• <
mewo_2022

Łeba odcięta od dostaw gazu [AKTUALIZACJA]

gm

28.04.2022 10:56 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Łeba odcięta od dostaw gazu [AKTUALIZACJA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Firma Novatek, wpisana na polską listę sankcyjną, zaprzestała dostaw gazu do Łeby. Jesteśmy w niekomfortowej sytuacji, bo cały majątek, czyli ok. 40 km sieci gazowniczej na terenie miasta oraz wszystkie urządzenia są własnością tej firmy – powiedział PAP burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

W czwartek burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński powiedział PAP, że w związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie gminy miejskiej Łeba (pow. lęborski, woj. pomorskie).

„27 kwietnia przedstawiciele firmy Novatek poinformowali nas, że zamykają dopływ gazu do Łeby. My spodziewając się, że to nastąpi jeszcze we wtorek byliśmy w stałym kontakcie z wojewódzkim wydziałem zarządzania kryzysowego i wojewodą. Mam wiedzę, że brali oni udział w wideokonferencji z MSWiA. Otrzymałem informacje, że zostaną podjęte stosowne decyzje w celu przywrócenia gazu do miejscowości Łeba” – powiedział PAP Strzechmiński.

Zaznaczył, że miasto jest w niekomfortowej sytuacji, bo „cały majątek, czyli ok. 40 km sieci gazowniczej na terenie miasta Łeby oraz wszystkie urządzenia są własnością firmy Novatek. „Novatek kupił całą instalację od firmy Amber Gaz z Koszalina. To było jakoś w 2016-2017 r. i my się staliśmy zakładnikami takiej sytuacji. Nie miałem na to wpływu. Teraz prawdopodobnie polskie spółki gazownicze przejmą zarządzanie siecią i dostawy gazu, ale jak to zostanie przeprowadzone, nie wiem” – podkreślił burmistrz Łeby.

Bez ogrzewania i w części także bez ciepłej wody pozostaje 80 proc. budynków w Łebie. „To są obiekty użyteczności publicznej - szkoła, urząd, biblioteka, ośrodek zdrowia, straż pożarna. Ponadto od gazu odcięta została bardzo duża grupa prowadzących działalność gospodarczą, w tym pensjonaty i hotele, a także osoby fizyczne” – powiedział Strzechmiński.

URE: w administracji rządowej podejmowane są działania, by przywrócić dostawy gazu Łebie

"Wiemy, że są podejmowane działania w administracji rządowej, tak żeby przywrócić dostawy gazu. Jakie to są działania nie potrafię w tej chwili powiedzieć, bo toczą się dyskusje bardziej w administracji rządowej niż u nas" - powiedział PAP prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Regulator dodał, że różne scenariusze są brane pod uwagę i analizowana jest sytuacja prawna. Według niego jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach.

Do sytuacji w Łebie odniósł się w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. "To są dostawy na poziomie dystrybucji i tym się zajmuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedzialne za dostawy. A także musi się tym zająć - i na pewno się tym zajmuje - PSG (Polska Spółka Gazownictwa, która jest operatorem systemu dystrybucji gazu - PAP), dlatego, że jest to kwestia relacji, jakby przejęcia tego (sieci gazowej Novatek - PAP)" - powiedział PAP Naimski.

Mieszkańcy miasta liczą na przywrócenie dostaw gazu jeszcze przed majówką

Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński zaznaczył, że miasto jest w niekomfortowej sytuacji, bo cały majątek, czyli około 40 km sieci gazowniczej na terenie miasta Łeby oraz wszystkie urządzenia są własnością firmy Novatek. „Novatek kupił całą instalację od firmy Amber Gaz z Koszalina. To było jakoś w 2016-2017 roku i my się staliśmy zakładnikami takiej sytuacji. Nie miałem na to wpływu”.

Z nieoficjalnych informacji podanych przez Strzechmińskiego PAP, dostawy gazu mają przejąć polskie spółki gazownicze. Ma się to wydarzyć w przeciągu najbliższych dwóch dni.

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Krakowia została objęta polskimi sankcjami. Jest to spółka zależna od rosyjskiego koncernu OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji. Dzisiaj firma wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapowiedział w czwartek, że premier Mateusz Morawiecki wyda decyzję na podstawie ustaw o zarządzaniu kryzysowym, na mocy których polskie firmy przejmą instalacje gazowe w gminach, w których była ona w rękach rosyjskich firm; to z kolei przywróci dostawę gazu w tych gminach.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.