• <
mewo_2022

Nord Stream 2. Gazprom chce uruchomienia w październiku

jm

19.08.2021 15:23 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nord Stream 2. Gazprom chce uruchomienia w październiku

Partnerzy portalu

Nord Stream 2. Gazprom chce uruchomienia w październiku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Thomas Eugster / Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom planuje dostarczyć za pomocą gazociągu Nord Stream 2 5,6 miliardów metrów sześciennych gazu do końca roku. Spółka oczekuje, że pierwsza nitka gazociągu zacznie działać w październiku.

Po podanym przez Gazprom komunikacie o wynikach działalności i planach dotyczących Nord Stream 2, ceny gazu na rynku europejskim odnotowały znaczny spadek. Dziennik „Kommiersant” uważa, że Gazprom oczekuje uruchomienia ukończonej w czerwcu nitki gazociągu maksymalnie do połowy października.

Do uruchomienia niezbędne jest ukończenie procesu certyfikacji technicznej, sprawdzenie hermetyczności rurociągu i napełnienie rury gazem. Proces certyfikacji utrudniają jednak sankcje USA nałożone na projekt.

Pod koniec lipca spółka Nord Stream 2 AG podała, że projekt jest ukończony w 99 procentach. Rosyjskie media oceniały, że dokończenie prac zajmie około miesiąca.

Dziś opublikowana została także opinia Polskiego Instutu Ekonomicznego, który ocenił, że przy finalizacji projektu Nord Stream 2 nie przewidziano skutków, jakie przyniesie on dla Ukrainy, ani nie opracowano żadnych planów rozwiązania problemu dostępności gazu w tym kraju. „Brak odpowiedniej wielkości przesyłu oznacza, że gazociągi ukraińskie nie będą mogły świadczyć usługi tranzytu do UE. Problem nie został rozwiązany w ramach niemiecko-amerykańskiego porozumienia podpisanego 21 lipca 2021 roku” – podał PIE.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.