• <
mewo_2022

Grabarczyk (KO) o porozumieniu ws. Nord Stream 2: efekt polityki zagranicznej PiS

AK

22.07.2021 14:56 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Grabarczyk (KO) o porozumieniu ws. Nord Stream 2: efekt polityki zagranicznej PiS

Partnerzy portalu

Grabarczyk (KO) o porozumieniu ws. Nord Stream 2: efekt polityki zagranicznej PiS - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2 to efekt błędnej polityki zagranicznej PiS - uważa poseł KO Cezary Grabarczyk. To jest absolutna kapitulacja i oczywiście pogorszenie pozycji Polski, gdy chodzi o zasilanie w surowce energetyczne - ocenił b. minister infrastruktury.

W środę władze USA i RFN ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraiński sektor energetyczny, zobowiązać się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprzeć Inicjatywę Trójmorza.

Porozumienie krytykują władze Polski i Ukrainy. W wydanym w środę oświadczeniu ministrowie Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba wezwali USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja.

Były minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (KO) uważa, że amerykańsko-niemieckie porozumienie to efekt polityki zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości. "Jarosław Kaczyński abdykował. Okazało się, że w taki sposób poprowadził politykę ze Stanami Zjednoczonymi, aby uniemożliwić sobie realny wpływ na decyzje Amerykanów. To jest absolutna kapitulacja i oczywiście pogorszenie pozycji Polski, gdy chodzi o zasilanie w surowce energetyczne" - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej.

Według niego z poprzednią amerykańską administracją, Donalda Trumpa, PiS prowadził "politykę na kolanach". "Nie potrafili podjąć partnerskiej polityki z ekipą Joe Bidena i efekt jest widoczny" - uważa Grabarczyk.

Gazociąg Nord Stream 2 jest prawie gotowy. USA wraz z niektórymi państwami członkowskie NATO w Europie Środkowo-Wschodniej sprzeciwiały się temu projektowi, obawiając się, że zbytnio uzależni on Europę od rosyjskich dostaw energii. Jednak ostatnio administracja prezydenta USA Joe Bidena uchyliła sankcje wobec spółki operacyjnej Nord Stream 2 AG i zgodziła się na rozmowy z Niemcami w celu złagodzenia konsekwencji powstania gazociągu, w tym przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie.

W środę administracja Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu. Choć w tekście amerykańsko-niemieckiej umowy brak jest o tym wzmianek, to przedstawiciele Departamentu Stanu USA zapowiedzieli, że porozumienie oznacza wycofanie się z prób wstrzymania projektu za pomocą sankcji. Celem tej niewiążącej prawnie umowy jest według Waszyngtonu ograniczenie negatywnych skutków Nord Stream 2 dla Ukrainy i krajów regionu, w tym Polski.

W ramach porozumienia Niemcy mają też wykorzystać wszelkie możliwe środki nacisku, by doprowadzić do przedłużenia - na okres do 10 lat - wygasającej w 2024 umowy Ukrainy z Rosją o tranzycie gazu. Według szacunków w ramach obecnej umowy Ukraina otrzymuje z tytułu opłat tranzytowych 1,5-3 mld dolarów rocznie.

Niemcy mają również stworzyć Zielony Fundusz dla Ukrainy w celu "wsparcia transformacji energetycznej Ukrainy, wydajności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego". Na ten cel RFN ma wpłacić co najmniej 175 mln dolarów i wspólnie z USA "wspierać i promować" inwestycje warte co najmniej 1 mld dolarów. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.