• <

Wynik wyszukiwania - "bunt" - Wiadomości

Wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu. Rośnie współpraca obu państw w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Jak nieoficjalnie dowiedział się Reuters, w kwietniu tego roku odbyły się wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu (Republiki Chińskiej) na Oceanie Spokojnym. Choć Waszyngton oficjalnie nie uznaje podmiotowości rządu w Tajpej, tak oba kraje zacieśniają relacje w związku z chińską aktywnością na tym obszarze. Istnieją obawy, że Pekin nie porzucił planów inwazji na wyspę, którą uważa za "zbuntowaną prowincję".
14.05.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

Od wybuchu wojny na Ukrainie na portugalskich wodach 39 razy pojawiły się rosyjskie okręty

Od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, na wodach należących do Portugalii niemal 40 razy pojawiły się rosyjskie okręty. Wśród nich były to zarówno jednostki bojowe, jak i przeznaczone do działań szpiegowskich. Dowództwo sił morskich Portugalii (Marinha Portugesa) poinformowało, że "goście" są stale obserwowani.
27.02.2024

Kolejny morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie Bunt na „Bounty”.
16.02.2024

Greckie służby zajęły statek, którego załoga "podniosła bunt" i wzięła zakładników

Straż Wybrzeża Grecji opublikowała na serwisie YouTube nagranie wejścia komandosów na zbiornikowiec Arina 1 (IMO 9246463, MMSI 511100469). Członkowie załogi statku przetrzymywali trzech inspektorów mających dokonać wyceny statku przed zakupem przez innego armatora. Sytuacja wiąże się z szeregiem perturbacji wokół jednostki, wokół której ponownie narobiło się wiele szumu.
13.02.2024

Rosną napięcia w "Rogu Afryki" w związku z dzierżawą terenu Somalilandu dla Etiopii. Kolejne zagrożenie w regionie?

Nie milkną echa umowy podpisanej przez rząd Etiopii i separatystycznego Somalilandu 1 stycznia tego roku. W ramach dzierżawy wybrzeża ma powstać port przeładunkowy i potencjalnie także baza odtworzonej etiopskiej marynarki wojennej. Państwa regionu gwałtownie sprzeciwiły się temu przedsięwzięciu, a dążąca do utrzymania swojej integralności Somalia planuje odzyskać kontrolę nad regionem, który oderwał się od niej ponad 30 lat temu.
15.01.2024

Etiopia chce odzyskać dostęp do Morza Czerwonego. Wydzierżawi wybrzeże od separatystycznego Somalilandu

Od czasu utraty dostępu do morza z powodu secesji Erytrei władze etiopskie szukają sposobu na odzyskanie możliwości korzystania z portów morskich i tym samym włączenia się na nowo w międzynarodową gospodarkę morską. Ma to być impuls dla rozwoju państwa i przepływ towarowy. W związku z tym kraj wydzierżawi od nieuznawanej międzynarodowo Republiki Somalilandu 20 km morza. W zamian Etiopia jako pierwsza uzna to separatystyczne państwo Somaliland i obiecuje zapewnić mu udziały w Ethiopian Airlines
02.01.2024

Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.
06.12.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Zdaniem Pekinu celem chińskich ćwiczeń wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji separatystów"

Celem ostatnich ćwiczeń chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji wojsk separatystów" - oświadczyła w środę przedstawicielka rządu w Pekinie. Władze Tajwanu niemal codziennie informują o narastającej aktywności chińskiego lotnictwa, marynarki wojennej,a od niedawna także wojsk lądowych, w rejonie wyspy.
27.09.2023

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.
22.09.2023

Kolejne łodzie z migrantami na Lampedusie, bunt władz regionalnych

Kolejne łodzie z migrantami dotarły w nocy z wtorku na środę na włoską wyspę Lampedusa, gdzie nie mija kryzys na tle masowego napływu uciekinierów z północy Afryki. Władze włoskich regionów buntują się przeciwko rządowej decyzji o utworzeniu w każdym z nich ośrodków ds. repatriacji migrantów.
20.09.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Chiny rozpoczęły manewry wokół Tajwanu, które mają być "poważnym ostrzeżeniem"

Chińska armia rozpoczęła w sobotę manewry wokół Tajwanu, które - jak zakomunikowano - "mają być poważnym ostrzeżeniem dla sił separatystycznych" a także wyrazem niezadowolenia z pobytu na terytorium USA wiceprezydenta Tajwanu Williama Lai.
19.08.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja rezygnuje z udziału okrętów podwodnych w Dniu Marynarki

Brak udziału okrętów o napędzie atomowym rosyjskiej Floty Północnej w dorocznym przeglądzie floty z okazji Dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu może być związany z obawami o bezpieczeństwo, będącymi efektem niedawnego buntu Grupy Wagnera - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
14.07.2023

Gen. Mark Milley: USA i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan w najbliższych latach, aby pomóc wyspie w obronie swojego terytorium - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Tokio przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Mark Milley.
14.07.2023

Chiny. Rosyjskie okręty na ćwiczeniach w Szanghaju; wcześniej wywołały niepokój w Japonii i na Tajwanie

Dwie rosyjskie korwety, Gromkij i Sowriemiennyj, zawinęły do portu w Szanghaju we wschodnich Chinach, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach. Na przełomie czerwca i lipca obie jednostki przepłynęły w okolicach Tajwanu i Japonii, budząc niepokój władz obu państw - pisze w czwartek agencja Reutera.
06.07.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa na Bałtyku. Matka z dzieckiem z Polski za burtą promu Stena Line

Matka i dziecko za burtą promu Sten Line na otwartych wodach Bałtyku. Informacje jako pierwsze podało szwedzkie radio publiczne. Wypadek wydarzył się na mniej więcej w połowie trasy z Karlskrony do Gdyni. Trwa akcja ratownicza.
29.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin

Japońska stacja NHK podała, że Siły Zbrojne Republiki Chińskiej (Tajwan) przeprowadziły w czwartek ćwiczenia odparcia symulowanego wrogiego desantu na północne wybrzeże wyspy. Wpisuje się to w narastającą presję militarną ze strony komunistycznych Chin.
23.03.2023

Portugalia ma problem. Brakuje jej sprawnych okrętów do prowadzenia operacji morskich

Powołując się na źródła w siłach zbrojnych Televisão Independente (TVI) podała, że portugalska marynarka wojenna jest praktycznie niezdolna do prowadzenia działań w związku z obronnością kraju. To efekt wieloletnich zaniedbań w resorcie sił zbrojnych, oszczędności oraz sytuacji gospodarczej kraju.
21.03.2023

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu wojennego oskarżeni o nieposłuszeństwo

Prokuratura wojskowa Portugalii oskarżyła o odmowę wykonania rozkazu 13 marynarzy, którzy w sobotę nie zgodzili się na udział w misji wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego w celu monitorowania rosyjskiego okrętu wojennego.
15.03.2023

Bunt portugalskich marynarzy. Nie chcieli śledzić rosyjskiego statku

Trzynastu marynarzy służących w portugalskiej Marynarce Wojennej (Marinha de Guerra Portuguesa) odmówiło udziału w misji monitorowania przechodzącego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Zdaniem "buntowników" ich okręt nie nadawał się do tej misji z racji na swój zły stan.
14.03.2023

Chińska flota gromadzi się wokół filipińskiej wyspy. Manila i Waszyngton stawiają siły morskie w gotowości

Straż Wybrzeża Filipin zaobserwowała w pobliżu wyspy Pag-asa gromadzące się duże zgrupowanie chińskich okrętów tej samej formacji oraz marynarki wojennej. Duży pokaz siły wiąże się z ambicjami Chin względem spornych wysp i obszarów na Morzu Południowochińskim.
08.03.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Rybołówstwo, akwakultura i ekosystemy morskie: przejście na czystą energię i ochrona ekosystemów jako czynniki zrównoważonego rozwoju i odporności

Komisja przedstawia dziś pakiet środków zmierzających do poprawy zrównoważenia i odporności unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury. Obejmuje on cztery elementy: komunikat w sprawie transformacji energetycznej w unijnym sektorze rybołówstwa i akwakultury, plan działania na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemów morskich dla zapewnienia zrównoważonego i odpornego rybołówstwa, komunikat w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa dziś i jutro oraz sprawozdanie w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.
21.02.2023

"Klątwa Żurawia" w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Nasze Sygnały.
16.02.2023

Najnowocześniejszy, ekologiczny jacht z Polski już wkrótce na targach w Dubaju

Na targach Dubai International Boat Show stocznia Sunreef Yachts zaprezentuje całkowicie elektryczny Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku: MD-49, w dniach 1-5 marca.
02.02.2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.
29.01.2023

Chiny przeprowadziły kolejne ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

Wojska chińskie przeprowadziły w niedzielę "wspólne patrole gotowości bojowej i aktualne ćwiczenia bojowe" - poinformowało dowództwo chińskich sił zbrojnych. Według komunikatu ćwiczono uderzenia z lądu i morza.
09.01.2023

PGZ Stocznia Wojenna przygotowuje się na Miecznika

Tysiące stron dokumentacji czeka na Generalnego Wykonawcę robót budowlanych w związku z budową infrastruktury mającej posłużyć do stworzenia wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
29.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Fala wyjątkowa uderzyła w wycieczkowiec, zmarła pasażerka

Eksploracyjny statek wycieczkowy Viking Polaris napotkał podczas rejsu przez Cieśninę Drake'a tzw. falę wyjątkową. W wyniku uderzenia jedna pasażerka zmarła, czterech innych jest rannych.
03.12.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Pożar masowca załadowanego drewnem w Bremerhaven w Niemczech [WIDEO]

W piątek 1 kwietnia wieczorem do wybuchu pożaru doszło w ładowni pełnej drewna masowca Lascombes w Bremerhaven w Niemczech. Nie podano jeszcze żadnych informacji o przyczynie pożaru.
02.04.2022

The Economist: wojna w Ukrainie może doprowadzić do niepokojów na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Wojna w Ukrainie może doprowadzić do głodu i niepokojów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zagrożony jest Egipt - ocenił w piątkowym artykule The Economist.
11.03.2022

Ekspozycja "Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" w siedzibie ministerstwa

Wystawę „Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" można oglądać do 25 lutego.
17.02.2022

Dowódca Deutsche Marine ostrzega w Singapurze przed Chinami i zapowiada wzrost niemieckiej obecności

Chiny odgrywają w regionie nową rolę i musimy zastanowić się, jak sobie z tym poradzić – powiedział w środę dowódca marynarki wojennej RFN wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach, zapowiadając zwiększenie niemieckiej obecności wojskowej w regionie Indo-Pacyfiku.
22.12.2021

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS), jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, świętuje 85 urodziny. O historii instytucji przypomina wystawa, którą od piątku 16 lipca do 29 października można zobaczyć na pokładzie statku – muzeum Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.
19.07.2021

Polboat Yachting Festival 2021 otwarty. "Branża jachtowa przeżywa apogeum popularności" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty i skutery już można oglądać na drugim Polboat Yachting Festival w Gdyni. Impreza podczas, której w tym roku zobaczymy siedem premier potrwa do niedzieli 18 lipca w Marina Yacht Parku w Gdyni.
15.07.2021

Statek w porcie emituje dziennie tyle spalin co 31 tys. ciężarówek - protest w Amsterdamie

Mieszkańcy okolicy amsterdamskiego portu skarżą się na stojący tam od kilku tygodni statek wycieczkowy. Z przeprowadzonych badań wynika, że emituje on codziennie tyle spalin co 31 000 ciężarówek na autostradzie.
30.04.2021

Chiny ostrzegły Japonię przed sojuszem z USA przeciwko nim

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi ostrzegł w poniedziałek wieczorem swojego japońskiego odpowiednika Toshimitsu Motegi przed zbyt bliskimi relacjami z USA, a zwłaszcza sojuszem wymierzonym przeciwko nim.
06.04.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

Północna Izba Gospodarcza: szybkie zniesienie lockdownu albo gospodarcza katastrofa

Informacje opublikowane dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny pokazują jasno i wyraźnie, że sytuacja w gospodarce wymaga szybkiego działania i głos przedsiębiorców mówiący: „dajcie nam pracować” powinien zostać pilnie wysłuchany. – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie nie ma wątpliwości, że sytuacja pandemii koronawirusa wymaga specjalnego działania i dużej ostrożności w podejmowaniu decyzji o odmrożeniu gospodarki czy luzowaniu restrykcji. Dane Głównego Urzędu Statystycznego powinny być alarmem dla Rządu RP.
01.02.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Prezes Północnej Izby Gospodarczej: koniec obostrzeń, realne wsparcie albo firmy będą bankrutować

Ogłoszona 11 stycznia decyzja Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o przedłużeniu do końca stycznia rygorów sanitarnych i obostrzeń nie powinna być zaskoczeniem, bo w Niemczech, Wielkiej Brytanii i większości krajów unijnych takie obostrzenia mają miejsce. Zaskakujące jest jednak to, że wciąż nie przedstawiono spójnej koncepcji na to jak pomóc przedsiębiorcom, którzy tracą właśnie majątki życia, zamykają firmy i zwalniają pracowników.
12.01.2021

Tajwan kupuje amerykańskie drony i przygotowuje się na możliwy atak Chin

Tajwan kupuje amerykańskie drony oraz inną broń o łącznej wartości 4,8 mld dol., która ma pomóc Tajpej przygotować się na możliwy atak ze strony Chin - informuje dziennik "Financial Times". Drony MQ-9B Sea Guardian są wykorzystywane m.in. w Iraku i Afganistanie.
04.11.2020

Amerykański niszczyciel przepłynął Cieśniną Tajwańską, Chiny protestują

Amerykański niszczyciel USS Barry przepłynął wczoraj Cieśniną Tajwańską – podała marynarka wojenna USA. Przeciwko operacji zaprotestowało dzisiaj chińskie wojsko, oskarżając Waszyngton o szkodzenie pokojowi i stabilności w regionie.
15.10.2020

Rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej - obie strony testują rakiety

Tajwan przeprowadził w czwartek testy rakiet i zamierza je dziś kontynuować. W odpowiedzi chińska armia opublikowała nagranie swojej próby rakietowej – podał dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z narastającym napięciem w Cieśninie Tajwańskiej.
25.09.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odpieranie inwazji

Tajwańskie siły powietrzne, morskie i lądowe ćwiczyły w czwartek z użyciem ostrej amunicji odpieranie symulowanej inwazji. Według prezydent Tajwanu Caj Ing-wen manewry pokazały determinację do obrony wyspy, którą Pekin uważa za zbuntowaną prowincję Chin.
16.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Ekonomiści: w związku z pandemią nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce

Kryzys wywołany przez pandemię jest tak głęboki, że niektórzy ekonomiści uważają, iż nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce. Specjaliści, z którymi rozmawiała PAP, twierdzą, że koronawirus przyczyni się do częściowego odwrotu od globalizacji, nastąpi umocnienie pozycji państwa, a także dojdzie do zwiększenia roli automatyzacji w gospodarce.
30.06.2020

Spór o platformy bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach

Na mazurskie jeziora wróciły platformy bezpieczeństwa. Zarządca jezior, Wody Polskie, wezwały do ich usunięcia. MOPR przekonuje, że konstrukcje podnoszą poziom bezpieczeństwa na Szlaku Wielkich Jezior.
05.06.2020

Pożar na pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075 (foto, wideo)

11 kwietnia, na wyposażanym w stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075, wybuchł pożar. Zdjęcia i filmy, na których widoczne są kłęby czarnego dymu, pojawiły się w mediach społecznościowych.
13.04.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Tajwan: Zakaz cumowania dla statków wycieczkowych

Rząd Tajwanu wprowadził od czwartku zakaz cumowania w swoich portach zagranicznych wycieczkowców. Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem koronawirusem.
06.02.2020

Tajwan: Ćwiczenia piechoty morskiej po zwycięstwie wyborczym prezydent Caj

Tajwańska piechota morska przeprowadziła w czwartek ćwiczenia w ramach serii manewrów organizowanych po ponownym wyborze na najwyższe stanowisko w kraju proniepodległościowej prezydent Caj Ing-weng.
16.01.2020

Nowy lotniskowiec ChRL przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Nowy chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu. Nie wiadomo, kiedy okręt przeszedł przez cieśninę. Reuters zauważa, że na początku stycznia na wyspie mają odbyć się wybory prezydenckie.
26.12.2019

Pierwszy zbudowany w kraju lotniskowiec wszedł do służby (wideo)

Do służby w chińskiej marynarce wojennej wszedł we wtorek pierwszy zbudowany w ChRL lotniskowiec Shandong – poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Ceremonia oddania okrętu do użytku odbyła się w mieście Sanya nad Morzem Południowochińskim.
17.12.2019

Politico: sprzeciw Polski zostawia UE z mglistym porozumieniem w sprawie klimatu

Polska, najszybciej rozwijający się w ostatnich latach duży kraj UE, uchylił się od zobowiązania się do celu neutralności klimatycznej, co zostawiło UE z mglistym "porozumieniem" w tej sprawie - pisze w piątek wydawany w Brukseli portal Politico.
13.12.2019

Greta Thunberg: dalej będę podróżować po świecie i działać na rzecz klimatu

Młoda Szwedka Greta Thunberg, która dopłynęła we wtorek katamaranem do Lizbony po 21-dniowej podróży przez Atlantyk, zapewniła, że dalej będzie podróżować po świecie, aby uświadamiać ludzi o istniejącym zagrożeniu dla klimatu.
03.12.2019

14 tysięcy owiec w wodzie. Przewrócił się statek [foto]

Na Morzu Czarnym, u wybrzeży Rumunii, w niedzielę uległ katastrofie - przewrócił się na bok - statek, którym transportowano ponad 14 tys. owiec. Wszystkich członków załogi - 22 Syryjczyków - udało się uratować. Trwa akcja ratowania zwierząt.
24.11.2019

Chiny nie zbudują sztucznych wysp dla Tuvalu

Tuvalu odrzuciło ofertę Chin, co oznacza poparcie Tajwanu. Tuvalu odrzuciło ofertę chińskich firm, które chciały wesprzeć budowę sztucznych wysp, mających pomóc mu uporać się z podnoszącym się poziomem morza - przekazał w czwartek szef MSZ Tuvalu Simon Kofe, chwaląc przy tym relacje swojego kraju z Tajwanem.
22.11.2019

Chiny przeprowadziły swój lotniskowiec przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec przeszedł w niedzielę przez Cieśninę Tajwańską, płynąc w kierunku południowym, na co Tajwan zareagował wysłaniem swych okrętów i samolotów myśliwskich w celu śledzenia go - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.
17.11.2019

Chińskie firmy zbudują infrastrukturę na Wyspach Salomona

Chińskie firmy zbudują i będą kontrolować m.in. elektrownię i infrastrukturę portową na należącej do Wysp Salomona wyspie Guadalcanal w ramach wartej 825 mln USD umowy dotyczącej wznowienia pracy zamkniętej kopalni złota – podała w środę agencja Reutera.
30.10.2019

AFP: chińska firma wydzierżawi jedną z Wysp Salomona

Chińska firma podpisała umowę w sprawie dzierżawy całej wyspy należącej do Wysp Salomona – podała w czwartek agencja AFP. Umowa miała zostać zawarta dzień po nawiązaniu formalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy tym wyspiarskim państwem a Chinami.
17.10.2019

Daily Telegraph: Johnson chce sądowego rozstrzygnięcia sprawy brexitu bez umowy

Brytyjski premier Boris Johnson jest gotowy na podjęcie batalii prawnej o to, by mógł doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października bez umowy - pisze w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph".
07.10.2019

MGMiŻŚ: idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga czasów króla Stefana Batorego

Idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga XVI wieku i czasów króla Stefana Batorego. Do pomysłu przekopania nowej drogi wodnej powrócono po II wojnie światowej, ale ówczesne uwarunkowania polityczne nie pozwoliły na realizację idei.
05.10.2019

Premier Irlandii: Przesunięcie brexitu lepsze niż brexit bez porozumienia

Ewentualne opóźnienie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej byłoby lepsze niż brexit bez porozumienia - ocenił w piątek premier Irlandii Leo Varadkar, odnosząc się do doniesień o planach brytyjskiego rządu w tej sprawie.
05.10.2019

W.Brytania: Johnson poprosi o opóźnienie brexitu, wskazują dokumenty wysłane do sądu

Brytyjski premier Boris Johnson wyśle list do Unii Europejskiej z prośbą o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie zawarte porozumienia - wynika z dokumentów przedstawionych w piątek w szkockim sądzie.
04.10.2019

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie brexitu

Niemal wszystkie brytyjskie gazety relacjonują w czwartek na pierwszych stronach propozycję przełamania impasu w sprawie brexitu, którą dzień wcześniej premier Boris Johnson przedstawił Unii Europejskiej. Oceny planu Johnsona są zróżnicowane.
03.10.2019

Zwodowano pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy określany jako Typ 075

W Szanghaju zwodowano pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy, określany jako Typ 075. Gdy wejdzie do służby, znacznie zwiększy zdolności desantowe chińskiej marynarki wojennej oraz siłę oddziaływania Pekinu w polityce zagranicznej – oceniają eksperci.
28.09.2019

Chiny i Wyspy Salomona nawiązały stosunki dyplomatyczne

Chiny i Wyspy Salomona formalnie nawiązały w sobotę stosunki dyplomatyczne, po tym, jak wyspiarskie państwo postanowiło w tym celu zerwać oficjalne relacje z Tajwanem. ChRL uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i dąży do jego dyplomatycznej izolacji.
21.09.2019

Wyspy Salomona zerwały relacje z Tajwanem, by nawiązać je z Chinami

Wyspy Salomona zerwały w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, by nawiązać je z komunistyczną Chińską Republiką Ludową – przekazał szef tajwańskiego MSZ Joseph Wu. Liczba stolic świata utrzymujących formalne relacje z Tajpej spadła tym samym do 16.
17.09.2019

Amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu Wysp Paracelskich

Amerykański okręt wojenny przepłynął w piątek w pobliżu należących do Chin Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Zdaniem agencji to kolejna militarna demonstracja USA, wspierających demokratycznie rządzony Tajwan, który wysuwa roszczenia do tych wysp.
14.09.2019

Trwa wyprawa Rosyjska Arktyka 2019

Niemal 5 miesięcy żeglowania, ponad 11 000 Mm do pokonania, a to wszystko na niespełna piętnastometrowym jachcie Lady Dana 44, prowadzonym przez dwóch kapitanów – Ryszarda Wojnowskiego i Macieja Sodkiewicza – doskonale znających wyzwania żeglugi w rejonach arktycznych – tak można podsumować wyprawę „Rosyjska Arktyka 2019”. To ekspedycja na Ziemię Franciszka Józefa i do brzegów Nowej Ziemi.
12.09.2019

Okręt wojenny Kanady przepłynął Cieśniną Tajwańską

Kanadyjski okręt wojenny przepłynął Cieśniną Tajwańską, oddzielającą Chiny kontynentalne od Tajwanu – poinformował we wtorek rząd Kanady. Druga taka operacja w ciągu trzech miesięcy może dodatkowo zwiększyć napięcie w trudnych relacjach na linii Ottawa-Pekin.
11.09.2019

Gdynia pamięta o Sierpniu ‘80

Gdynia, lokalne władze, mieszkańcy i uczestnicy wydarzeń sprzed 39 lat wspólnie upamiętnili bohaterów sierpniowych strajków. Oprócz złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyła się także gala, podczas której poznaliśmy kolejnych kilkudziesięciu laureatów odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”.
03.09.2019

Szczecin: Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Stocznia Szczecińska jest symbolem przemożnego pragnienia wolności - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, w liście skierowanym do uczestników uroczystości.
30.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

Chiny: MSZ zapowiada odwet, jeśli USA rozmieszczą rakiety w Azji

Chiny odpowiedzą, jeśli USA rozmieszczą rakiety pośredniego zasięgu w Azji – oświadczył we wtorek dyrektor wydziału kontroli zbrojeń w chińskim MSZ Fu Cong. Przestrzegł sojuszników USA, by nie zezwalali na taką broń na swoim terytorium.
06.08.2019

Szef Pentagonu: USA przeciwne „destabilizującemu zachowaniu” Chin w regionie Pacyfiku

Stany Zjednoczone sprzeciwiają się "destabilizującemu zachowaniu" Chin w regionie Indo-Pacyfiku - oświadczył w niedzielę w Sydney minister obrony USA Mark Esper w sytuacji, gdy stosunki USA-ChRL są napięte, m.in w związku z wojną handlową.
05.08.2019

Prezydent Tajwanu: Zakaz dla turystów z Chin to błąd strategiczny

Wprowadzony przez władze ChRL zakaz wydawania indywidualnych pozwoleń na podróż na Tajwan dla mieszkańców Chin kontynentalnych to "poważny błąd strategiczny"; Pekin używa turystów jako "narzędzi politycznych" - oceniła w czwartek prezydent wyspy Caj Ing-wen.
02.08.2019

Chiny przestaną wydawać indywidualne pozwolenia na wyjazd na Tajwan

Władze ChRL przestaną w sierpniu wydawać indywidualne pozwolenia na podróż na Tajwan mieszkańcom 47 miast w Chinach kontynentalnych, którzy do tej pory mogli ubiegać się o takie dokumenty – poinformowało w środę chińskie ministerstwo kultury i turystyki.
31.07.2019

Pentagon poinformował, że Cieśninę Tajwańską przemierza okręt USA

Pentagon poinformował w środę o wysłaniu do Cieśniny Tajwańskiej okrętu wojennego Antietam, który przemierza ją, by pokazać przywiązanie USA do swobody żeglugi na obszarze m. Oceanem Indyjskim a Spokojnym - jak zaznaczył rzecznik VII Floty komandor Clay Doss.
25.07.2019

Tajwan: Władze wzywają ChRL, by wyrzekła się przemocy wobec wyspy

Tajwańska rządowa rada ds. Chin kontynentalnych wezwała w środę władze w Pekinie, aby wyrzekły się możliwości użycia siły przeciwko wyspie. Wcześniej tego dnia chiński resort obrony wyraził gotowość do wojny, jeśli ktokolwiek spróbuje oderwać Tajwan od Chin.
24.07.2019

Chiny: jesteśmy gotowi do walki w sprawie Tajwanu

Przeciwstawianie się „niepodległości Tajwanu” jest wśród priorytetów chińskiej armii w wydanej w środę białej księdze obrony narodowej. Chiny są gotowe do wojny, jeśli ktokolwiek spróbuje oderwać Tajwan od ich terytorium – oświadczył rzecznik resortu Wu Qian.
24.07.2019

Chiński resort obrony: Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską

Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską – potwierdziło w czwartek ministerstwo obrony ChRL. Wcześniej o przepłynięciu 18 czerwca dwóch kanadyjskich jednostek informowała kanadyjska i amerykańska prasa.
28.06.2019

Festiwal N-Day w ramach obchodów Dnia Stoczniowca w Gdańsku

W gdańskiej stoczni sztuka i inżynieria w jednym stoją doku. Teren gości inżynierów i artystów od dawna. Biuro projektowe Nava Ship Design, pracując w bezpośrednim sąsiedztwie, codziennie obserwuje to miejsce. Stąd pomysł na organizację festiwalu N-Day, który w ramach obchodów Dnia Stoczniowca odbędzie się już w najbliższą sobotę.
28.06.2019

Chiny: MSZ poważnie zaniepokojony sprzedażą broni Tajwanowi przez USA

Chiny są poważnie zaniepokojone planami sprzedaży broni Tajwanowi przez USA – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Zamiar zakupu ponad 100 amerykańskich czołgów oraz setek pocisków potwierdził tego dnia tajwański resort obrony.
06.06.2019

Xi Jinping: Chiny nie dążą do uzyskania strefy wpływów na Pacyfiku

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył w środę, że jego kraj nie dąży do uzyskania strefy wpływów na Pacyfiku i stoi na stanowisku równości wszystkich krajów.
29.05.2019

Ropa na giełdzie paliw w USA zyskuje

Ropa naftowa w USA zyskuje. Są ryzyka związane z dostawami surowca - od Zatoki Perskiej po Wenezuelę. Z kolei rozmowy handlowe USA-Chiny utknęły w martwym punkcie i nie widać perspektyw przełamania impasu - podają maklerzy.
28.05.2019

Kolejny rejs okrętów marynarki wojennej USA przez Cieśninę Tajwańską

Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w środę Cieśniną Tajwańską – poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rzecznika amerykańskiej VII Floty komandora Claya Rossa. Operacja może nasilić napięcia na linii Waszyngton-Pekin.
23.05.2019

Prezydent Tajwanu: Chiny nasiliły próby infiltracji

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen oceniła w piątek, że Chiny kontynentalne nasiliły próby infiltracji i wywierania wpływu na wyspę, którą Pekin uznaje za część ChRL. Caj poleciła agencjom bezpieczeństwa Tajwanu, by przeciwdziałały tym zabiegom.
10.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Chiny: Francuski okręt wojenny przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiny przekazały Francji protest dotyczący niedawnego rejsu francuskiego okrętu wojennego przez Cieśninę Tajwańską – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Ren Guoqiang. Określił działanie francuskiej jednostki jako nielegalne.
25.04.2019

Rząd w Tajpej potępił działania chińskich myśliwców nad Cieśniną Tajwańską

Władze Tajwanu potępiły w niedzielę działania dwóch chińskich myśliwców, które przekroczyły tego dnia środek Cieśniny Tajwańskiej. Ministerstwo spraw zagranicznych w Tajpej oceniło to jako działanie „celowe, lekkomyślne i prowokacyjne”.
31.03.2019

Okręty USA przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, Pekin protestuje

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang oświadczył we wtorek, że Pekin "zdecydowanie sprzeciwia się podejmowaniu przez USA prowokacyjnych działań w Cieśninie Tajwańskiej". Była to reakcja na wysłanie przez USA w poniedziałek dwóch okrętów przez tę cieśninę.
26.02.2019

Portugalia,Hiszpania/Media: Waszyngton podkreśla, że gazociąg Nord Stream 2 osłabia bezpieczeństwo geostrategiczne

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie jeszcze bardziej przybliża Polskę do USA, ale zacieśnienie tych relacji może zdystansować Warszawę od Unii Europejskiej - wskazują w środę media w Portugalii i Hiszpanii.
13.02.2019

Okręty USA przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską; Pekin zaniepokojony

Dwa okręty USA przepłynęły w czwartek Cieśniną Tajwańską – poinformowały władze Tajwanu. Zaniepokojenie pierwszym w tym roku rejsem amerykańskich okrętów w cieśninie oddzielającej Chiny kontynentalne od Tajwanu wyraziła w piątek rzeczniczka chińskiego MSZ.
25.01.2019

Chiny/ Xi: świat przechodzi zmiany, których nie widziano od stu lat

Świat przechodzi zmiany, których nie widziano od stu lat, a Chiny muszą wykorzystać każdą okazję - powiedział w sobotę podczas spotkania z chińskimi wojskowymi w Pekinie prezydent ChRL Xi Jinping.
05.01.2019

Prezydent Tajwanu odpowiada Xi: nie zaakceptujemy połączenia z ChRL

Tajwańska prezydent Caj Ing-wen oświadczyła w środę, że Tajpej nie zaakceptuje polityki "jednego państwa, dwóch systemów" proponowanej temu krajowi przez Pekin. To odpowiedź na słowa przywódcy ChRL Xi Jinpinga, który uznał zjednoczenie za konieczność.
02.01.2019

Xi Jinping: Nikt nie może zmienić faktu, że Tajwan jest częścią Chin

Nikt nie może zmienić faktu, że Tajwan jest częścią Chin, i że po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej ludzie powinni dążyć do "zjednoczenia" - powiedział prezydent Xi Jinping w środę.
02.01.2019

Prezydent Tajwanu wzywa Chiny do pokojowego rozwiązywania sporów

Chiny muszą używać pokojowych środków przy rozwiązywaniu sporów z Tajwanem, a także muszą respektować jego demokratyczne wartości, oświadczyła we wtorek w przemówieniu noworocznym prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.
01.01.2019

Szczecin: Obchody Grudnia '70

48 lat temu w Szczecinie zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. W poniedziałek szczecinianie uczcili pamięć ofiar protestu przeciwko ogłoszonym wtedy przez władze państwowe podwyżkom cen żywności.
17.12.2018

48. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

48 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.
17.12.2018

Okręty USA znów przepłynęły Cieśniną Tajwańską, irytując Pekin

Okręty amerykańskiej marynarki wojennej po raz trzeci w tym roku przepłynęły w środę Cieśniną Tajwańską, oddzielającą Tajwan od Chin kontynentalnych, które uznają wyspę za zbuntowaną prowincję – poinformował Pentagon i ministerstwo obrony Tajwanu.
29.11.2018

Chiny/Minister obrony: W razie próby odłączenia Tajwanu użyjemy wojska

Podważanie zwierzchnictwa ChRL nad Tajwanem jest „ekstremalnie niebezpieczne” – ostrzegł w czwartek na forum militarnym w Pekinie chiński minister obrony Wei Fenghe, zapowiadając interwencję wojska, jeśli „ktokolwiek spróbuje odłączyć Tajwan od Chin”.
26.10.2018

Chiny/Ekspert: Zbrojenia rakietowe Chin niepokoją USA

Waszyngton jest zaniepokojony chińskimi zbrojeniami rakietowymi, a trudności z podpisaniem traktatu rozbrojeniowego z Pekinem były jednym z powodów wycofania się USA z umowy INF z Rosją – ocenił w środę w rozmowie z PAP hongkoński ekspert Ma Dongsheng.
24.10.2018

Chiny: MSZ zaniepokojone okrętami USA w Cieśninie Tajwańskiej

Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w poniedziałek Cieśniną Tajwańską – potwierdziły władze w Waszyngtonie i Tajpej. Zaniepokojenie drugim takim rejsem w tym roku wyraziło we wtorek MSZ Chin, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję.
23.10.2018

Na mapie Afryki może pojawić się nowy, ważny port

Erytrea rozważa budowę portu na linii brzegowej Morza Czerwonego, w celu łatwiejszego eksportu potażu ze swoich naturalnych złóż – podało tamtejsze ministerstwo górnictwa.
01.10.2018

Chiny: Resort obrony krytykuje USA za działania na spornym morzu

Rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Ren Guoqiang skrytykował w czwartek USA za przeloty bombowców B-52 w rejonie spornego Morza Południowochińskiego i zażądał od Waszyngtonu działań na rzecz poprawy napiętych relacji dwustronnych z Pekinem.
27.09.2018

Chiny: Władze odmówiły możliwości wizyty okrętu USA w Hongkongu

Chińskie władze odrzuciły wniosek o umożliwienie wizyty okrętu marynarki wojennej USA w Hongkongu – poinformował we wtorek amerykański konsulat w tym mieście. Decyzję podjęto w atmosferze narastających napięć handlowych i wojskowych między obu krajami.
25.09.2018

Morawiecki: Przywrócimy świetność Trójmiastu; przygotowaliśmy „piątkę dla Pomorza”

Słowa "nie ma w Polsce ludzi niepotrzebnych" są mottem działania PiS; musimy zwyciężyć w wyborach samorządowych, aby zbudować wspaniały kraj, wspaniałą Polskę – mówił w piątek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Aby to zrobić – dodał – potrzebna jest aktywność i wewnętrzna spójność.
22.09.2018

Premier: Pamięć o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy

Pamięć o bohaterze zbiorowym, o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy i życzę tego sobie i całej Polsce, żebyśmy to dziedzictwo Solidarności nieśli w przyszłość - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w 38. rocznicę Sierpnia '80.
31.08.2018

Morawiecki: Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności, niechciane dziecko III RP i komunistów ma szansę na kolejny etap rozwoju

Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Gdańsku w 38. rocznicę tego wydarzenia. Dodał, że Stocznia Gdańska, kolebka "Solidarności", była niechcianym dzieckiem III RP, a dziś ma szansę na rozwój.
31.08.2018

NYT: nowoczesne siły zbrojne Chin zagrażają dominacji USA na Pacyfiku

Dzięki konsekwentnej modernizacji strategicznych zasobów i sił zbrojnych Chiny są obecnie w stanie kwestionować dominację USA na kluczowych dla siebie akwenach Pacyfiku, stając się równorzędnym rywalem Waszyngtonu na wodach regionu - pisze "New York Times".
29.08.2018

Erytrea rozważa budowę nowego portu

Erytrea rozważa budowę portu na linii brzegowej Morza Czerwonego, w celu łatwiejszego eksportu potażu ze swoich naturalnych złóż – podało tamtejsze ministerstwo górnictwa.
28.08.2018

Szczecin: Wystawa „Samotny strajk. Sierpień 1988” z okazji 30. rocznicy protestów

Plenerową wystawę "Samotny strajk. Sierpień 1988" zaprezentowano na placu Solidarności w Szczecinie. Ma przypominać o protestach, które pośrednio doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu.
17.08.2018

USA: Prezydent Caj Ing-wen: nikt nie może wymazać istnienia Tajwanu

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen przyleciała do Los Angeles, gdzie za zgodą władz USA zatrzymała się w drodze do Paragwaju - podała w poniedziałek tajwańska Centralna Agencja Prasowa (CNA). "Nikt nie może wymazać istnienia Tajwanu" - powiedziała Caj przed podróżą.
13.08.2018

Coraz silniejsza chińska armia budzi obawy sąsiadów i USA

Prezydent Chin Xi Jinping nadzoruje szeroko zakrojoną kampanię modernizacji chińskiej armii i choć zapewnia, że Chiny mają wyłącznie pokojowe zamiary, coraz bardziej asertywne działania chińskiego wojska budzą niepokój w państwach regionu i w Waszyngtonie.
01.08.2018

Włochy: Zażegnany impas wokół statku z migrantami, wszyscy zeszli z pokładu

Po kilku dniach impasu wokół statku włoskiej Straży Przybrzeżnej z jego pokładu w porcie na Sycylii zeszli w nocy z czwartku na piątek wszyscy uratowani na morzu migranci; łącznie 67 osób. Kryzys został rozwiązany po interwencji prezydenta Sergio Mattarelli.
13.07.2018

Włochy/MSW: Prawie 17 tys. migrantów przybyło od początku tego roku

Prawie 17 tysięcy migrantów przybyło od początku tego roku do Włoch - podało w środę włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak zauważono, to o ponad 80 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2017 roku.
11.07.2018

Chińskie MSZ: USA nie powinny szkodzić pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej

USA powinny unikać działań mogących zaszkodzić pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej – oceniła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, komentując przepłynięcie przez cieśninę dwóch amerykańskich okrętów wojennych.
09.07.2018

Chiny: Minister obrony przyjął zaproszenie do Waszyngtonu

Minister obrony ChRL Wei Fenghe przyjął zaproszenie do Waszyngtonu, przekazane mu w środę przez szefa Pentagonu Jamesa Mattisa w czasie jego wizyty w Pekinie – poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik chińskiego resortu obrony Wu Qian.
28.06.2018

Szef Pentagonu przybył do Chin, by rozmawiać o Korei Płn.

Amerykański minister obrony James Mattis rozpoczął we wtorek trzydniową wizytę w Chinach, by mimo napiętych relacji dwustronnych pogłębiać dialog wojskowy między Pekinem a Waszyngtonem oraz by rozmawiać z chińskimi władzami o denuklearyzacji Korei Płn.
27.06.2018

Chiny: Pompeo rozmawiał z Xi o Korei Płn. i Morzu Południowochińskim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozmawiał w czwartek w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem o szczycie Trump-Kim w Singapurze; poruszył również kwestię prowadzonej przez Chiny militaryzacji Morza Południowochińskiego – ogłosił Departament Stanu USA.
14.06.2018

Global Times: Chiny muszą się szykować na kryzys w związku z Tajwanem

Agresywne działania USA przeciwko Chinom doprowadzą do kryzysu w związku z Tajwanem – ocenia w piątek państwowy chiński dziennik "Global Times", odnosząc się do rosnących napięć między USA a Chinami w sprawie wyspy uznawanej przez Pekin za zbuntowaną prowincję.
09.06.2018

Chiny/ MSZ: USA nie powinny burzyć stabilności w Cieśninie Tajwańskiej

USA powinny unikać szkodzenia dwustronnym relacjom i burzenia stabilności w Cieśninie Tajwańskiej – oceniła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Według agencji Reutera Waszyngton rozważa wysłanie lotniskowca, by przepłynął przez cieśninę.
05.06.2018

Włochy: 2 tysiące migrantów przybyło w ciągu dwóch dni

Dwa tysiące migrantów przybyło do Włoch w ciągu ostatnich dwóch dni - podały włoskie media powołując się na służby morskie. Notuje się ponowny wzrost fali migracyjnej z wybrzeży Tunezji.
27.05.2018

Chiny/Rząd: Manewry wokół Tajwanu to ostrzeżenie by nie dążono do niepodległości

Przeprowadzane przez Chiny manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu mają służyć jako "mocne ostrzeżenie" dla władz w Tajpej, by nie dążyły do niepodległości wyspy - oświadczył w środę w Pekinie przedstawiciel chińskiego rządu.
16.05.2018

Andrzej Górszczyk uhonorowany medalem Gloria Artis

Poeta, satyryk, artysta kabaretowy i żeglarz Andrzej Górszczyk został w poniedziałek odznaczony przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medal jest "skromnym wyrazem wdzięczności" - powiedział Gliński.
14.05.2018

Chiny: Bombowce i myśliwce znów ćwiczyły w okolicach Tajwanu

Chińskie bombowce i myśliwce przeprowadziły w piątek ćwiczebne loty wokół Tajwanu – poinformowały chińskie siły powietrzne na swym oficjalnym mikroblogu.
11.05.2018

Wiceprezydent Dulkiewicz: - Bez zgody mieszkańców Stogów nie będzie zmian w miejscowym planie zagospodarowania

Prezydent Gdańska wysłał pismo do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z prośbą o zmianę granicy gdańskiego portu. To reakcja na gorącą dyskusję, jaka toczy się na Stogach, dotycząca zapisów w przygotowanym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, w którym określono możliwości rozbudowy portu morskiego m.in. o odcinek plaży.
19.04.2018

Chiny: Wielka parada marynarki wojennej i zapowiedź manewrów w Cieśninie Tajwańskiej

Siły zbrojne Chin przeprowadzą 18 kwietnia ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej – ogłosiły w czwartek władze w Pekinie. Również w czwartek na Morzu Południowochińskim odbyła się największa w historii parada chińskiej marynarki wojennej.
13.04.2018

O 33 akwarele Stefana Szmaja ukazujące życie portu wzbogaci się Muzeum Miasta Gdyni

O 33 akwarele Stefana Szmaja wzbogaci się Muzeum Miasta Gdyni. Prace, zmarłego przed 48 laty, artysty dokumentują działalność gdyńskiego portu i pojawiające się w nim statki. Szmaj, który na co dzień był cenionym okulistą, przez wiele lat mieszkał w Gdyni.
13.04.2018

MGMiŻŚ zabiera głos ws. doniesień medialnych dotyczących przetargu na pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

W związku z sugestiami, jakie pojawiły się w tekście red. A. Kraśnickiego pt. „Przetarg na pogłębienie toru wodnego do 12,5 m wpadł w turbulencje. Bunt wykonawców”, opublikowanym na stronie wyborcza.pl 31 marca, MGMiŻŚ informuje, że postępowanie przetargowe dotyczące tej inwestycji jest w toku, a wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie nie ma żadnych podstaw, by mówić o jakimkolwiek zagrożeniu w jej realizacji, którego efektem miałaby być utrata dofinansowania unijnego. Nie ma także mowy o unieważnieniu postę
03.04.2018

47. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

47 lat temu, 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.
17.12.2017

Morawiecki w Szczecinie: Testament stoczniowców jest wielkim świadectwem

Tragicznie pomordowani stoczniowcy zostawili nam w spadku testament; to jest wielkie świadectwo, dzięki któremu dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Szczecinie w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych 1970 roku.
17.12.2017

Zofia Klepacka: najważniejsze, to dbać o zdrowie i mieć w życiu cel

Najważniejsze, to dbać o zdrowie, mieć w życiu cel i do niego dążyć - podkreśliła medalistka igrzysk, mistrzostw świata i Europy w windsurfingowej klasie RS:X Zofia Klepacka na spotkaniu z uczniami przed startem do Mili Olimpijskiej w Warszawie.
12.11.2017

Chiny zwiększają obecność marynarki na Morzu Południowochińskim

Chiny utworzyły jednostkę ratowniczą, która ma zwiększyć gotowość bojową chińskich łodzi podwodnych na Morzu Południowochińskim w ramach najnowszej modernizacji, sygnalizowanej przez delegatów na trwającym zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Pekinie.
22.10.2017

Złoty zyskał na słabości dolara

Rynkowy pesymizm dotyczący perspektyw osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu w ubiegłym tygodniu nieco zmalał. Informacje opublikowane w niemieckich mediach dotyczące tego, iż negocjator ze strony Unii Europejskiej, Michel Barnier może poprzeć propozycję wprowadzenia dwuletniego okresu przejściowego, o którym w ostatnim brexitowym przemówieniu poinformowała premier Wielkiej Brytanii, wsparły funta.
16.10.2017

Tajpej: Samoloty wojskowe Chin wykonały loty szkoleniowe blisko Tajwanu

Chińskie samoloty wojskowe w weekend wykonały dwie rundy lotów szkoleniowych w pobliżu wybrzeży Tajwanu - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony w Tajpej. Tajwańskie siły zbrojne zareagowały w odpowiedni sposób, nie ma powodów do obaw - zapewnił resort.
13.08.2017

Libijski generał nakazał powstrzymać siłą wszelkie obce statki

Po decyzji Włoch ws. misji marynarki wojennej na wodach libijskich, mającej powstrzymać falę migracji, gen. Chalifa Haftar, przywódca zbuntowanej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), nakazał powstrzymać siłą wszelkie statki wpływające na wody terytorialne kraju.
03.08.2017

Włoska prasa: policzek dla rządu ze strony NGO ratujących migrantów

"Policzek dla rządu", "próba sił w sprawie ratowania migrantów" - tak włoska prasa we wtorek podsumowuje spór, do którego doszło między zagranicznymi organizacjami pozarządowymi a MSW w Rzymie na tle nowego kodeksu postępowania statków NGO na Morzu Śródziemnym.
01.08.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.