• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jeszcze w tym roku wspólne ćwiczenia morskie Rosji i Chin. Moskwa wysyła 4 okręty

jb

19.12.2022 13:18 Źródło: Reuters/PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Jeszcze w tym roku wspólne ćwiczenia morskie Rosji i Chin. Moskwa wysyła 4 okręty

Partnerzy portalu

Jeszcze w tym roku wspólne ćwiczenia morskie Rosji i Chin. Moskwa wysyła 4 okręty - GospodarkaMorska.pl
Fot. RIA Novosti archive, image #395186 / Vitaliy Ankov / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19449483

Siły zbrojne Rosji i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach na wodach Morza Wschodniochińskiego, zaplanowanych w dniach 21-27 grudnia; scenariusz ćwiczeń zakłada m.in. przeprowadzenie ostrzałów artyleryjskich i rakietowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za resortem obrony w Moskwie.

W manewrach mają uczestniczyć cztery rosyjskie okręty, w tym krążownik rakietowy Wariag, a także sześć jednostek morskich z Chin. Zaplanowano również udział samolotów i helikopterów bojowych z obu państw. W poniedziałek okręty rosyjskie wyszły z portu we Władywostoku nad Oceanem Spokojnym w kierunku Morza Wschodniochińskiego - czytamy w depeszy Reutersa.

Władze w Pekinie nie udzielają Moskwie pomocy wojskowej w inwazji na Ukrainie, lecz wspierają Kreml politycznie i propagandowo. Chiny nie potępiły agresji na Ukrainę i konsekwentnie sprzeciwiają się antyrosyjskim sankcjom Zachodu.

15 września przywódca Chin Xi Jinping rozmawiał w Samarkandzie w Uzbekistanie z Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie tych polityków od 24 lutego, czyli początku inwazji Moskwy na Ukrainę. "Chiny są gotowe, by współpracować z Rosją i wziąć na siebie odpowiedzialność światowego mocarstwa" - zadeklarował wówczas Xi.

Od drugiej połowy października, gdy chiński przywódca został wybrany na kolejną kadencję na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin, można zaobserwować oznaki pogłębienia relacji Pekinu z Moskwą. Pod koniec listopada Xi oznajmił, że chińskie władze chciałyby poszerzyć zakres współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.