• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Umowa na nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Umowa na nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Partnerzy portalu

Fot. MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej podpisał 16 października br. umowę na zakup i dostawę dwóch poduszkowców przeznaczonych do działań patrolowo-interwencyjnych. Jednostki zbuduje firma Griffon Hoverwork Limited. Wartość zamówienia wynosi ponad 28 mln zł, a wykonawca ma rok na realizację umowy.

Ze strony MOSG umowę podpisał kmdr SG Lesław Krysa, Zastępca Komendanta MOSG ds. Logistycznych. Wykonawcę reprezentował Adrian Went, dyrektor zarządzający.

Poduszkowce przeznaczone będą do działań patrolowo-interwencyjnych oraz poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zimowych na lodzie (stałym i pokruszonym), w okresie letnim - na wodzie, a także w rejonach porośniętych sitowiem i w terenie bagnistym, w porze dziennej i nocnej przy ograniczonej widoczności, na akwenach w odległości do 20 mil morskich od brzegu.
Jednostki muszą być przystosowane do podejmowania ludzi z wody i lodu oraz zdolne do uprawiania żeglugi w stanie wypornościowym.

Zakres umowy obejmuje przede wszystkim budowę i dostarczenie poduszkowców wraz z wyposażeniem oraz przeprowadzenie szkoleń dla członków załóg. Termin realizacji określono na 31 października 2024 roku. Nowe jednostki trafią do bazy Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce. Za wykonanie przedmiotu zamówienia firma Griffon Hoverwork Limited ma otrzymać ponad 28 mln zł.

Podstawowe parametry i wymiary nowych poduszkowców:
- długość całkowita - do 14 metrów
- szerokość całkowita - do 7 metrów
- załoga - 4 osoby
- liczba pasażerów - 8 osób
- ładowność - ponad 2000 kg
- wysokość pokonywanej przeszkody - ponad 70 cm
- autonomiczność - ponad 10 godz.
- prędkość maksymalna - ponad 30 węzłów.

Morski Oddział Straży Granicznej jest formacją działającą w morskiej domenie i odpowiadającą za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, granicy morskiej państwa oraz przestrzeganie prawa. Chroni też obszary zamknięte dla ruchu cywilnego. Współpracuje przy tym regularnie z morskim rodzajem sił zbrojnych. Z racji na swój charakter, w odróżnieniu od reszty Straży Granicznej, której faktycznie jest częścią, jej funkcjonariusze noszą mundury i stopnie podobne do tych w polskiej Marynarce Wojennej, przy jednocześnie zachowanej symbolice swojej formacji. Posiada w swoim wyposażeniu szereg jednostek patrolowych do działań w morzu, a obecnie jest doinwestowywany i rozwijany. Poduszkowce to niejedyne, nowe nabytki, jakie wchodzą do tej formacji. W ubiegłym tygodniu, 12 października, odbyła się ceremonia chrztu i podniesienia bandery na patrolowcu SG-301 Gen. Józef Haller, który jest największą jednostką w wyposażeniu MOSG. Obecnie trwa zgrywanie załogi i sprawdzanie wyposażenia, nim będzie mogła wyruszyć pełnić zadania zgodnie z przeznaczeniem. Więcej o niej pisaliśmy w artykułach:

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej
SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.