• <

Wynik wyszukiwania - "Kaszub" - Wiadomości

Po modernizacji nabrzeże Chorzowskie gotowe do pracy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA konsekwentnie poprawia dostęp do portu Szczecin w rejonie Basenu Kaszubskiego. Kolejnym krokiem przybliżającym do zakończenia inwestycji w tym rejonie jest gotowość do pracy, po gruntownej modernizacji Nabrzeża Chorzowskiego.
18.05.2024

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.05.2024

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Przepis na "Murenę"? Remontowa Marine Design & Consulting pokazuje swój koncept korwety

Podczas Defence24 Days, w panelu poświęconym modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, niemałe poruszenie wywołała informacja, że morski rodzaj sił zbrojnych planuje pozyskanie korwet "Murena". To oznacza kolejne przedsięwzięcie związane z budową okrętów bojowych i nie brakuje koncepcji na to, jak miałyby wyglądać, mimo dużego sceptycyzmu specjalistów co do wracania do tego programu. Pojawiają się również koncepty, a swój przedstawiło biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z Gdańska.
10.05.2024

Wizyta Wojewody Pomorskiej w MOSG

Beata Rutkiewicz Wojewoda Pomorska 26 kwietnia przebywała w Morskim Oddziale Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski złożył jej meldunek z realizacji zadań w ochronie granicy państwowej i z aktualnej sytuacji na ochranianym odcinku na Zalewie Wiślanym.
01.05.2024

Dwie dekady portowych inwestycji z unijnym wsparciem w Szczecinie i Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podsumował rozwój infrastruktury w związku z jubileuszem 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. W tym celu wymienił 20 najważniejszych inwestycji. Te dwie dekady miały zapewnić ogromny rozwój, dzięki funduszom unijnym z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz CEF Łącząc Europę.
01.05.2024

Pierwszy statek przy Nabrzeżu Dąbrowieckim w Porcie Szczecin

26 kwietnia br. do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To symboliczne zwieńczenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego pod nazwą „Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO.
29.04.2024

Nowo wybudowane Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin obsłużyło pierwszy statek

Chemikaliowiec City Island (IMO: IMO 9360960) zabrał na swój pokład blisko 18 tys. ton kwasu siarkowego z niedawno wybudowanego Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin. Było ono częścią projektu "Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, którego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Przedsięwzięcie realizuje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
27.04.2024

Warsztaty nurkowe służb zorganizowane przez WZD MOSG

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG w ubiegłym tygodniu zorganizowali wspólne warsztaty nurkowe służb pod hasłem „Bezpieczeństwo i współpraca służb MSWiA w zakresie prowadzenia prac podwodnych”. Wsparcia udzielił Kaszubski Dywizjon SG, którego jednostki pływające zabezpieczały rejon nurkowania.
19.04.2024

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Szczecińscy strażnicy graniczni promowali służbę

W szkołach na terenie Szczecina, Stargardu, Gryfina, Choszczna oraz Myśliborza funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej im. por. rez. kaw. Wacława Piotra Russockiego w Szczecinie kontynuowali w marcu wizyty w ramach działań promocyjnych na terenie woj. zachodniopomorskiego.
02.04.2024

2. edycja konferencji Academic Gdynia Innovation Days zakończona

W dniach 25-27 marca w w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w odbyła się kolejna edycja konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days. Wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem ekspertów zorganizowane przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
27.03.2024

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych zespołów do kontroli statków na morzu.
20.03.2024

Straż Graniczna kazała rybakom opuścić Zalew Wiślany

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej 9 marca zawrócili do portu dwie łodzie rybackie. Podczas kontroli stwierdzono brak wymagań formalnych dotyczących jednostek i samych załogantów.
12.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Morskie armaty polskich okrętów do naprawy. Jest zawarta umowa w tej sprawie

22 lutego 2024 roku Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S. A. zawarły kolejną umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście na naprawę średnią trzech morskich armat plot. ZU-23-2M. Umowa zakłada przeprowadzenie naprawy średniej do 30 listopada 2024 roku. tego typu przedsięwzięcia są realizowane przez ZM Tarnów, jako ich producenta, przede wszystkim na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej.
26.02.2024

Łódź rybacka zawrócona z zatoki przez Straż Graniczną

Liczne nieprawidłowości stwierdzili na skontrolowanej na Zatoce Gdańskiej łodzi rybackiej z Sopotu funkcjonariusze grupy kontrolnej z jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Nakazali szyprowi natychmiastowy powrót do przystani w Sopocie.
25.02.2024

Spotkania młodzieży licealnej z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Uczniowie 1 klasy o profilu straży granicznej (1G) z Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus w Gdańsku odwiedzili Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Była to okazja do zapoznania się ze strukturą jednostki oraz jej wyposażeniem.
22.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Szef MON: zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Blok rufowy dla drugiego Icona rusza z Gdańska do Finlandii [wideo]

Blok rufowy, podzielony na dwie części o łącznej masie 780 ton, opuścił gdańską stocznię Marine Projects Ltd. na pokładzie statku Meri i niebawem wyruszy do klienta, czyli fińskiej stoczni Meyer Turku, gdzie zostanie zintegrowany z kadłubem Star of the Seas – drugiego cruisera klasy Icon zamówionego przez Royal Carribean.
23.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Akcja na Zatoce Gdańskiej. Członek załogi ORP Kaszub przetransportowany śmigłowcem na ląd

Załoga dyżurna 43. Bazy Lotnictwa Morskiego ewakuowała na ląd wymagającego hospitalizacji członka załogi ORP Kaszub, który znajdował się na Zatoce Gdańskiej. Była to 779 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii jednostki i pierwsza w tym roku.
11.01.2024

PKP PLK ogłosiły kolejny przetarg na modernizację linii kolejowej nr 201

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły ponowne postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy dla zadania pn. Odcinek A - Roboty budowlane na liniach kolejowych nr 201 odc. Kościerzyna - Somonino oraz nr 214 Somonino - Kartuzy realizowane w ramach projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz - Trójmiasto, etap I".
10.01.2024

Remontowa Marine Design & Consulting prezentuje nowoczesny projekt patrolowca dla służb morskich

Biuro projektowe z siedzibą w Gdańsku zaprezentowało swoją wizję jednostki patrolowej oznaczonej jako projekt 3982 OPV CG. Koncepcja wiąże się z dostarczeniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie respektowania bezpieczeństwa morskiego przez służby morskie, w tym straże wybrzeża.
08.01.2024

GDDiKA podsumowuje inwestycje w 2023 roku na Pomorzu

Rok 2023 był niezwykle bogaty pod względem wykonanych robót, otwieranych odcinków tras, jak i ogłaszanych przetargów dla inwestycji drogowych. Wiele z tych inwestycji, obok usprawnienia transportu drogowego, jest też kluczowa dla sprawnego rozwoju infrastruktury morskiej, w tym terminali przeładunkowych, pozwalając na skuteczniejsze rozładowywanie portów do których przybywa coraz więcej transportów.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Ponad tysiąc marynarzy z 54 statków Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia na morzu lub w portach – poinformował Krzysztof Gogol z PŻM. Załogi świętować będą m.in. w portach Ameryki Południowej.
24.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Łotwa kupuje przeciwokrętowe pociski manewrujące Naval Strike Missile

Łotwa kupuje przeciwokrętowe pociski manewrujące Naval Strike Missile (NSM) o wartości 105 mln USD - poinformowała w piątek agencja LETA. Większość kosztów zakupu pokryją USA.
08.12.2023

Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

W niedzielę, 10 grudnia zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie „Daru Młodzieży”. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10.00 – 17.00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!
08.12.2023

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Zarzut dla armatora jachtu Galar Gdański I

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła armatorowi jachtu Galar Gdański I zarzut umyślnego przyczynienia się do sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym. Na skutek wypadku, do którego doszło w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby, a dwoje pasażerów doznało obrażeń ciała.
27.11.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Baltic Operator. Bloki wycieczkowca popłynęły do Finlandii

17 października w Gdańsku odbył się załadunek kolejnych zbudowanych na zlecenie fińskiej stoczni przez Baltic Operator bloków statku wycieczkowego.
20.10.2023

Umowa na nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Morski Oddział Straży Granicznej podpisał 16 października br. umowę na zakup i dostawę dwóch poduszkowców przeznaczonych do działań patrolowo-interwencyjnych. Jednostki zbuduje firma Griffon Hoverwork Limited. Wartość zamówienia wynosi ponad 28 mln zł, a wykonawca ma rok na realizację umowy.
17.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.
12.10.2023

Stocznia Net Marine w Szczecinie dokona bieżących napraw na ORP Kaszub

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o wyniku przetargu w związku z planowaną naprawą bieżącą korwety ZOP, ORP Kaszub, służącej w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Jako "najkorzystniejszą ofertę Wykonawcy" wskazano zaprezentowaną przez Net Marine Power Service Sp. z o.o.
04.10.2023

MSR „Gryfia” odzyskuje tereny stoczniowe

29 września 2023 r. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podsumował działania Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” SA w zakresie odzyskiwania terenów stoczniowych, które w wyniku niewłaściwych działań właścicielskich stocznia utraciła przed 2015 r.
29.09.2023

Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport tymczasowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
22.09.2023

Prezes portów Szczecin-Świnoujście: inwestycje są konieczne, a perspektywy obiecujące

19 września w szczecińskim porcie odbyła się konferencja prasowa. W jej trakcie m.in. zarząd portów poinformował o postępie prac realizowanych w ramach inwestycji toczącej się w Kanale Dębickim. O tym projekcie, jak i o pozostałych zadaniach inwestycyjnych rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem Spółki.
22.09.2023

Port Gdańsk o infrastrukturze kolejowej na TRAKO 2023

Portowy aspekt wykorzystania kolei został omówiony podczas międzynarodowej konferencji organizowanej przez PLK S.A., TRAKO 2023. Głównym tematem tegorocznej edycji była rola zarządców infrastruktury kolejowej w obliczu wyzwań zmieniającego się świata.
21.09.2023

Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była gdańska politechnika.
14.09.2023

Strażnicy graniczni wykryli nieprawidłowości na jachcie

Pływający pod polską banderą jacht z dwoma osobami na pokładzie został skontrolowany 8 września na Zatoce Gdańskiej przez funkcjonariuszy z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, którzy pełnili służbę na jednostce pływającej SG-215.
11.09.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Nietrzeźwy kapitan jachtu zatrzymany na Zatoce Gdańskiej

Podczas rutynowego patrolu na Zatoce Gdańskiej, jednostka SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zatrzymała w środę, 16 sierpnia jacht płynący pod polską banderą. Uwagę strażników zwrócił fakt, że poruszał się on w strefie zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa. Okazało się, że sternik miał prawie promil alkoholu we krwi.
22.08.2023

Morska "wycieczka" z promilami w zakazanej strefie. Strażnicy graniczni musieli interweniować

Sportowo-żeglarska jednostka wpłynęła w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej, co wymusiło kontrolę SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Kontrola wykazała również kolejne przewiny 68-letniego szypra.
17.08.2023

PIGwS: węgiel i zboża napędzają porty, dobre perspektywy na drugą połowę roku

- Inwestycje w terminal kontenerowy i tunel w Świnoujściu jeszcze mocniej wzmacniają potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego. Eksperci sektora morskiego zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie spodziewają się w drugiej połowie roku kolejnych wzrostów przeładunków – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Choć statystyki są jak najbardziej pozwalające na optymizm, to eksperci sektora TSL zwracają uwagę na niepewną sytuację związaną z przeładunkiem zbóż.
01.08.2023

Rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania dla portu morskiego w Helu

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich na terenie portu morskiego w Helu - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
27.07.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Wystawa o małych portach we współpracy z BALTEXPO

BALTEXPO objęło opieką wystawę pt. „Kurs na rozwój małych portów morskich” na Jarmarku Św. Dominika, której otwarcie nastąpi w poniedziałek 24 lipca br. o godz. 12:00 na skwerze przy napisie „Gdańsk”, na ul. Ołowianka w Gdańsku.
20.07.2023

Kitesurfer w potrzebie, pomogła załoga patrolowca SG-111

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej pomogli na Zatoce Puckiej kitesurferowi, który nie mógł o własnych siłach wrócić na ląd. Mężczyznę podjęła z wody załoga patrolowca SG-111, wchodzącego w skład Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
20.07.2023

Liczne kontrole MOSG na polskich obszarach morskich

Ubiegły weekend był pracowity dla strażników granicznych z morskiego komponentu. W sumie piętnaście jednostek pływających, w tym jedenaście skuterów wodnych, które naruszyły przepisy obowiązujące na polskich obszarach morskich, zostały skontrolowane przez funkcjonariuszy. Na prowadzących jednostki nałożono mandaty na łączną kwotę 1700 zł, a część przypadków wiązała się z wszczęciem postępowań administracyjnych. Z racji na sezon letni incydentów związanych z działalnością na morzu i innych akwenach nie brakuje.
17.07.2023

Pierwsze pół roku porty Szczecin i Świnoujście zamykają na plusie

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumowuje wyniki przeładunków za pierwsze pół roku. Te są o blisko trzy i pół proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-czerwiec br. obsłużyli prawie 18,1 mln ton ładunków.
13.07.2023

Trwa przebudowa rejonu Nabrzeża Przemysłowego w Porcie Gdańsk

Generalny wykonawca inwestycji, Grupa NDI, wykonał już około 90% planowanych prac drogowych. Trwają również zaawansowane roboty torowe, dzięki czemu przekazano do ruchu pociągów towarowych pierwsze odcinki nawierzchni torowych.
11.07.2023

Akcje poszukiwawcze z udziałem jednostki nawodnej Morskiego Oddziału SG

Łódź interwencyjno - pościgowa SG-215 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w miniony weekend dwukrotnie uczestniczyła w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.
10.07.2023

W przyszłym tygodniu ORP Lublin rozpocznie próby morskie

Jest nadzieja na zakończenie jednego z najdłuższych remontów jednostki polskiej Marynarki Wojennej, trwającego od grudnia 2017 roku. Okręt transportowo-minowy przygotowuje się do prób morskich, nie podano daty powrotu do regularnej służby. Okręt obecnie jest zacumowany przy Nabrzeżu Kaszubskim.
18.06.2023

Kolejne naruszenie morskiej strefy zamkniętej. Interweniowała jednostka MOSG

W porcie Nowy Świat grupa kontrolna z jednostki pływającej Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-215 skontrolowała jacht żaglowy, który na Zatoce Gdańskiej 15 czerwca wpłynął w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa.
16.06.2023

Morski Oddział Straży Granicznej w akcji. Dwie jednostki ukarane

W niedzielę funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej ukarali dwie jednostki pływające – jedną na Zatoce Gdańskiej, drugą na Zalewie Wiślanym.
22.05.2023

Chronią morską i lądową granicę kraju. Święto Straży Granicznej

16 maja to Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzi swój jubileusz po raz trzydziesty drugi. W jej skład wchodzi działający na morzu komponent o nazwie Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG).
16.05.2023

Morska interwencja strażników granicznych na Bałtyku

Na brak zadań nie musi narzekać Morski Oddział Straży Granicznej. Dwie łodzie, rybacka i motorowa, zostały zawrócone do portów po tym, jak jednostki pływające z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zlokalizowały ich obecność na Bałtyku w strefach zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa. W trakcie patrolu strażnicy skontrolowali kuter rybacki, także zawracając go do portu.
16.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.
12.05.2023

Załoga z Ustki wygrywa samorządowe regaty TrójCup

Ustecka załoga, w której znaleźli się pracownicy Urzędu wraz z burmistrzem Jackiem Maniszewskim, zwyciężyła XI edycję regat samorządowych TrójCup. Kapitanem jednostki był ustczanin Eugeniusz Marciniak.
08.05.2023

Gdańsk. Prokurator powołał biegłego ws. opracowania przyczyn katastrofy barki na Kanale Kaszubskim

Prokuratura powołała biegłego w celu opracowania opinii w sprawie przyczyny katastrofy barki Galar Gdański I na Kanale Kaszubskim w Gdańsku - dowiedziała się PAP. Na skutek wypadku w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby.
03.05.2023

Via Maris ma połączyć Port Gdynia z Doliną Logistyczną i Portem Władysławowo

Trwają prace nad zupełnie nowym układem drogowym, który ma m.in. służyć do dowozu i wywozu towarów z Portu Gdynia. Oprócz Drogi Czerwonej, powstają plany innych tras, w tym tzw. Via Maris, która ma usprawnić komunikację między portem a tzw. Doliną Logistyczną oraz dalej, na północny-zachód.
25.04.2023

MOSG pokazuje swoje możliwości na Zalewie Wiślanym

Podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenia pk. Zalew-23 pierwsze skrzypce grała 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna, która sprawdzała zdolność do do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Niemniej swoje epizody ćwiczebne realizowały siły morskie. Oprócz polskiej Marynarki Wojennej był to Morski Oddział Straży Granicznej.
20.04.2023

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumował wyniki przeładunków za pierwszy kwartał br. Te są o 13,2 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-marzec br. obsłużyli prawie 10 mln ton ładunków.
18.04.2023

Kolejne zawiadomienie do prokuratury ws. zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

WIOŚ w Gdańsku złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Wytypowano też kolejny podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia.
14.04.2023

Dramatyczne chwile w Pasłęce. Strażnicy graniczni uratowali tonącą suczkę

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej pełniący służbę na SG-038 uratowali suczkę tonącą w rzece Pasłęka. Walczące o utrzymanie się na powierzchni wody zwierzę zauważyły 6 kwietnia pracownice bazy jednostek pływających w Starej Pasłęce. Natychmiast powiadomiły służbę dyżurną obiektu.
09.04.2023

Port Gdańsk: Przebudowa infrastruktury drogowo-kolejowej w decydującej fazie

Port Gdańsk wchodzi w decydującą fazę projektu „Rozbudowa i modernizacja węzłów sieci bazowej w Porcie morskim w zakresie dostępowej infrastruktury drogowo-kolejowej. Port Gdańsk rozbudowując infrastrukturę dostępową od strony lądu, podwyższa standardy obsługi, zwiększa konkurencyjność i umacniania pozycję na Bałtyku.
06.04.2023

Zmiany na stanowiskach w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Od 1 kwietnia nastąpiły zmiany na stanowiskach szefów Placówek Straży Granicznej w Elblągu, Krynicy Morskiej i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku.
06.04.2023

Powstało Centrum Transferu Technologii UMG

W Uniwersytecie Morskim w Gdyni uruchomiono Centrum Transferu Technologii. Zadaniem nowej jednostki będzie wsparcie działań uczelni w zakresie lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego, współpracy z gospodarką, rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości akademickiej, zarządzania własnością intelektualną oraz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w celu komercjalizacji bezpośredniej wyników działalności naukowej i ich transferu do gospodarki.
04.04.2023

Port Gdańsk na największych targach wycieczkowych świata

Targi Seatrade Cruise Global w Fort Lauderdale na Florydzie odbyły się w dniach 27-30 marca. Port Gdańsk zaprezentował swoją ofertę, kusząc przedstawicieli branży rejsów wycieczkowych pięknem Pomorza, ale i sławnymi Gdańszczanami.
30.03.2023

Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku

W tym roku będziemy m.in. realizować inwestycję mającą na celu renaturyzację Doliny Łupawy. Będziemy zwiększać tereny zalewowe dla rzeki – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Winiarski.
25.03.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.
20.03.2023

52. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej obchodził dziś swoją 52. rocznicę utworzenia. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową na wchodzących w jej skład okrętach, a także odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy flotylli oraz zaproszonych gości.
10.03.2023

Baltic Operator zbudował sekcję statku dla stoczni Karstensen

W piątek 24 lutego rano, na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył się załadunek sekcji statku rybackiego.
26.02.2023

W Pucku odbyły się obchody 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w piątek w puckim porcie. Poprzedziła je uroczysta msza w kościele pw. Św. Piotra i Pawła.
10.02.2023

Nowe ustalenia ws. katastrofy na Kanale Kaszubskim

Przyczyną śmierci dwóch osób w katastrofie barki Galar Gdańsk I na Kanale Kaszubskim było utonięcie - wynika z opinii biegłych. Śledczy czekają na pozostałe dwie opinie. Prokurator powołał też biegłego do oceny stanu technicznego silnika - dowiedziała się PAP.
20.01.2023

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. W tym roku do pracy może zostać przyjętych 75 funkcjonariuszy. Kandydat musi przejść m.in. badanie wariografem i egzamin ze sprawności fizycznej.
06.01.2023

Szyper z "Czarnej perły" oskarżony po zderzeniu statków na Motławie

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku zakończyła śledztwo w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym. W lipcu 2021 r. galeon "Czarna Perła" zderzył się pogłębiarką na wysokości Polskiego Haka przy ujściu Motławy do Martwej Wisły.
05.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Trasa Kaszubska otwarta

Droga ekspresowa S6 została udostepniona do ruchu między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Od początku października br. kierowcy korzystają z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a teraz do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej.
21.12.2022

Trasą Kaszubską kierowcy pojadą przed świętami. Nowy odcinek S6 udrożni układ komunikacyjny Pomorza

Kierowcy korzystają już z fragmentu nowej trasy pomiędzy Bożepolem Wielkim a Strzebielinem. Do Świąt Bożego Narodzenia GDDKiA planuje udostępnić do ruchu pozostałą część drogi ekspresowej S6 do węzła Gdynia Wielki Kack. W efekcie do dyspozycji kierowców będzie ponad 40 km Trasy Kaszubskiej.
13.12.2022

Transport koreańskiej broni do Polski pod eskortą

W obstawie złożonej z okrętów polskiej Marynarki Wojennej do gdyńskiego portu przybył statek z pierwszą dostawą koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9.
05.12.2022

Porty w Szczecinie i Świnoujściu pracują na rekord przeładunków

Operatorzy portowi działający w zespole portów Szczecin-Świnoujście do końca listopada br. obsłużyli tyle samo ładunków, co w całym ubiegłym 2021 roku. Obecny wynik operacyjny wynosi 33,3 mln ton. Oznacza to, że w stosunku do 2021 roku porty są na plusie o 9,4 proc.
02.12.2022

Rekordowe tegoroczne przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Pod względem przeładunków, ten rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu ma być jeszcze lepszy. Wedle szacunków oba znajdujące się u ujścia Odry porty przeładują ponad 34 miliony ton towarów. Wśród przyczyn wzrostu wskazuje się trwający konflikt na Ukrainie oaz pogłębienie szczecińskiego toru wodnego do 12,5 metra.
30.11.2022

Nowa sieć kolejowa za ponad miliard złotych w gdańskim porcie

70 km torów oraz 233 rozjazdy i rozbudowa Lokalnego Centrum Sterowania - to efekty działań PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach rozbudowy sieci kolejowej w gdańskim porcie. W środę przedstawiciele spółki PKP PLK zaprezentowali nową inwestycję o wartości ponad 1,1 mld złotych.
30.11.2022

Gdańsk. Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu silnika barki, która uległa katastrofie

Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu technicznego silnika barki. Do prokuratury jeszcze nie wpłynęły opinie po przeprowadzonych sekcjach zwłok ofiar katastrofy Galara Gdańskiego I na Kanale Kaszubskim, podczas której zginęły cztery osoby - dowiedziała się PAP.
24.11.2022

Rozpoczęła się budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta

W czwartek w Małkowie k. Żukowa rozpoczęto budowę Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Symboliczną pierwszą łopatę na placu budowy odcinka Chwaszczyno-Żukowo ekspresowej S6 wbił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
24.11.2022

Okrętowa Grupa Zadaniowa w natarciu

Przez cały ostatni tydzień okręty wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów ćwiczyły różne morskie scenariusze. Swoje zadania wykonywały także wespół z jednostkami państw sojuszniczych służącymi w zespole sił reagowania NATO.
21.11.2022

Morskie szkolenie Kaszuba

Załoga korwety ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) ORP Kaszub brała udział w szkoleniu poświęconemu ewakuacji rannych osób z pokładu jednostki.
16.11.2022

Gdańsk. 19-letni sternik barki Galar Gdańsk I nie trafi do aresztu

Sąd w Gdańsku nie uwzględnił zażalenia prokuratury na brak aresztu dla 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. Zginęły trzy osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, której dziecka też nie udało się uratować.
27.10.2022

Port Szczecin-Świnoujście otwiera się na offshore wind [ROZMOWA]

Z początkiem 2025 roku port Świnoujście będzie miał pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla obsługi morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie. Dzięki temu unikalnemu w skali kraju projektowi, ZMPSiŚ SA staje się liderem na rynku portowym w kooperacji z branżą związaną z odnawialnymi źródłami energii. O szczegółach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z Krzyszt
25.10.2022

Gdańsk. W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie na niearesztowanie sternika barki

W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie prokuratury na niearesztowanie 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. W wypadku zginęły cztery osoby.
25.10.2022

Naukowcy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyróżnieni za innowacje

Nagrodę za najlepszą innowację 2022 roku dla rozwiązania pochodzącego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odebrali w Lublanie dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG i mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski w ramach konkursu podczas 15th International Technology Transfer Conference. Gdyński projekt doceniono m.in. za zapotrzebowanie rynku na dany produkt oraz sposób prezentacji.
20.10.2022

Instruktor żeglarstwa z Gdańska: kontrole jednostek pływających po Motławie powinny być bardziej szczegółowe

Kontrole są, ale bardzo często są to kontrole po łebkach. Najczęściej wiążą się one ze zwykłym sprawdzeniem liczby kamizelek ratunkowych i tego, czy jest koło ratunkowe – taką opinię o kontrolach jednostek pływających po Motławie i Martwej Wiśle przekazał PAP Mieszko Charytoniuk, właściciel szkoły żeglarskiej z Gdańska.
20.10.2022

Po trzech kwartałach 2022 - porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował wyniki przeładunków po trzech kwartałach br. Te są o 7,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-wrzesień br. obsłużyli prawie 26,7 mln ton ładunków.
19.10.2022

Gdańsk. Prokuratura będzie skarżyć decyzję o niearesztowaniu sternika barki

Prokuratura będzie składać zażalenie na decyzję sądu w sprawie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe aresztowanie 19-letniego sternika barki Galar Gdańsk I. Śledczy zarzucają mu umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu wodnym, na skutek której zginęły cztery osoby.
11.10.2022

Gdańsk. 19-letni sternik barki Galar Gdańsk I nie trafił do aresztu

Sąd w Gdańsku zdecydował, że 19-letni Marek O. nie zostanie aresztowany. Mężczyzna usłyszał zarzuty umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała po sobotnim wypadku na Kanale Kaszubskim.
11.10.2022

Zarzut umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym wobec 19-letniego sternika barki

Prokurator zarzucił 19-letniemu sternikowi umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała po sobotnim wypadku na Kanale Kaszubskim - poinformowała prokuratura.
10.10.2022

Gdańsk. Zakończyły się sekcje zwłok ofiar tragicznego wypadku na Kanale Kaszubskim

Zakończyły się sekcje zwłok ofiar wypadku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. W poniedziałek oficjalnie ruszyło śledztwo w sprawie tragedii – przekazała w poniedziałek prok. Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
10.10.2022

Zmarła czwarta ofiara wypadku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku

W niedzielę w godzinach popołudniowych zmarła kolejna, czwarta, ofiara wypadku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku – poinformowała PAP prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
09.10.2022

100 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o budowie Portu Gdynia

100 lat temu, 23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów Europy, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2022

Wrota sztormowe na rzece Tudze na ukończeniu

Żuławy Wiślane to malowniczy i unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, na równinie delty Wisły, otoczony wzgórzami Kaszub, wysoczyzną elbląską oraz wydmami Mierzei Wiślanej. Niestety, położenie Żuław niesie ze sobą zagrożenie powodziowe. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi szereg działań, aby je zmniejszyć. Jednym z nich jest budowa wrót sztormowych na rzece Tudze.
16.09.2022

Szczecin. W porcie zatonęła koparka

W szczecińskim porcie zatonęła koparka, która zsunęła się do wody z pontonu.
25.08.2022

Sanepid: na dwóch kąpieliskach nad jeziorami woda niezdatna do kąpieli

Na dwóch kąpieliskach nad jeziorami na Kaszubach utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli w woj. pomorskim. Wszystkie kąpieliska nad morzem są wolne od sinic - poinformował w sobotę sanepid.
20.08.2022

Trwają testy systemu uzbrojenia przeznaczonego dla Kormoranów II

Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K, który instalowany będzie na budowanych niszczycielach min projektu 258, czyli Kormoranów II, przechodzi właśnie testy.
08.08.2022

Postęp prac w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście kontynuuje prace nad prowadzonymi inwestycjami, których łączna wartość przekracza dwa miliardy złotych.
01.08.2022

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze br.

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował pierwsze półrocze br. pod względem przeładunków. Te są o blisko trzy procent lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-czerwiec br. obsłużyli prawie 17,5 mln ton ładunków.
13.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

Wizyta studyjna senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Wejherowie i Łebie

O szansach rozwoju Łeby, Ustki i całego regionu w związku z planowaną budową portów serwisowych dla obsługi farm wiatrowych na Bałtyku dyskutowali senatorowie 26 maja 2022r. z samorządowcami i inwestorami w Urzędzie Miejskim w Łebie. Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina podkreślił, że w naszym narodowym interesie jest, by jak najszybciej zrealizować tę największą inwestycję energetyczną w Polsce i najważniejszą inwestycję dla Pomorza.
27.05.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
19.05.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

[WIDEO] PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
10.04.2022

Port Gdańsk. Wkrótce modernizacja czterech kolejnych nabrzeży

Port Gdańsk to w ostatnich latach wielki plac budowy. Właśnie dobiega końca, kluczowa dla rozwoju Portu Wewnętrznego, inwestycja związana z pogłębianiem toru wodnego i modernizacją ponad 5 km nabrzeży, a już projektowana jest kolejna, będąca niejako jej kontynuacją.
15.03.2022

Ekspozycja "Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" w siedzibie ministerstwa

Wystawę „Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" można oglądać do 25 lutego.
17.02.2022

Morawiecki: niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję jak Zaślubiny Polski z Morzem

Niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję i budzących dumę jak Zaślubiny Polski z Morzem - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do mieszkańców Pucka, gdzie w czwartek uroczyście obchodzono 102. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.
10.02.2022

Porty Szczecin-Świnoujście. 33,2 mln ton w 2021 roku to wyrównanie najlepszego wyniku z roku 2018 [WIDEO]

W portach Szczecin-Świnoujście w 2021 roku spółki przeładunkowe obsłużyły 33,2 mln ton ładunków osiągając tym samym rekordowy wynik z 2018 roku. Porównując dane r/r, wypracowany w 2021 roku wynik jest o 6,6 proc. lepszy wobec 2020. Największy udział w obrotach stanowiły przeładunki drobnicy: 55 procent.
18.01.2022

Czego życzy sobie branża morska na 2022 rok?

Barwny i pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji dla branży morskiej rok 2021 za nami. Przed nami natomiast kolejne 365 dni pełne wyzwań i nadziei, sukcesów i porażek. Choć w tym momencie jedynym pewnikiem jest to, że 2022 na pewno nas niejednokrotnie zaskoczy, zapytaliśmy reprezentantów branży morskiej o to, czego życzą sobie i nam wszystkim na nadchodzący rok.
01.01.2022

Rekordowy rok w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście poinformował, że 2021 rok zostanie zamknięty z 33 mln ton przeładowanych towarów. Na dokładne statystyki trzeba jeszcze jednak poczekać.
30.12.2021

Gigantyczna operacja w porcie Szczecin. Takiej ilości nawozu jeszcze tu nie było

W porcie morskim Szczecin na nabrzeżu Gliwickim rozładowywany jest największy statek z nawozami w historii portowej spółki przeładunkowej Bulk Cargo - Port Szczecin.
27.12.2021

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 59 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. Tak jak w poprzednim roku, z powodu pandemii przy stołach wigilijnych nie będzie gości z zewnątrz a w obcych portach nie będzie też szans na świąteczny spacer.
23.12.2021

Zarzut prowadzenia statku handlowego w stanie nietrzeźwości w ruchu wodnym dla oficera Ms. Ruslana

Pierwszy oficer rosyjskiego drobnicowca Ms. Ruslana usłyszał zarzut prowadzenia statku handlowego w stanie nietrzeźwości w ruchu wodnym. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu - poinformowała policja.
09.12.2021

Nietrzeźwy kapitan i załoga rosyjskiego statku o włos od wejścia na mieliznę u brzegów Wyspy Sobieszewskiej

Po 4 rano, rosyjski statek na kursie z Kłajpedy, w ostatniej chwili uniknął wejścia na mieliznę u brzegów Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku. Po interwencji funkcjonariuszy z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej okazało się, że zarówno kapitan, jak i dwóch oficerów było pod wpływem alkoholu.
04.12.2021

Lotos Asfalt dostarczy paliwo Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

Lotos Asfalt ponownie wygrał przetarg na zapewnienie żeglugowego oleju napędowego dla jednostek Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
29.11.2021

Pomorska Gala Żeglarska. Znamy najlepszych żeglarzy Pomorza [ZDJĘCIA]

Załoga: Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – pomorskimi żeglarzami roku 2021, Maja Dziarnowska – żeglarką, a Krzysztof Kocięda – trenerem. Wczoraj 27 listopada Pomorski Związek Żeglarski (PoZŻ) ogłosił najlepszych żeglarzy Pomorza.
28.11.2021

Port Hel. Udany sezon. Kurs na bezpieczeństwo i ekologię [ROZMOWA]

Wraz z likwidacją bazy morskiej Hel stał się bardziej cywilny. Dostęp dla turystów z całej Polski i zza granicy stał się łatwiejszy od strony lądu, jak i od strony morza. Można tu dojechać pociągiem i samochodem, choć ten ostatni środek transportu odradzamy latem, ze względu na korki na całej trasie od Gdyni. Mieszkańcom Trójmiasta i turystom tu przebywającym polecamy statki białej floty, które zapewniają regularne połączenia z portami Zatoki Gdańskiej. Port Hel jest również bardzo atrakcyjny dla żeglarzy, a jednocześnie jest wci
05.11.2021

Inżynier Kazimierz Bielski, wychowawca morskich mechaników, uhonorowany w Zespole Szkół Technicznych Tczewie

W Tczewie, w Zespole Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego, 22 października br. odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego inż. Kazimierza Bielskiego, bliskiego współpracownika por mar. Garnuszewskiego, organizatora Szkoły Morskiej w Tczewie, kmdr por. kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego, referenta szkolnictwa marynarki handlowej w Departamencie dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, kontradmirała Kazimierza Porębskiego, szefa Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
27.10.2021

Suwnica Goliath powstała w Trójmieście. Konstrukcja dźwigu w drodze do klienta [ZDJĘCIA, WIDEO]

W ubiegłą sobotę na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył załadunek olbrzymiej suwnicy bramowej wraz z częścią pozostałych elementów na poton. Dźwigar główny belki, czyli największa część dźwigu ma blisko 140 m długości.
20.10.2021

Port Szczecin: postęp prac związanych z budową oraz przebudową nabrzeży w Basenie Kaszubskim

W Porcie Szczecin na nabrzeżach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trwają prace budowlane w Basenie Kaszubskim i Basenie Noteckim, w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Generalnym wykonawcą zadania jest Korporacja Budowlana Doraco.
14.10.2021

Po trzech kwartałach br. porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

W portach Szczecin-Świnoujście spółki przeładunkowe obsłużyły o 8,3 proc. więcej ładunków w okresie styczeń-wrzesień br. w porównaniu do tego samego okresu ub. roku. Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście opublikował najnowsze dane za trzy kwartały 2021.
11.10.2021

Stocznia Gryfia. Czwarty lodołamacz Manat dołączył do floty gdańskich Wód Polskich

Symboliczne pożegnanie ostatniego z czterech lodołamaczy odbyło się w piątek (24 września) przy Nabrzeżu Kaszubskim w Szczecinie. Jednostkę zbudowała stocznia Gryfia dla Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
25.09.2021

Na wodach Zatoki Puckiej przewrócił się jacht, straż graniczna pomogła żeglarzowi

Na wodach Zatoki Puckiej niedaleko Jastarni przewrócił się w piątek jacht z jedną osobą na pokładzie. Żeglarzowi pomogła załoga jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
23.09.2021

MI: Zwiększamy dostępność kolejową do polskich portów

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych SA za ponad miliard złotych z udziałem środków unijnych CEF „Łącząc Europę” poprawia skomunikowanie nabrzeży z siecią kolejową, zwiększa potencjał polskich portów i rozwój gospodarki. Dostępniejsze są tory ekspozycyjne wykorzystywane na Targach TRAKO.
22.09.2021

Port Gdańsk. Jak wygląda Nabrzeże Zbożowe po remoncie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po trzech latach od rozpoczęcia budowy można już podziwiać fragmenty wyremontowanego Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie.
14.09.2021

Gdańsk. Zakończono prace na stacji kolejowej Zaspa Towarowa, prowadzącej do portu

Zakończyły się prace modernizacyjne na stacji kolejowej Zaspa Towarowa – poinformował w piątek zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. Ładunki jadą koleją do portów w Trójmieście po nowych zelektryfikowanych torach – podkreślono.
11.09.2021

Net Marine naprawi ORP Kaszub

Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o podpisaniu umowy z Net Marine – Marine Power Service. Stocznia naprawi korwetę ORP Kaszub.
08.09.2021

Baltexpo 2021. Port Szczecin-Świnoujście: inwestycje nie ustają

Podczas trwających targów Baltexpo reprezentanci Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście opowiedzieli szczegółowo o trwających inwestycjach.
07.09.2021

Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA]

Inwestycja obejmuje przebudowę układu kolejowego i drogowego pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym w Porcie Wewnętrzym, a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików, a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski. Wykonawcą zadania została firma NDI. – To krok w stronę budowy kolejnych terminali – powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
06.09.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.