• <
escort_980x120_gif_2020

Polboat Yachting Festival 2021 otwarty. "Branża jachtowa przeżywa apogeum popularności" [WIDEO, ZDJĘCIA]

15.07.2021 17:52 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polboat Yachting Festival 2021 otwarty. "Branża jachtowa przeżywa apogeum popularności" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Polboat Yachting Festival 2021 otwarty. "Branża jachtowa przeżywa apogeum popularności" [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMoska.pl

Jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty i skutery już można oglądać na drugim Polboat Yachting Festival w Gdyni. Impreza podczas, której w tym roku zobaczymy siedem premier potrwa do niedzieli 18 lipca w Marina Yacht Parku w Gdyni.

- Rok temu, podczas pierwszej edycji Polboat Yachting Festival mieliśmy tu 40 jachtów. W tym roku liczba ta wzrosła do 60 - podkreślał podczas otwarcia festiwalu Sebastian Nietupski, prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty. - Branża jachtowa w czasach covidu przeżywa apogeum popularności. Stocznie jachtowe nie wyrabiają się z produkcją. Na niektóre jednostki trzeba czekać nawet dwa lata. 

CZYTAJ: Polboat Yachting Festival, czyli Gdynia stanie się żeglarską stolicą Polski. Na wystawie aż 70 jednostek [PROGRAM]

Jak dodał, festiwal w Gdyni ma zapewnić i dobrą zabawą, i ukazać moc polskiej branży jachtowej. W podobnym tonie wypowiadali się samorządowcy obecni podczas otwarcia.

Wojewoda pomorski: "Renesans żagli i jachtów"

- Polska jest jednym z największych eksporterów jachtów na świecie. Ten przemysł zapewnia ogromną ilość miejsc pracy, wpływa na wzrost PKB. I to właśnie na Pomorzu są znakomici producenci, jak Sunreef Yachts produkujący nieopodal Gdańska - przypominał Mieczysław Struk, wojewoda pomorski. - Cieszę się, że powstała taka impreza i będzie rozsławiać Gdynię oraz całe Pomorze.

Organizację Polboat Yachting Festival chwalił również prezydent Gdyni.

- Branża jachtowa jest unikatowa i trudna do porównania z jakąkolwiek inną. Możemy z dumą powiedzieć, że polskie jachty stoją na światowym poziomie - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - A to wszystko z pasji do żagli, innowacji i szukania znakomitego designu. To jakość wykreowała pozycję polskiego przemysłu jachtowego - podkreślał.

Podczas otwarcia festiwalu zostały wręczone wyróżnienia dla osób, które na różne sposoby wspierają i promują branżę. Pierwsze z nich, "Przyjaciel polskiego żeglarstwa", trafiło na ręce prezydenta Gdyni, natomiast drugie, z okazji 15-lecia Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty, otrzymał prezes Sebastian Nietupski.

Siedem premier na mocny start

- Pokazujemy tu czym jest jachting, jak wielki jest potencjał branży. Polska w produkcji jachtów motorowych z silnikiem zaburtowym jest druga na świecie, zaraz po USA - przypominał prezes Nietupski w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.

- Słyniemy z wielu znakomitych jednostek. Podczas wystawy prezentujemy jachty luksusowe, jak i jednostki pływające dla początkujących żeglarzy. Pokażemy siedem premier jachtowych - polskich i europejskich. Wśród nich jest model Galeon 325 GTO stoczni ze Straszyna z silnikiem zaburtowym, który obecnie jest bardzo popularnym trendem. Inne to luksusowy katamaran Wave 50 czy Saxdor 320 nowej stoczni z Ełku - wymieniał. 

Turyści i goście imprezy podczas pierwszego dnia mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda relaks na jachcie z prawdziwego zdarzenia. Nie zaskakuje już bowiem nikogo możliwość grillowania w kilku miejscach łódki czy wypoczynku na regulowanych kanapach i obracanych sofach.

- Prezentujemy tu m.in. najnowszy model 325 GTO. To pierwsza i jedyna taka łódka produkowana na świecie. Jest niezwykle szybka i zwrotna, idealna na wypoczynek weekendowy. To idealna propozycja na rozpoczęcie przygody z jachtingiem - opowiada Paulina Marwińska, specjalista ds. PR i marketingu z Galeon Yachts. 

Światowa premiera tego modelu Galeona odbyła się na przełomie lutego i marca. Natomiast podczas Polboat Yachting Festival w Gdyni prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce.

- A już w sobotę zapraszamy na oficjalną premierę naszego Galeona o godz. 12.00. Zapisy na to wydarzenie przez naszą stronę - dodaje.

Spektakularnie w gdyńskiej marinie prezentowały się również houseboaty, czyli jednostki zaadaptowane do celów mieszkalnych.

- Prezentujemy tu dwa houseboaty LaMare, których producentem jest polska stocznia z Bydgoszczy. Wybierają je ludzie, którzy lubią spędzać czas na wodzie, a domy LaMare zapewniają bardzo wysoki komfort. Można u nas zobaczyć również jachty i superjachty stoczni jachtowej z Dubaju GulfCraft - mówi Marcin Szumski, wyłączny dealer LaMare & GulfCraft. -

Prawo a jachty

Wzrost popularności jachtingu w Polsce wiąże się z licznymi regulacjami prawnymi.

- Coraz większe zainteresowanie uprawianiem sportów wodnych skutkuje coraz większymi oczekiwaniami w zakresie wiedzy. Chodzi tu o sytuacje związane z bezpieczeństwem jednostki i jej załogi - zaznacza Mariusz Sanocki, radca prawny specjalizujący się sprawach morskich.

Dodajmy, że podczas festiwalu zobaczymy jachty i łodzie z czołowych polskich stoczni. A wśród nich są między innymi:: Sunreef Yachts, Galeon Yachts, Wave Catamarans,  Northman, Delphia, Balt Yacht, Parker Poland, La Mare Houseboats, TES Yachts, Viko Yachts, Mazuria, Koga, Pro Air, Sportis, Cree Yacht) oraz prestiżowe zagranicze marki (m.in.:Jeanneau, Saxdor, Windy, Nimbus, Flipper, SeaDoo, Bavaria, Hanse, Dehler, Cranchi, Uttern), z których wiele produkowanych jest w Polsce. 

Impreza nie jest biletowana, potrwa w Marina Yacht Park od czwartku do niedzieli (15-18 lipca).

Portal GospodarkaMorska.pl objął drugi Polboat Yachting Festival patronatem medialnym.  

Zobacz pełną relację i komentarze w materiale wideo. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.