• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef polskiego MSZ rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o NS2 i reparacjach wojennych

ac

27.07.2021 17:18 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef polskiego MSZ rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o NS2 i reparacjach wojennych
Szef polskiego MSZ rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o NS2 i reparacjach wojennych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter/PolskieSłużby

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywał we wtorek w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Polskim mówił, że w swoich rozmowach poruszał m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2 i niemieckich reparacji wojennych dla Polski.

"Dzisiaj miałem okazję przeprowadzić konsultacje z czołowymi przedstawicielami partii politycznych Republiki Federalnej Niemiec. Spotkałem się z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem z CDU. Miałem także przyjemność przeprowadzić rozmowę z panią Annaleną Baerbock z partii Zielonych, kandydatką na urząd kanclerza z tej partii, a także ministrem finansów z partii SPD panem Olafem Scholzem" - poinformował Rau.

W czasie rozmów poruszano "całą gamę interesujących obie strony problemów; przede wszystkim w kontekście toczącej się kampanii wyborczej w RFN i oczywiście w kontekście perspektywy tworzenia nowego niemieckiego rządu, którego wewnętrznej konstelacji koalicyjnej jeszcze nie znamy" - relacjonował minister.

Zapytany czy planuje jeszcze przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu spotkać się z najpoważniejszym kandydatem na urząd kanclerza, szefem chadeckiej CDU Arminem Laschetem, Rau odpowiedział: "Tak, zdecydowanie tak; mogę już powiedzieć, że do takiego spotkania dojdzie najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września, najprawdopodobniej w ostatnich dniach sierpnia".

"Poruszaliśmy z moimi rozmówcami kwestię NS2" - podkreślił Rau. Przede wszystkim "w kontekście konsekwencji, które będą miały miejsce, kiedy ten gazociąg zostanie ukończony" - uzupełnił szef polskiej dyplomacji.

Zdaniem ministra, stanowiska jego rozmówców w sprawie NS2 "nie były jednoznaczne". Bez wątpienia wszyscy zgadzali się, że należy poszukiwać rozwiązań, które zapobiegną negatywnym konsekwencjom ukończenia gazociągu, rozumianym "przede wszystkim w kategoriach deficytu bezpieczeństwa, zarówno politycznego, wojskowego, jak i energetycznego" - zaznaczył Rau.

"I w sposób wyraźny moim rozmówcom zależało na tym, żeby przekonać stronę polską, że ta kwestia poszukiwania rozwiązań zabezpieczających pozycje państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także Ukrainy nie jest zamknięta. Odnosiłem wrażenie, że jest to dopiero początek pewnego procesu. Oczywiście nie kryłem mojego daleko posuniętego sceptycyzmu wobec możliwości zadośćuczynienia temu, co się stało" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zapytany czy Polska zrzekła się reparacji od Niemiec za II wojnę światową, Rau odparł: "Dla rządu, który reprezentuję, ta sprawa bynajmniej zamknięta nie jest. Podkreślałem to w czasie rozmów z moim niemieckim odpowiednikiem panem ministrem Heiko Maasem, a dzisiaj także miałem okazję tę kwestię podnieść. Natomiast nie spotkałem się dzisiaj z takim zaprzeczeniem, że ta kwestia po prostu nie istnieje. Tak więc stosunek moich rozmówców jest zróżnicowany i na pewno daje podstawy do rozpoczęcia procesu dalszych ustaleń".

Minister poinformował również, że wtorkowe rozmowy w Berlinie dotyczyły także spraw Polaków w Niemczech. Rozmawiano również o upamiętnieniu polskich ofiar z okresu II wojny światowej i kwestii lokalizacji poświęconego im miejsca pamięci w stolicy Niemiec. Rau przekazał, że został zapytany o polską perspektywę dotyczącą miejsca lokalizacji. Osobiście podobałoby mi się usytuowanie miejsca pamięci w Tiergarten przy Urzędzie Kanclerskim - odpowiedział szef polskiej dyplomacji na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej.


urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.