• <
pge_baltica_390x100_duży

Putin: 15 km do ukończenia Nord Stream 2

jm

20.08.2021 19:30 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Putin: 15 km do ukończenia Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że do ukończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 pozostało 15 kilometrów morskiej części. Między innymi o gazociągu Putin rozmawiał w piątek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

– Pozostało 15 kilometrów na morzu. Można uznać, że ukończenie jest bliskie – powiedział Putin. Oświadczył, że opinie, iż Nord Stream 2 jest projektem politycznym, są próbą wprowadzania w błąd. Argumentował, że gazociąg ten jest krótszy o 2 tys. kilometrów niż trasa przesyłu gazu przez Ukrainę.

Na wspólnej konferencji prasowej Merkel powiedziała, że Nord Stream 2 "nie jest dwustronnym projektem rosyjsko-niemieckim, a projektem o charakterze europejskim, dlatego że uczestniczą w nim również inne przedsiębiorstwa z innych krajów".

Kanclerz Niemiec, która po wizycie w Rosji odwiedzi 22 sierpnia Kijów, potwierdziła, że rozmawiała z Putinem o rosyjsko-ukraińskim kontrakcie gazowym. Kontrakt ten – mówiła – "może i powinien być przedłużony po roku 2024". Putin zapewnił, iż Rosja "całkowicie wywiąże się ze swych zobowiązań wynikających z kontraktu tranzytowego", również wtedy, gdy Merkel odejdzie ze stanowiska kanclerza Niemiec.

Po 2024 roku – kontynuował Putin – Rosja jest gotowa przedłużyć kontrakt z Ukrainą, ale powinna "wiedzieć, na jaki termin i na jaką ilość (gazu)". Oświadczył, że Rosja nie może podpisać kontraktu tranzytowego, "jeśli nie ma kontraktów na dostawę (gazu) dla odbiorców w Europie". Tak więc – przekonywał – strona rosyjska "powinna otrzymać odpowiedź od partnerów europejskich".
Zapewniał także, że "niemieccy i europejscy konsumenci nie mają solidniejszego źródła, niż gaz rosyjski".

Źródło: PAP

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.