• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bezprecedensowy wzrost porwań marynarzy w Zatoce Gwinejskiej

PMK

14.01.2020 21:36 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Bezprecedensowy wzrost porwań marynarzy w Zatoce Gwinejskiej

Partnerzy portalu

Bezprecedensowy wzrost porwań marynarzy w Zatoce Gwinejskiej - GospodarkaMorska.pl

Pomimo spadku ogólnej liczby przypadków piractwa w 2019 roku, można zauważyć alarmujący wzrost liczby porwań marynarzy w Zatoce Gwinejskiej - donosi Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB).

W 2019 roku centrum zgłaszania piractwa IMB odnotowało 162 przypadki piractwa i rozboju na statkach na całym świecie, w porównaniu do 201 zgłoszonych w 2018 r. Wśród nich można wymienić cztery porwane statki, 11 ostrzelanych jednostek, 17 prób ataków i 130 przypadków abordażu.

Liczba porwań załogi w Zatoce Gwinejskiej wzrosła o ponad 50% z 78 w 2018 do 121 w 2019 roku. Jest to równoważne ponad 90% porwaniom na całym świecie zgłoszonych na morzu.

- Obawiamy się, że w tym regionie odnotowano bezprecedensowy wzrost liczby porwań załogi. Najnowsze statystyki potwierdzają znaczenie zwiększonej wymiany informacji i koordynacji między statkami, agencjami raportującymi i reagującymi w regionie Zatoki Gwinejskiej. Bez niezbędnych struktur sprawozdawczych nie będziemy w stanie dokładnie wskazać obszarów wysokiego ryzyka dla marynarzy i zająć się wzrostem liczby przypadków piractwa na tych stale wrażliwych wodach - powiedział Michael Howlett, dyrektor Międzynarodowego Biura Morskiego ICC.

Ataki przy użyciu broni w indonezyjskich portach spadły z 36 do 25 incydentów. Na subkontynencie indyjskim, Bangladesz zgłosił zero incydentów w zeszłym roku. To pierwsza taka sytuacja od 5 lat.

Po drugiej stronie Oceanu Indyjskiego Somalia zgłosiła zero przypadków piractwa, jednak IMB zaleca, aby statki i załogi zachowywały ostrożność podczas podróży przez ten region. W szczególności raport ostrzega, że „somalijscy piraci nadal mają zdolność przeprowadzania ataków w basenie Somalii i na szerszym Oceanie Indyjskim”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.