W obstawie złożonej z okrętów polskiej Marynarki Wojennej do gdyńskiego portu przybył statek z pierwszą dostawą koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9.
Z Korei Południowej statek transportowy BBC Pearl płynął 35 dni. Kiedy zbliżał się do Gdyni, jako eskorta towarzyszyły mu fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Kazimierz Pułaski, a także korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, służące w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
Do portu w Gdyni zbliżają się okręty z pierwszą dostawą koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. pic.twitter.com/EIq8xvHiSj
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) December 5, 2022
Agencja Uzbrojenia MON zakontraktowała największy w Europie zakup uzbrojenia z Korei Południowej. Umowa wykonawcza podpisana w sierpniu br. z Hyundai Rotem wynosi 3,37 mld USD netto i przewiduje dostawę 180 czołgów K2 w latach 2022-2025. Podobny zapis z producentem armatohaubic – Hanwha Defense ma wartość 2,4 mld USD netto i dotyczy zakupu 212 dział K9A1, dostarczanych w latach 2022-2026. Ponadto we wrześniu br. zawarto umowę na 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 za 2,3 mld USD netto.
Łącznie do polskich sił zbrojnych ma trafić w przyszłości 1000 czołgów K2 oraz 672 armatohaubic K9A1.
W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią
Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę
Utilitas Wind i Port Tallinn będą wspólnie rozwijać port pod offshore
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej
Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii
Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec