• <
smartre_2023

Vos Prodect dostarczy technologię cable hang-off dla kolejnych morskich farm wiatrowych

28.10.2022 05:16
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vos Prodect dostarczy technologię cable hang-off dla kolejnych morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Vos Prodect dostarczy technologię cable hang-off dla kolejnych morskich farm wiatrowych  - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Holenderska firma technologiczna Vos Prodect poinformowała, że kolejne projekty morskich farm wiatrowych będą wykorzystywały technologie cable hang-off. Mowa o projektach Vesterhav Nord oraz Syd rozwijanych na wodach duńskich.

Systemy cable hang-off są to systemy zawieszania kabli, przeznaczone do mocowania kabli energetycznych średniego i wysokiego napięcia do górnej części fundamentu, bez względu na jego rodzaj. Jest on kluczowy ze względu na bezpieczeństwo. System musi być ekstremalny szczelny, ponieważ w wyniku katodowej ochrony antykorozyjnej monopala tworzą się toksyczne gazy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potencjalnych załóg roboczych działających na pomostach kablowych.

Technologia Vos Prodect została zakontraktowana przez greckiego producenta połączeń kablowych Hellenic Cables.

Farmy wiatrowe Vesterhav Nord i Syd firmy Vattenfall pojawią się na duńskich wodach Morza Północnego. Obie farmy wiatrowe będą miały łącznie moc wytwórczą 344 MW, zaspokajając zapotrzebowanie na energię 380 000 gospodarstw domowych w Danii. Po dostarczeniu systemów cable hang-off oczekuje się, że morska farma wiatrowa zostanie w pełni uruchomiona do końca 2023 roku.

Vos Prodect przeprowadzi obszerny program testowy w specjalnie przygotowanym obiekcie testowym, wykorzystując kable (66kV) w izolacji z polietylenu usieciowanego (XLPE), produkowane przez Hellenic Cables. Testy te są przeprowadzane w celu weryfikacji i potwierdzenia, że tymczasowy zacisk blokuje kable w sposób "niezawodny i bezpieczny", bez ryzyka uszkodzenia kabla.

W ciągu ostatnich kilku lat Vos Prodect ściśle współpracował z producentem kabli Hellenic Cables przy projektach okablowania wysokiego i średniego napięcia, co zaowocowało udaną i silną współpracą. Firmy działały wspólnie przy projekcie największej farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii.


Źródło: Vos Prodect

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.