• <

Minister obrony Korei Północnej uważa, że "broń atomowa to twarda rzeczywistość"

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Minister obrony Korei Północnej uważa, że "broń atomowa to twarda rzeczywistość"

Partnerzy portalu

Minister obrony Korei Północnej Choe Son Hui nazwała w piątek Grupę Siedmiu "narzędziem do zapewnienia hegemonii Stanów Zjednoczonych", krytykując niedawne wezwanie G7 do denuklearyzacji Północy. Zapowiedziała "zdecydowane przeciwdziałanie" w przypadku naruszeniu interesów władz w Pjongjangu.

Minister Choe oskarżyła kraje G7 o bezprawne ingerowanie w wewnętrzne sprawy Korei Północnej poprzez domaganie się denuklearyzacji, mówiąc, że Pjongjang podejmie zdecydowane działania, jeśli będą one próbowały naruszyć jego suwerenność i podstawowe interesy - podał Reuters.

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 potępili przeprowadzony 13 kwietnia przez reżim w Pjongjang test międzykontynentalnej rakiety balistycznej i wezwali do denuklearyzacji na koniec wtorkowego spotkania w Japonii.

Choe powiedziała, że komunikat G-7 "złośliwie" poruszył kwestię uzasadnionego korzystania przez Północ z jej suwerenności. Szefowa północnokoreańskiego resortu obrony przekazała również, że pozycja Północy jako państwa posiadającego broń jądrową "pozostanie niezaprzeczalną i twardą rzeczywistością".

Reżim rządzący Koreą Północną zintensyfikował w ostatnich tygodniach działania wojskowe, protestując przeciwko przeprowadzeniu przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową wspólnych ćwiczeń wojskowych, które uznaje za przygotowania do inwazji na Koreę Północną.

Pjongjang przeprowadził szereg prób rakietowych, wystrzeliwując między innymi międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM). Po jednej z prób pocisku krótkiego zasięgu ogłosił, że była to symulacja "uderzenia jądrowego na ważny wrogi cel".(PAP)

mma/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.