• <

Wynik wyszukiwania - "oleje" - Wiadomości

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Wartość ochrony ekosystemów morskich dla społeczeństwa – Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja MARE przedstawiają wyniki najnowszych badań

Na ile Polacy wyceniają korzyści związane z realizacją programu oczyszczania wraków zagrażających środowisku Morza Bałtyckiego? Czy te korzyści przewyższałyby koszty takiej interwencji?
13.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Przedstawicielka KE: transport jest krwiobiegiem europejskiej gospodarki

Transport to krwiobieg europejskiej gospodarki - podkreśla szefowa dyrekcji generalnej ds. mobilności i transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Magda Kopczyńska w rozmowie z PAP o znaczeniu tego sektora dla funkcjonowania Europejczyków, a także o Ukrainie i Zielonym Ładzie.
02.05.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

W Singapurze przeprowadzono pierwsze na świecie bunkrowanie statku ciekłym amoniakiem

Firma Fortescue, we współpracy z Urzędem Morskim i Portowym Singapuru (MPA), agencjami rządowymi, instytutami badawczymi oraz partnerami branżowymi, przeprowadziła pierwsze na świecie bunkrowanie amoniakiem w połączeniu z olejem napędowym w procesie spalania jako paliwa żeglugowego na pokładzie statku Fortescue Green Pioneer pod banderą Singapuru.
17.03.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Höegh Autoliners otrzymuje dofinansowanie budowy dwóch statków napędzanych amoniakiem

Przedsiębiorstwo żeglugowe Höegh Autoliners czyni znaczne postępy w realizacji swoich ambicji uczynienia z planowanych jednostek klasy Aurora pierwszymi na świecie statkami PCTC (Pure Car, Truck Carrier) zasilanych amoniakiem. 5 marca otrzymało prawie 14 mln dolarów (146 mln NOK) z funduszy Enova w ramach wdrażania rozwiązań zapewniających im wykorzystanie alternatywnego i zrównoważonego paliwa w dwóch swoich zaplanowanych statkach.
06.03.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

LDA i Norsepower łączą siły w transporcie dużych komponentów samolotów Airbus

Francuski armator Louis Dreyfus Armateurs SAS (LDA) i fiński producent żagli mechanicznych Norsepower Oy Ltd ogłosiły, że technologia Norsepower Rotor Sail™ zostanie zainstalowana na nowej niskoemisyjnej flocie RoRo, która będzie czarterowana przez firmę Airbus.
11.02.2024

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podsumowuje ubiegły rok

Ro 2023 był pełen wyzwań dla ratowników działających w ramach polskiej odpowiedzialności SAR (Search and Rescue). Mają za sobą setki wezwań i akcji realizowanych niekiedy w bardzo trudnych warunkach pogodowych, jednak zawsze z nadrzędnym celem, jakim jest niesienie pomocy i ratowanie życia na morzu.
02.02.2024

Dubaj zainwestuje w pakistańską infrastrukturę logistyczną, w tym w porty i centrum logistyczne

Porozumienia między rządami Dubaju i Pakistanu zostały podpisane na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Pakistan reprezentował J.E. Shahid Ashraf Tarar, federalny minister komunikacji, kolei i gospodarki morskiej Islamskiej Republiki Pakistanu, a Dubaj, sułtan Ahmed bin Sulayem, prezes korporacji portów, ceł i wolnego obszaru celnego (PCFC) rządu Dubaju.
24.01.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

Ponad połowa nowych duńskich statków gotowa na zielone paliwa

Według danych Danske Rederier, duńskiego stowarzyszenia zrzeszającego armatorów, ponad połowa statków zamówionych przez tamtejsze przedsiębiorstwa żeglugowe będzie mogła korzystać z ekologicznych paliw.
12.01.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Firma NYK przeprowadzi długoterminowe próby wprowadzenia biopaliw na pełną skalę

Począwszy od 2024 roku, firma NYK przeprowadzi na pełną skalę testy długoterminowego wykorzystania biopaliw, które są uważane za charakteryzujące się zerową emisją CO2 netto, w żegludze swoich istniejących statków opalanych ciężkim olejem.
28.12.2023

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów

W Porcie Czystej Energii rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji.
15.12.2023

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury Ukrainy uszkodzonych w rosyjskich atakach od lipca

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury zostało uszkodzonych w rosyjskich atakach na Ukrainie od 18 lipca – poinformował w środę szef Administracji Morskich Portów Ukrainy Jurij Łytwyn, którego cytuje portal Ekonomiczna Prawda.
13.12.2023

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol bliski ukończenia. Będzie pływać z Azji do Europy

Maersk ogłosił, że pierwszy duży kontenerowiec napędzany metanolem zostanie zwodowany jeszcze tej zimy i obsługiwać będzie trasę między Azją a Europą.
08.12.2023

Chiński masowiec staranował filipińską jednostkę rybacką

Chiński masowiec Tai Hang 8 uderzył w zacumowaną do gromadzącego ryby urządzenia filipińską łódź rybacką. Masowiec popłynął dalej, a pięciu ocalałych rybaków uratowały inne rybackie jednostki.
07.12.2023

Thordon Bearings i Wärtsilä utworzyły sojusz Blue Ocean w celu opracowania statku bez łożyska stewowego

W inicjatywie mającej rewolucyjne znaczenie dla projektowania statków i ochrony oceanów przed zanieczyszczeniem, Thordon Bearings i Wärtsilä ogłosiły utworzenie Sojuszu Blue Ocean w celu opracowania i promocji rewolucyjnej koncepcji statku bez łożyska sterowego.
04.12.2023

Pociągi z Pragi nad Bałtyk będą od 2024 r. kursowały częściej i szybciej

W 2024 r. Czechy zyskają nowe, szybsze połączenie kolejowe z wybrzeżem Morza Bałtyckiego - pisze w środę dziennik Mlada Fronta DNES (MFD). Pociągi z Pragi cztery razy dziennie pojadą bezpośrednio do Gdańska i Gdyni. Podróż ma być o trzy godziny szybsza niż z przesiadkami.
08.11.2023

Doradca prezydenta Ukrainy: Polska kluczowym partnerem w transporcie towarowym

Polska pozostaje kluczowym partnerem Ukrainy w transporcie towarowym, dlatego problem blokowania granicy przez jej przewoźników powinien zostać rozwiązany w drodze negocjacji - oświadczył w sobotę w ukraińskiej telewizji Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Ukrinform.
05.11.2023

Damen z potwierdzeniem zgody na projekty statków napędzanych metanolem

Począwszy od lata 2022 roku, współpracując z towarzystwem klasyfikacyjnym Bureau Veritas, Damen opracował i uzyskał zgodę na projekty kompaktowych statków napędzanych metanolem. Zbiorniki LNG wyznaczają standardy dla tego rodzaju paliwa, jednak ich wielkość spowodowała, że obowiązują zasady bardzo odmienne od tych wymaganych na znacznie mniejszych statkach. Potrzebne było nowe podejście do projektowania, aby można je było zastosować w jednostkach roboczych.
11.10.2023

Inauguracja budowy portu dla offshore w Świnoujściu. Proces transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

W procesie transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę, biorą i będą brały w nim udział - podkreśliła w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas inauguracji budowy portu dla offshore w Świnoujściu.
11.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury [wideo]

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
08.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Shell zakończył bunkrowanie pierwszego statku wycieczkowego LNG w Gibraltarze

Globalna firma energetyczna Shell poinformowała w środę o pierwszej w Porcie Gibraltar operacji bunkrowania statku wycieczkowego paliwem LNG. Bunkrowanie zostało przeprowadzone we współpracy z Royal Caribbean Group, Anthony Veder i Zarządem Portu Gibraltar. Statkiem bunkrującym był zbudowany w Gdańsku Coral Methane.
29.09.2023

Drugi największy statek wycieczkowy na świecie zwodowany we Francji

Trwa budowa przyszłego Utopia of the Seas, który znajdzie się we flocie Royal Caribbean International. To szósta jednostka w klasie Oasis, która już w przyszłym roku ma rozpocząć działalność.
20.09.2023

We Włoszech ochrzczono nowy kontenerowiec dla MSC

Jedna z czołowych firm w branży żeglugowej na świecie Mediterranean Shipping Company (MSC) zorganizowała ceremonię nadania imienia swojemu nowemu kontenerowcowi, MSC Nicola Mastro we włoskim porcie w Trieście.
06.09.2023

Prezydent Duda przybył do Rumunii; weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w środę po południu rozpoczął dwudniową wizytę w Rumunii. W Bukareszcie prezydent weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, spotka się też z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem i premierem tego kraju Marcelem Ciolacu.
06.09.2023

Tajfun Saola zbliża się do Hongkongu i południowych wybrzeży ChRL

W położonej na południu Chin prowincji Guangdong oraz w Hongkongu odwołano w piątek setki lotów, a także zamknięto szkoły i biura w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Saola. Według prognoz chińskiego instytutu meteorologicznego może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 roku.
01.09.2023

M. Przydacz: są plany rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza

Są plany pewnego rodzaju rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza. Jest coraz więcej państw, które chciałyby do niej dołączyć na zasadach bezpośredniego członkostwa lub partnerstwa - mówił w środę w Studiu PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
30.08.2023

Polska hubem dla dostaw do krajów UE

Polska jest obecnie węzłem transportowym dla wielu ukraińskich firm realizujących dostawy do Unii Europejskiej. Istnieje jednak wiele wyzwań w łańcuchu logistycznym, obejmującym porty i linie kolejowe, które dotyczą między innymi firm metalurgicznych i górniczych. Te firmy do czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie na pełną skalę eksportowały 80 proc. wyrobów stalowych i podobny procent produktów górniczych. Jak wygląda sytuacja dziś?
24.08.2023

Nowe danie: drukowane owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miała zbierać informację m.in. o portach morskich

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała szesnastą osobę podejrzewaną o szpiegostwo na rzecz Rosji, podał minister koordynator służb specjalnych, szef MSWiA Mariusz Kamiński.
04.08.2023

Chorwacja chce pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
31.07.2023

Zielona paliwa coraz popularniejsze i dostępniejsze w branży morskiej

SEA-LNG, wspólna inicjatywa w branży morskiej powołana w celu wykazania komercyjnych i środowiskowych korzyści płynących z inwestycji w alternatywne paliwa, podzieliła się analizą rynku bunkrowania zielonego LNG, która pokazuje, że jest on obecnie dostępny w prawie siedemdziesięciu portach na całym świecie. Dane dotyczące zwiększonej dostępności bio-LNG jako paliwa żeglugowego zostały ujawnione w aktualizacji koalicji do internetowego narzędzia Bunker Navigator, które dostarcza informacji na temat dostępności bunkrowania paliw w
28.07.2023

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
16.07.2023

Kongres 590: inwestycje w infrastrukturę paliwową gwarancją bezpieczeństwa Polski

Polska infrastruktura logistyczna pozytywnie przeszła przez okres zwiększonego ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego. Do dalszego jej rozwoju niezbędne są inwestycje w transport kolejowy, który musi być skorelowany z całą infrastrukturą - uznali eksperci, uczestniczący w debacie o perspektywach i wyzwaniach dla logistyki paliwowej, która odbyła się podczas 8. Edycji Kongresu 590 w Warszawie.
27.06.2023

Thordon modernizuje zbiorniki rurociągów SUMED

Egipski operator rurociągu SUMED, Arab Petroleum Pipeline Company (SUMED), zakończył konwersję wału ogonowego na system łożysk smarowanych wodą morską SXL firmy Thordon dla siedmiu specjalnych łodzi serwisowych do cumowania jednopunktowego (SPM).
26.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Wystartowało VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Ulstein zaprojektuje dwa kolejne hybrydowe CSOV dla Acta Marine

Ulstein Design & Solutions podpisał kontrakt z turecką stocznią Tersan na zaprojektowanie dwóch napędzanych metanolem jednostek ULSTEIN SX216.
12.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Ekspert: ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosję do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej

Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.
21.05.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur OOŚ

Procedura OOŚ wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
12.05.2023

MOL Polska otworzył nawodną stację paliw w Gdańsku

MOL Polska ogłosił uruchomienie w Gdańsku pierwszej pod tą marką nawodnej stacji paliw dla jachtów, łodzi motorowych i skuterów wodnych.
03.05.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

LNG ma nie tylko zwolenników. Ruszyła kampania "Say No to LNG"

W Ameryce Północnej, Europie oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, czyli regionach najbardziej korzystających z żeglugi, ruszyła oficjalnie kampania „Say No to LNG”, której celem jest przedstawienie LNG jako paliwa, które nie powinno być wykorzystywane jako przejściowe w żegludze.
11.04.2023

Rekordowy import paliw w 2022 r. Najwięcej sprowadzono oleju napędowego i LPG

Oficjalnie do Polski sprowadzono w ubiegłym roku prawie 14 mln m sześc. paliw, czyli o około 1,2 mln m sześc. więcej niż w 2021 r. - poinformowała w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. To nowy rekord - dodano. Najwięcej sprowadzono oleju napędowego i LPG.
30.03.2023

Zarzut kradzieży paliwa okrętowego dla żołnierza Marynarki Wojennej

Zastępca prokuratora okręgowego ds. wojskowych poznańskiej prokuratury poinformował o zarzucie przywłaszczenia paliwa okrętowego, jaki usłyszał podoficer z 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zarzut paserstwa usłyszał również inny żołnierz tej jednostki oraz dwóch rezerwistów.
23.03.2023

Wyciek ropy w pobliżu Filipin trwa. Służby starają się powstrzymać zagrożenie

Od ponad tygodnia Straż Wybrzeża Filipin, służby ratunkowe i ekolodzy walczą z wyciekiem oleju napędowego z wraku w pobliżu wyspy Mindoro nieopodal Morza Południowochińskiego.
16.03.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

Z wojażu do demontażu. Jak odchodzą wycieczkowce?

Gdzie trafiają statki pasażerskie, kiedy mija ich czas? Po latach fantazyjnych rejsów, dostarczających pasażerom niezapomnianych wrażeń, przychodzi w końcu moment, kiedy wycofane z eksploatacji giganty żegnają się ze splendorem oceanicznej żeglugi.
06.03.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Nowy terminal Orlenu na początku obsłuży 130 statków rocznie, docelowo więcej

Morski terminal przeładunkowy Grupy Orlen, który ma powstać do 2025 r. przy nabrzeżu Martwej Wisły w Gdańsku, początkowo będzie mógł obsługiwać ok. 130 statków rocznie. Docelowo liczba jednostek ma być nawet trzy razy większa - podał w lutowym wydaniu "Magazyn GO!", wewnętrzny periodyk koncernu.
19.02.2023

PERN i Port Gdynia: strategiczna współpraca na rzecz bezpieczeństwa państwa

Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych należące do Portu Gdynia i baza paliw PERN w Dębogórzu to dziś kluczowe elementy infrastruktury stanowiące filary bezpieczeństwa energetycznego Polski. Współpraca obu podmiotów właśnie wchodzi na wyższy poziom. Trwają intensywne prace nad pogłębieniem toru wodnego w Porcie Gdynia, który pozwoli PERN rozładowywać tankowce z olejem napędowym o ładowności ponad 100 tys. ton i zanurzeniu do 15 m.
14.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Orlen: jesteśmy zabezpieczeni i w pełni przygotowani na embargo na rosyjski diesel

W Polsce, jak i w Unii Europejskiej jesteśmy dobrze przygotowani na embargo na rosyjski diesel - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Powstały i wiąż tworzą się nowe szlaki handlu tym produktem, które pozwolą zastąpić rosyjski olej napędowy paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin - dodał.
03.02.2023

Orlen zbuduje terminal morski na Martwej Wiśle w Gdańsku. Będzie obsługiwał zbiornikowce

Grupa Orlen zbuduje na należącym do rafinerii w Gdańsku nabrzeżu na Martwej Wiśle terminal do obsługi statków morskich, na którym przeładowywane będą m.in. paliwa i oleje.
25.01.2023

Orlen zbuduje w Gdańsku terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów

PKN Orlen zbuduje za 0,5 mld zł w terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów w Gdańsku, co ma wzmocnić bezpieczeństwo i pewność dostaw produktów - poinformował PKN Orlen w piątek. W Gdańsku powstaje też warta ponad 1,4 mld zł instalacja, która umożliwi produkcję wysokiej jakości olejów.
20.01.2023

Rafinerie zapowiadają strajki przeciw reformie emerytalnej we Francji

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny. Protesty przeciw reformie emerytalnej zapowiadają pracownicy kolei, metra, transportu miejskiego i drogowego, a nawet ministerstwa spraw zagranicznych.
12.01.2023

Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie

LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg już wyruszył – informuje w poniedziałek LTG. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.
09.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Rotterdam. Przeładunki w cieniu wojny i sankcji

62 mln ton z prawie 470 mln ton przeładunków w porcie w Rotterdamie powiązane jest z przewozami do i z portów w Rosji – wynika z danych CBS, Urzędu Statystycznego Niderlandów. Przez ten port przechodzi wiele nośników energii importowanych z Rosji.
20.12.2022

Rosja chce na Bałtyku przelewać paliwo między statkami

Rosmorport, rosyjska państwowa agencja regulująca i świadcząca usługi portowe, poinformowała, że na Bałtyku ulokowana zostanie instalacja umożliwiająca przepompowywanie paliw rafinowanych między statkami.
15.12.2022

Port w Vancouver testuje paliwa o niskiej i zerowej emisji

W ramach działań mających na celu stopniowe wyeliminowanie paliw i technologii emitujących CO2, zarząd portu w Vancouver testuje różne paliwa i rozwiązania, mające doprowadzić do zeroemisyjności w 2050 roku.
09.12.2022

Niderlandy zainwestują w holowniki napędzane metanolem

Holenderski koncern stoczniowy Damen podpisał protokół ustaleń (memorandum of understanding) z amerykańskim producentem silników Caterpillar i spółką Pon Power (oficjalnym dealerem Caterpillar na Holandię – przyp. red.) w sprawie wspólnego zaprojektowania serii holowników napędzanych podwójnym paliwem – metanolem i olejem napędowym. Jednostki będą gotowe do produkcji seryjnej w 2026 roku.
06.12.2022

Furetank testuje paliwo odnawialne na bazie odpadów

Szwedzka firma żeglugowa Furetank ujawniła, że jej dwupaliwowy tankowiec Fure Valö wykonał pierwszy rejs na nowej mieszance paliwowej od firmy Equinor zawierającej zużyty olej kuchenny.
18.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
14.11.2022

PKP zainteresowane rozwojem przewozu ładunków przez porty Łotwy

Polskie Koleje Państwowe są zainteresowane rozwojem przewozów ładunków przez porty łotewskie i poszukują możliwości zwiększenia tych wolumenów - poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie prezes PKP Krzysztof Mamiński.
10.11.2022

Ameryka eksportuje rekordową ilość ropy do Azji

W listopadzie dostawy ropy z USA do Azji mają osiągnąć wartość 1,8 miliona baryłek dziennie – to rekordowe ilości.
06.11.2022

Stocznia w Helsinkach miała wybudować lodołamacz dla Rosjan. Rząd blokuje projekt

Stocznia w Helsinkach nie może zrealizować projektu bodowy gigantycznego lodołamacza dla klienta rosyjskiego. Rząd wydał negatywną decyzję w sprawie licencji eksportowej dla zamówienia realizowanego na zlecenie rosyjskiej firmy Norilsk Nickel, zajmującej się wydobyciem i wytopem niklu, palladu, platyny i miedzi.
17.10.2022

Główny ekonomista Orlenu: weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw

Weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw, wywołanej niedostatecznymi rezerwami. Po to, by uspokoić sytuację, potrzebna jest większa podaż paliw z nowych rafinerii - wskazał główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.
12.10.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

Latarnia morska w Rozewiu na znaczku pocztowym

W sobotę Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy "200 lat latarni morskiej Rozewie". Znaczek z najbardziej znaną latarnią nad polskim wybrzeżem kosztuje 15 złotych i 30 groszy.
10.09.2022

GE Power Conversion współpracuje ze stocznią Tersan w zakresie dostawy jednostek nowej generacji dla Acta Marine

GE Power Conversion dostarczy systemy zasilania, dynamicznego pozycjonowania oraz sterowania dla dwóch nowych jednostek do obsługi farm wiatrowych. Statki nowej generacji są pierwszymi, które mogą pracować na dwóch paliwach: metanolu i oleju napędowym, co w połączeniu z energooszczędną technologią GE może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
08.09.2022

Waltoria. Nowe spojrzenie na gospodarkę nadwyżkami magazynowymi i zapasami [ROZMOWA]

Wszystko zaczęło się od obserwacji przepływu materiałów stalowych oraz analizy gospodarki magazynowej w przemyśle ciężkim. Aneta Mielewczyk i Mateusz Bielawa stworzyli w sieci nową technologiczną platformę sprzedażową dla przemysłu. Waltoria.pl ma szansę rozwiązać problem zalegających towarów w magazynach wielu firm. – Z drugiej strony ułatwimy przedsiębiorcom poszukiwania specyficznych materiałów, których często potrzebują w znikomych ilościach – mówią.
08.09.2022

Premier: zamówionego węgla mamy bardzo dużo, wąskim gardłem są porty"

Zamówionego węgla mamy bardzo dużo, ale wąskim gardłem jest dystrybucja po Polsce - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami gminy Brańsk. Dodał, że nie ma magicznej różdżki, która by zbiła ceny węgla do poziomu z ubiegłego roku.
05.09.2022

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! 10 września br. w południe spotkają się osoby pasjonujące się morską historią

10 września 2022 r. w samo południe przy zabytkowej latarni w Rozewiu Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje obchody 200-lecia tego pięknego, morskiego obiektu. Będzie okazja do poznania jednej z ciekawszych budowli na polskim morzem.
04.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Z Ukrainy do Portu Gdańsk. Jest pomysł na rurociąg transgraniczny do transportu olejów roślinnych

Polska i Ukraina będą dążyć do wspólnego opracowania projektu budowy rurociągu transgranicznego do transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Oba kraje utworzą grupę roboczą, która przedstawi warianty lokalizacji projektu.
30.08.2022

Dekarbonizacja według IMO wymaga wsparcia

Nadchodząca debata na temat regulacji dotyczących gazów cieplarnianych i środków ekonomicznych w IMO wziął pod lupę zespół World Shipping Council (WSC) i sugeruje konieczność poprawy niektórych obszarów oraz szerokiego zrozumienia i porozumienia wielu stron o różnych interesach.
29.08.2022

Kalush Orchestra wystąpiła we włoskim mieście, do którego wpłynął statek z olejem z Ukrainy

Zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji w Turynie - ukraiński zespół Kalush Orchestra wrócił po trzech miesiącach do Włoch i we wtorek wystąpił w mieście Monopoli w Apulii. Koncert odbył się kilka godzin po tym, gdy do tamtejszego portu wpłynął statek z transportem oleju słonecznikowego z Ukrainy.
17.08.2022

90 lat temu podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP "Burza"

90 lat temu, 10 sierpnia 1932 r., na flagsztoku ORP "Burza" zawisła biało-czerwona bandera. Niszczyciel brał udział w walkach u wybrzeży Norwegii i Bitwie o Atlantyk. Przez lata pełnił funkcję okrętu muzeum w Gdyni. Zwiedziły go 4 mln osób.
10.08.2022

DB wspomaga niemieckie porty i uruchamia pociągi ze zbożem z Ukrainy

Niemieckie koleje państwowe Deutsche Bahn zapowiedziały uruchomienie kilku pociągów tygodniowo w celu dowozu ukraińskich zbóż do niemieckich portów. Zboża będą dostarczane między innymi do Rostocku, Hamburga i Brake, informuje DB.
09.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Ruszyła przebudowa dwóch dworców kolejowych na Półwyspie Helskim

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowy na przebudowę dwóch dworców kolejowych na Półwyspie Helskim i przekazały wykonawcy plac budowy - poinformowała firma w przesłanym w czwartek komunikacie. Koszt remontów wyniesie ponad 16 mln zł - dodała.
04.08.2022

Vestas pionierem. Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem

W ramach swojej podróży w kierunku stania się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku Vestas jest pionierem innowacyjnych rozwiązań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla z własnej działalności. We współpracy z dostawcą Windcat Workboats, firma rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób, pierwszy na świecie, zasilany wodorem CTV może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w ramach działalności usługowej w branży offshore.
05.07.2022

UNCTAD: Wojna na Ukrainie zakłóca globalne łańcuchy dostaw

Główne porty w Europie zmagają się z kryzysem zdolności magazynowania z powodu nagromadzenia ładunków z Rosji i Ukrainy. Sytuacja ta zakłóciła operacje transportu kontenerowego i spowodowała, że globalne łańcuchy wartości znalazły się w rozsypce, stwierdza UNCTAD.
02.07.2022

Dworczyk: jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów

Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
21.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Blokada ukraińskich portów. Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię

Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią, by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział w niedzielę agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.
12.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Niemcy pomogą Ukrainie w transporcie zboża? Chcą połączeń z Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) chcą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w eksporcie zbóż. "Celem jest stworzenie realnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego" - powiedziała w czwartek portalowi RND szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta.
26.05.2022

Od momentu agresji na Ukrainę do Rotterdamu przypłynęło 126 tankowców z rosyjskim paliwem

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej we wtorek analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant".
03.05.2022

Rekordowy rozładunek zbiornikowca z olejem napędowym w Porcie Gdynia

W bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) przeprowadzono rekordowy rozładunek zbiornikowca, który dostarczył tam 46 tys. metrów sześc. oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej. To największa partia produktu rozładowana jednorazowo w tej bazie - podała w środę spółka.
27.04.2022

Będzie intermodalne połączenie między DCT i Kownem

Litewska firma LTG Cargo uruchamia nowe połączenie intermodalne między Kownem a DCT w Gdańsku.
14.04.2022

Australia nakłada kolejne sankcje na Rosję, m.in. na okrętobudownictwo

W czwartek Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmę transportową SEVMASH i koncern stoczniowy United Shipbuilding Corp.
14.04.2022

Lotos: wielkość nakładów inwestycyjnych w 2022 r. zbliży się do 2 mld zł

Grupa Lotos zakłada wielkość nakładów inwestycyjnych w 2022 r. zbliżoną do 2 mld zł. To efekt przesunięcia części środków związanych z realizacja projektu Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO) - poinformowała Grupa Lotos w środę.
23.03.2022

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - podał PKN Orlen. Koncern podkreśla, że częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe.
22.03.2022

The Economist: wojna w Ukrainie może doprowadzić do niepokojów na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Wojna w Ukrainie może doprowadzić do głodu i niepokojów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zagrożony jest Egipt - ocenił w piątkowym artykule The Economist.
11.03.2022

Zwodowano pierwszy japoński prom zasilany LNG

Japoński potentat morski Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zwodował pierwszy japoński prom napędzany LNG, będący jednym z dwóch promów zamówionych przez spółkę zależną MOL - Ferry Sunflower. Napęd gazowy ma być alternatywą dla tradycyjnego paliwa, dającego szansą na ograniczenie emisji w sektorze żeglugi.
10.03.2022

Raport: gospodarka Chin będzie silniejsza w drugim półroczu tego roku

Chińska gospodarka stanie się silniejsza w drugim półroczu br. dzięki dalszym obniżkom stóp procentowych oraz inwestycjom publicznym w infrastrukturę - wynika z opublikowanego w czwartek raportu opracowanego przez ekonomistów Grupy Allianz i Euler Hermes.
10.03.2022

Cząstki uwalniane z opon zatruwają wodne organizmy

Naukowcy z ostrzegają, że samochody trują nie tylko przez wydzielane z rury wydechowej gazy. Mikroskopijne cząstki, które powstają ze ścierania się z opon, są toksyczne dla wodnych form życia. Zaburzają ich zachowanie i wzrost.
03.03.2022

Statek zasilany przez krowy i świnie

Harvey Gulf International Marine, amerykański operator jednostek offshore, poinformował o wprowadzeniu nowego rodzaju zasilania na swoje statki – paliwem jest RLNG, które korzysta z produktów ubocznych przemysłowej hodowli trzody i bydła.
20.02.2022

Rosyjski eksport kolejowy przez porty morskie wzrósł o 5,8% r/r w 2021 roku

Transport towarów koleją przeznaczonych na eksport przez rosyjskie porty morskie wyniósł w 2021 r. 351,1 mln ton. To oznacza wzrost o 5,8% rok do roku. To rekord wszechczasów – informują Koleje Rosyjskie.
17.02.2022

System elektroenergetyczny po rozbudowie. To tu bije serce Portu Gdańsk [WIDEO]

W Porcie Gdańsk stale modernizowana jest infrastruktura portowa. Rozbudowie uległ również Główny Punkt Zasilania, czyli system elektroenergetyczny. Wszystkie prace wykonano bez przerw w zasilaniu kontrahentów portu. Wartość inwestycji to 6,7 mln zł.
17.02.2022

[WIDEO] Sztorm uszkodził falochron w Ustce

W weekend podczas sztormu uszkodzeniu uległ fragment falochronu w Ustce.
31.01.2022

Dofinansowanie budowy Parku Logistycznego Małaszewicze. Wniosek złożony

19 stycznia 2022 r. spółka Cargotor złożyła do CINEA (Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska) wniosek o dofinansowanie z funduszu CEF 2 budowy Parku Logistycznego Małaszewicze. Inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki.
20.01.2022

Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy transportowej i wzroście potencjału polskich portów

8 grudnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem gruntów, infrastruktury i transportu Republiki Korei, Hyeong Ouk NOH. Tematem rozmowy był rozwój współpracy infrastrukturalnej między oboma państwami.
08.12.2021

W ostatnim sezonie ze śluz Guzianka I i II skorzystało 20 tys. jednostek

W minionym sezonie żeglugowym, czyli od maja do końca października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II przepłynęło blisko 20 tys. jachtów i statków - poinformowały Wody Polskie.
24.11.2021

Kanał Węgorzewski do remontu. Rusza wielka inwestycja za 21 mln zł na Mazurach

W poniedziałek (22 listopada) rozpoczął się remont Kanału Węgorzewskiego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Koszt remontu Kanału Węgorzewskiego to blisko 21 milionów złotych, a prace potrwają do października 2022 roku.
22.11.2021

Czy instytucje finansowe pomogą rozwijać polską branżę morską? [KOMENTARZE]

Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami, jednak nie milkną echa dyskusji, które miały miejsce w kameralnej atmosferze na promie Polferries. Najwięcej emocji wzbudził panel na temat warunków finansowo-prawnych rozwoju sektora morskiego w Polsce. W naszym podsumowaniu prezentujemy część wniosków, które podnieśli uczestnicy konferencji na morzu. Prezesów stoczni i instytucji finansowych pytamy o to, co jeszcze trzeba zrobić by wypracować mechanizmy współpracy, które na lata ułatwią rozwój polskiego offshore.
15.11.2021

Eko na morzach i oceanach. Dekarbonizacja transportu morskiego wyzwaniem branży morskiej

Dekarbonizacja transportu morskiego jest rzeczywistością rozgrywającą się na naszych oczach. Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2050 r. Wśród potencjalnych paliw mających doprowadzić do zeroemisyjności na morzach i oceanach jest kilku poważnych kandydatów.
05.10.2021

Świnoujście. Powstaje tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Co nowego na budowie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lada dzień rozpocznie się demontaż maszyny TBM Wyspiarka, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W tej chwili trwa wypompowywanie wody z komory odbiorczej, do której weszła TBM. Może potrwać jeszcze kilkadziesiąt godzin.
23.09.2021

Obyś żył w ciekawych czasach. Globalne zatory portowe zakłócają łańcuchy dostaw

Globalna sieć portów, kontenerowców i firm żeglugowych jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, problemy z logistyką sprawiają, że jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, zakłócających łańcuchy dostaw.
21.09.2021

UE: żegluga to 13,5 proc. gazów cieplarnianych z transportu

Europejska Agencja Środowiska i Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu opublikowały raport, z którego wynika, że żegluga morska i śródlądowa odpowiada za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE.
02.09.2021

Atlas Copco Rental – wynajem sprężarek powietrza, generatorów prądu, generatorów pary i azotu dla przemysłu Offshore

Dzięki badaniom i analizie odmiennych potrzeb przemysłu Offshore Atlas Copco tworzy innowacyjne rozwiązania w najbardziej wymagających okolicznościach z wykorzystaniem różnorodnych urządzeń.
22.08.2021

Maersk. Potrzeba więcej biopaliwa, jedzcie więcej frytek

Maersk zobowiązał się do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku, jednak pojawił się problem – do biopaliwa używanego na statkach potrzebny jest zużyty olej spożywczy, a tego może zabraknąć.
16.08.2021

Grupa Lotos. Wynik za kwartał najlepszy w historii

II kwartał 2021 przyniósł Grupie Lotos 1,06 miliarda zysku netto. – To najlepsze wyniki w historii grupy – powiedział wiceprezes Jarosław Wróbel.
13.08.2021

Powódź w Niemczech. Czy ropa i olej napędowy mogły zanieczyścić zbiorniki wodne?

Państwowa Agencja Ochrony Środowiska (LANUV) w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia podejrzewa, że powodzie spowodowały przedostanie się do zbiorników wodnych m.in. ropy naftowej i oleju napędowego. Pierwsze plamy oleju zostały znalezione na Renie w pobliżu Bad Honnef.
19.07.2021

Zakończono budowę promu Hydro Bingo z wodorowym silnikiem dwupaliwowym

Budowa pierwszego na świecie promu pasażerskiego zasilanego wodorem z wykorzystaniem dwupaliwowego silnika spalinowego została zakończona. Prace były realizowane w Japonii. Obecnie inwestorzy przygotowują się do wdrożenia kolejnych kroków w rozwoju morskich technologii wodorowych.
16.07.2021

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

Portowa Straż Pożarna Florian zadba o bezpieczeństwo w Porcie Gdańsk [WIDEO]

Od 1 lipca 2021 roku Portowa Straż Pożarna Florian realizować będzie ochronę przeciwpożarową na akwenach o łącznej powierzchni 13,5 tysiąca hektarów.
01.07.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.
29.06.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku dużym problemem dla polskich rybaków

Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej.
25.06.2021

UTK: w transporcie intermodalnym masa przewiezionych towarów wzrosła o ponad 15 proc.

Masa towarów w kolejowych przewozach intermodalnych wzrosła w pierwszym kwartale tego roku do 6,2 mln ton, czyli o ponad 15 proc. więcej w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy rok wcześniej – poinformował w piątek Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
19.06.2021

Spotkanie ministrów transportu V4 zakończone - w planach udrożnienie żeglugi na Odrze

Zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w Krakowie. Ministrowie odnieśli się do najważniejszych wspólnych wyzwań w obszarze infrastruktury i transportu.
18.06.2021

USA. Nowe dyrektywy bezpieczeństwa dla rurociągów po cyberataku na Colonial Pipeline

W następstwie cyberataku na sieć rurociągów Colonial Pipeline ministerstwo bezpieczeństwa krajowego (DHS) wydało dyrektywy, skierowane do właścicieli i operatorów rurociągów. Uderzenie hakerów sparaliżowało działanie firmy i zakłóciło dostawy paliwa w części USA.
27.05.2021

Rusza budowa najbardziej ekologicznej floty holowników na świecie

HaiSea Marine (HM), spółka joint venture Haisla First Nation oraz Seaspan ULC, ruszyła ze swoim programem budowy niskoemisyjnych holowników.
25.05.2021

Baza paliw PERN w Dębogórzu z rekordowym przeładunkiem paliw - ponad 1 mln ton

Już ponad 1 mln ton paliw przeładowała w tym roku baza paliw PERN w Dębogórzu, która w tym czasie obsłużyła 26 tankowców z olejem napędowym. W ostatnich latach taki wynik był osiągany dopiero w połowie lipca – podała w czwartek spółka. Jak podkreśliła, kontynuowana jest rozbudowa bazy w Dębogórzu.
21.05.2021

Porty w Szczecinie i Świnoujściu odrabiają straty po pandemii, w kwietniu przeładunki w górę o prawie 18 procent

W zespole portów Szczecin-Świnoujście kwiecień był kolejnym miesiącem tego roku, w którym znacząco wzrosły przeładunki w porównaniu do roku ubiegłego. Kwiecień 2021 zakończył się wynikiem o 17,6 proc. lepszym aniżeli kwiecień 2020. W sumie po czterech pierwszych miesiącach br. obydwa porty są na plusie o prawie 12 proc. wobec tego samego okresu ub. roku.
14.05.2021

Postój remontowy rafinerii LOTOSU zakończony

Trwał ponad dwa miesiące, zaangażował ponad dwa tysiące pracowników i 85 wykonawców. Częściowy postój remontowy rafinerii Grupy LOTOS zakończył się planowo na początku maja. Wszystkie prace zostały wykonane bezpiecznie i zgodnie z budżetem. Podzielono go na dwa etapy – druga część rozpocznie się wiosną 2022 r. Był to pierwszy taki remont w historii gdańskiego zakładu.
13.05.2021

150 osób dziennie przy malowaniu. Jakie prace wykonał Muehlhan przy trafostacji na Morze Bałtyckie? [wideo]

Ważąca ponad 1000 ton trafostacja powstaje w Mostostalu Pomorze i trafi na farmę wiatrową na Bałtyku. Przy zabezpieczeniu antykorozyjnym 17.900 m2 tej konstrukcji pracował sztab ekspertów Muehlhan Polska. Zobacz, jak przebiegały prace.
13.05.2021

Ruch jednostek na Kanale Elbląskim wznowiony od soboty

Od soboty wznowiony zostanie ruch jednostek na Kanale Elbląskim. Ruch był wstrzymany przez tydzień po awarii na pochylni w Kątach - podał w piątek Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
07.05.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.