• <

Wynik wyszukiwania - "vos" - Wiadomości

W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

W Hamburgu odbył się 7 maja br. chrzest FGS Karlsruhe (F267). To ósma jednostka serii typu Braunschweig, określanej też jako projekt K130. Jej budowa trwa od 2020 roku i aktualnie trwa doposażanie okrętu w sprzęt, systemy i uzbrojenie. W niedalekiej przyszłości przejdzie także kontrole, próby morskie i testy odbiorcze.
08.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Nowe sankcje na Rosję mają dotyczyć żeglugi i portów

W najnowszej propozycji unijnych sankcji na Rosję znalazł się zakaz przeładunków rosyjskiego LNG i wykorzystywania portów UE przez statki transportujące towary „przyczyniające się do wysiłków wojennych Rosji”. Większa odpowiedzialność za to spada na barki operatorów.
07.05.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu imiennego

Kwestia wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego („stright bill of lading”) stwarzała zawsze istotne wątpliwości prawne w systemie prawa angielskiego. U podstaw tych trudności leży status prawny tego dokumentu przewozowego.
06.05.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Czarter na czas – naruszenie obowiązku płatności „hire”

W tradycyjnym systemie common law, terminowa płatność „hire” (opłaty czarterowej), jakkolwiek należąca do kluczowych obowiązków czarterującego, nie stanowi warunku istotnego umowy czarteru na czas.
08.04.2024

Optonaval nawiązuje współpracę z Damen Naval przy budowie niemieckich fregat nowej generacji

Holenderski koncern poinformował o o współpracy z niemiecką firmą Optonaval przy projekcie budowy fregat określanych jako F126. W ramach budujemy cztery nowe fregaty dla niemieckiej marynarki wojennej. Optonaval z Hamburga w Niemczech zaprojektuje, wyprodukuje i będzie nadzorował system wspomagania lądowania i widoczności dla śmigłowca (Helicopter Visual Landing Aid System, HVLAS), który ułatwi bezpieczne operacje śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy.
27.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Dyrektor generalny Stena Line mianowany przewodniczącym grupy łańcucha dostaw i branży transportowej Światowego Forum Ekonomicznego

Niclas Mårtensson, dyrektor generalny Stena Line, został nowym przewodniczącym grupy łańcucha dostaw i branży transportowej Światowego Forum Ekonomicznego. Niclas Mårtensson będzie reprezentował Stena AB, odgrywając kluczową rolę w przyspieszeniu transformacji branży w ciągu najbliższych dwóch lat.
19.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Dubaj zainwestuje w pakistańską infrastrukturę logistyczną, w tym w porty i centrum logistyczne

Porozumienia między rządami Dubaju i Pakistanu zostały podpisane na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Pakistan reprezentował J.E. Shahid Ashraf Tarar, federalny minister komunikacji, kolei i gospodarki morskiej Islamskiej Republiki Pakistanu, a Dubaj, sułtan Ahmed bin Sulayem, prezes korporacji portów, ceł i wolnego obszaru celnego (PCFC) rządu Dubaju.
24.01.2024

Huti przemieszczają swoje siły. Istnieje groźba kolejnych ataków na Morzu Czerwonym

Według mediów w Jemenie i komentujących w mediach społecznościowych, rebelianci Huti szykują się do kolejnych działań przeciwko międzynarodowej żegludze. Mają teraz przenosić znaczne ilości uzbrojenia w kierunku Morza Czerwonego, planując rozległą operację przeciwko międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA.
22.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

Jemen prosi o pomoc w walce z Huti

Zastępca szefa Rady Prezydenckiej Jemenu zaapelował w czwartek w Davos o pomoc międzynarodową w przeprowadzeniu operacji naziemnej przeciwko Huti, wspierającą ataki powietrzne koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.
19.01.2024

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu, kluczowy hub przeładunków ropy naftowej i jej produktów w regionie Bałtyku. Maszyna przeleciała 1250 km.
18.01.2024

Prezydent: apeluję do premiera, by jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej

Apeluję do premiera Donalda Tuska, rządu, aby jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos. Dodał, że każda zmiana, zwłaszcza zmiana lokalizacji tej elektrowni, powoduje de facto konieczność rozpoczęcia całego procesu lokalizacyjnego od nowa.
18.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Amerykanie zniszczyli gotowe do odpalenia pociski Huti

Siły USA uderzyły we wtorek w cztery przygotowywane do odpalenia balistyczne pociski bojowników Huti. Od połowy listopada jemeńscy Huti ostrzeliwują statki żeglujące przez Morze Czerwone, twierdząc, że jest to wsparcie dla palestyńskiego Hamasu.
16.01.2024

Szef Vestas apeluje w Davos o "nową epokę" w aukcjach dla energetyki wiatrowej

Podczas trwającego od wczoraj Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Henrik Andersen, dyrektor generalny Vestas, podniósł kwestię aukcji w sektorze energetyki wiatrowej. Jego zdaniem niezbędne jest przeprowadzenie globalnych reform, które zakończą destrukcyjną konkurencję cenową i stworzą bardziej sprzyjające warunki dla rozwoju branży.
16.01.2024

Wiceprezydent Jemenu: koalicja USA przeciwko Huti jest słaba

Kierowana przez USA koalicja mająca zapewnić bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czerwonym jest słaba, ponieważ nie biorą w niej udziału regionalne mocarstwa: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt - powiedział wiceprezydent Jemenu Aidarus al-Zubaidi we wtorek.
16.01.2024

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

USA nakładają sankcje na irański frachtowiec za dostarczanie łodzi szturmowych do Wenezueli

Departament Skarbu USA umieścił na czarnej liście irański statek za rzekomy transport broni do Wenezueli, co stanowi naruszenie amerykańskich sankcji. Są one wymierzone w irańskie Ministerstwo Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (MODAFL) za wysyłanie bezzałogowych statków powietrznych i szybkich łodzi szturmowych do rządu Wenezueli.
20.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

59 statków floty offshore od Rawabi Vallianz Offshore Services otrzyma systemy dynamicznego pozycjonowania Praxis

Wedle długoterminowej współpracy z saudyjskim dostawcą usług na rynku offshore Praxis Automation ma zająć się wyposażeniem kilkudziesięciu jednostek w nowoczesne systemy umożliwiające skuteczne kontrolowanie pozycji statku na wodzie (Dynamic Position, DP).
29.09.2023

Port Gdynia partnerem Krynica Forum 2023

W dniach 13–15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, odbyło się Krynica Forum 2023.
19.09.2023

Konosament w systemie prawa angielskiego

Klasyczny system prawa angielskiego dzielił umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe – „contracts of affreightment”) na umowy zawarte w formie czarteru (charterparty) oraz zawarte lub wykazane przez konosament (bill of lading).
18.09.2023

Jacht Putina żeglował przez Arktykę żeby ominąć sankcje

Rosyjski satrapa Władimir Putin ma od początku wojny z Ukrainą mnóstwo zmartwień. Nie dość, że wojna idzie nie po jego myśli, a jego kraj zsunął się w rezultacie pomiędzy kraje ekonomicznego trzeciego świata, to jeszcze trzeba było ratować swój luksusowy jacht.
03.09.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Rosyjski samolot szturmowy Su-25 spadł do Morza Azowskiego

Do Morza Azowskiego, w pobliżu Jejska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim, spadł rosyjski samolot szturmowy Su-25 - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
17.07.2023

NATO rozmieszcza okręty na Morzu Bałtyckim podczas szczytu sojuszu w Wilnie

Wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO 1 (SNMG-1) jednostki zapewniają bezpieczeństwo od strony morza podczas trwającego w stolicy Litwy szczytu państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
11.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – maj 2023 r.

W miesiącu maju odnotowano oficjalnie 71 wypadków morskich, a więc o 4 mniej niż miesiąc wcześniej. Nie mniej jednak nie brakowało zdarzeń niebezpiecznych oraz szkodliwych. Ponownie okazało się, że stan techniczny jednostek do przewozu żywego inwentarza pozostaje wiele do życzenia. Odnotowana awaria silnika głównego takiego statku spowodowała potrzebę wyładowania już wcześniej załadowanego licznego bydła. W trakcie miesiąca pojawiło się również wiele niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia pożarów jednostek pływających.
05.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Niemieckie media: jacht rosyjskiego oligarchy pełen dzieł sztuki wartych miliony. Śledczy już je zajęli

Po raz drugi w ciągu kilku dni śledczy wzięli na celownik jacht "Luna" rosyjskiego oligarchy. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" skonfiskowali dzieła sztuki warte kilka milionów euro. Jacht miał należeć kiedyś do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza - ujawnia tygodnik.
12.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

W Hamburgu śledczy przeszukali luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy

Ponad 30 śledczych przeszukało w środę w porcie w Hamburgu jacht "przedsiębiorcy z Federacji Rosyjskiej” – poinformowały prokuratura i policja. Według informacji agencji dpa chodzi o luksusowy jacht "Luna" przypisywany Farchadowi Achmedowi.
03.05.2023

Rosyjski atomowy Piotr Wielikij czeka na decyzję. Pójdzie na złom?

Przed rosyjskim krążownikiem rakietowym z napędem atomowym o nazwie Piotr Wielikij sądne dni – koszty jego ewentualnych napraw i modernizacji poszybowały tak bardzo, że zamiast do doku może trafić na złom.
23.04.2023

Niemiecka fundacja lobbująca na rzecz Nord Stream miała być pomysłem Rosji

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.
19.03.2023

80 lat temu ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606

80 lat temu, 22 lutego 1943 r., na wschód od Nowej Fundlandii na Atlantyku polski niszczyciel ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Był to pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony przez jednostkę Polskiej Marynarki Wojennej. W akcji uczestniczył także amerykański eskortowiec USCGC Campbell.
22.02.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Babcock rozpoczyna budowę drugiej fregaty dla Royal Navy. To również partner programu Miecznik

Podczas wczorajszej ceremonii w stoczni Rosyth minister obrony Alex Chalk dokonał aktu przecięcia stali pod budowę HMS Active. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele stoczni, przedstawiciele kadry dowódczej Royal Navy, a także weterani, którzy służyli na wcześniejszym okręcie o tej samej nazwie podczas wojny na Falklandach.
25.01.2023

UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze.
20.01.2023

Bank Pekao w Davos: chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną

O tym jakie projekty inwestycyjne są teraz kluczowe dla Banku Pekao S.A. mówił w Davos, wiceprezes tej firmy Paweł Strączyński. „Chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną: magazyny energii, biogazownie, farmy fotowoltaiczne. Przed nami wielkie inwestycje związane z wiatrakami na morzu, małą i dużą energetyką jądrową” – powiedział Paweł Strączyński.
19.01.2023

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
19.01.2023

[WIDEO] Pożar w hiszpańskim kurorcie zniszczył 100 jachtów i łodzi

Około 100 jachtów i łodzi zostało zniszczonych przez pożar w porcie kurortu Marbella, na południu Hiszpanii, podały władze popularnej wśród turystów gminy.
12.01.2023

Jeszcze w tym roku wspólne ćwiczenia morskie Rosji i Chin. Moskwa wysyła 4 okręty

Siły zbrojne Rosji i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach na wodach Morza Wschodniochińskiego, zaplanowanych w dniach 21-27 grudnia; scenariusz ćwiczeń zakłada m.in. przeprowadzenie ostrzałów artyleryjskich i rakietowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za resortem obrony w Moskwie.
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Damen wskazał Rheinmetall jako dostawcę systemów artyleryjskich dla niemieckich fregat

Holenderski gigant wybrał niemiecką grupę technologiczną jako dostawcę ośmiu nowoczesnych armat morskich 27 mm dla przyszłych okrętów niemieckiej Marynarki Wojennej (Deutsche Marine). Każda z z nich otrzyma po dwa takie systemy.
17.11.2022

Czarter na czas – „payment in advance”

Obok standardowego zapisu ,,payment in cash”, systemowym zapisem formularzy czarterowych jest klauzula przewidująca, iż ustalony umownie hire będzie płacony w miesięcznych lub piętnastodniowych interwałach „z góry”.
14.11.2022

Tajemnica rosyjskiej ropy: Sprzedaż Vostok ogłoszona, a potem zdementowana

Jak podaje Bloomberg trading house, który posiada część udziałów, w sztandarowym projekcie naftowym Rosji poinformował, że jego udziały zostały zbyte za bezcen na rzecz nowo utworzonej spółki. A następnie oświadczył, że tak nie jest.
06.11.2022

Vos Prodect dostarczy technologię cable hang-off dla kolejnych morskich farm wiatrowych

Holenderska firma technologiczna Vos Prodect poinformowała, że kolejne projekty morskich farm wiatrowych będą wykorzystywały technologie cable hang-off. Mowa o projektach Vesterhav Nord oraz Syd rozwijanych na wodach duńskich.
28.10.2022

Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych

Niemiecki koncern samochodowy Mercedes-Benz podpisał wstępną umowę na dostawy energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej od 2027 roku.
26.10.2022

„Eternal Bliss” – „demurrage” jako maksymalna kwota odszkodowania

18 listopada 2021 roku Sąd Apelacyjny (Court of Appeal (Civil Division)), w składzie Lord Geoffrey Vos (Master of Rolls), Lord Justice Newey oraz Lord Justice Males, wydali bardzo oczekiwane przez środowisko morskie orzeczenie w sprawie „K Line Pte Limited and Priminds Shipping (HK) Co. Limited” [2021] EWCA Civ 1712 (zwane dalej „ETERNAL BLISS”).
14.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Czarter na czas – płatność „hire”

Ustalenie zasad, warunków i form płatności opłaty czarterowej („hire”) za korzystanie (dysponowanie) ze statku w ramach czarteru na czas jest integralną i obowiązkową częścią każdej umowy tego typu.
19.09.2022

Shell od nowego roku będzie miał nowego dyrektora generalnego

Z funkcji dyrektora generalnego Shella z końcem roku odejdzie Holender Ben van Beuren, szef koncernu od 2014 r. Na stanowisku zastąpi go Kanadyjczyk Wael Sawan - poinformowała w czwartek spółka.
15.09.2022

Port w Hamburgu zwiększa udział w rynku przeładunku kontenerów

Przeładunek kontenerów w porcie w Hamburgu w pierwszej połowie 2022 roku rozwijał się lepiej niż oczekiwano: z wynikiem wynoszącym 4,4 miliona TEU (standardowe kontenery 20-stopowe), w pierwszych sześciu miesiącach roku osiągnięto niewielki wzrost o 0,9 procent. W porównaniu z głównymi konkurencyjnymi portami Europy Północnej: Antwerpią-Brugią, Rotterdamem i Bremą/Bremerhaven, które odnotowały spadki przeładunku kontenerów, Hamburg był jedynym głównym portem w tym zakresie, który odnotował plus.
17.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Rosnieft zlokalizował nowe złoże ropy na Arktyce

Na Morzu Peczorskim, leżącym w rosyjskiej części Arktyki, odkryto nowe złoże ropy naftowej. Za jego odnalezienie i eksploatację odpowiada państwowy rosyjski koncern Rosnieft.
07.07.2022

Wojna napędza ubezpieczenia i inflację

Sankcje nałożone na Rosję, jako agresora, objęły nie tylko ograniczenia w imporcie rosyjskiej ropy i gazu, ograniczenia dostępu do portów i wyłączenia z ruchu liniowego. Do gry wprowadzono również ubezpieczenia.
02.07.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Szwajcaria. Ukraiński minister spraw zagranicznych nie wierzy, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów

Nie wierzę, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym – powiedział w środę w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
25.05.2022

Ceny ropy w USA w górę po mocnym spadku amerykańskich zapasów benzyny

Ropa naftowa drożeje w USA o ponad 1 proc., po dwóch poprzednich dniach zniżek cen. W Stanach Zjednoczonych za kilka dni rozpoczyna się sezon letnich wyjazdów Amerykanów, a tymczasem zapasy benzyny spadły tam w ub. tygodniu o ponad 4 mln baryłek - informują maklerzy.
25.05.2022

Morawiecki: unijne embargo na ropę z Rosji w najbliższych dniach lub tygodniach

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek w rozmowie ze stacją BBC, iż spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, z pewnymi wyjątkami dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.
24.05.2022

Niemcy. Embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".
24.05.2022

Morawiecki: nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską

Nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rano rozmawiał z premierem Słowacji o interkonektorze na Słowację, którego przepustowość będzie wynosiła 5,7 mld metrów sześciennych.
23.05.2022

Sasin w Davos: Polska gotowa na wielkie inwestycje, m.in. pływający terminal FSRU w Gdańsku

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym: ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że w trakcie rozpoczynającego się w niedzielę forum w Davos spotka się m.in. z liderami największych światowych korporacji i będzie z nimi rozmawiał o przyciągnięciu do Polski zaawansowanych inwestycji.
17.05.2022

Niemcy. Media: Luna, luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy zatrzymany w Hamburgu

Jacht Luna, należący kiedyś do Romana Abramowicza, a obecnie do innego oligarchy Farchada Achmedowa pozostanie w porcie w Hamburgu do odwołania. Według informacji gazety "Sueddeutsche Zeitung", w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, władze niemieckie "zamroziły" wart ok. 400 mln euro jacht.
11.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Rosja kontynuuje swój arktyczny projekt naftowy

Rosnieft kontynuuje prace nad swoim projektem naftowym Vostok Oil, który ma zagospodarować złoża ropy wzdłuż rzeki Jenisej. Na przebieg inwestycji nie wpływają europejskie sankcje.
04.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
08.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Sankcje na Rosję: Luksusowe jachty oligarchów zajęte przez niemieckie i włoskie władze

Rosyjscy oligarchowie zaczynają odczuwać skutki sankcji nałożonych przez Zachód w wyniku inwazji na Ukrainę. W Hamburgu zajęty przez niemieckie władze został jacht rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa. Jest to jedna z największych tego typu jednostek na świecie. We Włoskiej Ligurii zablokowano dwa luksusowe jachty.
03.03.2022

Putin zabrał swój jacht ze stoczni w Hamburgu

Luksusowy jacht Graceful, należący do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, opuścił w poniedziałek o świcie port w Hamburgu – informuje we wtorek „Bild”. Gazeta przypuszcza, że Putin zabrał swój jacht z niemieckich wód z obawy przed konfiskatą w ramach zapowiadanych przez Zachód sankcji.
08.02.2022

Port Północny w Gdańsku jedną z ofiar cyberataku na europejskie terminale

Europejska grupa logistyczna Sea-Invest padła ofiarą cyberataku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wśród poszkodowanych terminali znalazł się również Port Północny należący właśnie do belgijskiej grupy Sea-Invest.
04.02.2022

Cyberatak na europejskie terminale naftowe

Niektóre z najważniejszych europejskich morskich terminali naftowych i paliwowych padły ofiarami cyberataku. Poinformowały o tym zachodnie media. Część spółek potwierdziło atak.
04.02.2022

[WIDEO] Wybuch FPSO w Nigerii. Prawdopodobnie 10 ofiar

Jednostka FPSO Trinity Spirit eksplodowała i zatonęła u wybrzeży Nigerii. Liczba ofiar nie została jeszcze potwierdzona, ale służby obawiają się, że 10 członków załogi zginęło.
03.02.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Ubezpieczyciel X-Press Pearl wypłaca 2,5 miliona dolarów na oczyszczanie środowiska

Ubezpieczyciel statku X-Press Pearl zgodził się zapłacić dodatkowe 2,5 miliona dolarów odszkodowania za szkody w środowisku naturalnym, wyrządzone w związku z katastrofą statku u wybrzeży Colombo na Sri Lance w maju.
29.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Jan De Nul dostarczy kable z koreańskiej fabryki do Europy dla farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

Grupa Jan De Nul świadczy usługi związane z transportem i instalacją podmorskich kabli energetycznych. Firma realizuje kolejny kontrakt. Należący do Jana De Nul statek do układania kabli Isaac Newton załaduje kable 220 kV AC wyprodukowane w fabryce LS Cable w Donghae w Korei Południowej i przetransportuje je do Europy, gdzie zostaną zainstalowane w kwietniu 2022 roku na obszarze projektów Hollandse Kust Noord oraz West Aplha, łącznie stanowiące farmę Hollandse Kust Zuid.
27.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Umowa o budowę statku – „on demand guarantee” (prawo angielskie)

Angielski Sąd Apelacyjny w bardzo reprezentatywnym składzie (Lord Geoffrey Vos (MR), Lord Baker (J), Lord Popplewell (J)) przyniósł długo oczekiwane rozstrzygnięcie w sprawie „Shanghai Shipyard Co. Ltd v Reignwood International Investment (Group) Company Limited” [2021] EWCA Civ 1147.
14.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Paraolimpiada – norweska wioślarka zaatakowana przez rybę elektryczną

Birgit Skarstein, norweska paraolimpijka startująca w wioślarstwie i będąca największą w jej kraju nadzieją na medal, została podczas treningu w Japonii zaatakowana przez rybę elektryczną, która z dużą siłą trafiła ją prosto w piersi.
25.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

ORLEN Lietuva przejęła jedyny terminal przeładunkowy przy granicy z Polską

ORLEN Lietuva, spółka z Grupy ORLEN, nabyła 100% udziałów w litewskiej spółce Mockavos Terminalas, przejmując tym samym kontrolę nad jedynym kolejowym terminalem przeładunkowym przy granicy polsko-litewskiej. Jest on wykorzystywany do przeładunków produktów ropopochodnych wytwarzanych w rafinerii w Możejkach i przeznaczonych na polski oraz ukraiński rynek.
16.06.2021

Pionowe morskie turbiny wiatrowe bardziej wydajne niż konwencjonalne?

Według nowych badań przeprowadzonych przez Oxford Brookes University, pionowe morskie turbiny wiatrowe są znacznie bardziej wydajne w dużych farmach wiatrowych niż konwencjonalne. Dodatkowo zastosowane w parach, turbiny pionowe mogą zwiększyć swoją wydajność nawet o 15 proc.
19.05.2021

IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - wywiad z dr Andrzejem Michalakiem

Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze w północnej części Polski. W tym roku odbędzie się w dniach 24-25 czerwca w Gdyni. Będzie to już czwarta edycja. O agendzie i tematyce tegorocznego wydarzenia mówi w wywiadzie dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
16.03.2021

Wielkie pieniądze i gorące spory – jak Duńczycy budują farmy wiatrowe ?

Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Pozostaje to w związku z wysoki poziomem zainteresowania efektywną transformacją ekologiczną. Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej realizuje ambicje władz, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 70 procent.
12.02.2021

Od najbliższej edycji Forum Ekonomiczne będzie organizowane w Karpaczu

Forum Ekonomiczne zwane „polskim Davos” to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu. Od 1992 roku nieprzerwanie było organizowane w Krynicy Zdrój. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, wydarzenie wyjątkowo odbyło się w Karpaczu.
04.02.2021

Greta Thunberg zarzuca politykom i biznesowi bezczynność ws. klimatu

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg w przemówieniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, odbywającego się w formacie wideokonferencji, zarzuciła politykom i biznesmenom ignorancję i bezczynność wobec kryzysu klimatycznego.
26.01.2021

ORP Ślązak powrócił z Morza Północnego [foto]

7 grudnia br. do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni powrócił okręt patrolowy ORP Ślązak. Jednostka zakończyła ponad tygodniowy etap badań eksploatacyjno-wojskowych przeprowadzony na akwenie Morza Północnego.
08.12.2020

Kolejny atak na Zatoce Gwinejskiej. 10 marynarzy porwanych

Dziesięciu marynarzy zostało porwanych z drobnicowca Milan, 14 mil morskich od nigeryjskiego terminalu Pennington Offshore Terminal.
30.11.2020

Thale dostarczy systemy dla niemieckich fregat MKS180

Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) i Thales podpisały umowę na dostawę i integrację systemu bojowego dla nowych fregat niemieckiej marynarki wojennej klasy MKS 180. Kontrakt obejmie cztery jednostki budowane w stoczni w Hamburgu i innych lokalizacjach stoczni północnoniemieckiej grupy Lürssen, usługi logistyczne oraz wiele lądowych stanowisk testowych i szkoleniowych.
24.11.2020

Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza

Należący do rosyjskiego oligarchy, Romana Abramowicza, Eclipse nie jest już największym jachtem na świecie. Wybudowany w 2009 roku statek wciąż jednak robi wrażenie. Za swoje cacko Rosjanin zapłacił 340 mln euro.
14.11.2020

Europejscy armatorzy tankowców założyli nową spółkę joint venture. Będzie ona zarządzać flotą chemikaliowców

Stolt Tankers B.V., należące do Stolt-Nielsen Limited, utworzyły spółkę joint venture z John T. Essberger Group w celu obsługi ich połączonych flot tankowców w Europie. Od 1 stycznia 2021 roku spółka joint venture o nazwie E&S Tankers będzie oferować klientom łączną flotę 48 chemikaliowców o nośności od 2800 do 11 300 ton, operujących w Europie, a zwłaszcza na Bałtyku, Morzu Śródziemnym i północno-zachodniej Europie.
13.11.2020

Pływający dok uderzył w okręty w rosyjskiej bazie marynarki wojennej [wideo]

Tajfun Maysak spowodował duże straty w rosyjskiej bazie marynarki wojennej. Pojawiły się filmy przedstawiające ogromny pływający dok uwolniony przez huragan i uderzający w okręty wojenne we Władywostoku. Port jest główną bazą rosyjskiej marynarki wojennej na Pacyfiku. Na pirsach, na których zdarzył się wypadek, znajdują się okręty podwodne klasy Kilo i duże łodzie rakietowe klasy Tarantul.
07.09.2020

Stocznia Blohm + Voss wróciła częściowo do pracy

Niemiecka stocznia Blohm + Voss z Hamburga rozpoczęła prace po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa. Firma uzgodniła to z lokalnymi urzędami ds. zdrowia. Nie wszystkie wyniki drugiego testu masowego są jeszcze dostępne, ale niektórzy pracownicy mogą wrócić do pracy.
17.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Posąg handlarza niewolników wrzucony do kanału (wideo)

Dziesiątki tysięcy ludzi biorą udział w niedzielę w demonstracjach ruchu Black Lives Matter w kilku brytyjskich miastach. Główny protest, odbywający się przed ambasadą USA w Londynie, został przyćmiony przez obalenie pomnika handlarza niewolnikami w Bristolu
15.06.2020

300 jednostek Maerska pomoże w badaniach nad oceanami i klimatem

Duński przewoźnik kontenerowy Maersk będzie wspierać globalne wysiłki badawcze w zakresie wzorców pogodowych i zmian klimatu, przeznaczając 300 własnych statków do udziału w globalnym programie Wolontariatu Obserwacyjnego (VOS).
11.06.2020

Alfa Laval chce stać się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030

Alfa Laval, szwedzki dostawca produktów i rozwiązań do wymiany ciepła, separacji i obróbki płynów, dołączył do „Poradnika biznesowego 1,5 ° C”, ukierunkowanego na rozwiązania bezemisyjne.
18.05.2020

Covid-19 nie utrudnia realizacji projektu Rail Baltica

Pandemia Covid-19 nie utrudnia realizacji projektu budowy Rail Baltica, transeuropejskiego korytarza kolejowego łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki – poinformował we wtorek litewski resort transportu.
21.04.2020

Na opustoszałej plaży w Brazylii wykluło się prawie sto zagrożonych wyginięciem żółwi

Pandemia COVID-19 sprawiła, ze wiele popularnych wśród turystów miejsc na świecie jest dziś zamkniętych. Wśród nich wymienić można między innymi plażę Janga w mieście Paulista w Brazylii, na której pod koniec marca wykluło się blisko 100 zagrożonych wyginięciem żółwi szylkretowych
15.04.2020

Pierwszy międzykontynentalny pociąg Maerska z Europy do Azji

Pierwszy pociąg w kierunku wschodnim w ramach serwisu Maersk AE19 został wysłany z portu w Sankt Petersburgu. Całkowity czas nowego połączenia z portów w Europie Północnej do portów w Korei i Japonii wyniesie od 23 do 32 dni, w porównaniu z tradycyjną przeprawą morską, trwającą 52-57 dni.
30.03.2020

Agencja BNS: Litwa ostatecznie przegrała spór z Gazpromem

Litwa ostatecznie przegrała trwający osiem lat spór z rosyjskim koncernem Gazprom w sprawie nadpłaty za gaz w wysokości 1,4 mld euro za lata 2004-2012 - poinformowała w poniedziałek agencja BNS powołując się na litewskie ministerstwo energetyki.
17.02.2020

Sektor motoryzacyjny UE zagrożony amerykańskimi cłami

Unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan kolejny raz poleciał do Waszyngtonu, by przeciwdziałać możliwym amerykańskim taryfom na unijny przemysł samochodowy. Prezydent USA Donald Trump od dłuższego czasu grozi dodatkowymi cłami europejskiemu sektorowi motoryzacyjnemu.
06.02.2020

Greta Thunberg odwiedziła Bełchatów. Burza wśród związkowców

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.
22.01.2020

Thunberg w Davos przypomina, że nic nie zrobiono dla klimatu

Greta Thunberg, młoda szwedzka aktywistka klimatyczna, przypomniała we wtorek zgromadzonej w Davos elicie gospodarczej i politycznej, że "praktycznie nic nie zrobiono dla klimatu", nawet po wielu miesiącach mobilizacji młodych ludzi na całym świecie.
21.01.2020

Białoruś kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy. Jutro dotrze do litewskiego portu w Kłajpedzie

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej – poinformował w poniedziałek wieczorem koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw.
21.01.2020

Prezydent Duda rozpoczyna udział w Światowym Forum Ekonomicznym

Od spotkania z liderami biznesu i dyskusji na temat znaczenia innowacji dla wzrostu gospodarczego prezydent Andrzej Duda rozpocznie we wtorek wizytę w Davos na 50. Światowym Forum Ekonomicznym. Prezydent otworzy też Dom Polski w Davos.
21.01.2020

Damen wygrał kontrakt na budowę fregat MKS 180 dla Niemiec

Niemiecki rząd wybrał holenderską grupę stoczniową Damen jako głównego wykonawcę przynajmniej czterech fregat dla swojej marynarki.
14.01.2020

Port w Kłajpedzie i koleje chcą dostarczać ropę na Białoruś

Po przerwaniu przez Rosję dostaw ropy naftowej do białoruskich rafinerii, chęć dostarczania tego surowca zadeklarowały w piątek litewskie koleje i port w Kłajpedzie. Litwa może zapewnić przewóz 3 mln ton ropy rocznie.
04.01.2020

Kazachstan zachęca polskich inwestorów ulgami i… Nowym Jedwabnym Szlakiem

Wymiana handlowa między Polską a Kazachstanem systematycznie rośnie od kilku lat i w 2018 r. osiągnęła wartość ponad 9 mld zł. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. polski eksport na rynek kazachstański wzrósł aż o 28 proc. – wynika z danych udostępnionych przez ambasadę Kazachstanu w Warszawie.
30.12.2019

Litewskie koleje zakończyły odbudowę szlaku kolejowego Możejki-Renge

Litewskie koleje poinformowały w poniedziałek o zakończeniu odbudowy 19 km szlaku kolejowego Możejki-Renge na Łotwie. Ponad 10 lat temu Litwini rozebrali tory na znaczącej dla należącej do PKN Orlen rafinerii w Możejkach trasie przewozów.
30.12.2019

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na ORP Ślązak

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej RP w dniu 101. rocznicy jej utworzenia. Patrolowiec ORP Ślązak otrzyma banderę MW już w najbliższy czwartek 28 listopada. Uroczystości odbędą się w Porcie Wojennym Gdynia.
26.11.2019

Współpraca PKP PLK i Kolei Litewskich w sprawie bezpieczeństwa na Rail Baltica

PKP Polskie Linie Kolejowe będą współpracować z Kolejami Litewskimi w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa na litewskim odcinku międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od polsko-litewskiej granicy do Kowna.
13.11.2019

Branża morska nie robi wystarczająco dużo, aby wzmocnić pozycję kobiet

Odsetek kobiet w przemyśle morskim jest bardzo niski i od lat się nie zmienia, powiedziała Cleopatra Doumbia-Henry, rektor Światowego Uniwersytetu Morskiego w Malmö (World Maritime University).
07.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Prof. Mączyńska-Ziemacka: wyższe płace to czynnik nakręcający wzrost PKB

Działania na rzecz wyższej płacy mogą się przełożyć na łagodzenie bariery popytu, jaką dostrzegają prawie wszystkie kraje rozwinięte. Wyższe płace to czynnik nakręcający wzrost PKB - mówi w rozmowie z PAP prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka.
08.09.2019

Krynica: Ruszyło „polskie Davos”

Przedstawieniem „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport” rozpoczęło się we wtorek „polskie Davos” w Krynicy-Zdroju.
03.09.2019

Rusza 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy

Pod hasłem „Europa jutra. Silna czyli jaka?” w Krynicy-Zdroju rozpocznie się we wtorek 29. Forum Ekonomiczne, zaliczane do najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej. Co roku w debatach, panelach dyskusyjnych i prezentacjach Forum bierze udział ponad 4 tys. osób.
03.09.2019

Do Grecji dociera największa od trzech lat fala migrantów

Do wybrzeży Lesbos dotarło w czwartek z Turcji na szesnastu łodziach i kutrach 650 migrantów - największa grupa, jaka dotąd wylądowała w ciągu jednego dnia na tej greckiej wyspie.
30.08.2019

Po sezonie gruntowny remont Daru Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ogłosiło przetarg na wykonanie remontu Daru Pomorza. Słynny polski żaglowiec ma już 110 lat i do utrzymania go w formie konieczne są regularne prace remontowe i konserwacyjne. Mimo, że od 1982 roku Dar Pomorza to statek muzeum to eksploatuje go aż 150 tys turytów rocznie.
26.08.2019

Włochy: Po 19 dniach migranci zeszli ze statku Open Arms (wideo)

Po 19 dniach kryzysu, statek organizacji pozarządowej Open Arms został wpuszczony do portu na włoskiej wyspie Lampedusa, a pokład opuściło ponad 80 migrantów. Impas rozwiązała prokuratura, która nakazała natychmiastową ewakuację migrantów.
21.08.2019

Nowe połączenie statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska

Maersk uruchamia nowy serwis statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Inauguracyjna jednostka zawinie do DCT Gdańsk w najbliższą środę. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
05.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days: Amerykanie Baker i Shelley liderami mistrzostw świata w klasie 29er

175 załóg z 27 krajów przystąpiło w poniedziałek do rywalizacji w mistrzostwach świata w klasie 29er, które odbywają się w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Po trzech wyścigach na czele znajdują się Amerykanie Stephan Baker i Ripley Shelley, natomiast najlepsi z 10 polskich załóg Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) zajmują 40. lokatę.
30.07.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.