• <
smartre_2023

Dokumentacja Drogi Czerwonej za blisko 8 mln zł

gm

19.10.2022 11:22 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Dokumentacja Drogi Czerwonej za blisko 8 mln zł

Partnerzy portalu

Dokumentacja Drogi Czerwonej za blisko 8 mln zł - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe

Za około 1,5 roku powinna być gotowa wstępna dokumentacja nowej trasy prowadzącej do Portu Gdynia. Wstępne koncepcje i tzw. studium komunikacyjne wykona wyłoniona w przetargu Ministerstwa Infrastruktury firma Mosty Katowice. Prace przygotowawcze będą kosztować łącznie niecałe 8 milionów złotych, a po ich zakończeniu rozpoczną się starania o wydanie decyzji środowiskowej.

Trzy odcinki, dziewięć kilometrów i nieocenione znaczenie dla ruchu drogowego w Gdyni – Droga Czerwona z etapu wizji i apeli adresowanych do rządu przechodzi w etap przygotowań do budowy. Poznaliśmy nazwę firmy, która na zlecenie resortu infrastruktury opracuje niezbędną dokumentację nowej trasy łączącej istniejącą obwodnicę z Portem Gdynia – to Mosty Katowice.

Przetarg dotyczył wykonania tzw. prac przygotowawczych. Za dokładnie 8 001 765 złotych wykonawca będzie musiał w ciągu 1,5 roku od podpisania umowy opracować dokumentację dla planowanych trzech odcinków Drogi Czerwonej. To zarówno koncepcja programowa, jak i studium komunikacyjne, a także wykonanie badań geologicznych na fragmencie terenu, na którym w przyszłości na stanąć nowa infrastruktura.

Dokumenty będą musiały zostać jeszcze zatwierdzone przez Ministerstwo Infrastruktury, a gdy tak się stanie – otworzy się droga do kolejnych formalności, czyli uzyskania decyzji środowiskowej. Kolejny etap to już przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi.

Droga Czerwona bywała nazywana „linią życia”, określana także mianem strategicznej inwestycji mogącej w pełni odblokować potencjał portu, a przede wszystkim – niezbędną alternatywą dla przeciążonej i regularnie zakorkowanej Trasy Kwiatkowskiego.

Jak zaznacza miejski portal, Gdynia.pl, to szczególny w skali kraju przypadek, gdy koszta związane z budową i utrzymaniem drogi prowadzącej do portu morskiego przez lata spadały na samorząd, pomimo znaczących korzyści dla skarbu państwa i dalszych planów rozwoju portu.

"Cieszy nas, po wielu latach apeli, rozmów i różnych starań o priorytetyzację Drogi Czerwonej, konkretny krok w kierunku jej budowy. Jednocześnie nadal trzymamy rękę na pulsie i będziemy uważnie przyglądać się rozwiązaniom proponowanym na kolejnych etapach przygotowań do jej budowy. To w końcu zadanie o absolutnie pierwszoplanowym znaczeniu dla układu komunikacyjnego Gdyni, które wymaga jak najszybszej realizacji. Mamy nadzieję, że uda się harmonijnie połączyć zarówno interesy mieszkańców, jak i portu" – cytuje Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki miejski portal.

Od obwodnicy do portu

Przypomnijmy, że nowa Droga Czerwona według wstępnych założeń ma prowadzić od istniejącej obwodnicy Trójmiasta w Chyloni aż do nowego terminalu promowego na obrzeżach Śródmieścia. Będzie podzielona na trzy odcinki:

> od węzła Gdynia Chylonia do węzła Kwiatkowskiego II
> od węzła Kwiatkowskiego II do węzła Ofiar Grudnia ‘70
> od węzła Ofiar Grudnia ‘70 do węzła Terminal Promowy

"Droga Czerwona powstanie w standardzie wymaganym dla drogowej sieci TEN-T. Przewidziana została jako droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a z pozostałą siecią będzie skomunikowana poprzez pięć węzłów drogowych. Nie zapominamy również o niechronionych uczestnikach ruchu, dlatego przewidzieliśmy realizację infrastruktury dla pieszych i rowerzystów w postaci kładek oraz tuneli" – zapowiada w swoim komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Przypomnijmy, że w kolejnym etapie projektem i budową trasy na zajmować się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Droga Czerwona to łącznie 9 kilometrów nowej jezdni, której nośność pozwoli na bezpieczny przejazd ciężkiego tranzytu w kierunku Portu Gdynia.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.