• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosyjski atomowy Piotr Wielikij czeka na decyzję. Pójdzie na złom?

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosyjski atomowy Piotr Wielikij czeka na decyzję. Pójdzie na złom?

Partnerzy portalu

rosyjski krążownik rakietowy o napędzie atomowym
Fot. RIA Novosti archive, image #669522 / Grigory Sysoev / CC-BY-SA 3.0

Przed rosyjskim krążownikiem rakietowym z napędem atomowym o nazwie Piotr Wielikij sądne dni – koszty jego ewentualnych napraw i modernizacji poszybowały tak bardzo, że zamiast do doku może trafić na złom.

Piotr Wielikij, krążownik rakietowy z napędem atomowym projektu 1144 to flagowy okręt rosyjskiej Floty Północnej. 25-letnia jednostka dawno nie była jednak modernizowana. Problem w tym, że prace prowadzone na innym okręcie tej klasy, Admirale Nachimowie, pokazały, że modernizacja jednostki może być po prostu nieopłacalna.

Jak poinformowała agencja TASS powołując się na źródło w rosyjskiej marynarce wojennej, Rosjanie rozważają wycofanie okrętu Piotr Wielikij z eksploatacji. Jego naprawy i modernizacja byłyby bardzo kosztowne i okręt mógłby podzielić los siostrzanej jednostki, Admirała Nachimowa, który od 1999 roku nie wypłynął ze stoczni w Siewierodwińsku. Jest nieustannie remontowany, a modernizacji wymagały przede wszystkim uranowe elementy paliwowe. Okręt miał także zostać przezbrojony w bardziej nowoczesne uzbrojenie, w tym pociski manewrujące. Nachimow jednak utknął w stoczni – jego przekazanie do eksploatacji było wielokrotnie przesuwane. Najnowsza wersja mówi, że krążownik wróci do służby w przyszłym roku, jednak źródła rosyjskie twierdzą, że jest to mało prawdopodobne. Pierwotny plan zakładał jednak, że w momencie kiedy Admirał Nachimow zwolni dok w stoczni, w to miejsce wpłynie Piotr Wielikij. Dowodzący jednak zastanawiają się, czy warto ryzykować odstawianie flagowca do doku tylko po to, by unieruchomić go na lata, jak stało się to z Nachimowem, i pompować w prace nad nim ogromne pieniądze. Zwłaszcza, że przemysł stoczniowy i okrętowy w Rosji odczuwa skutki zachodnich sankcji oraz samej wojny – w Ukrainie produkowanych było sporo części zamiennych dla rosyjskich okrętów, sankcje odcięły także dostęp do zachodnich technologii, a na wojnę oddelegowana została pokaźna część pracowników branży stoczniowej, których nie udaje się skutecznie zastąpić niedoświadczonymi kadrami z krajów Azji środkowej.

Piotr Wielikij i Admiral Nachimow to siostrzane okręty typu Kirow projektu 1144. Są to jedyne okręty nawodne o napędzie atomowym w rosyjskiej marynarce. Piotr Wielikij został zwodowany w 1980 roku, ale do służby wszedł dopiero 9 lat później. Na takie opóźnienie wpływ miało zakończenie Zimnej Wojny, rozpad ZSRR oraz będące jego efektem problemy gospodarcze Rosji. Na jednostce pływa 700-osobowa załoga.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.