• <
nauta_2024

Znaleziono sposób na obejście ograniczeń wobec Nord Stream 2

04.12.2020 16:04 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Znaleziono sposób na obejście ograniczeń wobec Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Znaleziono sposób na obejście ograniczeń wobec Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl
fot. nord-stream2.com

Kontakt Gazpromu z austriacką OMV na dostawy gazu do Niemiec może umożliwić obejście europejskich ograniczeń przeciwko budowanemu gazociągowi Nord Stream 2, uważa dyrektor ds. badań Vygon Consulting Maria Biełowa.

Według obowiązującego prawa europejskiego, połowa przepustowości gazociągów dochodzących do UE po dnie morza, powinna być oddana w ręce niezależnych dostawców. Wyjątek stanowią te, dostawy którymi rozpoczęły się przed majem 2019 roku.

Według danych gazety „Kommiersant” niedawny kontrakt „Gazpromu” i OMV, realizacja którego rozpoczęła się 1 grudnia, zakłada coroczne dostawy gazu w rozmiarze około sześciu miliardów metrów sześciennych w ciągu 15 lat. Dokument nie dotyczy sprzedaży gazu do Austrii.

Jak wyjaśnia Biełowa, jeżeli zakup gazu odbędzie się na terytorium Rosji, OMV będzie niezależnym dostawcą, który będzie mógł korzystać z przepustowości Nord Stream 2.

- Jeżeli czterech innych europejskich pożyczkodawców Nord Stream 2 - Wintershall, Uniper, Shell i Engie – kupią od Gazpromu po sześć miliardów metrów sześciennych, to wyniesie akurat ponad połowę przepustowości gazociągu - głosi artykuł.

W połowie maja Federalna Agencja ds. Sieci odmówiła spółce Nord Stream 2 zwolnienia Nord Stream 2 z wymagań zaktualizowanej dyrektywy gazowej UE.

Zgodnie z decyzją zarządcy, gazociąg nie został ukończony do 23 maja 2019 roku, w wyniku czego podlega poprawkom do norm trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, które weszły w życie. Mimo tego, dyrektywa wymaga, aby znajdujący się na terytorium UE rurociąg wypełniał częściowo albo alternatywny dostawca, albo aby jego część, przebiegająca przez terytorium Unii, należała do trzeciej firmy.

Źródło: Sputnik Polska

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.