Bidenem: rozmowy ws. Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy związane z gazociągiem Nord Stream 2 są na dobrej drodze - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak dodała, oboje zgodzili się, że dalszy udział Ukrainy w transferze gazu z Rosji do Europy jest nieodzowny.
12.06.2021

Sejmowa komisja przyjęła jednogłośnie projekt uchwały wzywający do przerwania budowy Nord Stream 2

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli w piątek projekt uchwały w sprawie Nord Stream 2, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.
11.06.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

Wiceszef MSZ: uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania

Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat obecnej sytuacji w związku z budową tego gazociągu.
11.06.2021

"Handelsblatt": Kanclerz Merkel chce w Waszyngtonie rozwiązać spór o Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przygotowuje się do podróży do Waszyngtonu, gdzie chce rozwiązać spór z rządem USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - pisze w piątek dziennik "Handelsblatt".
11.06.2021

Łotwa. Rau: czekamy na wyjaśnienia USA dot. zmiany stanowiska ws. Nord Stream 2

Ja i inni ministrowie z naszej części Europy o zmianie stanowiska USA w sprawie Nord Stream 2 dowiedzieliśmy się z mediów; trudno to odbierać jako przykładny model współpracy, czekamy na amerykańskie wyjaśnienia - podkreślił w czwartek w Rydze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
10.06.2021

Rosja. Operator: budowa pierwszej nitki NS2 na morzu została ukończona

Budowa morskiego odcinka pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 dobiegła końca - ogłosił w czwartek operator rosyjsko-niemieckiego projektu, Nord Stream 2 AG. Jak wyjaśniła spółka, nastąpiło połączenie dwóch części pierwszej nitki rurociągu.
10.06.2021

USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w środę, że sankcje są tylko jednym z narzędzi, by zapewnić, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie wykorzystywany przez Moskwę jako "broń geopolityczna". Innym narzędziem jest dyplomacja - dodał.
09.06.2021

USA. Premier Morawiecki dla "Newsweeka": Jesteśmy bardzo zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środowym wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka", że Polska jest bardzo zawiedziona odstąpieniem od części sankcji USA wobec Nord Stream 2. Jak dodał, zmiana polityki Waszyngtonu jest oparta na "fałszywych nadziejach" naprawy relacji z UE, bo "Niemcy nie są Unią" i "mają swoje interesy".
09.06.2021

Premier: obszary, w których najprawdopodobniej różnimy się z Niemcami to kwestia Nord Stream II

Obszary, w których najprawdopodobniej różnimy się z Niemcami, to kwestia Nord Stream II; uważam, że gazociąg ten zapewni dodatkowe narzędzia do szantażowania Ukrainy i Polski - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wideokonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu.
09.06.2021

USA. Blinken: Pracujemy z Niemcami, by ograniczyć negatywne skutki Nord Stream 2

Szef dyplomacji USA Antony Blinken stwierdził we wtorek w Senacie, że Stany Zjednoczone nie miały szans na zatrzymanie konstrukcji gazociągu Nord Stream 2. Dodał, że wspólnie z Niemcami pracuje nad ograniczeniem negatywnych skutków gazociągu.
08.06.2021

Sekretarz stanu Blinken: ukończenie Nord Stream 2 to fakt dokonany

Ukończenie Nord Stream 2 to fakt dokonany – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, broniąc decyzji o odstąpieniu od niektórych sankcji. Zapowiedział, że Waszyngton zareaguje, jeśli Moskwa spróbuje użyć dostaw gazu jako broni.
08.06.2021

Kuźmiuk: solidarność energetyczna jest zapisana w traktacie lizbońskim, Niemcy łamią ten traktat

Solidarność energetyczna jest zapisana w traktacie lizbońskim, Niemcy łamią ten traktat, realizując inwestycję z Rosjanami - mówił w sobotę europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Dodał, że liczy, iż duńska ocena środowiskowa dot. gazociągu Baltic Pipe zostanie poprawiona i jesienią 2022 r. popłynie nim gaz.
05.06.2021

Ukraina. Szef MSW: po uruchomieniu NS2 możliwe prowokacje ze strony Rosji

Po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 możliwe będą prowokacje i próby ataków terrorystycznych ze strony Rosji - uważa szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Jego resort w sobotę poinformował o dużych wspólnych ćwiczeniach Gwardii Narodowej, policji i ratowników.
05.06.2021

Rosja. Putin: gaz z Nord Stream 2 jest ekologiczny, czystszy, tańszy i pewniejszy

Rosyjski gaz dostarczany gazociągiem Nord Stream 2 będzie bardziej ekologiczny, "czystszy", tańszy i pewniejszy - zapewnił w piątek prezydent Władimir Putin. Sugerował, że tranzyt przez Ukrainę mógłby zostać zwiększony nawet po uruchomieniu Nord Stream 2.
04.06.2021

Ukraina: naiwnością byłoby uważać, że Rosja nie wykorzysta NS2 w celach politycznych

Naiwnością byłoby uważać, że gdy Rosja weźmie w ręce tak potężny instrument jak Nord Stream 2, nie będzie wykorzystywać go w celach politycznych - ocenił ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki w opublikowanej w czwartek rozmowie z ukraińskim portalem glavcom.ua.
03.06.2021

Rosyjski minister energetyki: budowa Nord Stream 2 jest niemal ukończona

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niemal ukończona, dobudować należy około 100 km tego gazociągu - powiedział w czwartek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak w Petersburgu, podczas odbywającego się tam międzynarodowego forum ekonomicznego.
03.06.2021

Niemieckie media: Dzień Rosji w Rostoku jest sponsorowany przez Nord Stream 2

W środę w Rostoku odbywa się Dzień Rosji. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV), mimo krytyki, nie wycofała się z jego organizacji. "Platynowym sponsorem" wydarzenia jest spółka Nord Stream 2 - pisze dziennik "Tagesspiegel".
02.06.2021

Kreml: przyjmujemy z zadowoleniem zamiar zrezygnowania z sankcji wobec Nord Stream 2

Rosja przyjmuje z zadowoleniem zamiar Stanów Zjednoczonych, by zrezygnować z sankcji wobec projektu gazociągu Nord Stream 2 - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że Rosja nie przerwie tranzytu gazu przez Ukrainę.
01.06.2021

Niemcy: rządowa delegacja udała się do USA na rozmowy ws. Nord Stream 2

Zespół negocjacyjny rządu Niemiec udał się do Stanów Zjednoczonych na rozmowy w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowały we wtorek gazety z grupy medialnej Funke, powołując się na źródła w kręgach rządowych obu krajów. Na czele delegacji stoi według nich doradca kanclerz Angeli Merkel ds. polityki zagranicznej Jan Hecker.
01.06.2021

Dziennik „New York Post”: Joe Biden otrzymał fundusze od lobbysty Nord Stream 2

Dziennik „New York Post” zarzucił, że Joe Biden i jego sojusznicy dostali od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2 fundusze na kampanię wyborczą. Stało się to kilka miesięcy przed decyzją obecnej administracji o zniesieniu sankcji na firmę budującą rurociąg z Rosji do Niemiec. Gazeta powołuje się na dokumenty Federalnej Komisji Wyborczej (FEC).
31.05.2021

Posłowie PiS wnieśli projekt uchwały Sejmu w sprawie wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2

Posłowie PiS wnieśli w środę do laski marszałkowskiej projekt uchwały Sejmu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. W projekcie zapisano apel o natychmiastowe zaniechanie budowy Nord Stream 2, wezwano też Niemcy do wycofania poparcia dla tej budowy. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji.
27.05.2021

Polscy politycy komentują sytuację dotyczącą Nord Stream 2

Polscy politycy komentują zmianę stanowiska Departamentu Stanu USA i zniesienie sankcji wobec firmy Nord Stream 2. Szef MON Mariusz Błaszczak, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski i rzecznik rządu Piotr Müller zgodnie twierdzą, że jest to błędna i niepokojąca decyzja.
27.05.2021

Błaszczak: Jestem rozczarowany słowami prezydenta USA, że nie będzie sankcji ws. Nord Stream 2

Jestem rozczarowany słowami prezydenta USA Joe Bidena, że nie będzie sankcji za budowę gazociągu Nord Stream 2 - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Ocenił, że ta decyzja USA jest niekonsekwentna.
26.05.2021

Wiceszef MSZ: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

Decyzję USA ws. Nord Stream 2 oceniamy negatywnie; będziemy wywierać presję, aby ją zmienić - podkreślił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Możemy robić to skutecznie, jeśli będziemy mówić jednym głosem i w polityce krajowej, i jako sojusz państw w naszej części regionu - dodał.
26.05.2021

Niemcy. Merkel spodziewa się dalszych rozmów z USA ws. Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła we wtorek, że na pewno dojdzie do kolejnych rozmów z rządem USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2. USA ogłosiły niedawno, że nie nałożą sankcji na firmę nadzorującą budowę łączącego Rosję i Niemcy rurociągu.
25.05.2021

Przewodnicząca KE: Nord Stream 2 nie pomoże w modernizacji Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła pogląd, że współpraca UE i Rosji w dziedzinie energetyki , w tym budowany obecnie rurociąg Nord Stream 2, nie przyczyni się do modernizacji Rosji i jej gospodarki i nie wywoła przemian w tym kraju.
25.05.2021

Niemcy: Barka Fortuna z pozwoleniem na wznowienie prac przy NS2 na wodach niemieckich

Rosyjska barka Fortuna otrzymała pozwolenie na kontynuowanie prac na Morzu Bałtyckim przy gazociągu Nord Stream 2; obecnie jednostka ta jest eksploatowana na wodach niemieckich zgodnie z dostępnymi pozwoleniami - poinformowała agencję dpa spółka Nord Stream 2 AG.
24.05.2021

Nord Stream 2 AG wyłączone spod amerykańskich sankcji [analiza i komentarz]

19 maja Departament Stanu USA przedstawił amerykańskiemu Kongresowi obowiązkowy raport zawierający listę podmiotów podlegających wymierzonym w Nord Stream 2 przepisom sankcyjnym PEESCA zawartym w ustawie obronnej na rok 2021.
24.05.2021

Sankcje na rosyjską służbę ratownictwa morskiego, trzy firmy i 13 statków w związku z NS2

USA wprowadziły sankcje przeciwko rosyjskiej służbie ratownictwa morskiego, trzem przedsiębiorstwom i 13 statkom uczestniczącym w budowie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowano na stronie amerykańskiego ministerstwa finansów (skarbu).
22.05.2021

Putin traktuje ustępstwa Bidena w sprawie NS2 jako oznakę słabości

Prezydent Rosji Władimir Putin traktuje ustępstwa amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2 jako oznakę słabości - pisze w piątkowym komentarzu "The Hill". Dodaje, że bitwa o NS2 nie jest jednak jeszcze zakończona.
22.05.2021

Senator Portman: odstępując od sankcji na NS2, Biden pomaga Rosji i szkodzi sojusznikom USA

Republikański senator z Ohio Robert Portman ostro skrytykował prezydenta USA Joe Bidena za odstąpienie od sankcji na rosyjski rurociąg Nord Stream 2. Według niego decyzja prezydenta Bidena "pomaga Rosji, szkodząc jednocześnie Ukrainie i amerykańskim sojusznikom z UE".
21.05.2021

Patryk Jaki w "Spieglu": Nord Stream 2 to niebezpieczne narzędzie szantażu

Jeśli projekt Nord Stream 2 zostanie zrealizowany, prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł szantażować część państw bałtyckich, a przede wszystkim Ukrainę, odcinając im gaz – mówi w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" europoseł Patryk Jaki. Polityk wyraża rozczarowanie decyzją USA o odstąpieniu od sankcji ws. gazociągu.
21.05.2021

Horała: decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój

Decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój; przeciwko niemu przemawia bardzo duży interes Stanów Zjednoczonych – ocenił w piątek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
21.05.2021

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2 "ze względu na bezpieczeństwo narodowe"

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.
21.05.2021

Niemieckie media: decyzja USA w sprawie NS2 to dla prezydenta Rosji niezwykłe zwycięstwo

"Prezydent USA rozważył wszystkie "za" i "przeciw". W końcu, co jest bardziej szkodliwe dla interesów Stanów Zjednoczonych: rurociąg czy napięcie z niezawodnym sojusznikiem? Wynik był chyba jasny" - pisze w czwartek "Seuedeutsche Zeitung" w kontekście decyzji USA o odstąpieniu od sankcji wobec Nord Stream 2.
20.05.2021

Portal Axios: USA mają odstąpić od sankcji związanych z Nord Stream 2

Amerykański Departament Stanu ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena nie chce bowiem narazić na szwank swoich relacji z Berlinem – poinformował we wtorek portal Axios.
19.05.2021

Antony Blinken w Kopenhadze o bezpieczeństwie Arktyki i Nord Stream 2

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kopenhadze po spotkaniu z szefem duńskiej dyplomacji Jeppe Kofodem, że ich rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa Arktyki i gazociągu Nord Stream 2.
17.05.2021

Agencja Morska zezwoliła na dalszą budowę Nord Stream 2 na niemieckich wodach

Gazociąg Nord Stream 2 może zostać położony w maju na dnie morza na odcinku dwóch kilometrów na wodach niemieckich. Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) w Hamburgu nakazała w poniedziałek natychmiastowe wykonanie kontrowersyjnego pozwolenia wydanego 14 stycznia.
17.05.2021

Żaryn: ukończenie Nord Stream 2 pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy

Ukończenie Nord Stream 2, którego trasa ma omijać Ukrainę, pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy i podjęcia wobec niej agresywniejszych działań - pisze w czwartek rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn w artykule na stronie Stopfake.org.
06.05.2021

Niemiecka organizacja ekologiczna: budowa gazociągu Nord Stream 2 wstrzymana

Układanie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) zaskarżył do sądu w Hamburgu wydanie zezwolenia na budowę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna.
04.05.2021

Nord Stream 2 zostanie ukończony w 2021 roku

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) Manuela Schwesig wizytowała wraz z ambasadorem Rosji w Niemczech Siergiejem Nieczajewem stację przeładunkową gazociągu Nord Stream 2 w Lubminie koło Greifswaldu. Nieczajew oznajmił po spotkaniu, że Rosja oczekuje, że NS2 będzie ukończony w tym roku.
30.04.2021

"Economist": Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, Nord Stream 2 należy zablokować

Prezydent Rosji Władimir Putin zorganizował ostatnio militarny pokaz siły. Poparcie dla niego w kraju maleje, ale to czyni go bardziej niebezpiecznym. Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, a projekt Nord Stream 2 należy zablokować - pisze tygodnik "Economist".
29.04.2021

"Akademik Czerski" rozpoczął układanie rur na budowie Nord Stream 2

Rosyjska barka do układania rur na dnie morskim "Akademik Czerski" po udanych testach rozpoczęła prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich, poinformowała spółka Nord Stream 2 AG. "Akademik Czerski" dołączył do pracującej już od lutego na tych wodach barki "Fortuna".
28.04.2021

Rzeczniczka MSZ Rosji: Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem, tak jest on kwalifikowany przez analityków niemieckich i przedstawicieli władz Niemiec - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w wywiadzie dla telewizji RT Deutsch.
26.04.2021

Szynkowski vel Sęk: nie ma innego wyjścia niż rezygnacja z Nord Stream 2

Rezygnacja z Nord Stream 2 to jedyny sposób, by wybrnąć z kontraktu zawartego z partnerem łamiącym prawo międzynarodowe – ocenił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
23.04.2021

Premier: wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2

Nord Stream 2 jest projektem, który destabilizuje Europę; wzywamy Niemcy, aby z niego zrezygnowały - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki zaapelował też do parlamentu o przegłosowanie regulacji dot. zasobów własnych w budżecie UE.
22.04.2021

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

Twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później - pisze w czwartek "Die Welt".
22.04.2021

USA: administracja Bidena niechętna dodatkowym sankcjom na Nord Stream 2

Administracja Joe Bidena nie jest chętna do obejmowania Nord Stream 2 dodatkowymi sankcjami - ocenia Peter Rough z waszyngtońskiego think tanku Hudson Institute. I spekuluje, że ewentualne niepowodzenie w zablokowaniu gazociągu skutkować może większym wsparciem dla Inicjatywy Trójmorza.
21.04.2021

Kanclerz Merkel i minister obrony Kramp-Karrenbauer o budowie gazociągu Nord Stream 2

Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest pewna, czy Nord Stream 2 zostanie kiedykolwiek wykorzystany; minister obrony nie uważa jednak, że należy zrezygnować z budowy - informuje we wtorek agencja dpa.
20.04.2021

Posłowie KO zdziwieni stanowiskiem PiS ws. projektu uchwały dotyczącej Nord Stream 2

Posłowie KO wyrazili we wtorek zdziwienie, że Prawo i Sprawiedliwość nie chciało w Sejmie prac nad projektem uchwały dot. powstrzymania budowy Nord Stream 2. Ta sprawa jest arcyważna dla bezpieczeństwa Polski - przekonywał Paweł Kowal (KO).
20.04.2021

Szef frakcji EPL w PE: w razie eskalacji na Ukrainie Nord Stream 2 nie do utrzymania

W razie eskalacji sytuacji na Ukrainie, dokończenie gazociągu Nord Stream 2 byłoby nie do obrony - oznajmił w poniedziałek w rozmowie z dziennikami niemieckiej grupy medialnej Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) Manfred Weber, szef grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE.
19.04.2021

Biden: Nord Stream 2 od dawna budzi mój sprzeciw

Nord Stream 2 to "złożony problem", który dotyczy sojuszników USA w Europie - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden, podkreślając że od dawna jest przeciwny budowie tego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i innymi krajami Europy Zachodniej.
16.04.2021

Niemcy i Europa poradzą sobie bez Nord Stream 2

Kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 ponownie znalazła się w centrum zainteresowania w związku z gromadzeniem się rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz wtorkową wizytą szefa Pentagonu w Berlinie. Czy Nord Stream 2 jest absolutnie konieczny? - pyta dziennik "Tagesspiegel".
14.04.2021

Organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
14.04.2021

USA chcą za wszelką cenę zapobiec zakończeniu budowy Nord Stream 2

Nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie z USA w sprawie gazociągu NS2 zostały jeszcze bardziej osłabione. Administracja Bidena jest "zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec zakończeniu Nord Stream 2"- powiedział rzecznik ambasady USA w Berlinie gazecie " Der Tagesspiegel" .
12.04.2021

Marynarka Wojenna RP twierdzi, że nie prowadzi prowokacyjnych działań

Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnej działalności prowokacyjnej i realizuje swe statutowe zadania zgodnie z prawem międzynarodowym – podało w czwartek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej operator Nord Stream 2 podał, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji.
02.04.2021

Nord Stream 2 na ukończeniu mimo sankcji

Wciąż nie wiadomo, czy administracja Joe Bidena zdecyduje się rozszerzyć sankcje wobec projektu Nord Stream 2. Nieoficjalnie mówi się, że taka decyzja może zapaść w połowie maja. W tej chwili budowę gazociągu kontynuuje rosyjska barka Fortuna, a niedługo ma do niej dołączyć także Akademik Czerski, który ułoży na dnie morza brakujący odcinek w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Gazprom informował już, że stopień gotowości projektu przekracza 90 proc.
01.04.2021

Stanisław Żaryn: Nord Stream 2 może być wykorzystany do działań wywiadowczych; to zagrożenie dla Zachodu

Jeśli Nord Stream 2 zostanie zbudowany, będzie zagrażał bezpieczeństwu informacyjnemu Zachodu; istnieje ryzyko, że infrastruktura gazociągu zostanie wykorzystana do działań wywiadowczych - pisze w środę na portalu Defense News rzecznik polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
31.03.2021

Statek Akademik Czerski płynie w stronę Danii, by budować Nord Stream 2

Rosyjski statek do układania rur na dnie morskim, Akademik Czerski, płynie ku Danii, by dołączyć do prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2 - podało w środę radio Echo Moskwy. Agencja TASS wyraziła przekonanie, że udział jednostki przyspieszy tempo prac.
31.03.2021

Witkowski: dwa statki pracujące przy Nord Stream 2 pod lupą polskich władz

Dwa statki, które są własnością niemieckiego armatora, ale pływały pod polską banderą, od piątku będą traktowane jako jednostki łamiące sankcje dotyczące budowy Nord Stream 2 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Jak dodał, obie jednostki pracują przy Nord Stream 2.
26.03.2021

Szef rady nadzorczej Gazpromu: Nord Stream 2 będzie ukończony w tym roku

Szef rady nadzorczej rosyjskiego koncernu Gazprom Wiktor Zubkow wyraził w piątek przekonanie, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony w tym roku. Podkreślił, że "pozostało całkiem niewiele" do sfinalizowania projektu.
26.03.2021

Blinken przekazał Niemcom, że zaangażowanie w budowę NS 2 zagrożone jest sankcjami USA

Prezydent USA Joe Biden uważa, że Nord Stream 2, to zły pomysł - przekazał na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, poinformował o tym szefa MSZ Niemiec i powiedział mu, że zaangażowanie w budowę gazociągu jest zagrożone amerykańskimi sankcjami.
24.03.2021

Przydacz: wypowiedź Blinkena o NS2 to dużo mówiący komunikat; najważniejsze jest zablokowanie tego projektu

Wypowiedź sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena o Nord Stream 2 to dużo mówiący komunikat; USA objęły sankcjami firmy aktywne przy budowie NS2; wyrażamy nadzieję na kontynuację tej polityki, bo najważniejsze jest zablokowanie tego projektu - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.03.2021

Wiceszef MSZ: liczymy, że USA, UE i NATO będą bardziej zdecydowane ws. Nord Stream 2

Pozytywnie odbieramy wtorkowe słowa sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w sprawie Nord Stream 2; liczymy, że świat zachodni - USA, UE i NATO będą w tej sprawie bardziej zdecydowane i konsekwentne - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
23.03.2021

Szef dyplomacji USA: Nord Stream 2 potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski

Nord Stream 2 jest zły dla Europy i potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski - przekonywał we wtorek w Brukseli szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.
23.03.2021

Ukraina popiera wszystkie sankcje wobec Nord Stream 2

Premier Ukrainy Denys Szmyhal udzielił wywiadu dziennikowi "Handelsblatt", w którym mówi m.in.: "Jeśli Nord Stream 2 zostanie oddany do użytku, Rosja wygeneruje wyższe dochody, którymi Moskwa finansuje między innymi swoją agresję na Ukrainę".
22.03.2021

Amerykańskie sankcje nie zatrzymały budowy Nord Stream 2

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej nałożeniem amerykańskich sankcji budowa Nord Stream 2 została wznowiona i jest realizowana przez Rosjan własnym sumptem. – Na tę chwilę trwające spory i obowiązujące sankcje ze strony USA nie są wystarczające, żeby ją zatrzymać – mówi ekspert ds. rynków energetycznych Mateusz Kubiak.
22.03.2021

Rosja: firmy z UE obchodząc sankcje wyposażyły statek, który zbuduje Nord Stream 2

Mimo zaostrzania przez USA sankcji wobec podmiotów, zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2, firmy z UE dostarczyły w 2020 roku nowoczesny sprzęt dla statku Akademik Czerski o wartości 10 mln USD - podał w piątek rosyjskojęzyczny portal Deutsche Welle.
19.03.2021

USA: Grupa 40 senatorów domaga się od prezydenta Bidena sankcji na Nord Stream 2

Grupa 40 senatorów z Partii Republikańskiej wezwała administrację prezydenta Joe Bidena do "skorygowania błędnych działań" i nałożenia sankcji na gazociąg Nord Stream 2.
04.03.2021

Rau o rozmowie z Antony Blinkenem o Nord Steam2: nic o was, bez was

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w kontekście Nord Stream2 użył takiego określenia, że będziemy o tym współdecydować, gdyż powiedział: "Nic o was, bez was" – poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, mówiąc o swojej rozmowie telefonicznej z Blinkenem.
27.02.2021

Bix Aliu: podzielamy protesty Polski związane z Nord Stream 2

Podzielamy protesty Polski związane z Nord Stream 2, nasze stanowisko się nie zmieniło - podkreślił w czwartek charge d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu. Zaznaczył, że gazociąg "to zły interes dla Europy i wyraźny przykład agresywnych działań Rosji prowadzących do podziałów w regionie".
25.02.2021

Europosłowie krytykują w PE budowę gazociągu Nord Stream 2 i apelują o jej zatrzymanie

Europosłowie podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE skrytykowali budowę gazociągu Nord Stream 2. Wskazywali, że projekt powinien zostać zatrzymany, bo jest szkodliwy dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.
24.02.2021

Szefowie MSZ Polski i Ukrainy wspólnie wzywają do zatrzymania Nord Stream 2

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba wezwali we wspólnym artykule na łamach „Politico” o zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreślają, że w zablokowaniu projektu ważną rolę mogą odegrać USA.
22.02.2021

Statek Fortuna wznowił układanie Nord Stream 2 w wodach Danii

Rosyjski statek do układania rur na dnie morskim Fortuna wznowił układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii - podała w poniedziałek agencja RIA Nowosti, która powołuje się na serwis ShipTracking. Wcześniej media niemieckie informowały o wstrzymaniu prac.
15.02.2021

Rosja: Nord Stream 2 będzie ukończony mimo działań USA

Budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie dokończona mimo działań Stanów Zjednoczonych, które starają się w tym przeszkodzić - powiedział minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak w wywiadzie telewizyjnym, wyemitowanym w niedzielę w rosyjskiej telewizji państwowej.
14.02.2021

Nord Stream 2: statek Fortuna rozpoczął układanie rurociągu w duńskich wodach

Rosyjski statek Fortuna rozpoczął układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii - poinformował w sobotę operator projektu rosyjsko-niemieckiego gazociągu, firma Nord Stream 2 AG.
06.02.2021

MSZ Francji: nie będziemy naciskać na Niemcy ws. Nord Stream 2

Francja nie będzie wywierać presji na Niemcy w sprawie ich decyzji dotyczących gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w środę w radiu Europe 1 francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.
03.02.2021

Były szef PE Martin Schulz: nie powinniśmy łączyć Nord Stream 2 ze sprawą Nawalnego

Od czasu próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego narastają apele o niekończenie rurociągu Nord Stream 2. "Koniec Nord Stream 2 nie rozwiąże problemów w Rosji" - mówi jednak były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla tygodnika "Spiegel".
31.01.2021

Były kanclerz Niemiec: jeśli wstrzymamy realizację NS2, podetniemy gałąź, na której siedzimy

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (SPD) w wywiadzie dla gazety "Rheinische Post” mówi, że jeśli budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie wstrzymana, to kraj podetnie sobie gałąź, na której siedzi, jeśli chodzi o politykę energetyczną.
31.01.2021

"Der Spiegel": NS2 jest szkodliwy politycznie i antyeuropejski, Merkel winna wycofać dla niego poparcie

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec szkodliwy politycznie i antyeuropejski, a kanclerz Angela Merkel winna wycofać dla niego poparcie - pisze w sobotę w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
30.01.2021

Nowy szef CDU: nie będę rewidował swojego poparcia dla Nord Stream 2

Nowy przewodniczący rządzącej w Niemczech partii CDU Armin Laschet powiedział w poniedziałek, że nie zamierza rewidować swojego poparcia dla rurociągu Nord Stream 2, który ma doprowadzić rosyjski gaz ziemny do Europy, mimo sprzeciwu USA i części krajów europejskich.
25.01.2021

Horała o Nord Stream 2: jest realna szansa na całkowite zatrzymanie tej inwestycji

Postawa Polski i innych państw europejskich o podobnym interesie oraz USA doprowadziła do opóźnienia budowy Nord Stream 2, a jest realna szansa, że może do jej całkowitego zatrzymania - ocenił w piątek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
22.01.2021

PE zagłosuje w czwartek na rezolucję wzywającą do wstrzymania budowy Nord Stream 2

Parlament Europejski zagłosuje w czwartek nad rezolucją wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.
21.01.2021

Komisja Europejska: Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie Europy

Komisja Europejska komentując planowane wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć rosyjski Wyborg i niemiecki Greifswald stwierdza krótko: nie jest to we wspólnym interesie Europy.
20.01.2021

Niemiecka fundacja mająca wspierać budowę Nord Stream 2 uzyskała byt prawny

Założona przez władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego kontrowersyjna fundacja proekologiczna, która może również wspierać budowę wiodącego do tego kraju związkowego z Rosji podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2, uzyskała byt prawny - poinformował we wtorek krajowy rząd.
19.01.2021

Gazprom ostrzega inwestorów przed możliwością wstrzymania Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom ostrzegł inwestorów, że projekt gazociągu Nord Stream 2 może zostać zarzucony bądź wstrzymany z powodu nacisków politycznych - podała we wtorek agencja Reutera powołując się na prospekt emisyjny opublikowany przez Gazprom.
19.01.2021

Konfederacja pyta rząd, czy jest gotowy na zablokowanie budowy Nord Stream 2

Czy polski rząd przewiduje zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2? Co Polska zamierza zrobić w nowej sytuacji geopolitycznej? - pytali w poniedziałek politycy Konfederacji, odnosząc się do sprawy aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
18.01.2021

Rosyjska firma Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2

Ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2 może zostać rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji - podał dzisiaj dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
18.01.2021

Niemcy chcą jak najszybciej zacząć rozmawiać z nowym rządem USA o Nord Stream 2

Rząd RFN zamierza jak najszybciej zacząć rozmawiać z administracją przyszłego prezydenta USA Joe Bidena na temat gazociągu Nord Stream 2 - powiedział dziennikarzom w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
15.01.2021

Niemcy: Federalna agencja zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę Nord Stream 2

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) poinformowała w piątek, że zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na wodach niemieckich.
15.01.2021

Ambasador RP w Niemczech skrytykował decyzję o założeniu fundacji wspierającej budowę Nord Stream 2

"Polska uważa NS2 za projekt dzielący Unię Europejską i osłabiający bezpieczeństwo Polski i krajów bałtyckich" - stwierdził w czwartek ambasador Polski w Niemczech, profesor Andrzej Przyłębski.
14.01.2021

Dania otrzymała grafik dalszej budowy Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii zostanie wznowiona w tym tygodniu – napisano w grafiku, jaki otrzymał duński regulator, poinformował Sputnika kierownik służby prasowej Duńskiej Agencji Energetycznej Ture Falbe-Hansen.
14.01.2021

Zieloni i ekolodzy w Niemczech oburzeni powołaniem fundacji wspierającej Nord Stream 2

Niemieckich ekologów i Partię Zielonych niepokoi połączenie fundacji ekologicznej z budową rurociągu Nord Stream 2; są oni również oburzeni tym, że jest ona finansowana z rosyjskich pieniędzy - oznajmiła dziś szefowa partii Zielonych Annalena Baerbock.
13.01.2021

Statek do układania rur Nord Stream 2 wrócił do Kaliningradu

Statek do układania rur „Akademik Czerski” po kilku dniach postoju w pobliżu niedokończonego odcinka Nord Stream 2 ponownie zbliża się do portu w Kaliningradzie, wynika z danych systemu pozycjonowania statków MarineTraffic.
12.01.2021

W Niemczech powstanie fundacja promująca budowę Nord Stream 2

Parlament kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec zagłosował w czwartek za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która ma wspierać m.in. realizację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - informuje agencja dpa.
08.01.2021

Norweska firma nie będzie certyfikować Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas), które miało wydać certyfikat dla Nord Stream 2 po zakończeniu jego budowy, zrezygnowało ze świadczenia tej usługi ze względu na nowe sankcje USA wobec gazociągu - podał rosyjski portal RBK.
03.01.2021

Ambasador Rosji przy UE: USA spóźniły się z sankcjami wobec Nord Stream 2

Ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone spóźniły się ze swymi sankcjami wobec Nord Stream 2 i gazociąg ten zostanie ukończony. Ocenił, że "w najbliższym czasie" połączone zostaną odcinki rurociągu.
30.12.2020

15 stycznia ma zacząć się układanie Nord Stream 2 na wodach Danii

Rosyjski statek Fortuna zacznie 15 stycznia układanie dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii - podał w środę rosyjski portal gospodarczy Prime. Portal powołał się na komunikat wydany przez Duńską Agencję Morską.
23.12.2020

Rzecznik Kremla: sankcje wobec Nord Stream 2 to element wojny hybrydowej

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w poniedziałek, że sankcje wobec budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 są jednym z elementów wojny hybrydowej. Pieskow podkreślił, że Rosja podąża drogą finalizowania tego projektu.
21.12.2020

Putin wyraził nadzieję na realizację Nord Stream 2

Gazociąg Nord Stream 2 jest korzystny dla gospodarki europejskiej i niemieckiej - ocenił w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin i wyraził nadzieję na realizację tego projektu. Określił Nord Stream 2 jako "praktycznie ukończony".
17.12.2020

Strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm

Myślę, że od początku ogłoszenia przez amerykańskich senatorów zamiaru poszerzenia zakresu stosowania sankcji strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm - powiedziała ekspertka OSW Agata Łoskot-Strachota. Według niemieckich mediów budowa gazociągu ma być wznowiona dziś.
05.12.2020

Barka Fortuna będzie układać Nord Stream 2

Barka Fortuna będzie układać podwodny odcinek gazociągu Nord Stream 2 - tak podały dzisiaj rosyjskie media, powołując się na dane niemieckiej Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (BSH). Fortuna ma układać rurociąg w wodach Niemiec.
05.12.2020

Znaleziono sposób na obejście ograniczeń wobec Nord Stream 2

Kontakt Gazpromu z austriacką OMV na dostawy gazu do Niemiec może umożliwić obejście europejskich ograniczeń przeciwko budowanemu gazociągowi Nord Stream 2, uważa dyrektor ds. badań Vygon Consulting Maria Biełowa.
04.12.2020

Budowa Nord Stream 2 będzie wznowiona w grudniu?

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował w sobotę, że planuje w grudniu wznowić układanie gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec, przy pomocy układających rury statków z kotwicami.
28.11.2020

Statek, który może ukończyć Nord Stream 2, wraca do Kaliningradu

Statek Akademik Czerski, który może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, wypłynął z portu na niemieckiej wyspie Rugia, gdzie znajdował się od miesiąca, i kieruje się do Kaliningradu; powinien tam przybyć w sobotę - podał dziś rosyjski portal RBK.
27.11.2020

Nord Stream 2 ma wrogów po obu stronach amerykańskiej sceny politycznej?

Virginia Palmer z amerykańskiego Departamentu Stanu oświadczyła w rozmowie z Warsaw Institute, że w USA panuje ponadpartyjny sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.
18.11.2020

Amerykańska Izba Reprezentantów i Senat porozumiały się ws. sankcji wobec Nord Stream 2

Między Izbą Reprezentantów a Senatem doszło do porozumienia w sprawie rozszerzenia sankcji dot. Nord Stream 2 w ustawie o wydatkach obronnych (NDAA) na rok podatkowy 2021. Jej zapisy zakładają, że sankcje obejmować będą także ubezpieczycieli.
12.11.2020

Kadencja Trumpa: umowy energetyczne między Polską i USA

Do Polski trafia 40 proc. kapitału zainwestowanego przez spółki amerykańskie w naszym regionie. Za prezydentury Donalda Trumpa USA podpisały z Polską umowy m.in. ws. dostaw LNG i energetyki jądrowej. Jego administracja była krytyczna wobec budowy Nord Stream 2.
09.11.2020

Gazprom zwrócił się do sądu w Polsce przeciwko UOKiK ws. sankcji na Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w środę, że złożył apelację do polskiego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie decyzji polskiego UOKiK, który nałożył grzywnę na spółki uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2.
04.11.2020

„Jeśli wygramy, utrzymamy presję na Nord Stream 2” - wywiad z doradcą Donalda Trumpa

W przypadku wygranej Donald Trump utrzyma presję na Nord Stream 2 – deklaruje w rozmowie z PAP starszy doradca kampanijny prezydenta Corey Lewandowski. I podkreśla, że w jego obecności prezydent nigdy nie rozważał wycofania USA z NATO.
31.10.2020

Amerykańscy kongresmeni apelują o sankcje na Nord Stream 2

Grupa amerykańskich kongresmenów z partii Republikańskiej i Demokratycznej zaapelowała do szefów swoich klubów w Kongresie o zawarcie sankcji na Nord Stream 2 w ustawie o wydatkach obronnych (NDAA) na rok podatkowy 2021.
29.10.2020

Gazprom: dokładane są wszelkie wysiłki w celu ukończenia Nord Stream 2

W celu ukończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 podejmowane są maksymalne wysiłki, termin ukończenia zależy jednak od wielu czynników - oświadczyła dziś szefowa Gazprom Eksportu Jelena Burmistrowa. Gazprom Export to eksportowe ramię rosyjskiego koncernu Gazprom.
23.10.2020

Minister energetyki Bułgarii: zrealizujemy gazociąg Bałkański Potok

Minister energetyki Temenużka Petkowa oświadczyła dzisiaj, że Bułgaria zrealizuje przedłużenie gazociągu Turecki Potok, zwane w Bułgarii Bałkańskim Potokiem. Była to pośrednia odpowiedź na amerykański komunikat o poszerzeniu sankcji na rosyjskie gazociągi.
22.10.2020

Rzecznik Kremla: sankcje USA wobec Nord Stream 2 to destrukcyjna polityka wobec Rosji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziś, komentując rozszerzenie amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2, że Stany Zjednoczone stosują zasady "nieuczciwej konkurencji" i prowadzą "dość nieprzyjazną i destrukcyjną" politykę "stałych restrykcji" wobec Rosji.
21.10.2020

Departament Stanu USA poszerzył sankcje na Nord Stream 2

Departament Stanu USA opublikował dziś nowe wytyczne, które poszerzają sankcje nałożone na będący w budowie gazociąg Nord Stream 2. Obejmować mają także podmioty, które pomagałyby sprzętowo lub finansowo statkom układającym rurociąg.
20.10.2020

Statek Akademik Czerski może wkrótce wznowić układanie Nord Stream 2

Jednostka pomocnicza rosyjskiego statku Akademik Czerski prowadzi próbne badania na Bałtyku - podał dziś "Kommiersant". Zdaniem dziennika może to świadczyć o tym, że sam Akademik Czerski prowadzi badania w celu wznowienia układania gazociągu Nord Stream 2.
14.10.2020

Gazprom nie zgadza się z decyzją UOKiK o grzywnie i zloży apelację

Rosyjski Gazprom oświadczył dzisiaj, że nie zgadza się z decyzją UOKiK, który nałożył grzywnę na spółki uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2 i że odwoła się od tej decyzji. Władze Rosji wyraziły przekonanie, że Gazprom podejmie działania prawne.
07.10.2020

Prezes UOKiK o decyzji ws. Nord Stream 2: przedsiębiorcy umyślnie naruszyli prawo

Materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, że przedsiębiorcy umyślnie naruszyli prawo - tak skomentował decyzję Urzędu ws. Nord Stream 2 prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. Dodał, że uruchomienie NS2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski.
07.10.2020

Gazprom bada sposoby dostosowania Nord Stream 2 do dyrektywy UE

Rosyjski koncern Gazprom poinformował, że bada obecnie różne warianty adaptacji projektu gazociągu Nord Stream 2 do znowelizowanej dyrektywy gazowej UE, a jednocześnie będzie dochodził sądownie swoich praw - podała dziś agencja RIA Nowosti.
06.10.2020

Spór o Nord Stream 2 po otruciu Aleksieja Nawalnego

Po próbie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w UE na sile przybrała debata na temat zasadności budowy Nord Stream 2 i konsekwencji politycznych tej inwestycji. Pomimo rosnącej krytyki – m.in. w Niemczech, które są kluczowym partnerem projektu – jest niemal pewne, że niemieckie władze utrzymają swoje poparcie dla ukończenia gazociągu, ułożonego w ok. 95%. W związku z tym największym zagrożeniem dla jego finalizacji pozostają sankcje USA.
02.10.2020

Dyplomata USA: dla nas nie ma różnicy między Tureckim a Bałkańskim Potokiem

Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu Francis Fannon powiedział w czwartek, że dla USA nie ma Bałkańskiego Potoku, jest tylko przedłużenie Tureckiego Potoku. Dał do zrozumienia, że sankcje wobec rosyjskich gazociągów, Nord Stream 2 i Turecki Potok, mogą mieć konsekwencje dla Bułgarii.
01.10.2020

Niemiecki minister gospodarki przeciwny wstrzymaniu Nord Stream 2

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier (CDU) w opublikowanej wczoraj rozmowie z dziennikiem „Handelsblatt” pt. "Minister gospodarki Altmaier walczy o Nord Stream 2" zarzuca krytykom gazociągu Nord Stream 2 niekonsekwencję. Przekonuje, że "gaz jest przeznaczony nie tylko dla Niemiec, ale dla wielu krajów Unii Europejskiej".
26.09.2020

Firmy międzynarodowe nie chcą ubezpieczać Nord Stream 2

Międzynarodowa grupa klubów ubezpieczeń wzajemnych armatorów IG P&I postanowiła nie oferować ochrony ubezpieczeniowej jednostkom, które mogą uczestniczyć w budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał dziś "Kommiersant", powołując się na dokument organizacji.
23.09.2020

Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego: Nord Stream 2 jest celem kampanii wokół Nawalnego

Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji oświadczyła dzisiaj, że kraje zachodnie aktywnie propagują sprawę domniemanej próby zamordowania opozycjonisty Aleksieja Nawalnego środkiem chemicznym Nowiczok. Według SWR głównym celem takich działań jest projekt gazociągu Nord Stream 2.
22.09.2020

Po raz pierwszy realne wydaje się wstrzymanie Nord Stream 2

"W tym tygodniu zapadnie decyzja o nowych sankcjach UE wobec Rosji. Po raz pierwszy realne wydaje się zastopowanie Nord Stream 2" - pisze dziś niemiecki dziennik "Die Welt" w artykule pt. "Ryzykowna gra Europy z Rosją".
21.09.2020

Instytucje UE nie mają uprawnień do wstrzymania Nord Stream 2

Instytucje UE nie mają uprawnień do wstrzymania realizacji projektu Nord Stream 2. To kwestia, która leży w gestii krajów członkowskich - stwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas posiedzenie Parlamentu Europejskiego.
15.09.2020

Morawiecki: Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo

Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie - stwierdził w artykule opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki.
14.09.2020

Groźba zatrzymania Nord Stream 2 to jedna z opcji wpływu na Rosję

Groźba zatrzymania projektu Nord Stream 2 musi być na stole, aby zwiększyć presję na Rosję i powstrzymać ją od ingerowania na Białorusi - uważa szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, niemiecki europoseł CSU Manfred Weber.
11.09.2020

Baltic Pipe kontra Nord Stream 2. Przepychanki w gazie

Prawie nie ma dnia aby w mediach polskich, europejskich ale też amerykańskich nie ukazywały się jakieś enuncjacje na temat potężnej inwestycji, jaką jest układanie gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. Ogólnie rzecz biorąc ścierają się dwie frakcje: jedni są za drudzy przeciw.
11.09.2020

Solidarna Polska przedstawia projekt uchwały Sejmu wzywającej Niemcy do rezygnacji z budowy Nord Stream 2

Projekt uchwały Sejmu wzywającej niemiecki rząd do zaprzestania budowy gazociągu Nord Stream 2 przedstawili dziś politycy Solidarnej Polski. Nord Stream 2 stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy; powoduje sytuację monopolizowania dostaw gazu ze Wschodu - uzasadniają.
10.09.2020

Spotkanie Grodzkiego z Razumkowem m.in. w sprawie Nord Stream 2

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, Dmytro Razumkowem. Tematami rozmowy były m.in. sprawa gazociągu Nord Stream 2 oraz konieczność zwołania Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina - powiedział dziś marszałek.
10.09.2020

Trump: Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył dziś, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 roku "nikt nie słyszał o Nord Stream 2".
07.09.2020

Politycy wzywają byłego kanclerza Niemiec do ustąpienia z zarządu Nord Stream 2

W odpowiedzi na zatrucie Aleksieja Nawalnego, politycy CDU i Zielonych wezwali byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów budującej gazociąg spółki Nord Stream 2 - informują niemieckie media.
07.09.2020

Niemiecka profesor: Nord Stream 2 jest niepotrzebny

Z punktu widzenia sektora energetycznego gazociąg Nord Stream 2 jest niepotrzebny i kosztowny, a jego budowa sprzeczna z celami transformacji energetycznej - napisała na Twitterze profesor Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).
07.09.2020

Merkel nie wyklucza sankcji na Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie wyklucza objęcia sankcjami gazociągu Nord Stream 2, w odpowiedzi na podejrzenie otrucia lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert.
07.09.2020

Współpracownik Merkel wymijająco o wiązaniu sprawy Nawalnego z Nord Stream 2

Wysoki rangą polityk z partii kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Armin Laschet, odmówił w sobotę jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rząd powinien wstrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2 w proteście przeciwko próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
06.09.2020

Rzecznik niemieckiego rządu: wiązanie Nord Stream 2 ze sprawą Nawalnego to kwestia nadal otwarta

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert nie chciał w piątek wyraźnie powtórzyć wcześniejszej wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel, że kwestie próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przyszłości gazociągu Nord Stream 2 należy rozpatrywać oddzielnie - informuje agencja dpa.
04.09.2020

Konfederacja przed ambasadą Niemiec apeluje o zablokowanie budowy Nord Stream 2 [wideo]

Apelujemy do rządu Niemiec, żeby gazociąg Nord Stream 2 został zablokowany, bo wiemy, że jego realizacja trwa - oświadczył poseł Konfederacji Robert Winnicki podczas dzisiejszej pikiety przed ambasadą RFN w Warszawie. Zaapelował też do polskich władz o polityczną ofensywę w tej sprawie.
04.09.2020

Nord Stream 2 musi być elementem reakcji UE na próbę otrucia Nawalnego

Po próbie otrucia lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego potrzebna jest wymierzona w Rosję unijna odpowiedź dotycząca gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w czwartek w niemieckim radiu szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.
03.09.2020

Merkel potwierdziła wolę niemieckiego rządu, by Nord Stream 2 został ukończony

W trakcie wczorajszej wizyty w nadbałtyckim Stralsundzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła wolę kierowanego przez nią rządu, by budowa gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec została wznowiona i ukończona.
02.09.2020

Gazprom składa zażalenie

Gazprom złożył zażalenia do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wydane przez Prezesa UOKiK postanowienia o ograniczeniu prawa wglądu do materiału dowodowego dotyczącego postępowania w sprawie Nord Stream 2 - poinformował UOKiK w odpowiedzi na pytania PAP.
01.09.2020

Niemcy: spór w sprawie Nord Stream 2 także z Bidenem

W opublikowanym dziś wywiadzie koordynator rządu RFN do spraw transatlantyckich Peter Beyer wyraził przekonanie, że nawet jeśli amerykańskie wybory prezydenckie wygra kandydat Demokratów Joe Biden, spór Niemiec z USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 nie wygaśnie.
18.08.2020

UE przeciwstawia się sankcjom USA w sprawie Nord Stream 2

Unia Europejska sprzeciwia się stosowaniu sankcji przez USA wobec przedsiębiorstw z UE, prowadzących legalną działalność - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
18.08.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

Müller: USA rozumie, że Nord Stream 2 byłby niebezpiecznym wyjątkiem od gwarancji bezpieczeństwa energetycznego

Jesteśmy zadowoleni, że rząd amerykański rozumie, iż Nord Stream 2 byłby niebezpiecznym wyjątkiem od gwarancji bezpieczeństwa energetycznego w Europie - mówił rzecznik rządu Piotr Müller po sobotnim spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo.
15.08.2020

USA bliskie zablokowania Nord Stream 2, ale gra jeszcze nie przesądzona

USA są bliskie zablokowania ukończenia gazociągu Nord Stream, ale gra o to wciąż się toczy – powiedział Daniel Kochis, starszy analityk waszyngtońskiego think tanku Heritage Foundation. Ekspert zauważa, że w Kongresie istnieje ponadpartyjne porozumienie w sprawie sankcji.
14.08.2020

Gazprom mocno ryzykuje kontynuując prace przy Nord Stream 2

Jak ocenia rosyjski ekspert Michaił Krutichin z firmy RusEnergy, choć Gazprom dzięki rosyjskim jednostkom do układania gazociągu może ukończyć Nord Stream 2, to przy tym bardzo ryzykuje, choć formalnie nie jest ich właścicielem.
12.08.2020

Borrell: sankcje wobec europejskich firm zaangażowanych w Nord Stream 2 niedopuszczalne

Ewentualne sankcje wobec europejskich firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2 są niedopuszczalne - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Jak poinformował w KE toczą się prace nad tarczą chroniącą firmy UE przed restrykcjami ze strony krajów trzecich.
26.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.