• <
BOTA_FILM_2021

Wiceszef MSZ Przydacz w Kijowie o bezpieczeństwie, Nord Stream 2 i historii

AK

15.07.2021 20:26 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wiceszef MSZ Przydacz w Kijowie o bezpieczeństwie, Nord Stream 2 i historii
Wiceszef MSZ Przydacz w Kijowie o bezpieczeństwie, Nord Stream 2 i historii - GospodarkaMorska.pl
Fot. iStock

Składający wizytę na Ukrainie wiceszef MSZ Marcin Przydacz odbył w czwartek w Kijowie spotkania, podczas których rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie, gazociągu Nord Stream 2 i historii. Wcześniej tego dnia Polska zaprezentowała priorytety swojego przewodnictwa w OBWE.

Przydacz rozpoczął wizytę na Ukrainie w czwartek. Jak poinformowała ambasada RP w Kijowie, tego dnia spotkał się on z przedstawicielami ukraińskich władz, szefem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej i z szefem Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE na Ukrainie.

Polski wiceminister rozmawiał z wiceszefem MSZ Ukrainy Wasylem Bodnarem o sytuacji bezpieczeństwa Ukrainy po czerwcowym szczycie NATO. Jak podała polska ambasada, podczas spotkania omówiono problemy polskich firm na Ukrainie, zaznaczono potrzebę postępu w sprawach historycznych. "Zgodziliśmy się co do konieczności zachowania statusu polskiej oświaty na Ukrainie" - wskazała placówka dyplomatyczna w Kijowie.

Tego dnia Przydacz rozmawiał też o wyzwaniach stojących przed Specjalną Misją Monitorującą OBWE na Ukrainie z szefem misji Yasarem Cevikiem. Jak zaznaczono, Polacy to jedna z największych grup obserwatorów SMM OBWE. Jej szef podziękował Polsce za przekazanie szczepionek przeciwko Covid-19 dla personelu. Jak podkreśliła Ambasada RP, było to "bardzo ważne spotkanie w kontekście przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 roku".

Przydacz rozmawiał też z wiceszefem biura prezydenta Ukrainy Andrijem Sybihą. Polska i Ukraina w pełni zgadzają się co do zagrożeń związanych z Nord Stream 2 - zaznaczono podczas spotkania. Zwrócono też uwagę na wartość Trójkąta Lubelskiego dla wzmacniania współpracy w Europie Wschodniej.

"Zbieżne były stanowiska co do tego, że projekt Nord Stream 2 to zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, Polski i całej Europy oraz co do konieczności dalszych skoordynowanych działań na rzecz powstrzymania jego realizacji" - czytamy w komunikacie biura prezydenta Ukrainy.

"Kontynuujemy nasze rozmowy ze stroną ukraińską na trudne tematy historyczne" - napisała polska ambasada, informując, że Przydacz spotkał się również z szefem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Antonem Drobowyczem. "Przyszłość chcemy budować z poszanowaniem dla prawdy o przeszłości" - wskazano.

Podczas wizyty wiceministra, która potrwa do niedzieli, zaplanowano też zapoznanie się przez Przydacza z sytuacją bezpieczeństwa w przyfrontowej strefie w obwodzie ługańskim, a także spotkanie z miejscowymi Polakami. Ma on też wziąć udział w uroczystościach odpustowych w Berdyczowie.

Podstawowym celem przyjazdu wiceministra na Ukrainę "jest omówienie bieżących spraw na agendzie stosunków polsko-ukraińskich" - napisała ambasada RP w komunikacie.

"W obliczu dynamicznej sytuacji politycznej w Europie kluczowymi wyzwaniami pozostają agresywne działania Federacji Rosyjskiej, w tym planowane ukończenie gazociągu Nord Stream 2. Jednocześnie szczególnego znaczenia w kontekście nacisku niektórych państw na wdrożenie tzw. formuły Steinmeiera nabiera ocena perspektyw rozmów pokojowych w sprawie Donbasu" - zaznaczono.


GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100
Atlas_Copco_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.