• <

Wynik wyszukiwania - "marynarze" - Wiadomości

Rebelianci Huti przekazali Hamasowi marynarzy i kapitana porwanego statku

Jemeńscy rebelianci Huti przekazali palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas kapitana i marynarzy z uprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku statku Galaxy Leader - poinformował rzecznik separatystów z Jemenu.
15.03.2024

Marynarze porzuceni przez operatora. Armator i administracja morska to moralni bankruci?

Marynarze na wielu statkach walczą o przetrwanie po tym, jak zostali porzuceni przez saudyjską firmę Hadi H Al Hamman Establishment. ITF otrzymała wiele niepokojących doniesień o wstrzymaniu wypłat dla marynarzy pracujących na ośmiu statkach należących do Hadi H Al Hamman Establishment. Firma jest zarejestrowana w Bahrajnie, który nie ratyfikował MLC – alarmuje International Transport Workers’ Federation (ITF).
07.03.2024

Siedmiu zabitych i 27 rannych w wyniku wtorkowego zatopienia rosyjskiego okrętu

Na pokładzie zatopionego we wtorek rosyjskiego okrętu patrolowego Siergiej Kotow zginęło co najmniej siedmiu marynarzy, a rannych zostało 27 – poinformował w środę wywiad wojskowy Ukrainy HUR. Wcześniejsze doniesienia mówiły o siedmiu zabitych i sześciu rannych.
06.03.2024

Po ataku na rosyjski okręt Nowoczerkask zaginęło 33 marynarzy

Co najmniej 33 marynarzy rosyjskich uznano za zaginionych po ataku ukraińskim na okręt desantowy Nowoczerkask w porcie na okupowanym Krymie - podał w środę niezależny rosyjski portal Astra. Źródła portalu utrzymują, że 19 marynarzy zostało rannych. W chwili ataku na okręcie było 77 ludzi.
27.12.2023

Prezydent Filipin rezygnuje z konferencji klimatycznej by skupić się na porwanych marynarzach

Ferdinand R. Marcos Jr., prezydent Filipin, opuścił konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju, by zająć się kwestią 17 porwanych przez rebeliantów Huti filipińskich marynarzy.
01.12.2023

Polscy marynarze zneutralizowali w ramach ćwiczeń NATO 16 historycznych min morskich

Podczas operacji NATO usuwania historycznych min na wodach terytorialnych Estonii zneutralizowano 16 sztuk amunicji, m.in. z czasów dwóch wojen światowych. W ćwiczeniach uczestniczyli marynarze z Polski - poinformowała w czwartek agencja BNS.
24.11.2023

Rozliczenia marynarzy: Malezja – od 01.01.2024 roku niekorzystne zmiany umowy podatkowej

W dniu 1 stycznia 2024 roku zaczyna obowiązywać nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją, która została podpisana w dniu 08.07.2013 roku. Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją diametralnie zmieni sytuację prawno-podatkową marynarzy zatrudnionych na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez podmiot z faktycznym zarządem w Malezji.
13.11.2023

Nieszczęśliwi marynarze na drobnicowcach, kontenerowcach i zbiornikowcach

Najnowszy Seafarers Happiness Index zawiera niepokojące informacje. III kwartał br. to kolejny kwartał, w którym odnotowano tendencję spadkową zadowolenia marynarzy statków handlowych z pracy na morzu.
10.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Izraelska marynarka wojenna udaremniła atak pięciu "terrorystów"

Izraelska marynarka wojenna udaremniła atak pięciu palestyńskich "terrorystów" na terytorium Izraela - poinformował w niedzielę rano rzecznik armii izraelskiej.
08.10.2023

Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego

Większość marynarzy będących polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązana jest do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, bądź skorzystania z możliwości wystąpienia z wnioskiem o zaniechanie ich pobierania oraz regulowania podatków m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy prawa wyznaczają terminy, w których należy dokonać skonkretyzowanych czynności, w związku z czym, każdy podatnik wykonujący zawód marynarza powinien znać wszystkie ważne terminy podatkowe.
27.09.2023

Islandzkie wyzwanie. Ćwiczenie Northern Challenge 2023 z udziałem polskich marynarzy

Marynarze z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. FOW stale się szkolą i zwiększają swoje zdolności w zakresie lokalizacji, identyfikacji oraz unieszkodliwiania obiektów niebezpiecznych.
25.09.2023

Marynarze Royal Navy pomagają ratować zagrożone gatunki żółwi na Karaibach

Załoga niszczyciela rakietowego typu 45 HMS Dauntless wykonuje szereg zadań w ramach obecności sił morskich Wielkiej Brytanii na Karaibach. Obok zwalczania przemytu narkotyków wespół z US Coast Guard oraz wsparciem brytyjskich terytoriów zamorskich w trwającym sezonie huraganów, znaleźli też czas na pomoc zagrożonym gatunkom żółwi morskich, tworzących charakterystyczną faunę regionu.
11.08.2023

Morski indeks nieszczęśliwości. Marynarze mniej zadowoleni z pracy na morzu w 2023 r. niż w 2022 r.

W pierwszym kwartale br. spadło zadowolenie z uprawiania zawodu i warunków pracy marynarza informuje organizacja Mission to Seafarers. Z badań wynika, że poziom zadowolenia z pracy na morzu zmalał w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Najniżej oceniają swoją branżę marynarze pływający na drobnicowcach, najwyżej zamustrowani na zbiornikowce. Najbardziej zadowoleni z pracy na morzu są pracownicy cateringu, a najmniej stażyści.
10.08.2023

USA. Zatrzymano marynarzy podejrzanych o przekazywanie wrażliwych informacji Chinom

Amerykańskie władze zatrzymały dwóch marynarzy podejrzanych o dostarczanie wrażliwych informacji przedstawicielom ChRL - podała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.
04.08.2023

25 czerwca Marynarka Wojenna będzie obchodzić swoje święto

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją jest ono finałem Święta Morza. Obchodzone od ponad 90 lat ma dowodzić nierozerwalności polskiej obecności na Bałtyku, którą symbolizują właśnie okręty poruszające się pod biało-czerwoną banderą.
14.06.2023

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.
02.06.2023

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu wojennego oskarżeni o nieposłuszeństwo

Prokuratura wojskowa Portugalii oskarżyła o odmowę wykonania rozkazu 13 marynarzy, którzy w sobotę nie zgodzili się na udział w misji wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego w celu monitorowania rosyjskiego okrętu wojennego.
15.03.2023

Bunt portugalskich marynarzy. Nie chcieli śledzić rosyjskiego statku

Trzynastu marynarzy służących w portugalskiej Marynarce Wojennej (Marinha de Guerra Portuguesa) odmówiło udziału w misji monitorowania przechodzącego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Zdaniem "buntowników" ich okręt nie nadawał się do tej misji z racji na swój zły stan.
14.03.2023

Rząd przyjął nowelizację ustaw dot. kwalifikacji marynarzy śródlądowych

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE, m.in. zapewnienie ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej, przewiduje nowelizacja ustaw o żegludze oraz o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, którą we wtorek przyjął rząd.
07.03.2023

Branża pisze do ONZ w sprawie marynarzy, którzy utknęli na Ukrainie

Grupa instytucji z branży morskiej, głównie reprezentujących zrzeszenia i stowarzyszenia marynarzy, wystosowała list otwarty do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wzywając organizację do podjęcia kroków w celu ewakuacji marynarzy, którzy wciąż nie mogą opuścić Morza Czarnego i Morza Azowskiego z powodu wojny.
28.02.2023

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze - poinformował dziennik "Guardian".
23.02.2023

11 ukraińskich marynarzy pośród uwolnionych jeńców wojennych

W sobotę, w ostatnim dniu 2022 roku, z rosyjskiej niewoli powróciło do ojczyzny 140 ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych; wśród uwolnionych byli m.in. obrońcy Mariupola i Wyspy Węży na Morzu Czarnym - powiadomił na Telegramie Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
31.12.2022

Filipińscy marynarze na celowniku Komisji Europejskiej

Według niemieckiego serwisu Deutsche Welle, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Powodem ma być fakt, że filipińska morska edukacja nie spełnia od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
30.12.2022

W ukraińskich portach od początku wojny utknęło 331 marynarzy z różnych państw świata. Walczą o przeżycie

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ukraińskich portach nadal tkwi 331 marynarzy z różnych państw świata. Uwięzieni na swoich statkach muszą walczyć o dostęp do żywności i opieki medycznej – poinformował portal Foreign Policy.
28.12.2022

Jedna trzecia nowozelandzkiej marynarki wojennej unieruchomiona

Królewska Marynarka Wojenna Nowej Zelandii dysponuje obecnie dziewięcioma okrętami. Trzy z nich są zacumowane w bazie Dovenport na nieokreślony czas. Powód? Brak załóg i personelu.
14.12.2022

Rosyjscy marynarze mobilizowani do wojska

Rosyjska mobilizacja dotarła na morze. Powołania do wojska otrzymują cywilni marynarze służący na statkach pod różnymi banderami. Część z nich chce uciec na morze, część szuka schronienia za granicą, część jest wyłapywana przez wojsko w rosyjskich portach.
18.11.2022

Rosyjska armia rosyjska uzupełnia piechotę marynarzami i żołnierzami wojsk rakietowych

Armia rosyjska uzupełnia stan osobowy wojsk lądowych marynarzami i żołnierzami wojsk rakietowych – poinformował w środę wywiad wojskowy Ukrainy na swojej stronie internetowej.
24.08.2022

Porzucony bez zasilania statek straszy na kotwicowisku w Dakarze. Załoga bezradna, właściciel i port umywają ręce

Na kotwicowisku portu Dakar od miesięcy kotwiczy frachtowiec porzucony wraz z załogą. Statek nie ma zasilania, nie jest też w żaden sposób oświetlony, co stwarza niebezpieczeństwo dla innych jednostek. Na frachtowcu pozostało czterech marynarzy pozbawionych opieki armatora.
18.08.2022

Indeks Szczęścia Marynarzy odbił od dna

Po rekordowo niskich wskazaniach w poprzednim kwartale, najnowszy Indeks Szczęścia Marynarzy (Seafarers Happiness Index) pokazuje, że sytuacja się poprawia. Poziom zadowolenia marynarzy wzrósł we wszystkich kategoriach, a ogólny wskaźnik podniósł się z 5,85 do 7,21 w 10-punktowej skali.
01.08.2022

Brak marynarzy może być przeszkodą w wywożeniu zboża z Ukrainy

Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
28.07.2022

Юрисдикція та вимоги про компенсацію морякам

Ключовим елементом, що супроводжує процес висування вимог про компенсацію морякам, є визначення відповідного правового порядку, положення якого будуть застосовуватися в конкретному та індивідуальному випадку. Практика морської галузі вказує на те, що польське законодавство буде застосовуватися лише у кількох випадках.
23.06.2022

"Nowaja Gazieta Jewropa": marynarze poborowi z zatopionego krążownika Moskwa ponownie trafią na Ukrainę

Marynarze poborowi, uratowani z zatopionego w kwietniu rosyjskiego krążownika Moskwa, mają znowu trafić na Ukrainę, chociaż wielu z nich znajduje się w złym stanie psychicznym i nie chce już walczyć - poinformowała niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta Jewropa".
21.06.2022

Opublikowano projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Wyeliminowanie problemów z zakupem leków i produktów leczniczych przez armatorów ma przede wszystkim na celu projekt noweli ustawy o pracy na morzu, opublikowany we wtorek na stronach RCL.
14.06.2022

[WIDEO] Cztery dni dryfowali na tratwie ze styropianu

Czterej członkowie załogi indonezyjskiego statku przez cztery dni dryfowali na prowizorycznej tratwie zrobionej ze styropianowych pojemników na żywność.
03.06.2022

Zły stan okrętów powodem odmowy wykonania misji bojowych przez rosyjskich marynarzy

Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.
24.05.2022

Trwa śledztwo w sprawie samobójstwa siedmiu marynarzy z lotniskowca USS George Washingtona

Siedmiu marynarzy z lotniskowca z napędem atomowym USS George Washington zmarło śmiercią samobójczą w trakcie trwającego od 2017 roku remontu kapitalnego w Newport News w stanie Wirginia. Trwa śledztwo - poinformowała amerykańska Marynarka Wojenna.
29.04.2022

Marynarze nieszczęśliwi. Najnowszy Indeks Szczęścia Marynarzy

Opublikowany właśnie najnowszy Indeks Szczęścia Marynarzy pokazuje, że ogólne zadowolenie w branży jest na najniższym poziomie od ośmiu lat.
28.04.2022

Ukraińscy marynarze nie chcą płynąć do Rosji, estoński statek czeka w Norwegii

Statek Vitus Bering, który wyruszył z Gdyni 12 kwietnia i płynął do Murmańska, skierował się do norweskiego Vardo. Ukraińscy członkowie załogi odmówili podróży do Rosji.
23.04.2022

Cypr chce ułatwić ukraińskim i rosyjskim marynarzom przyjmowanie płatności

Cypryjskie Ministerstwo Żeglugi we współpracy z miejscowymi instytucjami finansowymi chce ułatwić ukraińskim i rosyjskim marynarzom otrzymywanie wynagrodzeń. Cypryjczycy zachęcają tym samym do otwierania rachunków w ich kraju.
20.04.2022

Rosja. Opozycjonista: uratowano 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa; na okręcie było 510 żołnierzy

Potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, zatopionego w czwartek na Morzu Czarnym przez ukraińskie siły zbrojne - przekazał w nocy z czwartku na piątek rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow.
15.04.2022

Bułgarscy żołnierze próbują ewakuować z Mariupola marynarzy z zablokowanego statku

Grupa specjalna żołnierzy z Bułgarii pod dowództwem szefa wywiadu wojskowego gen. Wenelina Wenewa znajduje się w Mariopulu, gdzie próbuje ewakuować marynarzy z zablokowanego w porcie bułgarskiego statku - poinformował w piątek w parlamencie Bułgarii premier Kirił Petkow.
08.04.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Ułatwienia dla marynarzy i kierowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.
26.03.2022

Ukraińska marynarka wojenna: kapitanami rosyjskich okrętów ostrzelanych w Berdiańsku są byli ukraińscy żołnierze

Kapitanami dwóch rosyjskich okrętów desantowych, ostrzelanych rano przez wojska Ukrainy w porcie w Berdiańsku, są zdrajcy - ukraińscy żołnierze, którzy w 2014 roku przeszli na stronę wroga - podała w czwartek gazeta Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w Marynarce Wojennej Ukrainy.
24.03.2022

Ukraina i Rosja wymieniły jeńców. Cywilni marynarze wrócą do domów

Ukraina i Rosja przeprowadziły pierwszą wymianę jeńców - poinformowała w czwartek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. 10 ukraińskich wojskowych wymieniono na 10 rosyjskich.
24.03.2022

Wicepremier Ukrainy: mamy nadzieję, że wojskowi z Wyspy Węży będą wymienieni na rosyjskich marynarzy

Ukraina ma nadzieję, że w najbliższym czasie jej wojskowi z Wyspy Węży zostaną wymienieni na rosyjskich marynarzy - informuje w środę portal Suspilne, powołując się na ukraińską wicepremier Irynę Wereszczuk.
23.03.2022

Projekt: będą zmiany w dokumentach kwalifikacyjnych dla marynarzy

Zmiana wymagań do uzyskania dokumentów kwalifikacyjnych dla marynarzy i wprowadzenie unijnych świadectw - przewiduje projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do przepisów UE.
14.03.2022

Czy rosyjskie statki utkną na morzu?

Rosyjski gazowiec, którego przyjęcia odmówiono w Wielkiej Brytanii jednym z wielu statków, które mogą utknąć z ładunkiem na morzu.
11.03.2022

Branża żeglugowa martwi się o marynarzy w Ukrainie

W Ukrainie w momencie napaści Rosji utknęły statki handlowe i pracujący na nich marynarze. Przedstawiciele branży żeglugowej wzywają Rosję do umożliwienia im bezpiecznego opuszczenia kraju.
10.03.2022

Postulaty do specustawy: sytuacja ukraińskich marynarzy a dokumenty marynarskie

W związku ze zbrodniczą napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, łamiącą wszelkie obowiązujące normy prawa międzynarodowego i związanym z tym napływem uchodźców wojennych, którzy przybywają do Polski, niezbędnym jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację dotyczącą ukraińskich marynarzy, w kontekście uzyskania, bądź odnowienia przez nich dokumentów marynarskich, a co za tym idzie zapewnienia im możliwości zarobkowania i utrzymania swych rodzin w tym ekstremalnie trudnym czasie.
10.03.2022

Ukraińscy marynarze łączą się z rodzinami dzięki satelitom

Łączność satelitarna pozwala ukraińskim marynarzom na morzach i oceanach pozostawać w kontakcie z ich rodzinami w objętym wojną kraju i na uchodźctwie.
10.03.2022

Rozliczenia marynarzy: Malta jednak od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Malty o zmianie umowy między oboma rządami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Valletcie 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie 6 kwietnia 2011 roku.
20.01.2022

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Marynarze: Obwieszczenie MF – ulga abolicyjna a praktyka US

Od 01.01.2021 wskutek zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.o.f.) obowiązują nowe uregulowania dotyczące zastosowania ulgi abolicyjnej. Organy od początku roku nie otrzymały od Ministerstwa żadnych wytycznych w zakresie stosowania tych przepisów. Urzędy stosują przepisy wybiórczo i bardzo dowolnie przez co sytuacja prawna marynarzy uzależniona jest od linii interpretacyjnej danego urzędu skarbowego.
03.12.2021

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe oficera i marynarzy, ofiar terroru komunistycznego

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni-Oksywiu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe kmdr. Adama Rychela, mata Karola Martyńskiego oraz st. marynarza Henryka Zająca, ofiar terroru komunistycznego. Ich szczątki zostały znalezione przez IPN.
24.11.2021

Marynarze, a wymiana informacji podatkowych

Aktualnie nadrzędnym celem zarówno na świecie, jak i w państwach Unii Europejskiej, stała się walka z nadużyciami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania. Wzajemna pomoc pomiędzy państwami, stworzenie odpowiednich regulacji prawnych stało się kluczowe dla wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych.
22.11.2021

W Grecji strajkują marynarze, promy nie wypływają

Od godziny 6 w środę promy i inne statki stoją w greckich portach z powodu rozpoczętego tego dnia ogólnokrajowego strajku marynarzy. Dla mieszkańców wysp, na których brak lotnisk, obecna sytuacja oznacza odcięcie od świata – poinformowała agencja dpa. Strajk ma potrwać 48 godzin.
10.11.2021

Podatki marynarskie: Urzędnicze polowanie na marynarzy

Niestety rok 2021 jest bardzo złym podatkowo rokiem dla marynarzy co wynika z ostatnich tendencji „interpretacyjnych” oraz bezprawnych i zarazem profiskalnych praktyk urzędniczych względem marynarzy w Polsce.
18.10.2021

IMO wyznaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników

Prawie dwa lata po rozpoczęciu pandemii COVID-19 Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowego Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (IMO) zatwierdził projekt rezolucji konsolidującej kwestie związane ze zmianą załogi, dostępem do opieki medycznej, wyznaczaniem kluczowych pracowników i priorytetami marynarzy do szczepienia COVID-19.
14.10.2021

Marynarze przewozili do UE nielegalnych imigrantów

Ukraińscy marynarze byli częścią procederu szmuglowania nielegalnych imigrantów na statkach do krajów Unii Europejskiej. O wykryciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się ich werbowaniem poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
30.09.2021

Smutki i radości marynarzy. Mierząc radość na morzu, czyli Indeks Szczęścia Marynarzy

Najnowsze wyniki Indeksu Szczęścia Marynarzy stanowią powód do niepokoju. Wskaźniki we wszystkich odpowiedziach spadły w porównaniu z I kwartałem br., z ogólnym spadkiem szczęścia do rekordowo niskiego poziomu od początku pandemii Covid-19.
30.08.2021

Global Maritime Forum. Niewielu marynarzy zaszczepionych przeciwko Covid-19

Global Maritime Forum podaje, że stopień zaszczepienia przeciw Covid-19 pośród marynarzy jest bardzo niski.
13.08.2021

Raport Stella Maris: porzucenia załóg, niewolnicza praca i presja psychiczna największymi problemami marynarzy

W 2020 roku ilość przypadków porzucenia statku i załogi przez armatora wzrosła do rekordowych wysokości.
09.08.2021

Jak się chce psa uderzyć, kij się znajdzie. Chiny nie chcą indyjskich marynarzy

Według doniesień indyjskich związków zawodowych, Chiny wprowadziły nieoficjalny zakaz cumowania statków, które mają na pokładzie indyjskich członków załogi. Zaistniała sytuacja budzi obawy tysięcy indyjskich marynarzy, stanowiąc jednocześnie świadectwo coraz śmielszych działań Chin na morzu.
05.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu wraca do komisji

Nowela ustawy o pracy nad morzu trafi do ponownego rozpatrzenia przez komisje. Senat zgłosił we środę poprawkę dotyczącą nieopodatkowania żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych.
04.08.2021

IMO wyraża zaniepokojenie alarmującą liczbą porzuconych marynarzy

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) ostrzega przed alarmującym wzrostem liczby doniesień o porzuconych marynarzach w 2021 roku. Przypadki są zgłaszane do wspólnej bazy danych IMO i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO).
04.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu. Co zyskają marynarze?

Połączone senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek nowelę ustawy o pracy na morzu, zakładającą m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte.
03.08.2021

Kadry. Branża ostrzega przed poważnym niedoborem marynarzy już w 2026 roku

Rosnące zapotrzebowanie na standardy wyszkolenia, wydawania świadectw i wacht (STCW) certyfikowanych oficerów może oznaczać, że w 2026 roku do obsługi światowej floty handlowej potrzeba będzie kolejnych 89 510 oficerów, wynika z nowego raportu.
30.07.2021

Chłopaki do wzięcia. Chińscy marynarze pod zagraniczną banderą

Około 90 procent światowego handlu odbywa się za pośrednictwem żeglugi międzynarodowej. Marynarze odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu ciągłości tego handlu oraz w zapewnieniu przepływu towarów. W trudnych czasach pandemii, Chiny stają się czołowym dostarczycielem marynarzy do zagranicznych jednostek.
20.07.2021

W. Brytania: Ok. 100 przypadków koronawirusa na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth

Około 100 przypadków koronawirusa wykryto na nowym brytyjskim lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, który odbywa właśnie swoją pierwszą misję morską - poinformowała Royal Navy w środę. Zapewnia, że ognisko zostało opanowane, a misja będzie kontynuowana.
14.07.2021

Sejmowe komisje przyjęły projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, przyjęły w środę w pierwszym czytaniu połączone sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
08.07.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Norwegia: Załoga statku w porcie Narwik ma Covid-19, jedna osoba nie żyje

U 16 z 18 członków załogi statku, który od początku maja czeka na wejście do portu w Narwiku, potwierdzono Covid-19. Jeden z zakażonych marynarzy nie żyje - podały w środę władze miasta Narwik.
12.05.2021

Sektor żeglugi utworzył fundusz pomocy o wartości miliona dolarów. Marynarze nie zostaną sami w walce z skutkami Covid-19

Marynarskie organizacje charytatywne oraz czołowi członkowie sektora transportu morskiego uruchomili fundusz pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć marynarzy i ich rodziny cierpiące przez szalejącą pandemię Covid-19 w Indiach i innych krajach.
06.05.2021

Intercargo: Sektor przewozów masowych ucierpiał najmocniej przez „loterię szczepieniową”

Loteria szczepieniowa, z którą zmaga się światowa żegluga, uderzyła najmocniej w sektor przewozu ładunków masowych - twierdzi stowarzyszenie Association of Dry Cargo Shipowners (Intercargo).
02.04.2021

UWAGA: petycja w sprawie marynarzy przyjęta przez Parlament Europejski!

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 08.03.2021 roku wpłynęła do Kancelarii informacja, iż Komisja Petycji uznała petycję nr 1153/2020 złożoną przez Kancelarię w imieniu marynarzy za dopuszczalną, gdyż kwestie w niej poruszone wchodzą w zakres działań Unii Europejskiej.
19.03.2021

Grecja: Strajk marynarzy sparaliżował połączenia między greckimi wyspami

We wtorek statki zarzuciły kotwice w portach kontynentalnej Grecji, co doprowadziło do paraliżu połączeń z wyspami. Strajk marynarzy, jak podaje AFP, ma trwać 48 godz., do środy. W Grecji strajkują też lekarze zatrudnieni w szpitalach. Obie grupy żądają podwyżki płac i zabezpieczenia miejsc pracy.
23.02.2021

Apel o humanitarność. ITF nawołuje armatorów do ratowania marynarzy uwięzionych u wybrzeży Chin

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) nawołuje do armatorów do wzmożenia działań w celu pomocy marynarzom porzuconym na statkach u wybrzeży Chin, w momencie gdy Pekin dalej zakazuje importu węgla z Australii.
18.02.2021

UWAGA: karalność za przestępstwa karnoskarbowe bez przedawnienia? - projekt przepisów

W związku z obecną sytuacją w Polsce spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV2 oraz wprowadzonym przez polski rząd stanem zagrożenia epidemiologicznego, ustawodawca planuje, aby Urzędy Skarbowe będą miały więcej czasu na ściganie „przestępców skarbowych” z tytułu niezapłaconych podatków. Proponowane przez rządzących zmiany spowodują, iż upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie będzie miał już znaczenia. Projektowane zmiany przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i prz
21.01.2021

Międzynarodowa Izba Żeglugi chce, aby marynarze otrzymali pierwszeństwo szczepień

Rządy powinny traktować priorytetowo szczepienia marynarzy przeciwko Covid-19, aby pomóc w utrzymaniu sprawnego działania globalnych łańcuchów dostaw - twierdzi Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS).
20.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Marynarze powrócą do domów po 7 miesiącach uwięzienia na morzu

23 indyjskich marynarzy, uwięzionych na statku przewożącym australijski węgiel, dotrze na ląd po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Wielu innych wciąż dryfuje na chińskich wodach.
18.01.2021

Właściwość prawa a dochodzenie marynarskich roszczeń odszkodowawczych

Kluczowym elementem towarzyszącym procesowi dochodzenia marynarskich roszczeń odszkodowawczych jest ustalenie właściwego porządku prawnego, którego przepisy znajdować będą zastosowanie w konkretnej i zindywidualizowanej sprawie. Praktyka branży morskiej wskazuje, że jedynie w nielicznych przypadkach obowiązujące będzie prawo polskie. Nie oznacza to, że dochodzenie przez marynarzy odszkodowań z tytułu doznanych wypadków przy pracy jest niemożliwe, bądź niecelowe. Niewątpliwie każda sprawa odszkodowawcza dotycząca marynarza wymagać
11.01.2021

W pobliżu Wietnamu zaginął drobnicowiec

Przynajmniej 15 marynarzy zaginęło w czwartek po tym jak drobnicowiec pływający pod flagą Panamy zatonął w czasie sztormu w pobliżu Wietnamu.
18.12.2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do "karty praw marynarzy"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają o obowiązywaniu umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym przez piratów - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
11.12.2020

Marynarz śródlądowy to odpowiedzialna rola, ale też wielka przygoda!

5 grudnia świętujemy Dzień Marynarza Śródlądowego. W tym uroczystym dniu pragniemy przypomnieć o niezwykle odpowiedzialnej roli marynarzy i żeglugi śródlądowej w dzisiejszym świecie. To dzięki zaangażowaniu wodniaków możemy bezpiecznie korzystać ze szlaków żeglugowych, a także bezpiecznie żyć nad dużymi rzekami. Ich codzienna praca jest zróżnicowana, w zależności od tego, do czego jednostki, na których pływają są przeznaczone.
04.12.2020

Podmiany załóg w dobie pandemii COVID-19 – nowy protokół IMO

W związku z panującą na świecie pandemią COVID-19, sytuacja zarówno marynarzy, jak i pracodawców/armatorów nie należy do najłatwiejszych. Krajowe przepisy dotyczące zasad przemieszczania się bardzo często ulegają zmianie, w zależności od wprowadzanych w danym regionie obostrzeń. Międzynarodowe organizacje próbują wyjść branży morskiej naprzeciw, tworząc publikacje, mające na celu uporządkowanie przepisów dotyczących bezpiecznych warunków pracy w dobie koronawirusa. W tym celu, Międzynarodowa Organizacja Morska (International Mari
03.12.2020

Marynarze: przedłużenie ważności świadectw zdrowia i innych morskich dokumentów na nowych zasadach

Pandemia koronawirusa od wielu miesięcy odciska swe piętno na wielu aspektach funkcjonowania szeroko rozumianej branży morskiej. Liczne trudności związane z koniecznością zapewnienia marynarzom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na pokładach statków, ograniczenia w możliwości swobodnego przemieszczania się przez terytoria lądowe niektórych państw, czy kłopoty towarzyszące sprawnemu przeprowadzaniu rotacji załóg nie są jedynymi problemami z którymi muszą borykać się osoby świadczące pracę na morzu. Wiele obaw wywołuje rów
30.11.2020

Zatwierdzenie protokołów dotyczących bezpiecznej wymiany załóg podczas pandemii COVID-19

Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) podczas 102 sesji, która odbyła się w dniach 4-11 listopada 2020 w trybie zdalnym, podjął praktyczne działania wspierające żeglugę i marynarzy w czasie pandemii. MSC zatwierdził okólnik zawierający protokoły dotyczące zapewnienia bezpiecznej wymiany załóg i ich podróży podczas pandemii COVID-19. Opracowane przez przemysł morski protokoły określają ogólne środki i procedury służące temu celowi.
19.11.2020

Podatki marynarskie: nowa umowa podatkowa z USA w 2021 roku?

Zgodnie informacjami uzyskanymi przez Kancelarię w dniu 16 listopada 2020 roku wynika, iż USA nie ratyfikowały nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską. Wszystko wskazuje na to, iż do końca 2020 roku nie dojdzie do ratyfikacji nowej umowy podatkowej pomiędzy Polską, a USA, co będzie miał korzystne implikacje podatkowe dla polski marynarzy w roku 2021.
17.11.2020

Interpelacja Kacpra Płażyńskiego ws. ubezpieczeń społecznych marynarzy

Interpelacja w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 maja 2019 r. dotyczącego zabezpieczeń społecznych marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach tzw. wygodnych bander oraz likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.
13.11.2020

400 tysięcy marynarzy uwięzionych na morzu w miarę pogłębiania się kryzysu zw. z wymianą załóg

Aktualnie liczba marynarzy z całego świata uwięzionych na statkach wynosi około 400 tysięcy. Kontynuują oni pracę bez szans na zwolnienie ze służby, w pogłębiającym się kryzysie związanym z wymianą załóg, który zagraża handlowi i bezpieczeństwu na morzu.
02.11.2020

Uratowano 62 marynarzy z byłego statku badawczego z Gdańska, który zatonął na Atlantyku

Wszystkie sześćdziesiąt dwie osoby, które znajdowały się na pokładzie zarejestrowanego w Belize statku badawczego, który zatonął w zeszłym tygodniu na odległym południowym Oceanie Atlantyckim, są teraz w drodze do domu - podał południowoafrykański Urząd Bezpieczeństwa Morskiego.
26.10.2020

Ubezpieczenia marynarzy i TSUE, czyli Unia zjada własny ogon, ciąg dalszy

Hominum causa omne ius constitutum sit (wszelkie prawo ustanawia się ze względu na ludzi), tak mówi stara łacińska sentencja.
15.10.2020

Jak się ma planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej do zwolnienia z PIT dla marynarzy? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Na temat związku planowanowanego „ograniczenia” ulgi abolicyjnej ze zwolnieniem z PIT dla marynarzy porozmawialiśmy z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
01.10.2020

Maersk wzywa do działania w sprawie 400 tysięcy marynarzy uwięzionych na morzu

Według nowych szacunków Międzynarodowej Izby Żeglugi, największe na świecie firmy zajmujące się przewozem kontenerów oraz Sekretarz Generalny ONZ apelują do rządów o rozwiązanie kryzysu pracowniczego, który spowodował uwięzienie 400 000 pracowników na morzu.
28.09.2020

UWAGA: Likwidacja ulgi abolicyjnej w pytaniach i odpowiedziach

Z uwagi na fakt, iż ostatnie doniesienia dotyczącej planowanej likwidacji ulgi abolicyjnej wzbudziły z oczywistych względów duże emocje, otrzymaliśmy bardzo wiele zapytań wymagających w mojej ocenie wyjaśnienia i pewnego usystematyzowania.
17.09.2020

Konwencja MLI a marynarze: Portugalia od 2021 roku nowe obowiązki

Dnia 28.02.2019 roku Portugalia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u portugalskich armatorów. Obecnie status proponowanych zmian to Definitive po obu Państwach-Stronach Konwencji. Zmiany wprowadzone Konwencją znajdą zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 01.01.2021 roku.
03.09.2020

Marynarska akcja AMW w górach

W sierpniu podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej najmłodszego rocznika (4 kompania) przeprowadzili nietypową akcję promocyjną. W trakcie swoich urlopów połączyli zdobywanie polskich gór z propagowaniem idei dawstwa szpiku, przy okazji promując swoją Alma Mater. Celem było zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie walki z nowotworami krwi.
03.09.2020

Marynarze podstawą przyszłości żeglugi – temat Światowego Dnia Morza 2021

Wybór hasła - Marynarze podstawą przyszłości żeglugi (Seafarers: at the core of shippingʹs future) na rok 2021 odzwierciedla potrzebę uwidocznienia i podniesienia świadomości na temat kluczowej roli marynarzy w międzynarodowym handlu.
28.08.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

Genco Shipping zmieniło załogi na 70 procentach swoich statków pomimo restrykcji COVID-19

Amerykański armator masowców Genco Shipping & Trading Limited przyznał, że udało mu się zmienić załogę na 70 procentach swoich jednostek pomimo restrykcji w portach spowodowanych pandemią COVID-19.
11.08.2020

Najnowsze rozwiązanie dla bezpieczeństwa marynarzy od firmy Jotron

Firmy Jotron wprowadziła właśnie na rynek najnowsze rozwiązanie dla marynarzy - specjalne paski na nadgarstki, które powstały w celu poprawy bezpieczeństwa marynarzy w trakcie ewakuacji awaryjnej.
04.08.2020

Marynarze, którzy utknęli na duńskich statkach, mogą wrócić do domu

Rząd duński, wraz z Duńską Żeglugą, sekcją morską Duńskiego Związku Metalurgicznego i Duńskim Stowarzyszeniem Inżynierów, znaleźli rozwiązanie, dzięki któremu marynarze, którzy podczas kryzysu utknęli na pokładach duńskich statków, będą mogli powrócić do domów.
21.07.2020

Tajemnicza sprawa marynarzy zarażonych COVID-19 po 35 dniach na morzu

Argentyna próbuje rozwiązać tajemniczą zagadkę medyczną po tym, jak 57 żeglarzy zostało zarażonych koronawirusem po 35 dniach na morzu, mimo że cała załoga wykazała wynik negatywny podczas badania przed opuszczeniem portu.
14.07.2020

Potwierdzono zakażenia na kolejnym tankowcu u brzegów Andaluzji

Służby sanitarne Hiszpanii potwierdziły zakażenia koronawirusem na pokładzie płynącego z Nigerii tankowca Samus Swan. To drugi od niedzieli maltański statek, który przybił z zakażonymi członkami załogi do brzegów Andaluzji, na południu Hiszpanii.
09.07.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

Bałtycka Akademia Umiejętności

kursy,szkolenia,kurs,szkolenie,SRC,VHF,SEP,kurs elektroenergetyczny,radiotelefonista VHF,kurs cumowników,cumownik,starszy cumownik,rigger,kurs rigger,kurs lukowych,lukowy,hakowy,wózki jezdniowe,BAU,Bałtycka Akademia Umiejętności,psychotesty,badania psychotechniczne,żurawie pływające,żuraw wieżowy,żurawie,żuraw,suwnica,kurs na suwnicę,suwnicowy,operator,konserwator,Reachstacker,RTG,STG,kurs na żurawie,żuraw jezdniowy,żuraw samojezdny,szkolenia na żurawie,operator żurawia,żuraw statkowy,żuraw szynowy,wozy kontenerowe,wózek widłowy,wozy podsiębierne,kurs na wózki widłowe,kurs na wózki jezdniowe,wózki widłowe,BHP,kursy BHP,minimum sanitarne,szkolenie na obsługę dźwigu towarowo osobowego,obsługa dźwigu towarowo osobowego,marynarze,żeglarze,kursy dla marynarzy,kursy dla żeglarzy,starszy marynarz,marynarz wachtowy,oficer,oficer ochrony statku,HAZMAT. celne,odprawa celna,zagadnienia,morski,marynarz

Marlow Navigation Gdynia Ltd. Sp. z o.o.

agencja pracy praca na morzu marynarze agencja zatrudnienia apmar,praca na statkach,

Uwaga: Petycja w imieniu marynarzy wysłana do Parlamentu Europejskiego

29 września 2020 roku, zespół Kancelarii Legal Consulting wysłał w imieniu polskich marynarzy petycję do Parlamentu Europejskiego.
14.10.2020

Podmiany załogi w czasach pandemii oczami armatora

"Od marca każda podmiana była odrębną operacją logistyczną. Robiliśmy rzeczy, których nikt wcześniej nie zrobił" - mówi o okresie lockdownu Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Shipping Poland. O walce z biurokracją, odmiennych przepisach w niemalże każdym kraju, przemęczeniu załóg i doświadczeniu, którego nikt nie był w stanie przewidzieć rozmawiamy w biurze pośrednictwa pracy dla marynarzy.
06.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.