• <

Wynik wyszukiwania - "lotniskowiec" - Wiadomości

Brytyjski lotniskowiec nie weźmie udziału w NATO-wskich manewrach z powodu awarii

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth nie weźmie udziału w NATO-wskich manewrach Steadfast Defender z powodu wykrytych przed jego wypłynięciem w morze problemów ze śrubą napędową; jednostkę zastąpi HMS Prince of Wales - poinformowała w niedzielę brytyjska marynarka.
04.02.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford pozostaje na Morzu Śródziemnym

Sekretarz obrony Lloyd Austin wydał rozkaz, by lotniskowiec USS "Gerald R. Ford" pozostał na Morzu Śródziemnym przez kilka kolejnych tygodni, aby utrzymać obecność dwóch lotniskowców w pobliżu Izraela w miarę trwania wojny z Hamasem, poinformowała w sobotę AP.
16.12.2023

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

Korea Płn. straszy USA. "Kim otrzymał zdjęcia Białego Domu i lotniskowców"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otrzymał „szczegółowe zdjęcia” Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców w bazie marynarki USA, wykonane przez wystrzelonego niedawno pierwszego satelitę szpiegowskiego jego kraju – podała we wtorek północnokoreańska agencja KCNA.
28.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

Turcja: Amerykanie twierdzą, że przesunęli lotniskowce do wschodniej części Morza Śródziemnego "w celu ewentualnej ewakuacji cywilów"

Amerykanie powiedzieli tureckim wojskowym, że celem skierowania dwóch lotniskowców do wschodniej części Morza Śródziemnego, które nastąpiło po ataku Hamasu na Izrael, była "ewentualna ewakuacja cywilów" - poinformował w czwartek urzędnik tureckiego resortu obrony.
19.10.2023

USA wysyłają drugi lotniskowiec na wschodnie Morze Śródziemne

Stany Zjednoczone skierują do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego swój drugi lotniskowiec aby powstrzymać Iran i Hezbollah przed atakiem na Izrael walczącym z terrorystycznym ugrupowaniem palestyńskim Hamas w Strefie Gazy - poinformowała telewizja ABC powołując się na amerykańskie źródła oficjalne.
15.10.2023

Brytyjski lotniskowiec z wizytą w szwedzkim Göteborgu

Do szwedzkiego portu wszedł HMS Queen Elizabeth, jeden z największych okrętów w wyposażeniu Royal Navy. Odbywa się to w ramach współpracy obronnej JEF (Joint Expeditionary Force), w którą jest zaangażowanych szereg państw w zakresie bezpieczeństwa Morza Północnego i dróg prowadzących na Bałtyk.
14.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

Amerykański lotniskowiec Ronald Regan zawinie do Pusan w obliczu napięć na Półwyspie Koreańskim

Lotniskowiec USS Ronald Reagan o napędzie atomowym w czwartek zawinie do południowokoreańskiej bazy morskiej w Pusan – poinformowało we wtorek ministerstwo obrony Seulu. Wizyta odbywa się w obliczu zwiększonego napięcia na Półwyspie Koreańskim i odczytywana jest jako pokaz siły.
10.10.2023

Port Aszkelon pod ostrzałem Hamasu. Ten jak i terminal naftowy zamknięte do odwołania. Trwa eskalacja konfliktu w Izraelu

Trwająca od soboty eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego spowodowała szereg zniszczeń w kluczowej infrastrukturze Izraela. Blisko 100 rakiet spadło na Aszkelon, gdzie mieści się morska infrastruktura, w tym i terminal naftowy. Z racji na położenie baz Hamasu w Strefie Gazy nad Morzem Śródziemnym istnieje możliwości na wykorzystanie sił morskich Izraela do działań obronnych, jak i ofensywnych.
10.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

Chińska marynarka wojenna poszukuje wykształconych pilotów na lotniskowce

Marynarka wojenna Chin ogłosiła nabór absolwentów szkół wyższych na stanowiska pilotów samolotów stacjonujących na lotniskowcach, podnosząc przy tym górną granicę wieku. To część dążenia do budowy „silnej armii” i „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” - napisano.
21.09.2023

Ważny moment dla Royal Navy. Test drona transportowego lądującego na lotniskowcu

Ta wydawałaby się prosta i krótka misja ma zrewolucjonizować lotnictwo morskie. Bezzałogowy pojazd latający W Aoutonomous Systems (WAS) przeleciał z półwyspu Lizard na pokład HMS Prince of Wales (R09) u wybrzeży Kornwalii, dostarczył zaopatrzenie, a następnie wrócił do bazy. Ma być to istotny krok a drodze do bezpiecznego użytkowania dronów wraz z odrzutowcami F-35 Lightning oraz śmigłowcami Merlin i Wildcat, które obecnie stanowią trzon lotnictwa morskiego.
10.09.2023

Flagowy okręt Royal Navy wyrusza celem objęcia przewodnictwa w międzynarodowym zespole morskim

HMS Queen Elizabeth wyruszył z Portsmouth, aby skierować się na północ i poprowadzić rozmieszczenie Lotniskowcowej Grupie Uderzeniowej (Carrier Strike Group) wraz ze okrętami z krajów partnerskich.
09.09.2023

Prywatna stocznia zajmie się rozbiórką atomowego lotniskowca USS Enterprise

USS Enterprise był pierwszym, amerykańskim lotniskowcem z napędem atomowym, wyznaczając nowy kierunek w budowie tego typu okrętów. Służył w latach 1961-2012. Po ponad dziesięciu latach zapadła decyzja, w jaki sposób bezpiecznie poddać utylizacji jego osiem reaktorów jądrowych.
06.09.2023

Koniec kłopotów "Księcia Walii"? HMS Prince of Wales wyrusza w morze po długotrwałym remoncie

Niemal rok w naprawie spędził najdroższy okręt w historii Royal Navy. Jak poinformowały służby prasowe brytyjskich sił morskich, lotniskowiec odzyskał sprawność po czasie spędzonym w naprawach i aktualnie jest w drodze do USA.
04.09.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Wizyta polskich dowódców na lotniskowcu USS Gerald R. Ford

Na zaproszenie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78). Wizyta odbyła się 17 lipca br. na Morzu Adriatyckim w ramach „Dnia Dostojnych Gości”, w trakcie której uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć zdolności operacyjne tego okrętu podczas misji na Morzu Śródziemnym.
20.07.2023

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow ma powrócić do służby pod koniec 2024 roku

Jedyny rosyjski lotniskowiec, który jest bardziej bolączką niźli podporą Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, ma zapowiedziany termin powrotu do regularnej służby. Do 2024 roku ma zostać wzmocniony i w końcu zacząć wykonywać zadania statutowe.
06.07.2023

US Navy zatwierdza 400 mln dolarów i dodatkowy rok na ukończenie USS Kennedy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i Huntington Ingalls Industries potwierdziły plany przesunięcia daty dostawy drugiego lotniskowca klasy USS John F. Kennedy o ponad rok i zwiększenie podstawowego budżetu o prawie 400 milionów dolarów. Decyzja ta nawiązuje do długich opóźnień i powtarzających się podwyżek kosztów budowy pierwszego w swojej klasie USS Gerald Ford.
28.06.2023

Amerykański lotniskowiec z rzadką wizytą w Wietnamie

Lotniskowiec USS Ronald Reagan wpłynął do portu Da Nang w środkowym Wietnamie w niedzielę - informuje w poniedziałek agencja AP. Ta rzadka wizyta zbiega się w czasie z rosnącą rywalizacją USA i Chin o wpływy w Azji Południowo-Wschodniej i wizytą premiera Wietnamu w Pekinie.
26.06.2023

Do portu w Splicie zawinął największy na świecie lotniskowiec - USS Gerald R. Ford

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął w poniedziałek największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford - poinformowała telewizja HRT.
26.06.2023

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła przez Cieśninę Tajwańską

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej, cytowane przez Reutersa. Dodało, że był to lotniskowiec Shandong.
21.06.2023

Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w sobotę przez Cieśninę Tajwańską w asyście dwóch innych okrętów wojennych – oświadczyło tajwańskie ministerstwo obrony.
27.05.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

USS Gerald R. Ford - największy na świecie lotniskowiec wkrótce wejdzie do Oslo

Największy na świecie okręt wojenny - amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, odbywa swój dziewiczy rejs. Obecnie znajduje się na Morzu Północnym, w najbliższych dniach wpłynie do portu w Oslo - poinformował norweski resort obrony.
23.05.2023

US Navy zmienia przepisy w sprawie służby marynarzy na remontowanych okrętach

Seria czterech samobójstw członków załogi lotniskowca USS George Washington wywołała istną burzę w USA i stała się przedmiotem wojskowego śledztwa. Po zakończeniu dochodzenia służby przekazały, że należy zmienić zasady służby marynarzy na okrętach znajdujących się w dłuższych remontach i pobytach w stoczni.
22.05.2023

Lotniskowiec Shandong wrócił do portu po wielomiesięcznej demonstracji siły

Lotniskowiec Shandong zakończył dotychczas najdalszy rejs na wodach zachodniego Pacyfiku i Morza Południowochińskiego, zawijając niedawno do portu macierzystego na wyspie Hainan – podało we środę chińskie wojsko.
10.05.2023

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow ma zostać przezbrojony

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej (Военно-Морской Флот Российской Федерации) bierze się za modernizację uzbrojenia swojego jedynego lotniskowca. Cieszący się złą sławą z racji na częste wypadki i potrzebne naprawy ma zostać wzmocniony i stanowić w końcu realną podporę morskich sił Rosji.
24.04.2023

Zmierzch pewnej epoki? Amerykanie zezłomują atomowy lotniskowiec

To będzie drogie, wyjątkowo wielkie i zarazem smutne przedsięwzięcie. Amerykańskie służby przygotowuje się do wycofania USS Nimitz (CVN-68), jednego z pierwszych superlotniskowców o napędzie atomowym. Przez dekady należał do trzonu sił uderzeniowych US Navy.
21.04.2023

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.
10.04.2023

Turcja przekazuje marynarce wojennej pierwszy lotniskowiec; na wyposażeniu drony Bayraktar

W obecności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek do użytku oddany zostanie pierwszy lotniskowiec tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu - poinformował dziennik "Hurriyet".
10.04.2023

Chiński lotniskowiec w pobliżu Tajwanu przed spotkaniem prezydent Caj w USA

Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca wpłynęła na wody na południowy wschód od Tajwanu – podał w środę tajwański resort obrony przed planowanym na ten dzień spotkaniem prezydent Tajwanu Caj Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Kalifornii.
05.04.2023

Francja: Minister Sił Zbrojnych zapowiedział budowę nowego lotniskowca atomowego

Minister Sił Zbrojnych Francji Sebastien Lecornu zapowiedział w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien” w niedzielę budowę nowego francuskiego lotniskowca atomowego na przełomie 2025 i 2026 r. W tym celu już zaplanowano na 2024 rok 5 mld euro, poinformował minister, mówiąc o planach ustawy dotyczącej wydatków na zbrojenia w latach 2024-30, które wyniosą 413 mld euro. Projekt ustawy zostanie przedstawiony Radzie Ministrów we wtorek.
03.04.2023

Wspólne ćwiczenia Korei Południowej i USA z udziałem amerykańskiego lotniskowca

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Nimitz uczestniczyła w poniedziałek we wspólnych manewrach armii USA i Korei Południowej w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Wcześniej w akcie protestu Korea Północna odpaliła dwa pociski balistyczne.
27.03.2023

Tom Cruise na pokładzie lotniskowca na Adriatyku. Będzie nowy film?

Włoska prasa podaje, że znany, hollywoodzki aktor pojawił się w porcie w Bari, pod koniec lutego. Według spekulacji miał udać się na lotniskowiec USS George H. W. Bush, prawdopodobnie w związku z najnowszym filmem z cyklu Mission: Impossible.
08.03.2023

Amerykańskie i izraelskie okręty wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym

W ramach utrzymywania wieloletniej współpracy marynarki wojenne obu krajów poprzez wspólne manewry prezentowały także gotowość do wzajemnego wsparcia oraz znaczenie politycznych relacji.
13.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.
24.01.2023

Rosjanie chcą podnieść z dna olbrzymi zatopiony dok

Rosnieft planuje podnieść z dna i przywrócić do użytkowania dok pływający, który zatonął w 2018 podczas naprawy lotniskowca.
22.01.2023

Iran buduje lotniskowiec dla dronów

Iran najprawdopodobniej kończy prace nad swoim pierwszym lotniskowcem, a w zasadzie dronowcem – okręt ma być platformą dla latających bezzałogowców.
09.01.2023

Naprawa HMS Prince of Wales potrwa do wiosny. Perypetii lotniskowca ciąg dalszy

Lotniskowiec Royal Nav HMS Prince of Wales będzie wyłączony ze służby w sumie przez około pół roku w związku z naprawami jego systemu napędowego, po czym przejdzie przegląd.
03.01.2023

Chiński lotniskowiec zbliżył się do terytorium USA

Chiński lotniskowiec Liaoning po raz pierwszy zbliżył się do należącego do USA terytorium Guam na Pacyfiku, gdzie mieszczą się amerykańskie bazy wojskowe; to ostrzeżenie dla Waszyngtonu w sprawie Tajwanu – podał propagandowy chiński dziennik „Global Times”.
30.12.2022

Rosyjski lotniskowiec znów w ogniu

Rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow to chyba najbardziej pechowy okręt świata. Wschodnie media donoszą, że na jednostce stacjonującej w stoczni w Murmańsku wybuchł pożar.
22.12.2022

Europa otoczona parasolem ochronnym lotniskowców

Pentagon ogłosił, że przez najbliższe dni aż pięć lotniskowców należących do państw NATO będzie w najbliższych dniach operować jednocześnie wokół Starego Kontynentu.
22.11.2022

Japonia. Ministerstwo obrony: prowadzimy z USA wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Japonia i USA prowadzą wspólne manewry wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wodach w pobliżu japońskich wysp w reakcji na ciągłe próby rakietowe Korei Północnej – ogłosiło w sobotę japońskie ministerstwo obrony.
08.10.2022

Na manewry wyruszył amerykański lotniskowiec najnowszej generacji

Marynarka wojenna USA wysłała we wtorek na manewry swój pierwszy lotniskowiec nowej generacji, USS Gerald Ford. To okręt o wyporności 100 tysięcy ton, napędzie atomowym, naszpikowany nowymi technologiami i zaprojektowany tak, aby mieć na wyposażeniu broń, która jest wciąż w fazie rozwoju.
04.10.2022

Indie zbudowały kolejny lotniskowiec

Indyjska marynarka wojenna wzbogaciła się o drugi lotniskowiec wybudowany w kraju. Jest to jednocześnie największy okręt, jaki kiedykolwiek powstał w Indiach.
05.09.2022

Amerykanie wydobyli myśliwiec, który spadł z lotniskowca

Amerykanie wydobyli wrak samolotu F/A-18 Hornet, który w zeszłym miesiącu spadł za burtę lotniskowca USS Harry S. Truman na Morzu Śródziemnym.
09.08.2022

Lotniskowiec z azbestem. Turcy boją się rozbiórki

Sao Paulo, 60-letni lotniskowiec brazylijskiej marynarki wojennej, ma trafić do rozbiórki. Prac podjąć się ma turecka stocznia rozbiórkowa Aliaga Ship Recycling Facility, ale obawy budzą doniesienia o dużych ilościach azbestu na jednostce.
08.08.2022

Chiński projekt statku atomowego nagrodzony

Projekt statku o napędzie atomowym, przedstawiony przez konsorcjum pięciu chińskich firm, został wyróżniony nagrodą China Patent Award.
05.08.2022

Hiszpania. Na Baleary dotarł amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman z 6000 żołnierzy

Amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman z 6000 żołnierzami i 90 samolotami bojowymi na pokładzie przybył do portu w Palma de Mallorca, podał w poniedziałek hiszpański dziennik “El Espanol”. Wśród wojskowych są zarówno marynarze, jak i piloci myśliwców.
19.07.2022

Morze Śródziemne. Z amerykańskiego lotniskowca spadł samolot

W zeszłym tygodniu z pokładu lotniskowca amerykańskiej marynarki wojennej USS Harry S. Truman, operującego na Morzu Śródziemnym, w wyniku załamania się pogody spadł samolot F/A-18 Super Hornet.
11.07.2022

Media: zwodowano trzeci lotniskowiec chińskiej armii, Fujian

W stoczni Jiangnan w Szanghaju uroczyście zwodowano w piątek lotniskowiec Fujian, trzeci tego rodzaju okręt w marynarce chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) i pierwszy w całości opracowany i zbudowany w Chinach – podały państwowe chińskie media.
17.06.2022

Rosyjskie media państwowe: Jedyny rosyjski lotniskowiec ma kolejne opóźnienie w remoncie

Jedyny lotniskowiec Rosji,"Admirał Kuzniecow", ma kolejne opóźnienie w remoncie i powróci do służby najwcześniej w 2024 roku - poinformowała centralna agencja prasowa Federacji Rosyjskiej TASS, powołując się na źródła wojskowe.
08.06.2022

Babcock nagrodzony 10-letnim kontraktem na obsługę dokowania lotniskowców typu HMS Queen Elizabeth

Babcock International, międzynarodowa firma z branży obronnej i bezpieczeństwa, została nagrodzona 10-letnim kontraktem na obsługę suchego doku dla lotniskowców typu Queen Elizabeth (QEC) Królewskiej Marynarki Wojennej.
18.05.2022

Amerykańska marynarka wojenna poszukuje myśliwca, który wpadł do Morza Południowochińskiego

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do odzyskania myśliwca F-35C, który wpadł do Morza Południowochińskiego; do wypadku doszło, gdy pilot próbował wylądować na lotniskowcu USS Carl Vinson - podaje w środę Al-Dżazira.
26.01.2022

Sześć lat opóźnień i rekord kosztów. Nowy amerykański lotniskowiec w końcu gotowy

Z opóźnieniem sześciu lat i dokładnie cztery i pół roku po dostawie, nowy amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford jest w końcu gotowy do służby.
03.01.2022

Katastrofa brytyjskiego myśliwca na Morzu Śródziemnym; pilot bezpieczny

Pilot brytyjskiego myśliwca F-35 musiał katapultować się podczas rutynowych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
17.11.2021

Nowy chiński lotniskowiec bliski ukończenia

Nowa analiza pokazuje, że Chiny dzieli od trzech do sześciu miesięcy od uruchomienia trzeciego i najnowocześniejszego lotniskowca, co byłoby kamieniem milowym w wysiłkach prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do pokazu siły na morzu.
12.11.2021

Indie. Pierwszy lotniskowiec zbudowany w tym kraju przechodzi próby morskie [WIDEO]

Pierwszy hinduski lotniskowiec zbudowany w Indiach, Vikrant, wyruszył w drugą rundę prób morskich. Ponad 20 lat od rozpoczęcia planowania i po licznych opóźnieniach w budowie, oczekuje się, że lotniskowiec zostanie oddany do użytku w 2022 roku, prawdopodobnie skoordynowany z rządowymi planami uczczenia 75-lecia niepodległości Indii w 2022 roku.
09.11.2021

Na chińskim poligonie stanęły makiety amerykańskich okrętów

Chińskie wojsko postawiło makiety amerykańskiego lotniskowca i innych okrętów na poligonie na pustyni Takla Makan w regionie Sinciang, być może jako cele do testów rakiet balistycznych – podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na zdjęcia satelitarne.
08.11.2021

USA. Katastrofa śmigłowca, pięciu marynarzy uznanych za zmarłych

Marynarka wojenna USA uznała w sobotę pięciu marynarzy zaginionych po wtorkowej katastrofie śmigłowca za zmarłych. Wypadek miał miejsce na Pacyfiku w pobliżu San Diego.
04.09.2021

USA. Po raz pierwszy kobieta dowódcą lotniskowca

Kapitan Amy Bauernschmidt została wybrana dowódcą amerykańskiego lotniskowca o napędzie atomowym jako pierwsza kobieta w historii. Nie wiadomo jeszcze, który z 11 lotniskowców obejmie.
25.08.2021

W. Brytania: Ok. 100 przypadków koronawirusa na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth

Około 100 przypadków koronawirusa wykryto na nowym brytyjskim lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, który odbywa właśnie swoją pierwszą misję morską - poinformowała Royal Navy w środę. Zapewnia, że ognisko zostało opanowane, a misja będzie kontynuowana.
14.07.2021

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford przeszedł "próbę szokową" na Oceanie Atlantyckim [WIDEO]

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych opublikowała na Twitterze nagranie, pokazujące jeden z testów, które przeszedł jej najnowszy lotniskowiec o napędzie atomowym USS Gerald R. Ford. Była to "próba szokowa", tj. kontrolowane zdetonowanie w pobliżu okrętu bomby głębinowej o masie 18 143 kg (40 tys. funtów).
22.06.2021

Grupa uderzeniowa lotniskowca USA na spornym Morzu Południowochińskim

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wpłynęła na Morze Południowochińskie w ramach rutynowej misji – ogłosiła we wtorek marynarka wojenna USA. Chiny spierają się o obszary tego morza z innymi państwami regionu.
15.06.2021

W. Brytania: Królowa wizytowała nowy lotniskowiec przed jego pierwszą misją

Brytyjska królowa Elżbieta II złożyła w sobotę krótką wizytę na nowym lotniskowcu Royal Navy – HMS Queen Elizabeth, tuż przed rozpoczęciem jego pierwszej misji na morzu.
24.05.2021

Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w niedzielę chiński lotniskowiec Shandong, któremu towarzyszyły chroniące go inne okręty - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Był to już drugi rejs Shandonga u wybrzeży Tajwanu od czasu wejścia okrętu do służby w 2019 roku.
21.12.2020

Do 2038 r. Francja będzie mieć nowy atomowy lotniskowiec

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj budowę nowego lotniskowca o napędzie jądrowym. Planowana jednostka ma być półtora razy dłuższa od pływającego już pod francuską banderą okrętu Charles de Gaulle. Lotniskowiec ma wejść do służby w 2038 r.
09.12.2020

Korea Płd. zbuduje swój pierwszy lotniskowiec

Korea Południowa planuje budowę pierwszego lotniskowca. Na dzisiaj zaplanowano pierwsze spotkanie urzędników i inżynierów, mających opracować technologie potrzebne do wykonania takiego okrętu przed 2033 r. – poinformowała wojskowa agencja zaopatrzenia.
27.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.