• <

Wynik wyszukiwania - "interesy" - Wiadomości

Wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu. Rośnie współpraca obu państw w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Jak nieoficjalnie dowiedział się Reuters, w kwietniu tego roku odbyły się wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu (Republiki Chińskiej) na Oceanie Spokojnym. Choć Waszyngton oficjalnie nie uznaje podmiotowości rządu w Tajpej, tak oba kraje zacieśniają relacje w związku z chińską aktywnością na tym obszarze. Istnieją obawy, że Pekin nie porzucił planów inwazji na wyspę, którą uważa za "zbuntowaną prowincję".
14.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Polsko-szwedzkie obrady w sprawach bezpieczeństwa. Wzmacnianie współpracy na Bałtyku

Przedstawiciele administracji państwowej, sił zbrojnych i pozarządowi eksperci z Polski oraz Szwecji rozmawiali 15 kwietnia br. w Belwederze m.in. o zagrożeniach płynących z rosyjsko-białoruskiej współpracy, wojskowej aktywności przy wschodniej flance Sojuszu oraz na Morzu Bałtyckim, strategicznej adaptacji NATO, sojuszniczej oraz unijnej pomocy Ukrainie, polsko-szwedzkiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, także w kontekście niedawnego przyjęcia Szwecji w struktury sojuszu.
19.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

Niemcy pracują nad „Narodową strategią portową”

W marcu niemiecki rząd podjął prace nad wdrożeniem „Narodowej strategii portowej”. Ma ona uwzględniać kwestie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, ale także pomóc w rozwoju konkurencyjności niemieckich portów. Co ważne, w dokumencie ujęte zostały także potrzeby portów śródlądowych.
09.04.2024

Nowa marka w Omida Group - Omida Finance pionierem nowoczesnego finansowania w branży TSL

Omida Group powołuje nową spółkę Omida Finance, która ma pełnić rolę podmiotu finansującego przewoźników dla wszystkich spółek z Grupy oraz w przyszłości dostarczać inne nowoczesne rozwiązania wspierające interesy Omida Group.
08.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
29.03.2024

Kolejny francuski okręt z wizytą w Gdyni. Tym razem to FS Thétis (A 785)

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł okręt badawczy typu Lapérouse, Thétis, wchodzący w skład francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale). Wizyta miała charakter roboczy i służyła odpoczynkowi załogi oraz uzupełnieniu zapasów. Obecność jednostek morskich państw NATO w polskich portach służy potwierdzeniu ich znaczenia dla działań sojuszniczych oraz utrzymywania bezpieczeństwa na Bałtyku.
25.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

PUIG: blokada tranzytu ukraińskich produktów rolnych przyniosłaby Polsce straty polityczne

"Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy"- oświadczyła w środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w odpowiedzi na zapowiedź wprowadzenia embarga na tranzyt przez Polskę niektórych produktów rolnych z Ukrainy.
20.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

W tureckiej stoczni odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał decyzję o nadaniu nazwy drugiej powstającej korwecie dla sił morskich państwa. Otrzyma imię Hetman Iwan Wyhowski. Jednostka ma być istotnym wzmocnieniem marynarki wojennej, która ma bardzo ograniczone zdolności działania.
08.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

HMS jedynym partnerem AMPP (NACE) w Europie Środkowo-Wschodniej

15 lutego br. spółka HMS ogłosiła nawiązanie współpracy z AMPP (Association for Materials Protection and Performance). Jest to jedyne partnerstwo AMPP w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.
05.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

Potrzeba matką wynalazku. Ataki Huti na Morzu Czerwonym jako narzędzie na dobry biznes

Po miesiącach spokoju, sytuacja na światowych szlakach morskich za sprawą ataków jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym drastycznie się zmieniła. Można zasadnie zastanawiać się, czy obecna sytuacja nie jest wywołana oczekiwaniami biznesu.
02.03.2024

Rusza "Ostrobok 2024". To największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. "Ostrobok-24", które są częścią trwającego ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. "Dragon-24".
01.03.2024

Manewry na Bałtyku; okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

W czwartek rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów. Marynarka przeprowadzi ćwiczenia m.in. z ostrzału artyleryjskiego i akcji poszukiwawczych.
28.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

Płk Piotr Paluch: nie ma zagrożenia finansowania programu Miecznik

Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia płk Piotr Paluch w czwartek w Sejmie zapewnił, że program budowy trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP jest realizowany zgodnie z harmonogramem i nadal będzie finansowany.
22.02.2024

Wrocław. Ekolodzy chcą uznania rzeki Odry za osobę prawną

Grupa ekologów przekonuje, że rzeka Odra powinna zostać uznana za osobę prawną. Ich działania rozpoczęły się po katastrofie ekologicznej, do której doszło latem 2022 r. Aktywiści przekonują, że dzięki nowemu prawu będzie można wymóc zmiany w tym, w jaki sposób wykorzystywana jest rzeka.
19.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) ogłosiło wyznaczenie dwóch obszarów energii wiatrowej (WEA) na morzu w stanie Oregon. Wspiera tym cel administracji prezydenta Joe Bidena, której celem jest pozyskiwanie do użytku 30 GW mocy morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz 15 GW z pływających farm wiatrowych na morzu do 2035 roku.
14.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
13.02.2024

Arkadiusz Marchewka: "To, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal"

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka napisał na platformie X, że trwająca obecnie kontrola w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście przynosi szokujące wyniki.
06.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Hennig-Kloska: elektrownia jądrowa musi powstać jak najszybciej

Dyskusja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Trwa szukanie miejsca pod budowę drugiej – mówi w rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
25.01.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

Borys Budka: trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii ABW 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie SMR

Trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie małych reaktorów jądrowych – powiedział we wtorek szef klubu KO Borys Budka. Jego zdaniem jest to jedna z największych afer na koniec rządów PiS.
12.12.2023

Umowa o budowę statku – notyfikacja „permissible delay” („force majeure”)

W naszych publikacjach cz I i II Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I rozpoczęliśmy analizę postanowień kontraktowych dotyczących opóźnienia w budowie i dostawie statku. W niniejszym opracowaniu kontynuujemy omówienie wymogów związanych z prawidłowym zgłoszeniem okoliczności/zdarzeń mających charakter „siły wyższej” (a szerzej „permissible delay”), które uprawniają stocznię do przedłużenia okresu dostawy statku („delivery date”).
11.12.2023

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki sektora OZE

Funkcjonowanie zarządu, jako głównego organu spółki kapitałowej, pozostaje kluczowe dla jej działalności we wszystkich sferach. To decyzje osób wchodzących w skład przedmiotowego organu kształtują politykę wewnętrzną spółki, jej bieżące funkcjonowanie czy w końcu projektują strategie jej przyszłego rozwoju.
11.12.2023

COP28: mnóstwo lobbystów sektora naftowo-gazowego

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
06.12.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Czy budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą czy zagrożeniem? A może jest jakaś alternatywa „dla atomu”? W Gdańsku dyskutowali o tym uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.
17.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Energetyka atomowa jest jednym z najgorętszych tematów zakresie zapewnienia kraju w bezemisyjną energią. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. W związku z tym odbyła się debata, podczas której można było się zapoznać z wszystkimi za i przeciw wdrożenia tej inwestycji na pomorskiej ziemi.
16.11.2023

Sri Lanka Shipping Company składa zamówienie na dwa holowniki Damen ASD 2312

W zeszłym miesiącu podczas dorocznego Damen Maritime Festival w Holandii, Sri Lanka Shipping Company, spółka zależna Advantis Group, i Damen Shipyards podpisały umowę na dostawę dwóch nowych holowników ASD Tug 2312. Jest to pierwszy raz, kiedy obie organizacje prowadzą wspólne interesy, a statki są już budowane w stoczni Damen Song Cam w Wietnamie.
13.11.2023

Tusk: musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej

Jeśli mamy wydać europejskie dziesiątki, nawet setki miliardów euro na unowocześnienie naszej gospodarki, naszego przemysłu, naszej energetyki, to musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący KO Donald Tusk.
06.11.2023

Francuska marynarka wojenna przechwyciła 885 kg kokainy u wybrzeży Afryki Zachodniej

Francuska marynarka wojenna przechwyciła 885 kg kokainy przewożonej na łodzi rybackiej u wybrzeży Afryki Zachodniej – poinformowała na portalu X francuska prefektura morska na Atlantyku.
05.11.2023

ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Włoska fregata, która od lipca prowadzi działania na Morzu Bałtyckim, ponownie znalazła się na polskich wodach, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Obecnie znajduje się w miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów.
02.11.2023

Inicjatywa Trójmorza ma siłę przyciągania, przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa

Inicjatywa Trójmorza (3SI) ma siłę przyciągania; przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa – oceniła w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Orzelska-Stączek, politolog kierująca Centrum Badawczym Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
27.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch podsumowuje trzy miesiące misji okrętu na Bałtyku, w tym w ramach obrony polskiego wybrzeża

Fregata rakietowa ITS Antonio Marceglia (F597) opuściła 25 października br. port w Rydze, wracając do pełnienia służby na Morzu Bałtyckim, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Wpisuje się to w ochronę "wschodniej flanki" NATO, gwarantując ochronę szlaków żeglugowych i wybrzeży państw należących do sojuszu.
25.10.2023

Łukasz Greinke nowym przewodniczącym Rady Interesantów Portu Gdańsk

W dniu 19 października odbyło się Walne Zebranie Członków Rady Interesantów Portu Gdańsk, podczas którego wybrany został nowy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Rady. Członkowie Rady Interesantów Portu Gdańsk wybrali jednogłośnie nowego przewodniczącego. Został nim były prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A Pan Łukasz Greinke. Stanowisko prezesa portu pełnił w latach 2016-2023.
20.10.2023

Amerykański okręt zestrzelił rakiety i drony nad Morzu Czerwonym. Ich celem był prawdopodobnie Izrael

Na Morzu Czerwonym, w rejonie Zatoki Ormuz nie brakuje groźnych incydentów w związku z działalnością przemytników i piratów. Swój "wkład" w to ma również Iran, którego siły morskie dokonują prób zatrzymania tankowców, niekiedy powstrzymywanych przez okręty należące do koalicji międzynarodowej. Wieczorem 19 października br. władze USA podały, że jeden z niszczycieli US Navy, USS Carney, przechwycił rakiety i drony, które prawdopodobnie leciały celem ataku na Izrael.
20.10.2023

Polscy marynarze na sojuszniczym ćwiczeniu NATO pk. "Steadfast Jupiter 23"

Od 10 października trwa dowódczo-sztabowe ćwiczenie wspomagane komputerowo, które wpisuje się także jako ostatni etap największych tegorocznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda 23. Jego istotą jest federacja z natowskim ćwiczeniem pk. "Steadfast Jupiter 23", odbywającego się pod kierownictwem Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SHAPE).
19.10.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości” dla górników chcących zmienić branżę

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Duński autor książki o kulisach powstania Nord Stream: wybuchy to robota rosyjskich służb specjalnych

Wybuchy Nord Stream to robota rosyjskich służb specjalnych, a Niemcy natychmiast wrócą do robienia interesów z Rosją, gdy na Ukrainie nastanie pokój - uważa duński dziennikarz śledczy Jens Hovsgaard, autor książki "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie", odsłaniającej kulisy powstania rosyjsko-niemieckich gazociągów.
08.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Bułgaria nie chce rosyjskiego gazu. Kluczowy terminal gazowy w Grecji

Rząd Bułgarii jest zdeterminowany, aby skończyć z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Sprzeciwiamy się próbom używania energii jako broni w celu destabilizacji Unii Europejskiej i krajów partnerskich. Ważnym polem do współpracy wobec polityki Rosji jest Inicjatywa Trójmorza (3SI) – powiedziała w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Bułgarii Marija Gabriel.
01.10.2023

Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe (NGO), ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch.
29.09.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Wiceszef KOWR: dalszy zakaz importu zbóż z Ukrainy do Polski - to dobra decyzja

Zapowiedź wprowadzenie przez polski rząd zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski po 15 września br. to bardzo dobra i jedyna słuszna decyzja. Nie będzie on destabilizował rynku zbóż - ocenił wiceszef KOWR Marcin Wroński.
13.09.2023

Premier: Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża

Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś - oświadczył we wtorek w telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki.
12.09.2023

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu zakazana w Rosji za wspieranie Ukrainy

Najwyższa prokuratura Rosji zdecydowała, że Federacja Pracowników Transportu Międzynarodowego jest „organizacją niepożądaną” w Federacji Rosyjskiej. Wynika to z faktu wieloletniego wsparcia organizacji dla Ukrainy.
08.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
31.08.2023

Nowy patrolowiec Straży Granicznej na próbach morskich

Dobiegają końca prace na przyszłym patrolowcu (Operation Patrol Vessel, OPV) który znajdzie się w wyposażeniu Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przyszły SG-301 aktualnie bierze udział w próbach morskich, w trakcie których jednostka jest sprawdzana na otwartym akwenie.
30.08.2023

Raportowanie ESG dla branży morskiej z drugim dnem?

Z uwagi na fakt, iż coraz większe emocje w branży morskiej rodzi raportowanie ESG w niniejszej publikacji zostaną szczegółowo przeanalizowane regulacje dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto zaznaczyć, iż w praktyce ta kwestia może dotyczyć każdego przedsiębiorcy, dokonującego transakcji na terenie UE.
18.08.2023

Energetyka wiatrowa w Polsce: technologie i regulacje

Energetyka wiatrowa w Polsce staje w obliczu interesujących perspektyw, ale także napotyka na szereg kluczowych wyzwań. Nina Ociepa, Country Manager Energy Consult Polska, podkreśla, że istnieje wiele obszarów do rozwoju, ale wymagają one odpowiedniej uwagi i rozważnego podejścia.
30.07.2023

Szersze wejście do portu w Kołobrzegu i więcej atrakcji tej części kurortu

W kołobrzeskim porcie z roku na rok rosną przeładunki, a jego nowoczesną marinę obierają za cel nie tylko europejscy żeglarze. Miejska spółka zarządzająca portem sprostała wojennemu wyzwaniu – tysiące ton ukraińskiego zboża odpłynęły stąd do Rotterdamu. Niedaleka przyszłość to port serwisowy dla morskich elektrowni wiatrowych i plany inwestycji, które podniosą rangę portu z korzyścią dla całego regionu.
28.07.2023

Ubezpieczyciele rewidują ryzyka na szlakach Morza Czarnego. Lekcja dla Bałtyku

Jeszcze zanim wygasła umowa zbożowa, umożliwiająca eksport zboża z Ukrainy drogą morską, firmy ubezpieczeniowe zapowiedziały, że rozważają możliwość rewizji ryzyk w stosunku do armatorów kierujących statki na Morze Czarne. Oznacza to jednoznacznie, że transport morski czeka podniesienia stawek ubezpieczeniowych za statek i ładunek.
25.07.2023

Szwecja wniesie do NATO największą marynarkę Bałtyku, w tym okręty podwodne

Akcesja Szwecji do NATO nie tylko wypełnia geograficzną szczelinę w NATO, ale też wnosi największą flotę na Bałtyku - mówi PAP Elisabeth Braw, szwedzka ekspertka think tanku American Enterprise Institute. Jak zaznaczyła, za przełomem w sprawie stały intensywne zakulisowe zabiegi USA.
23.07.2023

Czeski sen o dostępie do morza? Władze zainteresowane dostępem do gdańskiego, pływającego terminala gazowego

Dostęp do morskiej infrastruktury był jednym z zagadnień w zakresie bezpieczeństwa energetycznego podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 20 lipca 2023 roku w Katowicach. W rozmowach, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, wzięła udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
21.07.2023

Watykan. Papież: śmierć migrantów na morzu to hańba dla społeczeństwa

Śmierć migrantów na morzu to hańba dla społeczeństwa i bolesne wołanie, które nie może pozostawić nas obojętnymi – napisał papież Franciszek w liście wystosowanym w związku z dziesiątą rocznicą jego wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa.
08.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

Do portu w Splicie zawinął największy na świecie lotniskowiec - USS Gerald R. Ford

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął w poniedziałek największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford - poinformowała telewizja HRT.
26.06.2023

Wicepremier Sasin: chcemy inwestować w przemysł stoczniowy

Realizujemy plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski; chcemy inwestować w przemysł stoczniowy - mówił w sobotę wicepremier Jacek Sasin w Gdyni podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch hal na terenie PGZ Stoczni Wojennej.
19.06.2023

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
02.06.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Regiony Morza Bałtyckiego chcą jeszcze ściślej kooperować

Podczas posiedzenia Zarządu Baltic Sea States Subregional Co-operation, czyli Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego dyskutowano o wielu istotnych sprawach. Poruszono tematy związane m.in. z zieloną energia, usprawnieniami w międzynarodowym transporcie, polityką morską, transferem innowacji, ale też wspólnymi projektami kulturalnymi. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. We wrześniu w Szczecinie odbędzie się konferencja BSSSC, która w tym roku świętuje swoje 30-lecie.
24.05.2023

Opóźni się termin przekazania nowego patrolowca Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

We francuskiej stoczni Socarenam w Calais trwa budowa okrętu patrolowego (OPV), przyszłego SG-301. Jednostka właśnie trafiła do suchego doku celem dokonania poprawek, przed rozpoczęciem prób morskich. W związku z tym zamiast w czerwcu, przekazanie jednostki ma nastąpić w sierpniu.
21.05.2023

Szwecja chce przyspieszyć wydawanie pozwoleń na budowę MFW

Minister klimatu i środowiska Szwecji - Romina Pourmokhtari, ogłosiła na konferencji prasowej, że rząd rozpoczyna dochodzenie w celu poprawy procesu składania wniosków o pozwolenia na budowę morskich farm wiatrowych. Celem dochodzenia jest identyfikacja problemów, z którymi borykają się inwestorzy, a także zaproponowanie rozwiązań mających na celu ułatwienie procesu inwestycyjnego.
20.05.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym.
19.05.2023

Potęga norweskiego offshore wind: 338 GW zamiast 30 GW nowych mocy

Według nowej analizy firmy Multiconsult, w Norwegii możliwe jest wybudowanie 338 GW morskiej energii wiatrowej na obszarach o niskim poziomie konfliktu.
08.05.2023

Minister obrony Korei Północnej uważa, że "broń atomowa to twarda rzeczywistość"

Minister obrony Korei Północnej Choe Son Hui nazwała w piątek Grupę Siedmiu "narzędziem do zapewnienia hegemonii Stanów Zjednoczonych", krytykując niedawne wezwanie G7 do denuklearyzacji Północy. Zapowiedziała "zdecydowane przeciwdziałanie" w przypadku naruszeniu interesów władz w Pjongjangu.
21.04.2023

USS Porter ponownie w Porcie Gdynia

Dziś do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. To już kolejna wizyta tego okrętu w Polsce, wpisująca się w sojuszniczą działalność sił morskich NATO.
19.04.2023

Morskie farmy wiatrowe przeszkodą dla działań sił morskich. Wielki zgrzyt w USA

Choć administracja prezydenta Bidena ma wielkie plany odnośnie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, pojawili się kolejni krytycy tego pomysłu. Do rybaków dołączyli przedstawiciele sił morskich, których zdaniem postawienie farm wiatrowych wzdłuż środkowego wybrzeża Atlantyku będzie kolidować z operacjami wojskowymi.
17.04.2023

Golińska: decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.
13.04.2023

Właściciel portu w Murmańsku najbogatszym Rosjaninem

Andriej Mielniczenko, rosyjski oligarcha i właściciel wielu firm i przedsiębiorstw, w tym portu morskiego w Murmańsku, wysunął się na czoło listy najbogatszych Rosjan.
06.04.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2023 r.

W marcu doszło do wielu zdarzeń i wypadków morskich niebezpiecznych zarówno dla załóg statków, samych jednostek, przewożonych ładunków, ale również środowiska naturalnego. Wiele ze zdarzeń ponownie jak w poprzednich tygodniach miało miejsce w rejonie Turcji. Zdaje się, że ponownie coraz więcej aktów piractwa pojawia się na wodach zachodnioafrykańskich.
03.04.2023

USS Porter z wizytą w Tallinie. Niedawno odwiedził też Port Gdynia

Do głównego portu stolicy Estonii wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. Okręt niedawno wziął udział w ćwiczeniu z siłami polskiej Marynarki Wojennej oraz spędził dwa dni w Porcie Gdynia.
20.03.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
20.03.2023

Geir Håøy, CEO, Kongsberg: kurs na partnerstwo i morskie farmy wiatrowe. Szansa dla polskich firm

W czasie Nor-Shipping 2023 Kongsberg zaprezentuje potencjał rozwoju innowacji w przemysłach morskich, ze szczególnym naciskiem na umocnienie wiodącej pozycji na świecie w morskiej energetyce wiatrowej – zapowiada Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg.
19.03.2023

Włoski senator o migrantach: winna Rosja

"Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną, by postawić Europę w trudnej sytuacji" - stwierdził senator współrządzącej we Włoszech Ligi Massimiliano Romeo w wywiadzie dla dziennika "Libero" w poniedziałek. Tak odniósł się do nasilającego się napływu migrantów na włoskie wybrzeża.
13.03.2023

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

Odbudowa Ukrainy przez firmy z Polski i UE w obszarze energetyki. Zbliża się konferencja w Gryficach

Tylko silni przedsiębiorcy z Polski mogą wspomóc europejskie działania w odbudowie Ukrainy – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik konferencji gospodarczej na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Konferencja odbędzie się 9 marca w Gryficach.
07.03.2023

Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke"

Federalna ława przysięgłych w San Diego skazała kpt. Jesusa Vasqueza Cantu na 30 miesięcy więzienia za rolę w długotrwałym skandalu korupcyjnym Glenn Defense Marine Asia, lepiej znanym jako "afera Grubego Leonarda".
28.02.2023

„Bild”: niemiecka fundacja miała pomóc ukończyć Nord Stream 2 pomimo sankcji

Na początku 2021 roku władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego na czele z premier Manuelą Schwesig (SPD) utworzyły Fundację Klimatyczną, która miała pomóc w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2, pomimo amerykańskich sankcji – pisze „Bild” i dodaje, że w tamtym czasie w Schwerinie, stolicy landu na północnym wschodzie RFN, rozgrywał się prawdziwy „rosyjski thriller kryminalny”.
27.02.2023

Czy pozwolenia lokalizacyjne dla polskich MFW pozostaną w polskich rękach? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Polskie farmy wiatrowe mogą zostać zgodnie z prawem niemal całkowicie przejęte przez podmioty zagraniczne, co już w pewnej części się dzieje - mówi radca prawny Mateusz Romowicz
27.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Rosyjska flota "tankowców cieni" rozrasta się w zastraszającym tempie

Według giganta Trafigura - rosyjska flota "tankowców cieni" - które transportują rosyjską ropę na całym świecie, powiększyła się do około 600 jednostek.
05.02.2023

Brytyjska fregata śledzi ruchy rosyjskiego okrętu na Morzu Północnym

Okręt HMS "Portland" śledzi ruchy wyposażonej w pociski kierowane rosyjskiej fregaty "Admirał Gorszkow" oraz towarzyszącego jej tankowca Kama, które przepływają przez wody międzynarodowe w pobliżu Wielkiej Brytanii - poinformowała w środę Royal Navy.
11.01.2023

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

Bezpieczeństwo Państwa, a prawo własności

Chyba dla każdego jest oczywistym, że bezpieczeństwo państwa musi mieć priorytet nawet w stosunku do tzw. „świętego prawa własności”. Powstaje jednak pytanie o adekwatność podejmowanych środków w zakresie bezpieczeństwa państwa w stosunku do zakresu naruszania prawa własności i w konsekwencji oczywistych strat jakie może ponieść nie tylko właściciel.
08.01.2023

Zagraniczny partner projektu Miecznik utrzymuje brytyjskie okręty w zdolności do służby

Firma Babcock International powitała w porcie w Devonport fregatę Typu 23 HMS Montrose, należącą do Royal Navy, po blisko czterech latach operowania okrętu poza Wielką Brytanią. W tym czasie zajmowała się jej konserwacją i modernizacją.
20.12.2022

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Kownacki: Spóźnione embargo na rosyjską ropę

Embargo na zakup rosyjskiej ropy sprowadzanej drogą morską czy też ceny maksymalne na ropę to działania potrzebne, ale spóźnione, ocenia wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
07.12.2022

Rosja chce całkowitej kontroli nad Północną Drogą Morską

Rosyjski parlament ogranicza możliwość korzystania z Północnej Drogi Morskiej dla zagranicznych jednostek, póki co wojskowych.
06.12.2022

Projekt komisji ds. polityki energetycznej: pierwszy raport z działalności do 17 września 2023 r.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 pierwszy raport ze swojej działalności miałaby opublikować do 17 września 2023 r. - wynika z projektu ustawy powołującej tę komisję. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
01.12.2022

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd – czytamy w raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
17.11.2022

Zaburzenia w transporcie napędzają europejską inflację. Mimo spadku cen frachtu ten wpływ będzie odczuwalny jeszcze zimą 2023 roku

Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Jak szacuje Polski Instytut Transportu Drogowego, konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku. Według analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego obserwowany w ubiegłym roku wzrost kosztów transportu może obecnie zwiększać inflację o ok. 1,5 pkt. proc. rocznie.
14.11.2022

Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew mnistrom

Kanclerz Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew radom i woli wszystkich zaangażowanych ministrów i władz. "Takie działanie kanclerza jest bezprecedensowe", to nie zdarzyło się nigdy wcześniej - mówi w rozmowie z dziennikiem "Bild" ekspert ds. Chin z Uniwersytetu w Kilonii.
27.10.2022

Dokumentacja Drogi Czerwonej za blisko 8 mln zł

Za około 1,5 roku powinna być gotowa wstępna dokumentacja nowej trasy prowadzącej do Portu Gdynia. Wstępne koncepcje i tzw. studium komunikacyjne wykona wyłoniona w przetargu Ministerstwa Infrastruktury firma Mosty Katowice. Prace przygotowawcze będą kosztować łącznie niecałe 8 milionów złotych, a po ich zakończeniu rozpoczną się starania o wydanie decyzji środowiskowej.
19.10.2022

Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów

Zgodnie z najnowszym raportem Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów i Przystani (IAPH), pandemia koronawirusa nie tylko odbiła się na sytuacji portów morskich, ale ukazała trzy luki w ich rozwoju.
18.10.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

Holenderski Urząd Patentowy zamroził patenty rosyjskich firm gazowych, m.in. Gazpromu

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.
14.10.2022

Uniwersytet Gdański powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską

Badania związane z morzem – w bardzo szerokim ujęciu – od prawa morskiego, przez ochronę środowiska morskiego, aż do gospodarki i transportu morskiego prowadzone są w Uniwersytecie Gdańskim od początku jego istnienia. Teraz, również w związku z realizacją celów zrównoważonego rozwoju, Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską. Kierownictwo nowej jednostki UG objęła dr hab. Dorota Pyć, prof. UG.
12.10.2022

Wiceminister infrastruktury: sytuacja geopolityczna wymusza rozwój transportu na różnych kierunkach

Sytuacja geopolityczna stanowi wielkie wyzwanie; spektakularnie załamała się część strategii europejskiej, która opierała się na kooperacji Wschód-Zachód z silnym włączeniem w nią Rosji – ocenił w środę wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Podkreślał potrzebę rozwoju transportu na różnych kierunkach.
12.10.2022

Ekspertka OSW: jeśli Rosja stoi za wyciekami z NS, to jest to nowy poziom wojny energetycznej

Jeśli za wyciekami z Nord Stream i Nord Stream 2 stoi Rosja, to oznaczałoby to nowy poziom wojny energetycznej, przy czym prawdopodobieństwo, że Moskwa jest zaangażowana w ten incydent jest spore – mówi PAP Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
09.10.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Zachodniopomorskie. Rozpoczyna się faza taktyczna ćwiczenia REKIN-22

Największe w tym roku manewry Marynarki Wojennej RP REKIN-22 wchodzą w fazę taktyczną. Ich celem jest przećwiczenie i doskonalenie elementów zapewniających bezpieczeństwo kraju i Morza Bałtyckiego. W manewrach bierze udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
21.09.2022

Projekt terminala kontenerowego w Świnoujściu. Gróbarczyk: strona niemiecka próbuje, poprzez ograniczenie takich inwestycji, wzmacniać swój biznes

Projekt terminala kontenerowego w Świnoujściu ma podstawy ekonomiczne i odpowiada zapotrzebowaniem rynku - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Ocenił, że Niemcy, poprzez ograniczenie takich inwestycji, próbują wzmacniać swój biznes.
20.09.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.
18.09.2022

Nauta świętowała 95. urodziny w Hamburgu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Choć Stocznia Remontowa Nauta 95 lat skończyła w 2021 roku, to z powodu pandemii obchody jubileuszu się opóźniły. Podsumowanie urodzin było jednak huczne i międzynarodowe – odbyło się podczas prestiżowych targów SMM w Hamburgu.
13.09.2022

Karpacz 2022. Prezes Portu Gdańsk: Infrastruktura portowa potrzebuje rezerwy mocy, żeby łańcuch logistyczny działał sprawnie [WIDEO]

Silny port to silne i bezpieczne państwo. Inwestycje w portach morskich powinny być prowadzone na wyrost, aby w każdym momencie można było wykorzystać infrastrukturę portową do przeładunków zapewniających bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe czy militarne Polski - uważa Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
07.09.2022

Dekarbonizacja według IMO wymaga wsparcia

Nadchodząca debata na temat regulacji dotyczących gazów cieplarnianych i środków ekonomicznych w IMO wziął pod lupę zespół World Shipping Council (WSC) i sugeruje konieczność poprawy niektórych obszarów oraz szerokiego zrozumienia i porozumienia wielu stron o różnych interesach.
29.08.2022

PERN chciałby zwiększyć wydajność przesyłową ropociągu Gdańsk-Płock

PERN chciałby zwiększyć wydajność przesyłową rurociągu ropy naftowej łączącego bazę surowcową w Gdańsku (Pomorskie) z podobną bazą w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie). Spółka poszukuje w tym celu wydajnych, ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań - poinformował PERN.
18.08.2022

Stal rozgrzana do czerwoności. Chińskie stocznie zwalniają produkcję z powodu upałów

Południowe Chiny dotknęła fala upałów, która odbija się na funkcjonowaniu przemysłu, w tym stoczni. Tamtejsze zakłady próbują modyfikować swoje grafiki, ale opóźnień nie uda się uniknąć.
18.08.2022

Morawiecki: gdyby UE słuchała we wszystkim Niemiec, to działałby nie tylko Nord Stream 1, ale i Nord Stream 2

Gdyby cała Europa poszła za głosem Niemiec, to nie tylko Nord Stream 1, ale także Nord Stream 2 działałby od wielu miesięcy; a zależność Europy od rosyjskiego gazu, który służy Putinowi do szantażowania całego kontynentu, byłaby prawie nieodwracalna - napisał w poniedziałek w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
08.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
26.07.2022

Bułgaria. Rolnicy boją się taniego zboża z Ukrainy; zablokują przejścia graniczne

Bułgarscy producenci zboża protestują przeciw taniemu importowi z Ukrainy. We wtorek zdecydowali, że będą blokować drogi i lądowe przejścia graniczne, przez które przejeżdżają ciężarówki z ukraińskim ziarnem.
26.07.2022

UWAGA - od 13.06.2022 roku offshore już nie jest żeglugą krajową - problemy z certyfikowaniem załóg

Od dłuższego czasu offshore wind rozgrzewa dyskusję oraz wyobraźnię branży morskiej w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej zapewnień i ambitnych planów w zakresie rozwoju tego sektora. Również ministerstwa oraz sama Rada Ministrów zapewniają, iż będą wspierać rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej, który ma w jak największym stopniu uwzględniać udział polskich firm w łańcuchu dostaw.
28.06.2022

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa za nami. Znaczenie Marynarki Wojennej rośnie, modernizacja przyśpieszy

22 czerwca w Warszawie, już po raz siódmy odbyła się konferencja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami wydarzenia jest Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jednodniowa konferencja poświęcona wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego zgromadziła wielu ekspertów, decydentów oraz uczestników. Gospo
27.06.2022

Gryglas: Rzecznik ds. polskiego offshore zrównoważyłby interesy różnych grup [WIDEO]

Ze Zbigniewem Gryglasem, byłym wiceministrem aktywów państwowych rozmawiamy na V Forum Wizja Rozwoju o perspektywach morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i potrzebie koordynowania interesów uczestników polskiego offshore.
22.06.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego: rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i planowanym rozszerzeniem NATO o Finlandię i Szwecję, rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej - uważają uczestnicy Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zorganizowanego w środę w Warszawie.
22.06.2022

Jedna twarz polskiego offshore...? [ROZMOWA]

Wielka Brytania wyznaczyła swojego pierwszego pełnomocnika ds. morskiej energetyki wiatrowej, który ma przewodzić wysiłkom zmierzającym do realizacji celu osiągnięcia 50 GW do 2030 roku z MFW. Z kolei polski sektor morskiej energetyki wiatrowej coraz częściej i mocniej sygnalizuje potrzebę transferu dobrych praktyk z rozwiniętych rynków offshore w celu przyspieszenia rozwoju MEW, ale również i wzrostu gospodarczego czy wykorzystania local content. O możliwościach utworzenia analogicznego stanowiska rozmawiamy z ekspertem – radcą
12.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
07.06.2022

[WIDEO] „Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Norwegia wyznacza nowe cele dla offshore wind – 30 GW do 2040 roku

Zaledwie kilka miesięcy po objęciu kadencji przez nowy rząd w Norwegii premier Jonas Gahr Støre przedstawił nowe plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest instalacja łącznie 30 GW w perspektywie do 2040 roku. Aby go osiągnąć, Norwegia wyznaczy nowe obszary morskie pod instalację wiatraków.
19.05.2022

"Die Welt": greckie tankowce rozwożą po świecie rosyjską ropę

Europejskie porty zostały oficjalnie zamknięte dla rosyjskich statków od kiedy 8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła swój piąty pakiet sankcji. Rzeczywistość jest jednak inna. Przede wszystkim znów kwitnie biznes naftowy. Szczególnie Grecja notorycznie łamie ustalenia - pisze dziennik "Welt".
09.05.2022

Związana z Nord Stream 2 spółka wbrew sankcjom wydzierżawiła magazyn w porcie w Rostocku

Wychodzą na jaw kolejne informacje potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA. We wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poinformował o sprawie dzierżawy nabrzeża w porcie w Rostocku firmie, mającej świadczyć usługi dla Nord Stream 2.
04.05.2022

Niemieckie media: zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik „Welt”. Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.
29.04.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z Gospodarką Morską.
25.04.2022

PE chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.
07.04.2022

Brytyjczycy: miny w Morzu Czarnym uwolnione przez działania Rosjan

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę odniosło się do kwestii znajdowanych w Morzu Czarnym min morskich. Departament stwierdził, że to rosyjskie działania sprawiły, że ładunki dryfują w akwenie.
04.04.2022

Jachty Abramowicza są w Turcji. Drzwi dla oligarchów też otwarte

Rosyjscy oligarchowie mogą przybyć do Turcji, ale muszą przestrzegać prawa międzynarodowego, by prowadzić interesy - oświadczył w sobotę turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, cytowany przez Reutera. W Turcji bezpiecznie zacumowane są dwa jachty oligarchy Romana Abramowicza, objętego brytyjskimi sankcjami.
26.03.2022

Spotkanie Duda - Biden. "Polska jest pierwszym odbiorcą amerykańskiego LNG"

Liczymy na zdecydowane i twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w całym Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest dla Stanów Zjednoczonych świętością. Prezydenci rozmawiali także o kwestiach energetycznych w kontekście sankcji na Rosję.
26.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.