• <

Sankcje na Rosję: Luksusowe jachty oligarchów zajęte przez niemieckie i włoskie władze

03.03.2022 19:31 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Sankcje na Rosję: Luksusowe jachty oligarchów zajęte przez niemieckie i włoskie władze

Partnerzy portalu

Sankcje na Rosję: Luksusowe jachty oligarchów zajęte przez niemieckie i włoskie władze - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia CC BY 3.0

Rosyjscy oligarchowie zaczynają odczuwać skutki sankcji nałożonych przez Zachód w wyniku inwazji na Ukrainę. W Hamburgu zajęty przez niemieckie władze został jacht rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa. Jest to jedna z największych tego typu jednostek na świecie. We Włoskiej Ligurii zablokowano dwa luksusowe jachty.

Jacht Dilbar, który należy do Usmanowa, ma długość 156 m i ma największy na świecie tonaż brutto, który wynosi 15 917 ton. Jego wartość to ok. 600 mln dol. Na co dzień obsługuje go prawie 100-osobowa załoga.

W wyniku sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów przez Unię Europejską 28 lutego Usmanow otrzymał zakaz wjazdu na terytorium UE. Zamrożony został również jego majątek. Teraz niemiecki rząd wyegzekwował decyzję UE i zajął jacht, który od kilku miesięcy znajdował się w stoczni Blohm+Voss w Hamburgu. Majątek Usmanowa szacuje się na 18 mld dol. Jacht Dilbar należy do niego od 2016 r.

Putin zdążył

Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu, z tej samej stoczni, w pośpiechu wypłynął jacht należący do Putina. Luksusowy jacht Graceful. Wszystko wskazuje, że jacht został zabrany z niemieckich wód z obawy przed przyszłą konfiskatą.

82-metrowy jacht Putina został zbudowany w 2014 roku za blisko 87 mln euro. Przebywał w Hamburgu od kilku miesięcy, wybudowano na nim m.in. dwa nowe balkony. Prac nie dokończono.

2 jachty zatrzymane we Włoszech

W San Remo i Imperii we włoskiej Ligurii stoją zacumowane i zablokowane dwa luksusowe jachty rosyjskich oligarchów, przyjaciół prezydenta Władimira Putina - podał dziennik „La Stampa”.

Właściciele tych jednostek zostali umieszczeni na „czarnej liście” oligarchów przez kraje, które potępiły rosyjską napaść na Ukrainę.

Banderę Wysp Dziewiczych ma 40-metrowa „Lena” Giennadija Timczenko, którego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Kieruje on rosyjską firmą inwestycyjną, działającą w sektorze energetycznym, transportowym i budowlanym. Drugi jacht to 60-metrowa „Lady M” Aleksieja Mordaszowa, piątego na liście najbogatszych biznesmenów z Rosji.

Po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała zamrożenie aktywów oligarchów, w tym luksusowych jachtów, ich kapitanowie zostali poinformowani w obu włoskich portach, że będzie lepiej, jeśli nie podniosą kotwicy - relacjonuje gazeta. Jak dodaje, oficjalnie nie napłynęła jeszcze informacja o zamrożeniu majątku właścicieli jachtów.

Wyłączone zostały pokładowe transpondery informujące o lokalizacji jednostek. W liguryjskich portach to one właśnie najbardziej rzucają się w oczy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.