• <

Wynik wyszukiwania - "nil" - Wiadomości

Piotr Gorzeński, prezes Portu Gdynia, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
21.05.2024

Znamy już mistrzów świata w klasie Formula Kite

Francuzka Lauriane Nolot i Max Maeder z Singapuru zostali w Hyeres mistrzami świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie Formula Kite. Najlepsi Polacy uplasowali się w drugiej „10” - Julia Damasiewicz była 11., a Maksymilian Żakowski (oboje OŚ AZS Poznań) 13.
19.05.2024

Kongsberg Maritime i Torghatten opracują autonomiczny prom łączący Trondheim z półwyspem Fosen

Norweski operator promowy Torghatten i Kongsberg Maritime zawarły umowę na opracowanie systemu dla autonomicznych promów na trasie Flakk-Rørvik. Ma to pozwolić na dalszy rozwój morskiego transportu autonomicznego, rozwijanego dotąd na krótkich, krajowych trasach.
17.05.2024

Statek który uderzył w most w Baltimore miał wcześniej awarie? Są pierwsze wyniki śledztwa

Zbliża się moment odholowania kontenerowca M/V Dali z miejsca zawalenia się mostu Francis Scott Key. Wraz z postępem prac rozbiórkowych pojawiły się informacje dotyczące feralnego statku, na którym już wcześniej miały miejsce awarie systemów. To wadliwość urządzeń pokładowych miała odpowiadać za katastrofę, powodującej miliardowe straty dla żeglugi w Baltimore oraz śmierć sześciu osób.
16.05.2024

Andrzej Bojanowski, prezes MTG, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
14.05.2024

Wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu. Rośnie współpraca obu państw w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Jak nieoficjalnie dowiedział się Reuters, w kwietniu tego roku odbyły się wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu (Republiki Chińskiej) na Oceanie Spokojnym. Choć Waszyngton oficjalnie nie uznaje podmiotowości rządu w Tajpej, tak oba kraje zacieśniają relacje w związku z chińską aktywnością na tym obszarze. Istnieją obawy, że Pekin nie porzucił planów inwazji na wyspę, którą uważa za "zbuntowaną prowincję".
14.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
12.05.2024

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
08.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Kontenery, kreda, kokaina. Międzynarodowy kartel narkotykowy rozbity w Polsce

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 13 osobom w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz międzynarodowym obrotem kokainą i opium. Zarzuty obejmują m.in. dostarczenie do Polski prawie 2 ton kokainy w workach z kredą.
07.05.2024

Duńskie media: Polska nową potęgą w Europie

Polska wyłania się jako mocarstwo, które odgrywa coraz większą rolę w polityce europejskiej, zarówno w UE, jak i na bardzo napiętej wschodniej flance NATO - pisze duńska gazeta "Jyllands-Posten".
06.05.2024

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

Talibowie wybudują hub do eksportu ropy naftowej z Rosji

Talibowie porozumieli się z Kazachstanem i Turkmenistanem w sprawie budowy centrum logistycznego w Afganistanu – powiedział w czwartek afgański minister handlu Nuruddin Azizi. Dzięki temu Afganistan ma stać się głównym węzłem dla regionalnego eksportu, w tym ropy naftowej z Rosji do Azji Płd.
03.05.2024

Po ponad miesiącu od katastrofy kolejne statki opuszczają port w Baltimore

W efekcie działań władz lokalnych, stanowych służb i kapitanatu portu w celu stworzenia tymczasowego kanału o dużym zanurzeniu, kolejne duże statki opuszczają Baltimore. Od momentu katastrofy, gdy zawalił się most Francis Scott Key, wiele statków spędziło przymusowo w porcie kilka tygodni, oczekując na przywrócenie żeglowności na rzece Patapsco.
29.04.2024

PŚ w żeglarstwie – Krasodomski bez olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7

Michał Krasodomski zajął w wyścigu medalowym Pucharu Świata w Hyeres ostatnie 10. miejsce i nie wywalczył olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7. Polscy żeglarze rywalizować będą na igrzyskach w Paryżu w siedmiu klasach, trzy nominacje uzyskali podczas regat we Francji.
26.04.2024

Wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie

W kolejnych 25 latach wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie - wynika z raportu "Green hydrogen: Energizing the path to net zero" firmy Deloitte. Dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru może powstać milion nowych miejsc pracy rocznie do 2030 r. - dodano.
25.04.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

Włoski sąd orzekł, że ratowanie migrantów na morzu nie jest przestępstwem

Ratowanie migrantów na morzu nie jest przestępstwem - orzekł sąd w Trapani na Sycylii po siedmioletnim postępowaniu i oczyścił z zarzutów 10 oskarżonych, którzy prowadzili misje ratunkowe na pokładzie statku organizacji pozarządowych. Według ich działaczy ten proces nie powinien się w ogóle odbyć.
22.04.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

Jedna trzecia miejskiej ludności Chin zagrożona osiadaniem lądu. Zagrożenie szczególne dla miast przybrzeżnych

Prawie połowie z 82 głównych chińskich miast grozi zatonięcie na skutek szybkiego osiadania gruntów. Naukowcy oszacowali, że bez podjęcia odpowiednich środków do 2120 r. problem ten może pozbawić domów od 55 do 128 milionów osób.
22.04.2024

Reflex: bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam trwały wzrost cen surowca

Bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam obecnie trwały wzrost cen surowca - napisali w piątkowym komentarzu analitycy z Refleksu. Prognozują, że w następnym tygodniu utrzyma się ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla - symbolicznych obniżek.
19.04.2024

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Skroplony dwutlenek węgla trafi pod dno Morza Północnego. Geosekwestracja CO2 to konieczność dla branży cementowej

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży we wtorek. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
16.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

Somalijscy piraci dostali 5 mln dolarów okupu i uwolnili statek i załogę

Według dwóch somalijskich piratów, ich grupa otrzymała 5 milionów dolarów okupu i zgodnie z obietnicą uwolniła porwany wcześniej masowiec Abdullah wraz z załogą.
14.04.2024

PIMEW Akademia Offshore powered by Orlen Neptun – nowa odsłona, stary, dobry standard

Za nami IX Seminarium odnowionego formatu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej - Akademii Offshore powered by Orlen Neptun. Tematem wydarzenia, które odbyło się 10.04.2024 w ARCHE Dworze Uphagena, było: „Układanie i serwis kabli podmorskich”. IX Seminarium odbyło się pod patronatem merytorycznym NKT S.A.
12.04.2024

Badania puszkowanych łososi pomogły ocenić zmiany stanu mórz w ciągu 40 lat

Porównując próbki łososia zakonserwowane w puszkach, naukowcy z University of Washington ujawnili zmiany w morskich ekosystemach, jakie zachodziły w ciągu ostatniego czterdziestolecia. O wynikach tych analiz informują na łamach „Ecology and Evolution”.
11.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata. Brąz Przybytka i Piaseckiego

Dużym sukces polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce. W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczył złoty medal, zaś w klasie 49erFX brązowy medal zdobyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Na Majorce, w 10 konkurencjach olimpijskich rywalizowało ponad 1000 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów.
06.04.2024

Nowe połączenie promowe między Szwecją a Polską

Finnlines uruchamia nowe codzienne połączenie morskie pomiędzy Szwecją a Polską. Pierwszy rejs z Malmö zaplanowano na 10 kwietnia.
05.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Ekspert o moście w Baltimore: zawinił brak odpowiedniej osłony podpory mostu

Jak wskazują dostępne materiały, przyczyną katastrofy mostu Francis Scott Key Bridge było uderzenie statku w jedną z podpór, która nie była chroniona przed tego typu oddziaływaniem – skomentował w rozmowie z PAP prof. Mikołaj Miśkiewicz z Politechniki Gdańskiej.
26.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Szef MSZ Indii: będziemy współpracować z Filipinami w dziedzinie bezpieczeństwa

Popieramy władze Filipin, które stoją na straży suwerenności swego państwa i liczymy na znalezienie nowych obszarów współpracy z tym krajem, w tym w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek w Manili szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar.
26.03.2024

Kolejna pomyłka Huti. Ostrzelali chiński tankowiec

Jakiś czas po tym, jak Huti po raz kolejny zapewniali, że nie będą brali na cel statków rosyjskich i chińskich, trafili rakietą tankowiec należący do firmy z Chin.
24.03.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Cermaq podejmuje szerszą współpracę z Cognizant w celu dalszego podnoszenia wydajności operacyjnej

Firma Cognizant (Nasdaq: CTSH) poinformowała dziś o odnowieniu współpracy ze spółką Cermaq Group AS, największym światowym producentem łososia, stymulującym transformację systemów w kierunku zdrowszej i bardziej przyjaznej dla klimatu żywności.
20.03.2024

Bank Pekao: produkcja przemysłowa praktycznie nie zmieniła się od dwóch lat

Produkcja przemysłowa zaskoczyła w górę, ale głównie ze względu na rewizję cen w poprzednich miesiącach; w praktyce produkcja nie zmieniła się od dwóch lat – poinformowali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do środowych danych GUS.
20.03.2024

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

Poszkodowani po ataku Huti członkowie załogi True Confidence powracają do domów

Członkowie załogi masowca, wśród których są głównie obywatele Filipin. powrócili do swoich rodzin. Statek True Confidence był drugim, który został zniszczony przez Huti i pierwszym, na którym w wyniku ataku byli zabici i ranni.
13.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch blisko medalu w MŚ olimpijskiej klasy 49er

To były udane mistrzostwa świata, choć jest mały niedosyt, bo medal był blisko. Na Lanzarote, gdzie rozegrano mistrzostwa świata w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch uplasowali się na 5 miejscu. Wysokie 7 miejsce zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. W klasie 49erFX w czołówce była również polska załoga – 10 miejsce zajęły Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.
11.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: potępiamy działania zagrażające pokojowi na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Australii i państw Azji Południowo-Wschodniej zakończyli w środę trzydniowy szczyt, wzywając do powściągliwości na spornym Morzu Południowochińskim i trwałego zawieszenia broni w Strefie Gazy.
06.03.2024

Filipińska straż przybrzeżna: chińskie służby użyły armatek wodnych, są ranni

Co najmniej czterech filipińskich marynarzy odniosło niegroźne obrażenia w wyniku użycia przez chińskie służby armatek wodnych na Morzu Południowochińskim – poinformował we wtorek rzecznik straży przybrzeżnej Filipin Jay Tarriela. To kolejny z serii incydentów na tle sporów terytorialnych tych krajów.
05.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Wyjątkowe zamówienie Fjord1 na cztery autonomiczne promy

Fjord1 norweski konglomerat transportowy, jeden z największych w Norwegii, podpisał umowę z turecką stocznią Tersan, która zajmuje się pierwszym na świecie autonomicznym połączeniem promowym, na którym od 1 września 2026 roku cztery nowe zeroemisyjne promy będą obsługiwać połączenie Lavik-Oppedal.
29.02.2024

Prezydent Filipin zapowiada, że kraj nie pozwoli nikomu naruszyć swojej suwerenności terytorialnej

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. w przemówieniu przed australijskim parlamentem w czwartek zwrócił uwagę, że oba kraje stoją przed "wspólnymi wyzwaniami" wynikającymi ze sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Zadeklarował, że Manila nie odda "żadnej obcej potędze" ani centymetra swojego terytorium.
29.02.2024

Trwa walka o Terminal Zbożowy w Gdyni. Czy będzie czynny w czasie żniw?

Przez Gdynię przechodzi około 30% eksportu polskich zbóż. W ciągu ostatnich lat największa część przypadała na terminal zbożowy w Porcie Gdynia. Ten jednak miał jednocześnie szczęście i pecha – szczęście, bo trwają inwestycje, które docelowo zwiększą jego możliwości. Pecha, bo spowodowały one problemy z operatorami, które w końcu doprowadziły do kontrowersji na poziomie politycznym. Może się jednak okazać, że problem się jeszcze nasili.
28.02.2024

Port Gdańsk: ogłoszono konkurs na prezesa i członków zarządu

Rada nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ogłosiła dziś postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu spółki oraz wiceprezesów ds. finansowych i ds. infrastruktury.
26.02.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

Trwają poszukiwania załogi zatopionego tureckiego statku handlowego

15 lutego na Morzu Marmara w pobliżu Stambułu zatonął statek handlowy. Od tego czasu trwają poszukiwania sześciu członków załogi. W akcję zaangażowano najnowsze technologie.
21.02.2024

U brzegów Peru znaleziono trzy duże podmorskie wulkany

Międzynarodowa ekspedycja prowadząca badania zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej natrafiła na trzy dużych rozmiarów podmorskie wulkany u brzegów Peru - podała fundacja Schmidt Ocean Institute (SOI), która sfinansowała to studium oceanograficzne.
20.02.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Huti ustrzelili frachtowiec. Załoga opuściła statek, może zatonąć

Frachtowiec pływający pod banderą Belize i zarejestrowany w Wielkiej Brytanii został zaatakowany w niedzielę u wybrzeży Jemenu - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. W pobliżu statku doszło do eksplozji. Załoga bezpiecznie opuściła jednostkę.
19.02.2024

Bulk Cargo – Port Szczecin. Dobry 2023, optymistyczny 2024

Firma przeładunkowa Bulk Cargo – Port Szczecin, operująca w portach Szczecin i Świnoujście, ma za sobą niezły rok. Ze względu na nowe inwestycje wkrótce jednak wyniki firmy mogą być jeszcze lepsze.
18.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Filipińskie Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR) ujawniło, że chińscy rybacy używali cyjanku do zniszczenia Bajo de Masinloc, zbiornika wodnego znanego również jako Ławica Scarborough, celem wytrucia tamtejszych ryb i zniszczenia łowiska. Działanie stanowiące zagrożenie dla rybołówstwa oraz środowiska wodnego wpisuje się w szereg prowokacji Chin przeciwko Filipinom w związku z dążeniem pierwszego z tych państw na Morzu Południowochińskim i zajęcia spornych terytoriów.
18.02.2024

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy za kontynuacją rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli kontynuację rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych z za wschodniej granicy - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.
18.02.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.
08.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Filipińscy biskupi wzywają rząd do działania w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim

Katoliccy biskupi Filipin zabrali głos w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim, zarzucając chińskim "agresorom" pozbawianie "biednych rybaków" źródła utrzymania. Duchowni zasugerowali rządowi w Manili, że "moralnie dopuszczalne" jest odwołanie się do "przyjaźni sojuszników", jeśli dyplomacja zawiedzie.
07.02.2024

Morze ich inspiruje. Wręczono certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Trzydziestu sześcioro uczestników i ich opiekunów odebrało certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Marszałek Piotr Całbecki przed wręczeniem certyfikatów, pogratulował uczestnikom odwagi i wytrwałości.
06.02.2024

NIK: przy fuzji z Lotosem Orlen sprzedał aktywa o 5 mld taniej od ich wartości

PKN Orlen przy fuzji z Lotosem zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej ich szacowanej wartości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy zarzucili ówczesnemu ministrowi aktywów państwowych wyrażenie zgody na fuzję bez niezbędnych analiz i konsultacji.
05.02.2024

Raport NIK: proces przejmowania Lotosu przez Orlen bez właściwego nadzoru ministra aktywów

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że PKN Orlen realizował proces przejmowania Grupy Lotos bez właściwego nadzoru Ministra Aktywów Państwowych. PKN Orlen, w związku z realizacją środków zaradczych przy fuzji z Lotosem, zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej szacowanej przez NIK ich wartości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK).
05.02.2024

Rząd Filipin: udaremniliśmy ataki chińskich hakerów na systemy rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo morskie

Hakerzy działający w Chinach nieskutecznie próbowali włamać się na strony internetowe i do systemów poczty elektronicznej prezydenta Filipin i agencji rządowych, w tym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie – powiadomił w poniedziałek rzecznik ministerstwa informacji i komunikacji w Manili.
05.02.2024

Nigeryjski pirat pozostaje w Danii. Bez kary i na wolności

Nigeryjski pirat, który został schwytany w 2021 roku przez duńskie siły, a następnie leczony z ran w Kopenhadze, otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii i prawdopodobnie pozostanie w Europie.
05.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Filipiny kupią pierwszy okręt podwodny

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr zatwierdził w czwartek trzecią fazę modernizacji armii, która obejmuje zakup pierwszego okrętu podwodnego – podała agencja Reutera. Wzmocnienie filipińskiej marynarki ma na celu obronę suwerenności morskiej na Morzu Południowochińskim w kontekście napięć w związku z roszczeniami Chin.
01.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście – jest nowa Rada Nadzorcza

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, podobnie jak spółki portowe w Gdańsku i Gdyni, także ma nową Radę Nadzorczą.
30.01.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Dubaj zainwestuje w pakistańską infrastrukturę logistyczną, w tym w porty i centrum logistyczne

Porozumienia między rządami Dubaju i Pakistanu zostały podpisane na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Pakistan reprezentował J.E. Shahid Ashraf Tarar, federalny minister komunikacji, kolei i gospodarki morskiej Islamskiej Republiki Pakistanu, a Dubaj, sułtan Ahmed bin Sulayem, prezes korporacji portów, ceł i wolnego obszaru celnego (PCFC) rządu Dubaju.
24.01.2024

"Financial Times": USA zwracały się do Chin o wywarcie nacisku na Iran w sprawie działań Huti

USA kilkakrotnie zwracały się do Chin o skłonienie Iranu do powstrzymania ataków jemeńskich rebeliantów Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym, ale efekty tych zabiegów są znikome - informuje w środę portal dziennika "Financial Times".
24.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

W 2023 r. w porcie w Antwerpii zarekwirowano rekordową ilość 116 ton kokainy

Służby celne przechwyciły w ubiegłym roku w porcie w Antwerpii 116 ton kokainy, o sześć ton więcej niż w 2022 roku - poinformował w środę na konferencji prasowej minister finansów Belgii Vincent Van Peteghem. „To rekord” - dodał.
17.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Szwecja. W ostatnich dniach miały miejsce kolejne zakłócenia systemu GPS

W ostatnich dniach miały miejsce kolejne zakłócenia systemu GPS w przestrzeni powietrznej południowej Szwecji - poinformowała Szwedzka Agencja Transportu. Incydenty są analizowane przez służby specjalne Szwecji oraz wywiad wojskowy tego kraju.
13.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Vestas planuje drugą fabrykę w Polsce

Vestas ma ambicje stać się liderem na rynku morskich turbin wiatrowych i wspierać rozwój europejskiego sektora offshore wind. Firma ogłosiła plany budowy nowej fabryki w Szczecinie, która ma produkować łopaty do ich flagowego modelu V236-15.0 MW. Uruchomienie działalności jest zaplanowane na 2026 rok, co ma przyczynić się do stworzenia ponad 1000 nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

Susza na Kanale Panamskim wyzwaniem dla żeglugi. Maersk będzie wysyłać część kontenerów lądem

Duński gigant żeglugowy Maersk wdraża alternatywne rozwiązanie w związku z problemem przemieszczania statków przez Kanał Panamski. Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała, że jego władze zmniejszają dzienną ilość przepuszczanych jednostek morskich. Aby ograniczyć straty w związku z wydłużeniem transportu oraz tym samym łańcucha dostaw, firma chce korzystać z tras lądowych.
11.01.2024

Prezydent Finlandii rozmawiał z przywódcą Chin Xi o uszkodzeniu Balticconnetor

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbył w środę wideorozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Tematem spotkania była sytuacja geopolityczna, relacje między światowymi mocarstwami oraz kwestia uszkodzenia gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, o co podejrzewany jest chiński kontenerowiec.
10.01.2024

Port w norweskim Bergen zamieni się w koncertową arenę. Zagra Bruce Springsteen

W norweskim porcie Bergen Bruce Springsteen i jego zespół E Street Band zagrają między kontenerami. Lipcowy koncert, który odbędzie się na placu składowym kontenerów, ma zgromadzić 45 tys. osób.
09.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Zatoka Botnicka skuta lodem

Cała Zatoka Botnicka została pokryta lodem. Na akwenie pracuje cała flota szwedzkich państwowych lodołamaczy w liczbie pięciu jednostek.
08.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna cztery tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko

Miesiąc przed planowanym terminem gdyńska stocznia kończy prace naprawcze na trałowcu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko (639). Okręt powróci do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującym w Porcie Wojennym Świnoujście.
07.01.2024

Przedsionek bazyliki w Wenecji zalany. Zabrakło kilku barier

Szklane bariery ustawione wokół bazyliki Świętego Marka w Wenecji, których zadaniem jest jej ochrona przed tzw. wysoką wodą (acqua alta), nie zostały w sobotę poprawnie ustawione, w wyniku czego woda wdarła się do przedsionka świątyni. Zabrakło sześciu barier w pasie, który otacza prawie tysiącletnią bazylikę. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego.
07.01.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Prezydent Wenezueli nakazał wojsku przeprowadzenie ćwiczeń przy granicy z Gujaną

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał w czwartek siłom zbrojnym swojego kraju przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych przy granicy z Gujaną. To reakcja na wysłanie przez Wielką Brytanię okrętu wojennego w stronę gujańskich wód terytorialnych.
29.12.2023

Chiny: nie będziemy przymykali oka na prowokacje Filipin

Chiny nie będą przymykały oka na „prowokacje i nękanie” ze strony Filipin – oświadczył w czwartek resort obrony w Pekinie, odnosząc się do nasilonych napięć pomiędzy obu krajami, które spierają się o obszary Morza Południowochińskiego.
28.12.2023

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
22.12.2023

Bojownicy Huti zapewniają, że rosyjskie statki mogą niezagrożone przepłynąć przez Morze Czerwone

W związku z eskalacją działań jemeńskich bojowników z ugrupowania Huti wiele firm wycofało się z korzystania z trasy żeglugowej przez Mocze Czerwone do Kanału Sueskiego. Powodem są ataki na statki, zarówno celem ich przejęcia, jak i z użyciem rakiet oraz dronów. Okazuje się, że szyiccy rebelianci, którzy grożą atakami na jednostki morskie wielu państw z Izraelem na czele, zapewniają że niektóre są niezagrożone. Wśród nich są powiązane z Rosją.
21.12.2023

Nabrzeże Barkowskie w Porcie Rybackim w Kołobrzegu już gotowe

Po trwających ponad półtora roku pracach, przebudowa Nabrzeża Barkowskiego w Porcie Rybackim dobiegła końca. Pochłonęła ponad 10,5 mln zł, z czego aż 8,6 mln zł stanowiło dofinansowanie. Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu zdobył je w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020"
21.12.2023

Filipiny i Japonia omawiają kwestie bezpieczeństwa. W tle napięte stosunki z Chinami

Chiny wezwały w czwartek Filipiny do "podejmowania racjonalnych decyzji" w kontekście sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Filipińskie ministerstwo obrony poinformowało o omówieniu "pilnych" kwestii bezpieczeństwa z szefem sztabu japońskiej armii. Dzień wcześniej szef dyplomacji Wang Yi obwinił Manilę o sprowadzenie stosunków z Pekinem "na rozdroże".
21.12.2023

Huti: zaatakujemy statek każdego kraju, który podejmie działania wymierzone w Jemen

Zaatakujemy na Morzu Czerwonym statek każdego kraju, który podejmie działania wymierzone w Jemen - oświadczył we wtorek w Kairze Mohammed Ali al-Huti, jeden z przywódców wspieranej przez Iran jemeńskiej milicji Huti, w wywiadzie dla irańskiej telewizji Al-Alam.
19.12.2023

Wstrzymano śledztwo w sprawie morderstwa wszczęte po wypadnięciu z promu Polki i jej dziecka

Szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie morderstwa, wszczęte po wypadnięciu w czerwcu z promu Polki oraz jej dziecka. Powodem decyzji jest śmierć podejrzanej, czyli matki - poinformowano we wtorek w komunikacie.
19.12.2023

Hapag-Lloyd buduje Gdansk Ekspress

Jest Gdynia, będzie i Gdańsk. Niedługo po tym, jak linie OOCL wprowadziły do eksploatacji kontenerowiec oceaniczny OOCL Gdynia (który zdążył już nawet zawinąć do Gdańska) Hapag-Lloyd ruszył z budową statku, który będzie nosił nazwę Gdansk Ekspress.
18.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Somalijscy piraci zaatakowali masowiec

Po raz kolejny uaktywnili się somalijscy piraci. Jeden z ataków, przypisywany wcześniej Huti z Jemenu, przeprowadzili najpewniej Somalijczycy.
15.12.2023

Kolejny rosyjski dron spadł na terytorium Rumunii w trakcie ataku na porty ukraińskie

Rosyjski dron spadł w Rumunii przy granicy z Ukrainą tworząc krater o głębokości 1,5 m – poinformował resort obrony narodowej w Bukareszcie w czwartek rano. W trakcie rosyjskiego ataku na Ukrainę przestrzeń powietrzną Rumunii monitorowały myśliwce F-16 i Eurofighter z natowskiej misji Air Policing.
14.12.2023

Załoga wycieczkowca uratowała sześć osób po wywróceniu się statku towarowego

Załoga wycieczkowca Carnival Vista uratowała sześciu mężczyzn, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie na otwartym oceanie w okolicach Dominikany. Sytuacja miała miejsce wczoraj, wczesnym rankiem czasu lokalnego, po tym jak w nocy przewrócił się mały statek towarowy, na pokładzie którego się znajdowali.
14.12.2023

Statek pasażerski MS Amera przechodzi ekologiczną transformację w Stoczni Remontowej

Należący do Phoenix Reisen GmbH wycieczkowiec znajduje się w gdańskiej stoczni w związku z planowanym gruntownym remontem, który przeobraża jednostkę, aby była zgodna z nowymi wytycznymi w zakresie dekarbonizacji żeglugi. Oprócz tego przejdzie kompleksowy przegląd, a także zostanie wprowadzonych na nim szereg zmian z myślą o komforcie podróży pasażerów.
13.12.2023

Kuter Straży Wybrzeża Chin staranował filipiński statek. Eskalacja działań na Morzu Południowochińskim trwa

Ubiegły weekend był pewien nerwów dla filipińskich władz z racji na szereg prowokacji urządzanych przez należące do chin jednostki straży wybrzeża i tzw. milicji morskiej. Ataki z użyciem armatek wodnych, blokowanie tras żeglugowych, próby taranowania są tylko częścią działań Pekinu w związku z dążeniem do przejęcia spornych obszarów morskich.
12.12.2023

Umowa o budowę statku – notyfikacja „permissible delay” („force majeure”)

W naszych publikacjach cz I i II Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I rozpoczęliśmy analizę postanowień kontraktowych dotyczących opóźnienia w budowie i dostawie statku. W niniejszym opracowaniu kontynuujemy omówienie wymogów związanych z prawidłowym zgłoszeniem okoliczności/zdarzeń mających charakter „siły wyższej” (a szerzej „permissible delay”), które uprawniają stocznię do przedłużenia okresu dostawy statku („delivery date”).
11.12.2023

MSZ wezwało ambasadora Chin w związku z "agresywnymi" działaniami na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ wezwało w poniedziałek ambasadora ChRL w Manili w odpowiedzi na "agresywne" działania chińskiej straży przybrzeżnej wobec filipińskich jednostek zaopatrzeniowych na Morzu Południowochińskim. Konfrontacje, do których doszło w okolicach spornych atoli, były najbardziej intensywne od wielu lat.
11.12.2023

Chiny kontra Filipiny: napięcie rośnie, Chińczycy użyli armatek wodnych przeciwko cywilnym statkom (WIDEO)

Statek chińskiej straży przybrzeżnej użył armatki wodnej i urządzeń dźwiękowych dalekiego zasięgu (LRAD) przeciwko cywilnemu statku zaopatrzeniowemu.
10.12.2023

Filipiny: "nielegalne i agresywne" działania Chin wobec naszych statków

Rząd Filipin określił w sobotę jako "nielegalne i agresywne" działania ChRL na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych w celu zablokowania jednostek filipińskiego biura rybołówstwa prowadzących regularną misję zaopatrzeniową dla swoich kutrów.
09.12.2023

Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly nie cichnie i wciąż dochodzi do naruszeń akwenu przez statki oraz okręty z Chin. W związku z tym władze Filipin zdecydowały się na budowę stacji, która zapewni większe możliwości monitorowania obszaru Morza Południowochińskiego, jednocześnie czyniąc z niej symbol swojej kontroli nad tym obszarem. Obiekt ma zostać oficjalnie oddany do użytku na początku przyszłego roku. Władze Chin są niezadowolone z tego powodu ze względu na swoje roszczenia terytorialne.
07.12.2023

COP28: mnóstwo lobbystów sektora naftowo-gazowego

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
06.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

Chińska armia oskarżyła siły USA o "naruszenie suwerenności" ChRL na Morzu Południowochińskim, kiedy w poniedziałek amerykański okręt wojenny znalazł się na wodach w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa. Obszar ten, nazywana przez Chiny Ren'ai, jest przedmiotem przybierającego na sile sporu terytorialnego między ChRL a Filipinami.
04.12.2023

Prezydent Filipin rezygnuje z konferencji klimatycznej by skupić się na porwanych marynarzach

Ferdinand R. Marcos Jr., prezydent Filipin, opuścił konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju, by zająć się kwestią 17 porwanych przez rebeliantów Huti filipińskich marynarzy.
01.12.2023

Porwany samochodowiec atrakcją dla influencerów Huti

W sieci pojawia się coraz więcej materiałów wideo i zdjęć wykonanych na pokładzie porwanego przez jemeńskich rebeliantów Huti samochodowca Galaxy Leader. Porywacze zaprosili do współpracy zaprzyjaźnionych lokalnych influencerów i blogerów. Tymczasem załoga statku wciąż jest w niewoli.
29.11.2023

Zakończyły się negocjacje unijnej dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego

Parlament Europejski i reprezentująca Radę Unii Europejskiej hiszpańska prezydencja zakończyły w poniedziałek w Brukseli negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego. "Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu" - napisał na platformie X były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO), który brał udział w negocjacjach.
28.11.2023

Usteckie regaty nagrodzone!

Ustka Charlotta Sailing Days zostały uznane Pomorskim Żeglarskim Wydarzeniem roku 2023, a ich organizator Klub Żeglarski ProSport wyróżniono nagrodą Najlepszy Pomorski Żeglarski Klub roku 2023.
27.11.2023

Chorwacki jacht, który ukradli rosyjscy turyści, odnaleziony u wybrzeży Brazylii

Ukradziony przez rosyjskich turystów w lipcu br. jacht, należący do firmy chorwackiej, został odnaleziony u wybrzeży Brazylii - powiadomił w niedzielę chorwacki dziennik "Jutarnji list".
26.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowego na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Włochy i Niemcy planują wodorowy rurociąg

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

Ruszyły filipińsko-amerykańskie patrole na Morzu Południowochińskim

Stany Zjednoczone i Filipiny rozpoczęły wspólne patrole powietrzne i morskie na Morzu Południowochińskim – podała w środę agencja AP. Wcześniej prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ocenił, że sytuacja na akwenie, od dawna postrzeganym jako potencjalny punkt zapalny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie Pekin zgłasza liczne roszczenia terytorialne, jest "tragiczniejsza niż kiedykolwiek".
22.11.2023

Połowa testowanych produktów kawiorowych z Europy pochodzi z nielegalnego źródła

Analiza próbek kawioru z Bułgarii, Rumunii, Serbii i Ukrainy wykazała, że połowa z nich pochodzi z nielegalnego źródła, a niektóre w ogóle nie są kawiorem – donoszą naukowcy na łamach „Current Biology”.
21.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Surfing pozostaje w Teahupo'o, ale z mniejszą wieżą sędziowską

Zawody surfingowe przyszłorocznych igrzysk olimpijskich odbędą się w ośrodku Teahupo'o na Tahiti, ale z mniejszą wieżą sędziowską. Organizatorzy zmienili projekt, uwzględniając zastrzeżenia rządu Polinezji Francuskiej, który obawiał się szkód ekologicznych.
18.11.2023

Filipińskie MSZ do Chin: usuńcie "nielegalne struktury" na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ wezwało Chiny do usunięcia "nielegalnych struktur" i zaprzestania niezgodnych z prawem działań na Morzu Południowochińskim – powiadomił portal Rappler. Czwartkowe oświadczenie Manili było odpowiedzią na żądanie Pekinu, dotyczące informowania o misjach zaopatrzeniowych na filipiński statek, tkwiący na Drugiej Ławicy Thomasa, do której Chiny roszczą sobie prawo.
16.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

Serbia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.
16.11.2023

Shell pozywa Greenpeace za wtargnięcie na platformę wydobywczą w trakcie jej transportu

Shell wystosował pozew sądowy, w którym domaga się od Greenpeace odszkodowania za akcję, podczas której aktywiści wdarli się na statek transportujący platformę wydobywczą w czasie rejsu.
13.11.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.