• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosja chce na Bałtyku przelewać paliwo między statkami

jm

15.12.2022 14:57
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rosja chce na Bałtyku przelewać paliwo między statkami

Partnerzy portalu

Rosja chce na Bałtyku przelewać paliwo między statkami - GospodarkaMorska.pl
Przeładunek "ship-to-ship", fot. Martian-2007, Wikipedia

Rosmorport, rosyjska państwowa agencja regulująca i świadcząca usługi portowe, poinformowała, że na Bałtyku ulokowana zostanie instalacja umożliwiająca przepompowywanie paliw rafinowanych między statkami.

Utworzenie takiej placówki zlecić miało rosyjskie ministerstwo transportu. Według informacji agencji Bloomberg, instalacja, która powstanie w pobliżu portu w Ust-Łudze, ma pomóc w handlu produktami ropopochodnymi, w tym olejem napędowym. Według Międzynarodowej Agencji Energii, mniejsze tankowce mają pobierać paliwa z portów, a następnie – w przygotowanym do tego miejscu na morzu – przelewać je na większy statek, który będzie transportował je do kupców, głównie do Azji. Utworzenie możliwości załadowania większych tankowców stało się bardzo ważne dla Rosji – większość oleju napędowego i innych produktów ropopochodnych, które przeładowywane były w porcie w Primorsku, czyli głównym rosyjskim bałtyckim hubie eksportowym, trafiała do odbiorców w Europie. Ze względu na relatywnie bliskie trasy, możliwe było wykorzystywanie mniejszych jednostek o pojemności około 30 tys. ton. Po wprowadzeniu przez UE sankcji, jeśli Rosja chce wykorzystywać bałtyckie porty do transportu swoich produktów na dużo większe odległości, potrzebować będzie większych tankowców.

Analitycy wskazują jednak, że samo ustanowienie akwenu przeznaczonego do tego typu operacji wcale nie musi oznaczać jej sukcesu, bowiem na rynku wciąż brakuje tankowców. Tym bardziej, że port w Ust-Łudze zamarza, choć zazwyczaj tylko na około 40 dni w roku. To jednakże oznacza, że potrzebne mogą być tankowce z klasą lodową, a dostępność tychże jest jeszcze mniejsza, choć sama Rosja posiada kilka takich jednostek obsługujących zakłady przemysłowe i wydobywcze na północnych arktycznych wybrzeżach kraju. Mogą one być wykorzystane do transportu paliw z mniej dostępnych portów arktycznych Rosji do Ust-Ługi, skąd mogłyby je zabierać do miejsca docelowego inne jednostki.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.