• <
siemens_gamesa_2022

Minister ds. UE: podwyżki cen energii powiązane z Nord Stream 2

jm

15.10.2021 14:38 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Minister ds. UE: podwyżki cen energii powiązane z Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Minister ds. UE: podwyżki cen energii powiązane z Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream / Axel Schmidt

– Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2; te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej – tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił w piątek minister ds. UE Konrad Szymański.

Minister ds. UE, który podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE udzielał informacji o najbliższym szczycie Rady Europejskiej zaplanowanym na 21 i 22 października, podkreślał, że tematyka będzie zdominowana m.in. przez pandemię. Jako najpilniejszy temat rozmów wskazał na podwyżkę cen energii, z którą zmaga się dziś cała UE. Akcentował, że poza względami obiektywnymi, w tym warunkami pogodowymi i wzrostem zapotrzebowania na gaz w krajach azjatyckich, na ceny energii wpływa także polityka klimatyczna UE, rynek uprawnień do emisji w ramach systemu ETS i praktyki Gazpromu.

– Widzimy dzisiaj wyraźnie, że zapełnienie magazynów i gazociągów ze strony rosyjskiej jest bardzo niskie; uważamy, że Komisja Europejska powinna zbadać ten problem pod kątem uczciwych praktyk rynkowych – podkreślił Szymański.

– Widać wyraźnie zejście się tych dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu jako jednego z głównych dostawców, z drugiej strony bardzo kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Ta sprawa powinna być przedmiotem bardzo poważnej dyskusji, a także bardzo poważnych, konkretnych działań ze strony KE – ocenił minister.

Według Szymańskiego, UE powinna wyciągnąć wnioski z rosnących cen energii przede wszystkim pod kątem usprawnienia – odpowiadającego w 40 proc. za wzrost cen – systemu handlu emisjami.

Europa, podobnie jak wiele innych regionów świata, doświadcza obecnie gwałtownego wzrostu cen energii. Jego główną przyczyną jest zwiększenie globalnego popytu na energię, w szczególności gaz, w związku z rosnącą dynamiką ożywienia gospodarczego po szczytowym okresie pandemii Covid-19. Cena emisji dwutlenku węgla w UE również wzrosła skokowo w 2021 roku, ale w mniejszym stopniu niż cena gazu. Jak szacuje KE, wpływ wzrostu ceny gazu na cenę energii elektrycznej jest dziewięciokrotnie większy niż wpływ wzrostu ceny emisji dwutlenku węgla.

Komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius zapowiedział w środę, że KE w grudniu nową propozycje w sprawie efektywnego wykorzystania energii. Wśród elementów propozycji wymienił m.in. poprawę charakterystyki energetycznej budynków. Zdaniem Sinkevicziusa nowe propozycje powinny podwoić tempo renowacji budynków w UE.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.