• <

Wynik wyszukiwania - "kryzys " - Wiadomości

Koalicja powstrzymuje ataki Huti na żeglugę i wzmacnia swoje szeregi. Dołączają do niej nowe okręty

Żegluga na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej pozostaje wciąż zagrożona atakami jemeńskich bojowników Huti. Mimo to zdecydowana większość prób uderzeń na statki i okręty kończy się niepowodzeniem, dzięki czemu transport morski w regionie jest bezpieczniejszy.
16.05.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym tematem 108. sesji IMO w Londynie

W dniach 15-24 maja 2024 roku Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (Maritime Safety Committee, MSC) zbierze się osobiście na 108. sesji w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Wśród głównych tematów poruszonych podczas wydarzenia będzie rozwiązanie trwającego od listopada 2023 roku problemu kryzysu żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
15.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Huti zapowiadają nasilenie ataków na statki

Abdul Malik al-Houthi, przywódca jemeńskich bojowników Huti zapowiedział 10 maja, że ugrupowanie w najbliższym czasie ma nasilić ataki na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Celem mają być wszystkie statki należące do państw i firm związanych z transportem towarowym w Izraelu, niezależnie od ich przeznaczenia.
10.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Kolejne drony Huti zostały zestrzelone przez okręty

W rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej 6 maja doszło do kolejnych ataków na międzynarodową żeglugę. Bojownicy Huti od dwóch tygodni intensyfikują swoje działania, zagrażając statkom poruszającym się na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Przeciwko nim aktywnie działa międzynarodowa koalicja, której trzonem są siły morskie.
07.05.2024

Maersk prognozuje EBITDA do 6 mld USD w 2024 r. i wysoki CAPEX do 2025 r.

Wyniki Maerska za pierwszy kwartał są zgodne z oczekiwaniami w obliczu trwających zakłóceń na Morzu Czerwonym — informuje zarząd duńskiego armatora z białą gwiazdą. Grupa żeglugowa Maersk (MAERSKb.CO) podniosła swoje prognozy zysków za cały rok po opublikowaniu na początku maja informacji o zyskach za pierwszy kwartał. Wyższe zyski armator i operator logistyczny ma zamiar uzyskać, wykorzystując duży popyt na przewozy kontenerowe oraz wyższe stawki frachtowe w związku z wydłużonymi rejsami statków wokół Afryki.
06.05.2024

Huti atakują z użyciem bezzałogowych pojazdów nawodnych

Amerykańskie siły zbrojne kolejny raz zlikwidowały bezzałogowy pojazd nawodny (Unmanned surface vehicle, USV) na obszarach Jemenu, kontrolowanych przez wspieranych przez Iran bojowników Huti.
01.05.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zakończy się w tym roku? Tak twierdzi prezes Hapag-Lloyd

Rolf Habben Jansen, prezes zarządu Hapag-Lloyd, jednej z największych firm w branży morskiej, twierdzi że wywołany przez jemeńskich bojowników największy od dekad kryzys w żegludze zostanie przezwyciężony do 2024 roku.
30.04.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Pierwszy od dłuższego czasu statek został uszkodzony w wyniku ataku Huti

Na Morzu Czerwonym doszło do kolejnego ataku na międzynarodową żeglugę. Jemeńscy bojownicy Huti trzykrotnie wystrzelili rakiety w statki. Jeden z nich, MV Andromeda Star, zgłosił niewielkie uszkodzenia, niemniej kontynuuje podróż. To pierwszy od marca udany atak na jednostkę nawodną, poruszającą się na trasie prowadzącej m.in. przez Kanał Sueski.
27.04.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Huti wrócili do ataków na żeglugę. Siły USA ponownie zneutralizowały pociski i drony bojowników

Z obszaru zachodniego Jemenu, kontrolowanego przez bojowników Huti od 2014 roku, ponownie doszło do ataków na stali i okręty obecne w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. To kolejna seria ataków na przestrzeni kilku dni, która następuje po dłuższej przerwie w aktywności rebeliantów wspieranych przez Iran, działających od listopada przeciwko międzynarodowej żegludze.
26.04.2024

Siły USA udaremniły atak rakietowy Huti na statek handlowy w Zatoce Adeńskiej

Jak poinformowało Centralne dowództwo Armii USA (Centcom) 24 kwietnia o godzinie 11:51 (czasu sanajskiego) okręt należący do międzynarodowej koalicji pomyślnie zestrzelił jeden przeciwokrętowy pocisk balistyczny (ASBM) wystrzelony z obszaru zachodniego Jemenu, kontrolowanego przez bojowników Huti, wspieranych przez Iran. To pierwszy od dłuższego czasu atak w tym regionie.
25.04.2024

Przerażające odkrycie rybaków w Brazylii. W łodzi znaleźli dwadzieścia ciał w rozkładzie [wideo]

Brazylijscy rybacy znaleźli u wybrzeży gminy Braganca w północnym stanie Para łódź, w której znajdowało się "co najmniej 20" ciał w zaawansowanym rozkładzie. Śledczy podejrzewają, że pasażerowie zginęli na morzu z głodu i pragnienia.
16.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

USA są gotowe cofnąć bojownikom Huti statusu terrorystów, jeśli zaprzestaną ataków na żeglugę

Władze amerykańskie przekazały, że Biały Dom może zdecydować się na zmianę postrzegania jemeńskich bojowników Huti, jeśli zdecydują się zakończyć agresywne działania w stosunku do statków i okrętów na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
03.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

12 Palestyńczyków utonęło, próbując dostać się do zrzutu pomocy humanitarnej

Co najmniej 12 Palestyńczyków utopiło się w poniedziałek w pobliżu miejscowości Beit Lahia u brzegu Strefy Gazy, próbując dotrzeć do zrzutu pomocy humanitarnej, który spadł do morza - poinformowała we wtorek CNN.
26.03.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i wojna celna USA – Chiny korygują frachty i połączenia liniowe. Meksyk beneficjentem

Uśredniony Drewry’s World Container Index zmalał w ubiegłym tygodniu o 5% do 3010 dolarów za kontener 40-stopowy, ale ciągle jest wysoki w porównaniu do ub.r. Obecnie jest on wyższy o 71% w porównaniu z trzecim tygodniem marca ubiegłego roku. Frachty na połączeniach z Szanghaju do Nowego Jorku wynoszą 5376 USD za FEU. Do portów Meksyku skokowo wzrosły dostawy kontenerów z Chin, przy takich samych frachtach jak do wschodniego wybrzeża USA.
25.03.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Brakuje elektryków. To problem dla offshore

Eksperci nie mają wątpliwości – to elektryków w Polsce obecnie brakuje najbardziej. Szacuje się, że już teraz w Polsce mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tysięcy osób, a zapotrzebowanie rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości inwestycji z zakresu offshore w Polsce.
19.03.2024

Huti grożą, że posiadają pociski hipersoniczne i będą atakować statki na Oceanie Indyjskim

Jemeńscy bojownicy grożą, że będą atakować statki nie tylko na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Przywódca ugrupowania, Abdul Malik al-Houthi zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu, że operacje skierowane przeciwko statkom będą się eskalować, aby utrudnić nawet trasę morską prowadzącą do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.
15.03.2024

W piątek do Strefy Gazy dotarł pierwszy transport pomocy humanitarnej drogą morską

Do wybrzeża Strefy Gazy dotarł w piątek pierwszy pilotażowy transport pomocy humanitarnej drogą morską, realizowany z Cypru. W godzinach porannych zacumował tam statek holujący barkę wypełnioną żywnością - powiadomiła agencja Reutera, która powołała się na relacje świadków.
15.03.2024

BBC: ponad tysiąc żołnierzy USA zaangażowanych w budowę pomostu żywnościowego dla Gazy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln. posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
13.03.2024

Poszkodowani po ataku Huti członkowie załogi True Confidence powracają do domów

Członkowie załogi masowca, wśród których są głównie obywatele Filipin. powrócili do swoich rodzin. Statek True Confidence był drugim, który został zniszczony przez Huti i pierwszym, na którym w wyniku ataku byli zabici i ranni.
13.03.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Siły USA strąciły jednego dnia kilkanaście dronów Huti

Wciąż jest niespokojnie na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Obecni w Jemenie bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na żeglugę w regionie. Tym razem obyło się jednak bez zniszczeń i ofiar.
09.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Pierwszy atak Huti na statek zakończony skutkiem śmiertelnym

Na akwenie Zatoki Adeńskiej doszło do ataku rakietowego, którego celem był amerykański masowiec MV True Confidence. Są ranni i zabici. To pierwszy raz, gdy bojownikom Huti udało się skrzywdzić członków załogi statku.
06.03.2024

Huti obwiniają państwa zachodnie za uszkodzenia kabli podmorskich na Morzu Czerwonym

Jemeńscy bojownicy wspierani przez Iran wysunęli zaskakujące oskarżenia wobec międzynarodowych sił koalicji zajmującej się ochroną żeglugi. Zdaniem rebeliantów ostatnie uszkodzenia podwodnych kabli to celowe działanie państw zachodnich.
04.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi
28.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

Konsekwencje ataków Huti na międzynarodową żeglugę. Jak radzi sobie z tym terminal kontenerowy Baltic Hub?

Trwające od października ataki jemeńskich bojowników Huti na statki i okręty poruszające się po Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doprowadziły do ogromnych zawirowań w transporcie morskim. W wyniku tego wiele firm, w tym należące do czołówki branży transportowej, zrezygnowały z tras prowadzących przez Kanał Sueski, co wydłużyło trasy ich statków i pozmieniało grafiki w portach. Dowiedzieliśmy się, jak radzi sobie z tym gdański terminal kontenerowy Baltic Hub.
27.02.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

Rusza ćwiczenie Dragon-24, polski element manewrów NATO Steadfast Defender-24

Rozpoczyna się polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24, będące częścią wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy; to test zdolności polskiego wojska do reakcji na kryzys zbrojny - przekazało w poniedziałek Dowództwo Generalne RSZ.
26.02.2024

Gwarancje ubezpieczeniowe – możliwości i wyzwania

Gwarancje ubezpieczeniowe funkcjonują na polskim rynku od lat 90. i dziś są jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia realizowanych umów, nie tylko w branży budowlanej, która naturalnie kojarzona jest z gwarancjami zapłaty wadium, należytego wykonania umowy, usunięcia wad i usterek czy też zwrotu zaliczki, ale także w przemyśle morskim, zbrojeniowym, branży offshore czy też dynamicznie rozwijającym się sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).
21.02.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiada ruchy wojsk w związku z "Steadfast Defender"

Od poniedziałku 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami "Steadfast Defender-24" i ich polską częścią "Dragon-24". Na europejskie poligony wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy, którzy będą działać na lądzie, w morzu i w powietrzu. W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
08.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Świat szuka alternatyw w obliczu zagrożenia ze strony Huti. Rozwiązaniem trasy lądowe przez Arabię Saudyjską?

W obliczu zagrożenia ze strony jemeńskich bojowników na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej firmy oferujące usługi transportowe, obawiające się o bezpieczeństwo załóg oraz ładunku, szukają sposobów na bezpieczniejszy transport. Izraelska firma zajmująca się transportem morskim chce skorzystać z tras lądowych, aby ominąć zagrożenie.
05.02.2024

Daniel Obajtek został odwołany z Zarządu ORLEN S.A.

Rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać Daniela Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego 2024 roku - poinformował w czwartek Orlen.
01.02.2024

Gospodarka w Polsce odczuje kryzys na Morzu Czerwonym. Opóźnienia i wzrosty cen to największe zagrożenie

Od kilku tygodni trwają ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki towarowe i kontenerowce przepływające przez Morze Czerwone, będące – wraz z Kanałem Sueskim – główną drogą morską łączącą Europę z Bliskim Wschodem i Azją. Jak mówią eksperci rynku TSL obecna sytuacja staje się uciążliwa dla logistyki na całym świecie, a kryzys na Morzu Czerwonym oznacza blokadę swobodnego przepływu transportu, co musi odbić się na światowym handlu.
31.01.2024

Ataki Huti na Morzu Czerwonym stwarzają okazję dla tureckich fabryk i eksporterów

Niedawne ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki na Morzu Czerwonym już wpłynęły na światową wymianę handlową, stwarzając równocześnie szansę dla tureckich producentów - napisał w środę turecki dziennik "Hurriyet".
24.01.2024

"Steadfast Defender 24" największym pokazem siły NATO od czasu Zimnej Wojny

Początek 2024 roku wiąże się z rozpoczęciem przez NATO serii ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem "Steadfast Defender 24" (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, na lądzie, morzu i w powietrzu, weźmie udział 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw sojuszu oraz Szwecji. Zostanie sprawdzona zdolność jego sił do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
23.01.2024

Kryzys na pokładzie MV DEBI. Próba samobójcza na tle skandalu z kokainą

W porcie Paradip w Indiach rozgrywa się dramat związany z masowcem MV DEBI, który od ponad miesiąca jest zatrzymywany przez władze pod zarzutem przemytu kokainy. Sytuacja eskalowała w ubiegłą niedzielę, 14 stycznia, gdy jeden z członków załogi podjął próbę samobójczą.
18.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Gospodarka oceaniczna to biznes 3 miliardów ludzi warty do 6 bilionów dolarów

Gospodarka oceaniczna jest warta od 3 do 6 bilionów dolarów i oferuje krajom rozwijającym się ogromne możliwości budowania odporności. Biznes związany z wykorzystaniem oceanów zapewnia źródła utrzymania około 3 miliardów ludzi – informuje UNCTAD w najnowszym raporcie „Trade and Environment Review 2023”. UNCTAD postuluje kurs na wodorosty i substytuty tworzyw sztucznych.
13.01.2024

Sunak: nie można było pozwolić, by ataki Huti trwały nadal

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak potwierdził w nocy z czwartku na piątek, że siły powietrzne tego kraju biorą udział - wraz z amerykańskimi - w atakach na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie. Wyjaśnił, że nie można pozwolić, by destabilizujące ataki Huti trwały dalej.
12.01.2024

Susza na Kanale Panamskim wyzwaniem dla żeglugi. Maersk będzie wysyłać część kontenerów lądem

Duński gigant żeglugowy Maersk wdraża alternatywne rozwiązanie w związku z problemem przemieszczania statków przez Kanał Panamski. Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała, że jego władze zmniejszają dzienną ilość przepuszczanych jednostek morskich. Aby ograniczyć straty w związku z wydłużeniem transportu oraz tym samym łańcucha dostaw, firma chce korzystać z tras lądowych.
11.01.2024

W 2024 ze stoczni wypłynie więcej niż 1 nowy kontenerowiec dziennie

W 2023 roku stocznie wyprodukowały 350 nowych kontenerowców – średnio niemal jeden na dzień. 2024 rok przebije ten wynik znacznie.
10.01.2024

Groźba eskalacji konfliktu? Kim Dzong Un polecił armii przygotować Koreę Północną do ewentualnej wojny

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ponownie zagroził atakiem nuklearnym na Seul i zlecił przyśpieszenie przygotowań wojskowych do „wojny”, która „może zostać wywołana w każdej chwili” na Półwyspie Koreańskim – podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.
31.12.2023

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
27.12.2023

Rośnie problem nielegalnej imigracji przez Wyspy Kanaryjskie

Prawie 300 nielegalnych imigrantów, wśród których znajdowali się nieletni, dotarło łodziami na Wyspy Kanaryjskie w ciągu 12 godzin; ostatnia łódź dopłynęła do portu na wyspie Gran Canaria w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformował Czerwony Krzyż. Imigrantów z kilku łodzi uratowały na morzu służby ratownicze.
26.12.2023

"Economist": USA i sojusznicy muszą rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem ruch Huti

USA i sojusznicy muszą zdecydowanie rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem jemeński ruch Huti. Ameryka musi być gotowa zaatakować Huti, by nie dopuścić do zablokowania jednego z najważniejszych szlaków handlowych - rekomenduje "Economist".
20.12.2023

Coraz więcej kobiet pracuje w offshore. Startują studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchomił rekrutację na studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Zajęcia rozpoczynają się 9 marca 2024 r.
19.12.2023

Stan Nowy Jork uruchamia czwarty przetarg na morską energetykę wiatrową

Urząd ds. Badań i Rozwoju Energii stanu Nowy Jork [dalej: Nyserda] uruchomił czwarty przetarg na morską energetykę wiatrową. Przetarg jest w istocie następstwem odrzucenia przez państwo petycji w sprawie obniżek cen, w wyniku czego inwestycje mające wytwarzać ponad 13 gigawatów znalazły się w zawieszeniu. Ostateczny termin na składanie ewentualnych oferty mija 25 stycznia 2024 roku, natomiast ogłoszenie wyników ma nastąpić w lutym 2024 roku.
18.12.2023

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.
08.12.2023

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy tego sukcesu.
05.12.2023

Setki migrantów ewakuowano z obozów wokół Calais i Dunkierki. Kryzys trwa

Policja ewakuowała w czwartek setki migrantów, pochodzących głównie z Sudanu i Erytrei, z obszarów mieszkalnych wokół Calais i Dunkierki, gdzie obozowali w okropnych warunkach z nadzieją dotarcia do Wielkiej Brytanii.
30.11.2023

Trwa szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy potępiają działania Rosji zakłócającej transport żywności

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia – czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
26.11.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Japonia. Ćwiczenia piechoty morskiej na wyspie uznawanej za potencjalny cel ataku Chin

Japońscy marines przeprowadzili w niedzielę ćwiczenia desantu na wyspie Tokunoshima, w ramach których symulowali wyparcie najeźdźców z tego terytorium, uznawanego przez rząd w Tokio za potencjalny cel ataku Chin – przekazała agencja Reutera.
20.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Analityk OSW: kryzys wokół Tajwanu będzie miał ogromne konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski; zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie – ocenia w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. „Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw”.
17.11.2023

Kolejne problemy Ørsted. Firma tnie koszty i wycofuje się z projektów w Norwegii

Ørsted A/S wycofał się z konsorcjum rozwijającego projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Norwegii. Powodem „priorytetyzacja inwestycji” wynikająca z problemów finansowych.
14.11.2023

Zielone miasta nie mogą żyć na gazie. Dotyczy to również miast nadmorskich

Miasta muszą odejść od gazu kopalnego, powszechnie nazywanego gazem ziemnym – nawołuje C40 Cities Climate Leadership Group w najnowszym raporcie.
11.11.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

Raport BGK: długie trasy importu, krótsze eksportu

Od 2020 roku państwa zachodnie importują towary z coraz bardziej odległych regionów, wysyłają jednak towary coraz bliżej - wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego "Jak daleko wędrują towary? Zjawisko deglobalizacji handlowej w XXI wieku".
04.11.2023

Hiszpania. Konflikty z mieszkańcami w związku z relokowaniem przez rząd nielegalnych imigrantów z Wysp Kanaryjskich na kontynent

Burmistrz Sobrado koło A Coruna w hiszpańskiej Galicji Lisardo Santos odmówił przyjęcia 40 nielegalnych imigrantów, którzy decyzją ministerstwa ds. integracji społecznej i migracji w Madrycie mieli zostać ulokowani w br. tygodniu w kompleksie klasztornym miasteczka liczącego ok. 1800 mieszkańców.
31.10.2023

Ekspert: chińskie okręty na Bliskim Wschodzie miały potwierdzić mocarstwowy status ChRL

W czasie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w regionie Bliskiego Wschodu przebywało sześć okrętów marynarki wojennej Chin. Miały zaznaczyć obecność ChRL i potwierdzić jej supermocarstwowy status, zwłaszcza w oczach samych Chińczyków – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
31.10.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 1

Trwający od 7 października br. konflikt w Izraelu, będący efektem ataku sił palestyńskiego Hamasu ze Strefy Gazy, to efekt tlących się od lat napięć między dwoma narodami, skłóconymi na niwie politycznej, społecznej, kulturowej i religijnej. W efekcie rozpoczęła się regularna wojna, w trakcie której cierpi ludność cywilna po obu stronach, a walki toczą się w każdej domenie. Pierwszy raz od dawna na taką skalę zaangażowano tam siły morskie. Warto poznać, jakim potencjałem na morzu dysponuje Izrael.
26.10.2023

EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął dziś oficjalną rekomendację dla wdrożenia w UE kompleksowej strategii wodnej zwanej Niebieskim Ładem/EU Blue Deal. Wezwał też wszystkie instytucje europejskie do uznania kwestii wodnych za priorytet w nowej kadencji 2024 - 2029.
26.10.2023

Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie

W atakach Hamasu zginęło 31 Francuzów, 9 osób pozostaje zaginionych lub są zakładnikami Hamasu – ogłosił w środę prezydent Emmanuel Macron na konferencji z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sissim. Prezydent Francji poinformował, że Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie.
25.10.2023

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

Z powodu ocieplenia temperatury wody w Morzu Beringa padło 10 miliardów krabów

Wzrost temperatury wody w Morzu Beringa spowodował śmierć około dziesięciu miliardów krabów - 90 procent populacji krabów w tym regionie; ich populacja nigdy nie odzyska dawnej liczebności - poinformowało czasopismo naukowe "Science".
21.10.2023

Dlaczego konkurencyjność polskich firm jest tak ważna dla polskiego local contentu? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O polskim local contencie w offshore wind rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
20.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

Szef MSZ Ukrainy: wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce

Historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską; wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce - ocenił w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
28.09.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

Napływ przybyszy na Lampedusę i kryzys migracyjny głównym tematem rozmów francusko-włoskich na najwyższym szczeblu

Zarządzanie zjawiskiem migracji i potrzeba jego europejskiego rozwiązania to tematy rozmów premier Włoch Giorgii Meloni z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem we wtorek Rzymie, poinformowały strona włoska i francuska. Do ich spotkania doszło po uroczystościach pogrzebowych byłego włoskiego prezydenta Giorgio Napolitano, w których wzięli udział.
26.09.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Baltic Power z wsparciem finansowym. Europejski Bank Inwestycyjny przeznacza 2,8 mld zł na ten cel

Równowartość 610 mln euro będzie pierwszą inwestycją morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jedną z największych na świecie. Jej celem jest przyspieszenie dekarbonizacji energetyki w kraju oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Finansowanie jest wspierane przez program InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej.
24.09.2023

Kolejne łodzie z migrantami na Lampedusie, bunt władz regionalnych

Kolejne łodzie z migrantami dotarły w nocy z wtorku na środę na włoską wyspę Lampedusa, gdzie nie mija kryzys na tle masowego napływu uciekinierów z północy Afryki. Władze włoskich regionów buntują się przeciwko rządowej decyzji o utworzeniu w każdym z nich ośrodków ds. repatriacji migrantów.
20.09.2023

Kryzys migrancki się nasila. Na Lampedusę dotarło kolejnych 13 łodzi

13 łodzi z ponad 140 migrantami przypłynęło w ciągu niecałej godziny wieczorem we wtorek na włoską wyspę Lampedusa- podała Ansa. Jak informuje agencja, po chaosie, jaki zapanował tam po przypłynięciu tak wielu łodzi jednocześnie, opanowano sytuację.
20.09.2023

Northern Coast 23. Pokaz zdolności polskich okrętów w ramach międzynarodowego zespołu morskiego

Przed dwa tygodnie, od 11 września trwa praktyczna faza ćwiczenia morskiego pk. "Northern Coasts 23". W ich trakcie na środkowym Bałtyku operuje 30 okrętów z 14 państw, współpracujących z siłami lądowymi i morskimi. To sprawdzian działania sił połączonych, w którym swoje możliwości pokazują okręty polskiej Marynarki Wojennej, które od dwóch miesięcy stanowią trzon Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1.
18.09.2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.
16.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Prezydent Macron o kryzysie na Lampedusie: mamy obowiązek europejskiej solidarności z Włochami

Mamy obowiązek europejskiej solidarności w Włochami – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron zapytany o kryzys migracyjny na włoskiej wyspie Lampedusa.
15.09.2023

Ekspert ds. imigracji: kryzys migracyjny na Lampedusie wymaga szybkiej reakcji UE

Od środy na Lampedusę przybyło 7 tys. migrantów. Sytuacja na włoskiej wyspie wymaga szybkiej reakcji Unii Europejskiej na kryzys migracyjny – pisze w dzienniku "Le Figaro" francuski polityk i były sekretarz generalny ministerstwa ds. imigracji Patrick Stefanini.
15.09.2023

Na Lampedusie panuje chaos spowodowany transferami migrantów

W ośrodku dla imigrantów w piątek rano przebywa 3800 osób. Od rana z wyspy wywieziono około 700 imigrantów. Dzisiaj tzw. hotspot opuści łącznie ponad 2500 osób. W nocy na autostradzie A1 niedaleko Rzymu doszło do wypadku autobusu przewożącego imigrantów z Lampedusy do Piemontu. Zginęło dwóch kierowców, 25 imigrantów zostało rannych, podają włoskie media.
15.09.2023

Lampedusa ogłosiła stan wyjątkowy: na wyspie przebywa 4,5 tysiąca imigrantów

Rada miasta Lampedusa ogłosiła w środę wieczorem stan wyjątkowy po 48 godzinach ciągłego napływu imigrantów na wyspę. Przed ratuszem zebrali się mieszkańcy, którzy następnie wzięli udział w posiedzeniu rady miasta. Szef MSZ Antonio Tajani apeluje o stabilizację Sahelu - podały w czwartek media.
14.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Forum w Karpaczu. Główny geolog kraju: kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski, co krajów Europy Zachodniej

Kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski co krajów Europy Zachodniej – ocenił we wtorek w Karpaczu główny geolog kraju Piotr Dziadzio.
05.09.2023

To nie było lato marzeń. Po słabych wakacjach polska branża turystyczna potrzebuje kroplówki

Kapryśna pogoda i chude portfele Polaków to zabójcza mieszanka dla rodzimej branży turystycznej, wciąż poturbowanej po pandemii. Choć do pierwszego dzwonka zostało jeszcze kilka dni, hotelarze podsumowują mijające wakacje w nienajlepszych nastrojach. Krajowe urlopy były krótkie - średnio 3,5 doby - wynika z analizy platformy Nocowanie.pl. Bez kolejnego bonu turystycznego lub innego mechanizmu wsparcia, rodzimą branżę może czekać kryzys - alarmują eksperci.
30.08.2023

Erdogan wybiera się do Rosji na spotkanie z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan "wkrótce" uda się do Soczi w Rosji, aby omówić z Władimirem Putinem możliwości wznowienia porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządzącej w Turcji partii AKP Omer Celik.
28.08.2023

Bezprecedensowy napływ migrantów na Lampedusę, przepełniony ośrodek

Tak ogromnej fali migracyjnej nie zanotowano nigdy wcześniej na włoskiej wyspie Lampedusa: w ciągu ostatniej doby przypłynęły tam 63 łodzie z ponad 1800 migrantami. W ośrodku rejestracyjnym na wyspie jest około 4 tys. osób; to rekord.
26.08.2023

Trwają prace nad rozładowaniem "największego korka świata" w Kanale Panamskim

Zarząd Kanału Panamskiego, rozładowujący "największy korek świata", powiadomił w środę, że na wejście do kanału czeka obecnie 131 statków, o 45 proc. więcej niż średnio, ale mniej niż w kolejce, która oczekiwała na przeprawę w ubiegłym miesiącu, liczącej 165 jednostek.
23.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

Morskie służby państw basenu Morza Śródziemnego ratują migrantów na statkach

Tysiące ludzi próbuje dostać się do krajów Europy uciekając przed konfliktami, biedą, albo po prostu zostają zwiedzeni myślą o łatwym i wygodnym życiu. Wielu naraża życie próbując przepłynąć przez Morze Śródziemne, nierzadko zdając się na łaskę przemytników i morskiego żywiołu. Trwający od lat kryzys imigracyjny jest wciąż wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
13.08.2023

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca, co pozwoliło uniknąć katastrofy ekologicznej, ponieważ istniało poważne ryzyko wycieku surowca ze statku, który nie został rozładowany od 2015 roku z powodu wojny - poinformowała w czwartek ONZ.
11.08.2023

Rumunia ma swojego "Gawrona". Koniec marzeń o wielozadaniowej korwecie?

Władze kraju anulowały kontrakt na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe". Okręty miały zostać wyprodukowane przez francuską firmę Naval Group.
08.08.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

To prawdopodobnie światowy rekord. Temperatura wody na Florydzie przekroczyła 37,8 st. Celsjusza

Temperatura morza wokół Florydy przez dwa dni z rzędu przekraczała 37,8 st. Celsjusza, co meteorolodzy uznają za potencjalny światowy rekord - poinformowała w środę agencja Associated Press.
28.07.2023

Konferencja FAO - apele do Rosji o powrót do porozumienia zbożowego

Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. "Niech Rosja przemyśli swą decyzję"- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.
24.07.2023

W kwestii ukraińskiego zboża wiceszef MSZ zapowiedział, że nie będzie zgody na próby wywierania na Polskę nacisku

Polska pomagała i będzie pomagać Ukrainie, ale nie będzie zgody na jakiekolwiek próby wywierania na nas nacisku; my musimy chronić naszych obywateli, naszych rolników, naszych producentów żywności, podkreślał w piątek w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc o kwestii ukraińskiego zboża. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował w piątek na posiedzeniu ukraińskiego rządu o "dialog ekspercki".
21.07.2023

Dwa światy na Lampedusie: masowy napływ migrantów i turystyczny boom

Mała włoska wyspa Lampedusa znajduje się pod stale nasilającą się presją migracyjną; codziennie od wielu tygodni przybywa tam od kilkuset do ponad tysiąca migrantów. Przepełniony do granic możliwości jest tamtejszy ośrodek rejestracji, tzw. hotspot. Ale wyspa ta jest również miejscem dużego ruchu turystycznego. Te dwa światy - migracji i letniego wypoczynku - egzystują obok siebie.
20.07.2023

Minister rolnictwa: w rosyjskim ostrzale zniszczono 60 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton ziarna, które miało być załadowane i wysłane dwa miesiące temu w ramach umowy zbożowej - poinformował w środę minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski.
19.07.2023

Na Atlantyku zaginęło co najmniej 300 migrantów płynących z Senegalu do Hiszpanii

Hiszpańska grupa Walking Borders, pomagająca migrantom, poinformowała w poniedziałek o zaginięciu na Atlantyku 300 uchodźców, próbujących przedostać się z Senegalu do Hiszpanii.
10.07.2023

Vestas nabiera wiatru w żagle. Po zeszłorocznych stratach, w 2023 będą zyski

Oczekuje się, że przychody za cały rok 2023 wyniosą od 14 mld EUR do 15,5 mld EUR, w tym przychody z usług mają wzrosnąć minimum o 5% podaje w najnowszym komunikacie Vestas. W 2022 r. duński producent turbin wiatrowych Vestas odnotował straty w wysokości 1 572 mln EUR, podczas gdy 2021 r. zakończył z zyskiem netto w wysokości 134 mln EUR wynika z raportu rocznego firmy.
07.07.2023

Eksperci: ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody

Ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody, ale ta metoda ma swoje skutki uboczne w postaci milionów ton soli, którą trzeba zagospodarować – mówili eksperci w polskich ośrodków naukowych podczas debaty zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
04.07.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

PSEW 2023: to jest przełomowy rok dla polskiej branży energetyki wiatrowej

Potencjał energetyki lądowej, konsekwencje zmienności cen na rynku energii, możliwości produkcji zielonego wodoru z morskich farm wiatrowych - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji PSEW 2023. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Hotelu Narvil Conference & Spa - Serock wzięli udział przedstawiciele rządu, biznesu oraz osoby związane polską branżą energetyczną.
27.06.2023

Kongres 590: inwestycje w infrastrukturę paliwową gwarancją bezpieczeństwa Polski

Polska infrastruktura logistyczna pozytywnie przeszła przez okres zwiększonego ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego. Do dalszego jej rozwoju niezbędne są inwestycje w transport kolejowy, który musi być skorelowany z całą infrastrukturą - uznali eksperci, uczestniczący w debacie o perspektywach i wyzwaniach dla logistyki paliwowej, która odbyła się podczas 8. Edycji Kongresu 590 w Warszawie.
27.06.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej

„Partnerstwo i współpraca z firmami doświadczonymi w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie - takimi jak firma Equinor - jest kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Energetyka przyszłości nie obędzie się bez energii z wiatru” - przekonywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
21.06.2023

Pięć osób zginęło w katastrofach łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym

Pięć osób, w tym jedno dziecko, zginęło, a kolejnych kilkadziesiąt zaginęło po zatonięciu trzech łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym, u wybrzeża Tunezji, poinformowały w czwartek władze tego kraju.
09.06.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne

Musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne. Absolutnym priorytetem jest, by one były przygotowane na zmieniający się miks energetyczny - powiedziała w poniedziałek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: nowe rozwiązania w łańcuchu dostaw

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji był poświęcony zagadnieniom związanym z magazynowaniem i transportem towarów towarów z i do portów morskich.
02.06.2023

Premier w Porcie Gdynia o zbożu i rolnikach

W poniedziałek 22 maja w Porcie Gdynia pojawiła się delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
22.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Gazterm 2023: gazu w Polsce nie zabrakło i nie zabraknie

W Międzyzdrojach trwa 26. konferencja Gazterm, której tematem przewodnim jest „Nowy globalny porządek energetyczny”. Dyskusje koncentrują się m.in. na nowych rozwiązaniach w zakresie bezpieczeństwa rynków gazu w Polsce i Europie, strategicznych projektach infrastrukturalnych, a także aktualnej sytuacji polskiego sektora gazowniczego. Honorowy patronat nad 26. Konferencją Gazterm objął Andrzej Duda, Prezydent RP.
16.05.2023

Premier Sunak wzywa do wspólnego działania przeciwko nielegalnej imigracji. "Musimy zatrzymać te łodzie"

W przededniu szczytu szefów państw i rządów Rady Europy w stolicy Islandii Rejkiawiku brytyjski premier Rishi Sunak zaapelował o wspólne działania w celu ograniczenia nielegalnej imigracji.
16.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji Gazterm. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.
15.05.2023

Nikłe szanse na wyeksportowanie polskiego zboża? Kryzys trwa

Napływ ukraińskiego zboża do Polski spowodował, że w magazynach i silosach zalega kilka milionów ton polskiego ziarna. Rolnicy nadal nie wiedzą, co z nim zrobić. Dwa tygodnie temu nowy minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tego problemu i przygotowywane są już zagraniczne kontrakty, które mają pomóc polskim rolnikom w eksporcie. Ci mają jednak wątpliwości, czy zalegające w silosach zboże wyjedzie z kraju przed żniwami.
14.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Żaryn o incydencie z samolotem SG: Rosja cynicznie i celowo eskaluje napięcie

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn stwierdził w mediach społecznościowych, że Rosja "w sposób cyniczny i celowy eskaluje napięcie i próbuje zastraszyć Polskę". Odniósł się w ten sposób do incydentu z samolotem polskiej formacji, który brał udział w misji Frontex w Rumunii, nad Morzem Czarnym. W jego opinii to poważne naruszenie wpisujące się w ciąg eskalacji napięć wywoływanych przez rosyjski rząd.
07.05.2023

Raport: inwestycje w małe reaktory jądrowe pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r.

Jeden reaktor SMR będzie wymagał zatrudnienia ponad 100 specjalistów. Biorąc pod uwagą szerokie plany koncernów jak Orlen, Synthos czy KGHM, inwestycje w SMR pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r. – ocenia firma doradcza KPMG.
04.05.2023

BP ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla ws
01.05.2023

Sasin: państwowe spółki sprowadziły na sezon zimowy 12,5 mln ton węgla

Import węgla na ostatni sezon zimowy wyniósł prawie 12,5 mln ton węgla - poinformował w czwartek wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin. Jak dodał, węgiel przywiozły 242 statki, a z portów wyruszyło 3300 pociągów i 50 tys. ciężarówek z węglem.
27.04.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

Eksperci: konflikt o Tajwan wywołałby światowy kryzys gospodarczy, zagroził bezpieczeństwu Europy

Konflikt w Cieśninie Tajwańskiej poważnie zakłóciłby dostawy półprzewodników i doprowadził do globalnego kryzysu gospodarczego; odciągnąłby też uwagę USA od wschodniej flanki NATO, zagrażając bezpieczeństwu Polski i innych państw regionu – oceniają eksperci.
23.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

ONZ: znaczny wzrost liczby migrantów, którzy zginęli podczas przeprawy przez Morze Śródziemne

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku podczas przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy zginęło 441 migrantów - podała w środę w Genewie Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), podkreślając, że tak wiele przypadków śmiertelnych w tym okresie nie było od 2017 roku.
13.04.2023

Rosja i Wenezuela planują utworzenie wspólnej linii żeglugowej. Kontrowersji nie brakuje

Urzędnicy w Rosji i Wenezueli planują uruchomienie wspólnej firmy żeglugowej, aby pobudzić handel między tymi krajami, znajdującymi się pod gradobiciem sankcji. Trasa miałaby w zamierzeniu obsługiwać okupowany przez Rosję port w Sewastopolu, stanowiąc przepustkę dla handlu żywnością i towarami przemysłowymi, jednocześnie potwierdzając swoje aspiracje względem utrzymania Krymu i budowy swoistej "Osi" państw stojących w opozycji do świata zachodniego, nakładającego na Moskwę sankcje.
11.04.2023

Rekordowo niski poziom niemieckiej żeglugi śródlądowej

W 2022 r. żeglugą śródlądową w Niemczech przetransportowano o 6,4 proc. mniej towarów niż rok wcześniej. Niemiecka żegluga śródlądowa musiała w ostatnich latach zmagać się ze skutkami pandemii i niskiego stanu wód. Odnotowano jedynie wzrost o 12,1 procent w przypadku transportu węgla, co było wynikiem zwiększonego popytu na surowiec podczas kryzysu energetycznego.
04.04.2023

Szef GIOŚ: do kryzysu na Odrze nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka

Do kryzysu na Odrze, jaki obserwowano latem 2022 r., nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka - powiedział w piątek Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Nie wykluczył on, że sytuacja z zakwitem alg i śnięciem ryb może się powtórzyć.
31.03.2023

Prezes Enefit: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Przez zmiany klimatyczne rośnie popyt na wodę pitną

Zmiany klimatyczne na świecie powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wodę pitną, a jej zasoby są zagrożone - wskazywali eksperci w środę podczas konferencji zorganizowanej w Narwiańskim Parku Narodowym z okazji Światowego Dnia Wody.
22.03.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.