• <
siemens_gamesa_2022

Prezydent: Nord Stream 2 jest błędem, trzeba wyciągnąć wnioski

jm

05.10.2021 21:20 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Prezydent: Nord Stream 2 jest błędem, trzeba wyciągnąć wnioski

Partnerzy portalu

Prezydent: Nord Stream 2 jest błędem, trzeba wyciągnąć wnioski - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Prezydent Andrzej Duda określił gazociąg Nord Stream 2 jako błąd „o znaczeniu strategicznym dla całej wspólnoty transatlantyckiej”.

Podczas Warsaw Security Forum prezydent mówił o błędach popełnionych przez Polskę. Jako pierwszy z nich wymienił misję w Afganistanie. Kolejnym określił gazociąg Nord Stream 2.

– Ten gazociąg nie powinien był powstać, to błąd o znaczeniu strategicznym dla całej wspólnoty transatlantyckiej. Nie chodzi tylko o możliwość odcięcia przez Rosję dopływu gazu dla Ukrainy, Słowacji czy ominięcie Polski. Chodzi o coś więcej, o danie Rosjanom możliwości strategicznego szantażu całej naszej wspólnoty, szantażu wykraczającego daleko poza kwestie energetyczne – uzasadniał prezydent.

W jego opinii "potrzebna jest dziś refleksja w UE i NATO nad tym, jak sprostać zagrożeniom i wyzwaniom politycznym, energetycznym i wojskowym, które Nord Stream 2 może przynieść". – Jest to także miejsce na podjęcie tej tematyki na forum Inicjatywy Trójmorza – dodał.

– Wierzę, że nowa Koncepcja Strategiczna NATO oraz Kompas Strategiczny UE, dostosowując obie organizacje do zmienionej rzeczywistości, będą wychodzić właśnie z tych omówionych przeze mnie założeń. To oczywiste, że oba dokumenty muszą tworzyć wizję komplementarną i koherentną; muszą także stanowić świadectwo jedności i spójności wspólnoty euroatlantyckiej w obliczu stojących przed nami wyzwań. Proces, który prowadzi do ich uzgodnienia, powinien więc łączyć nas wszystkich, na wszystkich możliwych poziomach – powiedział prezydent.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.