• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Latarnia morska w Rozewiu na znaczku pocztowym

gm

10.09.2022 16:05 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Latarnia morska w Rozewiu na znaczku pocztowym

Partnerzy portalu

Latarnia morska w Rozewiu na znaczku pocztowym - GospodarkaMorska.pl
Latarnia morska w Rozewiu. Fot. Tournasol7, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

W sobotę Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy "200 lat latarni morskiej Rozewie". Znaczek z najbardziej znaną latarnią nad polskim wybrzeżem kosztuje 15 złotych i 30 groszy.

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy "200 lat latarni morskiej Rozewie". Znaczek z najbardziej znaną latarnią nad polskim wybrzeżem kosztuje 15 złotych i 30 groszy.

Znaczek, którego autorem jest Andrzej Gosik, został wydany na papierze z mikrodrukiem, widocznym pod lupą. Projekty emisji filatelistycznej powstały w ścisłej współpracy z Apoloniuszem Łysejko – wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej.

Jak przekazał w komunikacie rzecznik prasowy Poczty Daniel Witowski, wprowadzony do obiegu znaczek w formie bloku uwidacznia obchodzącą jubileusz rozewską latarnię, tło stanowi fragment morskiej mapy nawigacyjnej nr 151 Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz widok na okolice Rozewia.

Znaczek został wydany w 100 tys. sztuk. Jego cena to 15,30 zł.

Emisje filatelistyczne prezentujące latarnie morskie z polskiego wybrzeża pojawiły się także w latach 2006, 2007, 2013 i 2015. W 1988 r. Poczta Polska wyemitowała także pamiątkową kartę pocztową z wizerunkiem latarnika Leona Wzorka.

Latarnia morska w Rozewiu im. Stefana Żeromskiego to najbardziej znana polska latarnia morska i najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. Uruchomiono ją w 1822 roku. Na kamiennej wieży latarni zainstalowano wówczas 15 zasilanych olejem rzepakowym lamp Arganda, które świeciły światłem stałym.

Po 44 latach źródło światła zmodernizowano na aparat Fresnela I kl. Światło elektryczne wprowadzono w 1910 r. i od tego czasu utrzymuje swój charakterystyczny 1 błysk co 3 s.

Latarnię dwukrotnie podwyższono – o 5 metrów w 1910 r. i o 8 metrów w 1978 r.

Obecnie w latarni w Rozewiu używa się aparatu obrotowego wyposażonego w zestaw 12 lamp LED dalekiego zasięgu.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.