Budowa morskiego odcinka pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 dobiegła końca - ogłosił w czwartek operator rosyjsko-niemieckiego projektu, Nord Stream 2 AG. Jak wyjaśniła spółka, nastąpiło połączenie dwóch części pierwszej nitki rurociągu.
"Morska część pierwszej nitki Nord Stream 2 została technicznie ukończona. 4 kwietnia zakończono układanie rur. Dziś dokonano ich spojenia: morskie sekcje gazociągu układane od strony Rosji oraz Niemiec zostały ze sobą połączone" - podały służby prasowe Nord Stream 2 AG.
Operator zapowiedział, że 11 czerwca na pierwszej nitce gazociągu rozpoczną się prace związane z zapełnianiem rur surowcem.
Prace przy budowie morskiego odcinka drugiej nitki nadal trwają - dodano w komunikacie.
4 czerwca prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki Nord Stream 2. Ocenił, że budowa drugiej nitki gazociągu mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.
Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy