• <
BOTA_FILM_2021

Politycy mówią o sprzeciwie, tymczasem Nord Stream 2 oficjalnie ukończony

jm

10.09.2021 10:50 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Politycy mówią o sprzeciwie, tymczasem Nord Stream 2 oficjalnie ukończony
Politycy mówią o sprzeciwie, tymczasem Nord Stream 2 oficjalnie ukończony - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream / Axel Schmidt

Dziś rano rosyjski koncern Gazprom poinformował, że budowa gazociągu Nord Stream 2 została oficjalnie zakończona. Gazociąg pozostaje kością niezgody między Rosją i Niemcami, a Ukrainą, Polską, USA, a nawet Unią Europejską.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował o tym na porannym zebraniu zarządu. Spółka podała, że dokładnie o 8:45 czasu moskiewskiego (7:45 czasu polskiego) budowa została całkowicie ukończona. Układanie rurociągu na dnie Morza Bałtyckiego zostało zakończone 6 września.

W tym tygodniu amerykańska agencja Bloomberg podawała, że Gazprom zamierza rozpocząć dostawę gazu pierwszą nitką Nord Stream 2 od 1 października.


Morawiecki, Szmyhal i Tusk na „nie”

Wczoraj po spotkaniu premierów Polski i Ukrainy, szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal powiedział, że oba kraje postrzegają Nord Stream 2 jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Dziś o gazociągu wypowiedział się także Donald Tusk.

– Mówiłem to wiele razy, jako szef Rady Europejskiej, jako polski premier – uważam, że to jest błąd, i to błąd z kategorii niewybaczalnych, bo z bardzo poważnymi konsekwencjami; błąd wynikający z egoistycznie rozumianych niemieckich interesów – powiedział lider Platformy Obywatelskiej w wywiadzie dla TVN24.

Zdradził, że w prywatnych rozmowach niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznawała, że ma świadomość, że „to jest złe dla Unii Europejskiej” i że nie ona podejmowała pierwotną decyzję, ale było już za późno, żeby się wycofać.

– Nie chodzi o to, komu więcej wolno, ale o to, że kiedy Niemcy zachowują się egoistycznie w Europie, to konsekwencje dla Europy są większe, ze względu na rozmiar gospodarki i znaczenie Niemiec – powiedział były premier.

Tusk odniósł się także do kwestii zachowania Polski w sprawie Nord Stream 2. Stwierdził, że nasz kraj będzie miał większy wpływ na decyzje wewnątrz UE, jeśli będziemy aktywnym partnerem.

– Jeśli postawimy się z boku obrażeni na wszystkich i obrażając wszystkich, nie będziemy mieli wpływu na niczyje decyzje; to jest ten problem, który stawia pod znakiem zapytania sens PiS-owskiej polityki – zaznaczył.

Morawiecki spotka się z Merkel

Wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz zapowiedział dziś, że o Nord Stream 2 premier Morawiecki będzie rozmawiał z Angelą Merkel podczas jej wizyty w Polsce, która nastąpi 11 września. Przydacz zapowiedział, że będzie to w dużej mierze wizyta pożegnalna.

– Kanclerz Angela Merkel po kilkunastu latach kończy swój urząd i odchodzi z bieżącej polityki, zatem siłą rzeczy ta wizyta będzie miała charakter pożegnalny i podsumowujący, ale to nie znaczy, że w jej ramach nie powinny się znaleźć aktualne tematy – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem. – W ramach przyjazdu kanclerz Niemiec znajdzie się również tematyka Nord Stream 2, bo to jest oś sporu i kość niezgody pomiędzy nie tylko Polską, ale szeregiem państw Europy Środkowo-Wschodniej, a Niemcami – poinformował wiceszef MSZ.

Marcin Przydacz powiedział, że zdaniem polskiego rządu „Niemcy egoistycznie realizują swoją politykę we współpracy z Kremlem, czym obniżają poziom bezpieczeństwa całej Europy, nie tylko Europy Środkowej”.

Źródło: jm, PAP

GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100
Atlas_Copco_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35362,00 $ tona 1,22% 17 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 1,50% 17 wrz
 Aluminium 2914,00 $ tona 1,60% 17 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.