• <
attis_konferecnja_2024

Grupa Lotos. Wynik za kwartał najlepszy w historii

jm

13.08.2021 08:39 Źródło: Inf. prasowa

Partnerzy portalu

Grupa Lotos. Wynik za kwartał najlepszy w historii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Grupa Lotos

II kwartał 2021 przyniósł Grupie Lotos 1,06 miliarda zysku netto. – To najlepsze wyniki w historii grupy – powiedział wiceprezes Jarosław Wróbel.

Grupa Lotos przedstawiła wyniki finansowe za drugi kwartał 2021 roku. Przychody spółki ze sprzedaży wyniosły 7,4 miliarda złotych, było o 75 procent wyższe niż przed rokiem. Wyniki Lotosu odzwierciedlają warunki rynkowe w skali światowej. Wiceprezes Jarosław Wróbel dodał, że chodzi przede wszystkim o wzrosty notowań ropy naftowej i gazu. W omawianym okresie średnia cena ropy Brent wynosiła około 70 dolarów za baryłkę, tym samym była wyższa o 13 procent niż w poprzednim kwartale. Ceny gazu ziemnego poszybowały o 32 procent w stosunku do pierwszego kwartału i aż o 463 procent w stosunku do ubiegłego roku. "W II kwartale 2021 roku utrzymała się opłacalność morskiego eksportu benzyny surowej, dlatego LOTOS, dzięki położeniu rafinerii nad Morzem Bałtyckim, szybko i elastycznie reagował na zwiększony popyt i okazje rynkowe w eksporcie" -- wynotowano w komunikacie.

Wróbel pochwalił również pracowników Grupy, dzięki którym mogła ona osiągnąć taki wynik. Wskazał, że potrafili m.in. reagować na zwiększony popyt i okazje w eksporcie, a także wykorzystać ożywienie w budownictwie drogowym.

Drugi kwartał 2021 upłynął pod znakiem dość dynamicznej odbudowy popytu na rynku krajowym. Dzięki temu mogliśmy lokować całość naszej produkcji w Polsce – komentował Wojciech Zengteler, szef Biura Relacji Inwestorskich Grupy Lotos. – W mądry sposób wykorzystaliśmy okazje rynkowe, jakie pojawiały się w zakresie produktów pozapaliwowych – dodał. Zengteler poinformował także, że rekordowe notowania odnotowały przede wszystkim oleje bazowe.


Dobra koniunktura na rynku

Podczas konferencji zaznaczono, że na wzrost zysków wpłynęło także zwiększenie konsumpcji na krajowym rynku paliw po zniesieniu ograniczeń pandemicznych. W drugim kwartale roku przypadł także sezon urlopowy, wakacje i długi weekend majowy, które także wzmogły mobilność Polaków.

Wiceprezes Jarosław Wróbel poświęcił także kilka słów trwającej fuzji Lotosu z PKN Orlen. Podał, że spółka nie notuje żadnych opóźnień w przekazywaniu materiałów dotyczących procesów restrukturyzacyjnych. Dodał także, że Grupa Lotos ma „mocne podwaliny do realizacji innowacyjnej strategii rozwojowej”, która ma skupić się na olejach bazowych, wodorze, logistyce i inwestycjach w ramach programu polskiej energetyki wiatrowej.

Grupa Lotos zgłosiła swoje zainteresowanie udziałem w programie polskiej energetyki wiatrowej i zaoferowała swoje możliwości w zakresie instalacji i obsługi farm. Ponadto ma w swoim portfelu aktywa w koncesjach wydobywczych na szelfie norweskim, jest także operatorem i deweloperem złóż i instalacji wydobywczych. Prowadzi także proces poszukiwania i wierceń. Produkuje i zajmuje się dystrybucją i sprzedażą paliw, w tym okrętowych, a także używanych na statkach smarów.

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.