• <
mewo_2022

Bloomberg: Nord Stream 2 ruszy 1 października

jm

09.09.2021 10:51 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Bloomberg: Nord Stream 2 ruszy 1 października

Partnerzy portalu

Bloomberg: Nord Stream 2 ruszy 1 października - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream / Axel Schmidt

Agencja Bloomberg przekazała, że Gazprom zamierza rozpocząć przesyłanie gazu pierwszą nitką gazociągu Nord Stream 2 1 października.

Według Bloomberga do 1 grudnia działać ma także druga nitka gazociągu. Jednocześnie finalne daty tego, kiedy rosyjski gaz znajdzie się w europejskiej sieci, zależą od decyzji niemieckiego regulatora. Rurociąg musi też jeszcze otrzymać niezbędne certyfikaty techniczne i ubezpieczenia.

Bloomberg powołuje się na swoje źródła w Gazpromie. Rosyjski koncern nie skomentował tej informacji. Wcześniej firma zapowiedziała, że jeszcze w tym roku zamierza przesłać 5,6 miliarda metrów sześciennych gazu.

Gazociąg Nord Stream 2 pierwotnie miał być uruchomiony w 2019 roku, ale cały proces opóźniła groźba amerykańskich sankcji. Po wyborach prezydenckich w USA nowy prezydent Joe Biden uchylił część sankcji, a także zawarł z Niemcami układ, który ma zmusić naszych sąsiadów do reakcji w przypadku używania przez Rosję gazociągu do szantażu Ukrainy lub innych państw.

Bloomberg dodaje, że uruchomienie Nord Stream 2 to wielki sukces niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która wspierała kontrowersyjną inwestycję mimo krytyki ze strony sojuszników, w tym USA, krajów bałtyckich, a nawet UE.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.