• <

Trwają testy systemu uzbrojenia przeznaczonego dla Kormoranów II

jm

08.08.2022 20:38
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Trwają testy systemu uzbrojenia przeznaczonego dla Kormoranów II

Partnerzy portalu

Trwają testy systemu uzbrojenia przeznaczonego dla Kormoranów II - GospodarkaMorska.pl
ORP Albatros, fot. Sekcja Prasowa 8.FOW / Wikipedia

Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K, który instalowany będzie na budowanych niszczycielach min projektu 258, czyli Kormoranów II, przechodzi właśnie testy.

W stoczni Remontowa trwają ostatnie prace nad ORP Albatros, drugim z serii trzech niszczycieli min projektu Kormoran II. Jednostka ma być przekazana odbiorcy, czyli marynarce wojennej, w najbliższych tygodniach. Marynarka dysponuje już rozpoczynającym serię ORP Kormoran, a w kolejce w stoczni na wykończenie czeka już zwodowany w 2020 roku ORP Mewa. Ponadto, w tym roku MON złożyło zamówienie na kolejną trzyokrętową serię Kormoranów II, które mają być dostarczone do 2031 roku. Wszystkie sześć jednostek wyposażonych będzie m.in. w system uzbrojenia OSU-35K opracowany przez PIT-Radwar. System w czerwcu rozpoczął testy.

OSU-35K to okrętowy system artyleryjski oparty na armacie morskiej AM-35. 35-milimetrowa armata może prowadzić ostrzał w trybie automatycznym, półautomatycznym i ręcznym, ma zasięg wynoszący 5000 metrów i może wystrzelić do 550 pocisków w ciągu minuty. Pociski nowego typu, jakie mają być stosowane w armacie, rozpadają się przed osiągnięciem celu, przez co jest on rażony dużo większą ilością mniejszych elementów, co ma powodować większe straty. OSU-35K jest przeznaczony do zwalczania maszyn latających na niskim i średnim pułapie (w tym kierowane pociski rakietowe i drony), ale może być także stosowany do ostrzału celów na powierzchni morza. System jest wyposażony w zintegrowaną głowicę obserwacyjno-śledzącą ZGS-35K z kamerą termowizyjną, kamerą światła dziennego i dalmierzem.

Testy systemu OSU-35K, nad którym prace trwają od blisko 10 lat, rozpoczęły się w czerwcu tego roku. W pierwszym etapie przewidziane są badania prowadzone na terenie zakładu producenta, czyli PIT-Radwar, oraz laboratoriach środowiskowych. Po sprawdzeniu podstawowych funkcji i parametrów układu, przeprowadzone będą testy strzelnicze w specjalnej stacji firmy Mesko w Skarżysku Kamiennej i na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.

Testy mają potrwać do końca roku, ale sam system już wcześniej będzie instalowany na okrętach. Na ORP Albatros ma trafić jesienią. Kolejną jednostką z OSU-35K będzie ORP Mewa, a na końcu ORP Kormoran, który obecnie wyposażony jest w mniejszą, 23-milimetrową armatę Wróbel. Okręty serii Kormoran II, jakie MON zamówił w tym roku, również docelowo mają korzystać z OSU-35K.

OSU-35K jest zmodyfikowaną wersją systemu OSU-35, który od 2016 roku funkcjonuje na korwecie ORP Kaszub, którego marynarze testowali system na morzu. Inżynierom udało się dostosować OSU-35 do potrzeb mniejszych jednostek, jak Kormoran II, przez zastosowanie innych materiałów opartych na włóknach węglowych, przez co znacznie zredukowana została jego masa.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.