• <

Wizyta studyjna senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Wejherowie i Łebie

gm

27.05.2022 13:33 Źródło: GOV
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wizyta studyjna senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Wejherowie i Łebie

Partnerzy portalu

Wizyta studyjna senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Wejherowie i Łebie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

O szansach rozwoju Łeby, Ustki i całego regionu w związku z planowaną budową portów serwisowych dla obsługi farm wiatrowych na Bałtyku dyskutowali senatorowie 26 maja 2022 roku z samorządowcami i inwestorami w Urzędzie Miejskim w Łebie. Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina podkreślił, że w naszym narodowym interesie jest, by jak najszybciej zrealizować tę największą inwestycję energetyczną w Polsce i najważniejszą inwestycję dla Pomorza.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych 26 maja 2022 r. odbyła wizytę studyjną w Wejherowie i Łebie. W wizycie uczestniczył wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, oraz senatorowie Paweł Arndt, Leszek Czarnobaj, Zygmunt Frankiewicz, Ryszard Świlski, Marcin Bosacki, Sławomir Rybicki oraz Stanisław Lamczyk.

Senator Kazimierz Kleina wyraził obawę, czy w związku z tym, iż przeniesiono  w tym roku lokalizację portu instalacyjnego dla farm wiatrowych na Bałtyku z Gdyni do Gdańska, taki port powstanie w Gdańsku do 2025 r. Powstanie tego terminala warunkuje rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Z informacji przedstawionych przez Urząd Morski w Gdyni, wynika, że przebudowa portu w Ustce, którą realizuje -  budowa bezpiecznego toru wodnego i falochronów, rozbudowa terminala wewnętrznego – zostaną zakończone w trzecim kwartale 2026 r. Także w 2026 r. planowane jest zakończenie rozbudowy portu w Łebie dla potrzeb portów serwisowych.

Senator Kleina zaapelował do przedstawicieli Urzędu Morskiego w Gdyni o przyspieszenie prac. Wskazywał, że potrzebna jest determinacja w tej sprawie. „Wszelkie opóźnienia odbędą się kosztem obywateli, bo bardzo potrzebujemy tej energii” – powiedział. Dodał, że senatorowie podchodzą do tej sprawy bardzo poważnie i wspierają realizację tego projektu.

Inwestorzy przedstawili koncepcje funkcjonowania centrów serwisowych i harmonogram ich budowy.

Samorządowcy i inwestorzy wskazywali, że  przy tego typu wielkich inwestycjach najważniejsi są ludzie i współpraca wszystkich interesariuszy.

Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński  poinformował, że inwestorzy zainteresowani budową portów serwisowych zakupili i wydzierżawili tereny, a miasto na potrzeby inwestorów zmieniło plany zagospodarowania. Podkreślił, że w tych inwestycjach Łeba upatruje szanse rozwoju miasta, bo taka inwestycja daje zatrudnienie ludziom, wymusi rozwój całego zaplecza, wymusi budowę dróg i całej infrastruktury.

Przed wizytą w Łebie senatorowie odbyli spotkanie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie z jej dyrektorem Tomaszem Fopke i samorządowcami. Muzeum w Wejherowie to bardzo ważne centrum kultury kaszubskiej, placówka edukacyjna i naukowa.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.