• <
siemens_gamesa_2022

Rosnieft chce korzystać z Nord Stream 2

jm

17.09.2021 10:34 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rosnieft chce korzystać z Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Rosnieft chce korzystać z Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Największy rosyjski producent ropy naftowej, koncern Rosnieft, jest również dostawcą gazu ziemnego. W celu jego eksportu będzie chciał korzystać z Nord Stream 2.

Doniesienia potwierdził wicepremier Rosji Aleksander Nowak. Polityk powiedział podczas konferencji, że rosyjskie Ministerstwo Energii będzie w najbliższych dniach pracować nad raportem określającym możliwość zapewnienia eksportu gazu przez Nord Stream 2 Rosnieftowi.

Wcześniej podano, że szef Rosnieftu Igor Sieczin poprosił Władimira Putina o zgodę na eksport przez Rosnieft 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego w ramach umowy agencyjnej z Gazpromem. Spółka chce wykorzystać wysokie ceny gazu na zachodzie. W tym momencie zdecydowana większość produkowanego przez nią gazu jest sprzedawana w samej Rosji, gdzie ceny są niższe ze względu na wysoką dostępność. Potwierdzenie przez Nowaka prac nad raportem dotyczącym wykorzystania Nord Stream 2 jest zatem znakiem, że Putin pozytywnie zaopiniował prośbę Sieczina.

Rosnieft akcentuje, że zwiększenie eksportu gazu zapewni pokaźny wpływ do budżetu państwa, obliczany nawet na 150 miliardów rubli, który ma pomóc zatkać dziurę w tamtejszym funduszu emerytalnym.Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.