• <
SAR_2022

Damen wygrał kontrakt na budowę fregat MKS 180 dla Niemiec

PMK

14.01.2020 21:35 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Damen wygrał kontrakt na budowę fregat MKS 180 dla Niemiec

Partnerzy portalu

Damen wygrał kontrakt na budowę fregat MKS 180 dla Niemiec - GospodarkaMorska.pl

Niemiecki rząd wybrał holenderską grupę stoczniową Damen jako głównego wykonawcę przynajmniej czterech fregat dla swojej marynarki.

Fregaty MKS 180 to niemieckie okręty nowej generacji, określane jako „wszechstronne” wielofunkcyjne statki bojowe z wymiennymi modułami specyficznymi dla misji.

Damen będzie współpracować z niemieckimi partnerami Blohm + Voss i Thales nad wykonaniem kontraktu, który nadal podlega niemieckiej akceptacji parlamentarnej.

Statki zostaną zbudowane w stoczni Blohm + Voss w Hamburgu oraz w innych lokalizacjach należących do północno-niemieckiej grupy stoczniowej Lurssen, która przejęła stocznię w Hamburgu w 2016 roku. Damen twierdzi, że współpracując z Blohm + Voss, około 80 procent projektu będzie wykonane w Niemczech. Systemy elektroniczne będą dostarczane przez Thales Nederland, holenderską jednostkę francuskiego multi-konglomeratu Thales.

Z ponad 5,2 miliarda euro przeznaczonymi na okręty, projekt MKS 180 plasuje się jako jeden z największych kontraktów morskich w historii niemieckich sił zbrojnych.

Po latach opóźnień niemieckie Ministerstwo Obrony ogłosiło przetarg na cztery okręty MKS 180 w kwietniu 2019 roku. Firmy miały trzy miesiące na przygotowanie ostatecznych ofert i przesłanie ich do niemieckiej Bundeswehry.

W oświadczeniu Damen powiedział, że jest bardzo dumny i zadowolony, że został wybrany jako zwycięski oferent.

155-metrowe okręty będą miały nośność 9 000 ton, z miejscem dla 110 członków załogi i do 70 dodatkowych pasażerów, co czyni je największymi okrętami we flocie niemieckiej marynarki wojennej. Dostawa fregat jest spodziewana w 2023 roku.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.