• <
BOTA_2023

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu wojennego oskarżeni o nieposłuszeństwo

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu wojennego oskarżeni o nieposłuszeństwo

Partnerzy portalu

MW Portugalii

Prokuratura wojskowa Portugalii oskarżyła o odmowę wykonania rozkazu 13 marynarzy, którzy w sobotę nie zgodzili się na udział w misji wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego w celu monitorowania rosyjskiego okrętu wojennego.

Do zdarzenia doszło na północ od wyspy Porto Santo w sobotni wieczór. Żołnierze w wydanym oświadczeniu twierdzili, że ze względu na szalejący sztorm i występujące na NRP Mondego awarie nie wykonają zadania z obawy o swoje życie.

W środę prokuratura wojskowa podała, że oprócz postawienia zarzutów prokuratura zakazała marynarzom opuszczania pokładu swojej jednostki.

Władze marynarki wojennej Portugalii podały, że we wtorek rozpoczęto badanie stanu NRP Mondego, jednostki, która w latach 1992-2010 pływała jako okręt duńskiej armii o nazwie HDMS Glenten. Portugalia nabyła go w 2014 roku. Dotychczas władze marynarki wojennej utrzymywały, że jednostka była w dobrym stanie.

Oskarżeni o nieposłuszeństwo marynarze, wśród których jest czterech podoficerów, twierdzą, że są niewinni. W wydanym oświadczeniu poinformowali, że w ostatnim czasie na okręcie doszło do kilku awarii, m.in. uszkodzenia silników i jednego z generatorów prądu, a także do licznych wycieków oleju.

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie resort obrony Portugalii kilkakrotnie informował o wysłaniu jednostek marynarki wojennej tego kraju do misji monitorowania rosyjskich okrętów wojennych na Atlantyku przepływających w sąsiedztwie wód terytorialnych tego kraju.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ mal/

Dziękujemy za wysłane grafiki.